Otázky a odpovědi k technologii v tramvaji

Diskuze o všem, co v Praze přepravuje, přepravovalo a přepracovat bude cestující veřejnost...

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
MF
Uživatel
Příspěvky: 4274
Registrován: 04.3.2007 19:28

Re: Otázky a odpovědi k vozovému parku

Příspěvek od MF » 22.11.2009 21:48

JANEK L. píše:Co je na tom pravdy, že pořadí 91-94 je označení pro vlak po technické závadě a pořadí 95-99 je označení pro vlak po nehodě - označení jsou pouze pro DORIS. Takto mi to vysvětlil jeden človíček na DOD v Ústředních dílnách. :(
Je to obráceně..Označení se užívá proto, aby bylo možné registrovat na původní znak nový vlak. Starý zatáhne, či se odstaví pod jiným (devadesátkovým) pořadím.

Jinak značení není pouze pro doris, pokud třeba takový vlak nabourá, tak zkrátka nabourala 91. šestadvacítka a tak se to i eviduje...

Uživatelský avatar
DavidD
Uživatel
Příspěvky: 1624
Registrován: 10.5.2006 17:36

Re: Otázky a odpovědi k vozovému parku

Příspěvek od DavidD » 22.11.2009 21:45

JANEK L. píše:Co je na tom pravdy, že pořadí 91-94 je označení pro vlak po technické závadě a pořadí 95-99 je označení pro vlak po nehodě - označení jsou pouze pro DORIS. Takto mi to vysvětlil jeden človíček na DOD v Ústředních dílnách. :(
Již to zde proběhlo: viewtopic.php?p=104355#p104355

JANEK L.
Uživatel
Příspěvky: 274
Registrován: 12.11.2007 17:18
Bydliště: dříve Praha, potom Neratovice a nyní opět Praha

Re: Otázky a odpovědi k vozovému parku

Příspěvek od JANEK L. » 22.11.2009 21:36

Co je na tom pravdy, že pořadí 91-94 je označení pro vlak po technické závadě a pořadí 95-99 je označení pro vlak po nehodě - označení jsou pouze pro DORIS. Takto mi to vysvětlil jeden človíček na DOD v Ústředních dílnách. :(

Uživatelský avatar
Bald
Uživatel
Příspěvky: 248
Registrován: 09.6.2005 13:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi k vozovému parku

Příspěvek od Bald » 20.11.2009 20:11

Alex píše:...u T6A5, nezdá se mi, že 1. a 7. boční okno má být kratší než ostatní okna (1710 mm). Změřil jste je?
okna KT4/T6B5 - ano, koukal jsem pak na prospekty, v tomhle jsem se seknul a u T5B6 díky za opravu, protože k tomu prospekt vůbec nemám a dostal jsem tedy mylné info. Ona je spíš do T6B5, já se s ní nikdy nesetkal.

K T6A5 - mám nějaké výrobní plány (hlavně rošt) a navíc jsem ji celou oběhl s metrem kvůli 3D modelu, ale tenhle rozdíl je patrný už při pohledu na tramvaj z boku. Otvor pro 1.+7. okno má zhruba 164cm, 1.-5. 175cm. Koukám právě na plánek T5C5 a z lomů skříně je zřejmé, že by se tam velké okno taky nevešlo, takže T5A5 musela mít otvory stejné jako T6A5.
Karosák píše:Ta Baldova T5ka má obočí jak Brežněv :lol:
:lol: už mi to docvaklo, svítilny nad reflektory... 8-)

Uživatelský avatar
Karosák
Uživatel
Příspěvky: 3859
Registrován: 07.2.2008 18:49
Bydliště: Wydzielone korytarze
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi k vozovému parku

Příspěvek od Karosák » 20.11.2009 19:20

"Brežněvem" jsem myslel tu čb fotografii 4001 8-)

Alex
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: 05.8.2008 21:25

Re: Otázky a odpovědi k vozovému parku

Příspěvek od Alex » 20.11.2009 19:01

Bald:
KT4 mají podle údajů ČKD okna široká 1420 mm, v T6B5 jsou trošku větší (1572 mm). U T5B6 je to složitější. Na levé straně vozidla jsou 4 kratší okna (první, poslední a 2 uprostřed), ostatní 4 jsou větší, na pravé straně je jeden kratší vedle středních dveří, rozměry oken neznám. Pokud jde o okna u T6A5, nezdá se mi, že 1. a 7. boční okno má být kratší než ostatní okna (1710 mm). Změřil jste je?
Jinak souhlas, co se týká těch odvozenin a rozměrů vozových skříní.

Uživatelský avatar
Bald
Uživatel
Příspěvky: 248
Registrován: 09.6.2005 13:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi k vozovému parku

Příspěvek od Bald » 20.11.2009 12:15

Karosák píše:Ta Baldova T5ka má obočí jak Brežněv :lol:
Která?? Obrázek Obrázek

K těm odvozeninám - on je spíš každý typ samostatně vyvinutý na nějakém koncepčně stejném roštu a bočnice složené s předlisovaných dílů, než aby něco sloužilo jako předloha pro něco dalšího. Například zrovna zmíněná T6A2 má nejvíce společného s KT8. Od A sloupku k C sloupku je to naprosto to samé co se rozměrů týče (okno kabiny, trojkřídlé dveře, lomy skříně - poloha i úhel), samotný C sloupek je o 40cm kratší, čímž je i podvozek zahnaný o těch 40cm blíž k centru vozidla (zmenšený rozvor čepů) a dále to pokračuje zase stejně jako u kačeny (rámy oken) až k prostředním dveřím, kde se to zrcadlí. Budníky na střeše taky na stejném místě, jen je to celé užší o 30cm. T6A5 základnu zhruba stejnou jako T5A5(C5) - lomy skříně, velikost dveří, oken kabiny a rámy oken určitě v rovné části vozu. Specifikum je KT4, ta má rámy oken stejné jako T6B5, ale samotná okna jsou zasklená zevnitř - guma se fixuje na boční plech skříně (podobně jako u autobusů). Jako jediná z toho všeho má všechny dveře opravdu v rovině. T6B5 má čelo (úhel zkosení, čelní okno + první boční okna) shodné s T5B6, ta má zase naproti tomu klasické široké rámy oken. T7B5 má široké rámy oken, ale jinak nemá společného nic. Všechny dveře mají nestandardní rozměry, to samé okna kabiny - boční jsou délkou někde mezi T6A5 a KT8. Čelní okno je o něco širší než u KT8, Užší než u T5B6, T6B5.
Kdysi jsem měl ideu postavit si tyhle tramvaje v nějakém větším měřítku, tak jsem se o to zajímal, ale bohužel T5A5, kterou jsem v práci vídal takřka denně, jsem nějak odkládal až jednoho dne nebyla. U T7 to dopadlo bohužel podobně, ale ta se dá ve světě dohledat. Kdyby někdo plánoval nějaký delší šotovýlet směrem k tomuto typu, rád bych se přidal.

Uživatelský avatar
Karosák
Uživatel
Příspěvky: 3859
Registrován: 07.2.2008 18:49
Bydliště: Wydzielone korytarze
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi k vozovému parku

Příspěvek od Karosák » 19.11.2009 22:59

Ta Baldova T5ka má obočí jak Brežněv :lol:

Uživatelský avatar
MKzB
Uživatel
Příspěvky: 318
Registrován: 19.1.2007 16:49
Bydliště: Bezkov (u Vídně)
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi k vozovému parku

Příspěvek od MKzB » 19.11.2009 15:30

Bald píše:To s těmi schody se mi nezdá jako hlavní důvod, proč odepsat typ,...
Uvědomme si, že soudruzi, kteří o tom rozhodovali, měli dělnický původ a jejich dosažené vzdělání bylo občas pofiderní. Mnozí takoví sice vystudovali vysokou školu, ale takovým způsobem, že den před zkouškou soudruh tatínek osahal kliky a politicky pohrozil zkoušejícímu. (např.: Jestli mu to nedáte, tak učit už nebudete. Pokud máte něco proti, tak budete kydat hnůj.)
Proto bych se ani nedivil, kdyby českoslovenští souhruzi opravdu odpískali typ kvůli schodům.
Sovětští soudruzi byli zase druhý extrém. Tam jim schody nevadily, ale požadovali furt zrychlovač (vysoká spotřeba jim nevadila), protože ten není náročný na údržbu. Stačí kladivo a pilník. Proto se pro SSSR dlouho vyráběly T3.

Uživatelský avatar
PvvS
Uživatel
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.11.2003 20:20
Bydliště: DP Sestroslav & DP Amberovy Lazne
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi k vozovému parku

Příspěvek od PvvS » 19.11.2009 15:11

T5 a T5A5/T5C5 provedenim skrine blizsi T3 . T6 je resena jinak. To je mozna duvod. T6A5 byla pokud vim odvozena od T6A2.

Uživatelský avatar
Bald
Uživatel
Příspěvky: 248
Registrován: 09.6.2005 13:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi k vozovému parku

Příspěvek od Bald » 19.11.2009 14:38

To s těmi schody se mi nezdá jako hlavní důvod, proč odepsat typ, v Maďarsku to mají vyřešené velice prostě - http://www.villamosok.hu/nza/tatra/4001.jpg.
U nás by to bylo o to lepší, že na jednosměrném voze by zůstal zachovaný průjezdný profil levého boku, takže zákazy potkávání veškeré žádné. Já slyšel teorii, že šlo o bezpečnost - na zadní dveře není v zrcátku vidět. Tomu ale odporuje pozdější nákup tramvají T6, kde v zrcátku není přes křídla dveří vidět už vůbec. Navíc pokud Tatra měla typ T5A5, proč vyvíjela typ T6A5 (podle nějakého článku vycházející z T6B5, ale konstrukcí je to spíš z T5A5). Bylo by zajímavé zjistit, jak to vlastně tehdy opravdu probíhalo, co hrálo roli, protože rozměry, hmotnost, výzbroj - to všechno už bylo v T5A5 a znovu se vymejšlelo v T6. Jiná jsou jen boční okna kabiny (neřešim elektroinstalaci, dveře apod), T6 má druhý roh pod střechou víc zaoblený jako KT8. Možná je přecijen jiný průjezdný profil - T6A5 má kratší 1. a 7. boční okno oproti ostatním o 11cm (proto nemají starší T6 v těchto oknech šoupačky), zatímco T5 má (odhaduju z fotek) všechna okna stejná. Nemá nějaký modelář náhodou přeměřeno? :wink: Jestli je to tak, nevešlo se to třeba do profilu T3 - plácám, nevím, spekulace. Každopádně dodávky KT8 vyvrací i toto...

mirbrno
Uživatel
Příspěvky: 80
Registrován: 29.8.2009 13:05

Re: Otázky a odpovědi k vozovému parku

Příspěvek od mirbrno » 19.11.2009 11:51

Tak to jsou fakt super fotky.Některé jsem nikdy neviděl.Má někdo i vyfocenu tu popsanou přestavbu T5 e.č.8000 s prvky T5C5H?Díky.

Uživatelský avatar
MKzB
Uživatel
Příspěvky: 318
Registrován: 19.1.2007 16:49
Bydliště: Bezkov (u Vídně)
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi k vozovému parku

Příspěvek od MKzB » 19.11.2009 11:40


mirbrno
Uživatel
Příspěvky: 80
Registrován: 29.8.2009 13:05

Re: Otázky a odpovědi k vozovému parku

Příspěvek od mirbrno » 19.11.2009 9:25

Ty fotky T5A5 jsou krásný.Snad ještě někdo nějaké pošle.Já se zase zeptám,jestli někdo nemá a nepošle fotečky T5,která byla předchůdce T5A5.Myslím tím tu úplně první T5 z roku 1972.Předem díky za fotky.Jen se ještě zeptám,proč nebyla vyráběna.Její podoba byla velmi zdařilá.

Uživatelský avatar
MKzB
Uživatel
Příspěvky: 318
Registrován: 19.1.2007 16:49
Bydliště: Bezkov (u Vídně)
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi k vozovému parku

Příspěvek od MKzB » 19.11.2009 8:10

T5A5 stála na těch jalových podvozcích asi dlouho.
Podle fotek to vypadá, že původně měla klasický podvozky.
Později na ní byly zkoušeny rychlodrážní podvozky, které z ní byly vzaty pro prototyp RT6N1.

Odpovědět