Škoda 14T (Porschetra)

Diskuze o všem, co v Praze přepravuje, přepravovalo a přepracovat bude cestující veřejnost...

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
mechurav
Uživatel
Příspěvky: 134
Registrován: 05.1.2007 16:58

Příspěvek od mechurav » 05.4.2007 9:43

demon píše:Pokud by byla prudší, nejspíš by jsi se té tyče pustil...
Nevyhledávej další problémy tam, kde žádné nejsou/nebyly !
když by viděl, že ho měch ve 14T mačká kousek popojde a je to. zkus příště napsat lepší argument

Uživatelský avatar
adam_r
Uživatel
Příspěvky: 451
Registrován: 17.6.2004 10:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od adam_r » 04.4.2007 23:46

demon píše:Pokud by byla prudší, nejspíš by jsi se té tyče pustil...
Nevyhledávej další problémy tam, kde žádné nejsou/nebyly !
Souhlas. Navic vice jak 20 let provozu techto vozu prokazalo, ze tam zadna skryta zrada neni.

Uživatelský avatar
demon
Uživatel
Příspěvky: 6706
Registrován: 08.4.2006 16:32
Bydliště: Všude dobře, tak co doma...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od demon » 04.4.2007 23:20

kresta píše:Pokud by byl prudší, měl bych už ruku v sádře, poněvadž by byla zlomená...
Pokud by byla prudší, nejspíš by jsi se té tyče pustil...
Nevyhledávej další problémy tam, kde žádné nejsou/nebyly !

Uživatelský avatar
kresta
Uživatel
Příspěvky: 43
Registrován: 21.9.2004 18:38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kresta » 04.4.2007 23:11

Také přispěju "troškou do mlýna"...: Má osobní zkušenost z kloubového vozu, ale nikoliv 14T, ale KT8D5. Stoupl jsem si do míst, kde jsou měchy na onu točnu, opřel se o gumu zakrývající měchy a rukou se chytl svislé tyče. Když jsem čekal zatáčku, přisun ul jsem se blíže k tyči a ruka byla od lokte po dlaň vedena stejným směrem s tyčí. Ovšem to jsem netušil co se stane. Tramvaj začala zatáčet a přivírala mi ruku mezi gumu kryjící měch a svislou tyč. Byl to mírnější oblouk. Pokud by byl prudší, měl bych už ruku v sádře, poněvadž by byla zlomená. Takže si nemyslím, že problém je jenom u 14T. @3659

Uživatelský avatar
Smurfx
Uživatel
Příspěvky: 352
Registrován: 27.10.2004 17:39
Bydliště: Praha - Řepy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Smurfx » 04.4.2007 21:47

P_V píše:Napište to někdo do n@vy, mohlo by být veselo: dryáčnický komentář, inscenovaný rodič se zafačovaným dítětem, z kontextu vytržená odpověď dětského lékaře, demonstrace síly měchu drcením melounu, Kuchařová absolutně mimo mísu... :lol:
To mě taky napadlo :D . To je "super-kauza" pro Novu jak dělaná. Ještě tam dát nějakého přiblblého moderátora (jakých má Nova plno) a můžeme udělat z 14T mašinu na zabíjení nevinných malých dětí, udělat z celého DP bandu nezodpovědných tupců apod. :D . Jen si Nova počká až se opravdu něco stane.

To Jabberwocky: Toho italského turistu jsem dnes viděl také a také jsem si mech vyzkoušel. To jak tu někdo říkal, že se to dalo bez problému odtlačit tak to je opravdu hloupost. Vydutý měch je opravdu dost tvrdý. Když jsem viděl tu přimáčklou holčičku tak se tatínek opravdu snažil ten měch odtlačit a nic...

Pomalu bych ale tuhle debatu o měchu a tyči ukončil, už to asi nikam dál nepovede než sem. Někdo tvrdí nebezpečné, někdo tvrdí nedomyšlené, někdo tvrdí, že je to hloupost lidí (s čímž se ale musí počítat při konstrukci tramvaje pro lidi že :) )

Uživatelský avatar
Martin
Uživatel
Příspěvky: 244
Registrován: 14.3.2007 14:37
Bydliště: Prágl - Strašnice

Příspěvek od Martin » 04.4.2007 21:41

Jabberwocky píše:Takže, jakmile jsem vylezl z práce, první co přijelo, byla jako s uděláním 14T. Jsa od přírody povahy badavé, šel jsem se přesvědčit, jak to tedy vlastně je.

K tvrzení, že žádný inteligentní člověk atd.: Skoro celou cestu z Lazarské na Anděla stály v obou kloubech, na které jsem měl výhled, čtyři osoby rozumu mdlého. Měnily se, takže jich bylo vlastně ještě víc. Důvodem bude podle mě spíš to, že to místo je ve zvýšeném článku jediné, kam se člověk může postavit, aniž by vadil těm, kteří chtějí projít (přímo navazuje na řadu sedaček). Působí velice nenápadně, takže obviňovat je z toho, že lezou, kam nemají, není dle mého mínění na místě. Pravdou je, že člověk tam většinou neleze celý, ale když uhýbá druhému, leckdy se tam třeba ramenem dostane.
V zatáčce to cestujícího většinou vytlačí ven, ale dvakrát jsem byl svědkem toho, že se něco chytilo. Jednou to byla taška s nákupem - pán si toho ani nevšiml, ale jestli vezl vajíčka, bude doma překvapený. Podruhé to laplo za rameno italského turistu a fakt se nevykroutil.
Jelikož jsem zvědavý, zkusil jsem se také nechat skřípnout. Petře, měch se ve vybouleném stavu odtlačit nedá. Ta síla, kterou vyvine, není vůbec malá. Na rovině si s měchem člověk může dělat, co chce, ale v oblouku ani náhodou. Měl jsem strach nechat se lapit moc, tak jsem to zkusil jen ramenem jako ten Ital. Nu, na smrtelný úraz to nebylo, ale pocit je to blbý, a když tam člověk nechá větší kus těla, dost to bolí. Pokud by to opravdu laplo někoho víc, byla by z toho minimálně pohmožděná žebra. Představa, že tam mám hlavu, je dost nepříjemná. Nedejpámbu, aby to třeba nějakému dítěti přimáčklo na tu horizontální tyč obličej - z toho by klidně mohl být vážný úraz.

"Má pravdu, předsedo!" Není nad osobní zkušenost - podařilo se mi náhodou taky potkat Poršetu a vyzkoušet ten měch. Takže přispěju taky svým názorem: Když se člověk potřebuje odklidit v plném voze od dveří a dostane se do podvozkového článku, opravdu je tady na boku jediné místo, kde by stojící nepřekážel. Ten řidič - bohužel - nejel moc hladce a když to cukne, člověka to tam posune tak trochu samo. Ještě k tomu se tam nedá stát kdekoliv, páč je tam patka, která přidržuje točnu.
Odtlačit se ten návalek dá, ale musí se člověk zapřát o protější tyč - když se tam tedy dostane děcko, samo se odtamtud nedostane - buď musí někdo pomoct nebo se musejí tramvaj narovnat.
Lebce dítěte by to asi neublížilo - mají ji díky bohu pružnější. Jedině snad při nějakém hodně nešťastném postavení části těla vůči tyči by mohlo dojít k poranění. Ale hlavně tam vznikne panika - ječící dítě, do toho ječící maminka.
Docela by mě zajímalo, co je pod tím návalkem - jestli se při jeho vyboulení pod ním vytváří dutina nebo jestli se s ním do vozu tlačí i něco jiného (např. nějaké izolační vrstvy). Kdyby pod ním nic nebylo, mohli by se odpovědní pánové zamyslet nad použitím jiného mechanizmu. Jestli tam ten návalek ale takhle úplně být musí, měla by se horizontální tyč posunout víc k návalku a prodloužit jí přes inkriminované místo. Níž k podlaze by se mohla dát pak tyč stejná.

Designer
Uživatel
Příspěvky: 15
Registrován: 12.2.2007 10:47

Příspěvek od Designer » 04.4.2007 21:17

Ja se stavím na stranu těch, co tvrdí, že to nebezpečné je. Už kdysi dávno (9111) jsem odtamtud viděl utíkat malýho kluka, kterýho to v zatáčce dosti vyděsilo. Já jsem tedy svým úsudkem i zkušenostmi z Astry tušil, že se bude boulit, ale zjevné to rozhodně není... Zrada je taky, že když se kloub natahuje, konce se jakoby odrolovávají. Logické by tedy bylo, že když se smršťuje, tak se sroluje, což ale on, světe div se, nedělá :-) V souvislosti s tím jsem si vzpomněl na výborně řešené klouby RT6, které nemají varhánky takže mezi články tramvaje opravdu nikoho nechytí a přesto se neboulí a ještě vypadají velmi elegantně a jsou prostorově nenáročné... http://www.mestskadoprava.net/galeria/g ... nan-06.jpg
P.S. A překračování bezpečnostního pásu je méně četné, než si možná vybavujete, ta psychická bariéra je docela podstatná. Občas to sleduji. To ovšem nemluvím o překračování těsně před zastavením soupravy- to už skutečně ohlídat nelze.

Uživatelský avatar
Jabberwocky
ďábelský pedagog
Příspěvky: 1849
Registrován: 27.5.2005 10:53
Bydliště: Pleased to meet you ... hope you guess my name ;-)

Příspěvek od Jabberwocky » 04.4.2007 20:38

P_V píše:Napište to někdo do n@vy, mohlo by být veselo: dryáčnický komentář, inscenovaný rodič se zafačovaným dítětem, z kontextu vytržená odpověď dětského lékaře, demonstrace síly měchu drcením melounu, Kuchařová absolutně mimo mísu...
Ach jo, škoda že supertajný Termix pořád nikde :-( Měl bych jedno ilustrativní foto, ale do veřejného vlákna ho nedám, jelikož by všichni zase ):-O

P_V
Uživatel
Příspěvky: 4079
Registrován: 23.11.2003 18:49

Příspěvek od P_V » 04.4.2007 20:13

Napište to někdo do n@vy, mohlo by být veselo: dryáčnický komentář, inscenovaný rodič se zafačovaným dítětem, z kontextu vytržená odpověď dětského lékaře, demonstrace síly měchu drcením melounu, Kuchařová absolutně mimo mísu... :lol:

Uživatelský avatar
Proxy
Moderátor
Příspěvky: 2459
Registrován: 27.11.2003 14:29
Bydliště: 4,5,12,20,94
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Proxy » 04.4.2007 19:31

mechurav píše:můj názor je prostě takový, že člověka většinou napadne si tam nestoupnout a ani nějaký samolepky, jiná barva podlahy a pro děti ani protitankový zátaras nezabrání tomu aby tam někdo vlezl. jen na první pohled je prostě jasné, že to není místo ke stání. v metru je taky zvýrazněný bezpečnostní pás na nástupišti a skoro nikdo to nevnímá, vesele ho překračují a už se těším až jim něco stane.
Srovnání s bezpečnostním páse je docela na místě - ovšem na nebezpečí jeho překročení jsou cestující upozorňovány a pokud tam někdo vleze - a dozorčí mají toto místo neustále pod kontrolou - ten měch ve 14T nikdo nehlídá

Uživatelský avatar
Paulie
Uživatel
Příspěvky: 153
Registrován: 20.6.2005 13:34

Příspěvek od Paulie » 04.4.2007 19:11

Jabberwocky píše:Takže....
Až budu mít příležitost, tak si to musím také zkusit. Názorově bez vyzkoušení se mohu pod tvůj příspěvek klidně podepsat. Nejjednodušší řešení? Posunout tyč a měch může zůstat.

Uživatelský avatar
Jabberwocky
ďábelský pedagog
Příspěvky: 1849
Registrován: 27.5.2005 10:53
Bydliště: Pleased to meet you ... hope you guess my name ;-)

Příspěvek od Jabberwocky » 04.4.2007 18:44

Takže, jakmile jsem vylezl z práce, první co přijelo, byla jako s uděláním 14T. Jsa od přírody povahy badavé, šel jsem se přesvědčit, jak to tedy vlastně je.

K tvrzení, že žádný inteligentní člověk atd.: Skoro celou cestu z Lazarské na Anděla stály v obou kloubech, na které jsem měl výhled, čtyři osoby rozumu mdlého. Měnily se, takže jich bylo vlastně ještě víc. Důvodem bude podle mě spíš to, že to místo je ve zvýšeném článku jediné, kam se člověk může postavit, aniž by vadil těm, kteří chtějí projít (přímo navazuje na řadu sedaček). Působí velice nenápadně, takže obviňovat je z toho, že lezou, kam nemají, není dle mého mínění na místě. Pravdou je, že člověk tam většinou neleze celý, ale když uhýbá druhému, leckdy se tam třeba ramenem dostane.
V zatáčce to cestujícího většinou vytlačí ven, ale dvakrát jsem byl svědkem toho, že se něco chytilo. Jednou to byla taška s nákupem - pán si toho ani nevšiml, ale jestli vezl vajíčka, bude doma překvapený. Podruhé to laplo za rameno italského turistu a fakt se nevykroutil.
Jelikož jsem zvědavý, zkusil jsem se také nechat skřípnout. Petře, měch se ve vybouleném stavu odtlačit nedá. Ta síla, kterou vyvine, není vůbec malá. Na rovině si s měchem člověk může dělat, co chce, ale v oblouku ani náhodou. Měl jsem strach nechat se lapit moc, tak jsem to zkusil jen ramenem jako ten Ital. Nu, na smrtelný úraz to nebylo, ale pocit je to blbý, a když tam člověk nechá větší kus těla, dost to bolí. Pokud by to opravdu laplo někoho víc, byla by z toho minimálně pohmožděná žebra. Představa, že tam mám hlavu, je dost nepříjemná. Nedejpámbu, aby to třeba nějakému dítěti přimáčklo na tu horizontální tyč obličej - z toho by klidně mohl být vážný úraz.

Summa summarum: Ačkoli jsem pod palbou pánů KM a mechurav trochu pochyboval o svém prvním úsudku, teď si za svými názory stojím stoprocentně. To místo je záludné, jelikož je velice nenápadné. Cestující se v něm vyskytují běžně. Potenciálně je nebezpečné (kdyby se tam třeba někomu blbě chytila ruka v sádře nebo už ta zmiňovaná dětská hlava). Harmonikový měch by asi nic nevyřešil, jelikož by hrozilo chycení mezi dva články tramvaje. Chtělo by to zamezit přístupu mezi měch a tyč, a nebo místo alespoň viditelně označit, ale od toho bych si moc nesliboval. Ať tak či onak, takováhle pastička na myši opravdu nemá v tramvaji co dělat.

Howg, domluvil jsem.

Uživatelský avatar
Jabberwocky
ďábelský pedagog
Příspěvky: 1849
Registrován: 27.5.2005 10:53
Bydliště: Pleased to meet you ... hope you guess my name ;-)

Příspěvek od Jabberwocky » 04.4.2007 16:48

Tak, že by to bylo smrtelně nebezpečné, to asi ne. Na druhou stranu (a to je jádro problému) mi přijde zbytečné, aby takové místo v tramvaji vůbec bylo, když to u jiných kloubových vozů šlo vyřešit jinak. Upozornění bych bral (aspoň pro sebe) jako věc užitečnou.
Diskuse se, jak se zdá, oboustranně posunula do hájení již jednou zaujatých posic, takže já už nemám co dodat. Nepřesvědčili jste mě, já Vás taky ne, tak to vypadá na čestnou remízu :-)
Káem píše:natož ta upozornění (ta jsou tedy mimořádně pikantní)
Pro Káema bych speciálně vyrobil samolepku "BAXA, DRTÍ LEBGY!!!" i s ilustrací ve fotokvalitě ;-)

mechurav
Uživatel
Příspěvky: 134
Registrován: 05.1.2007 16:58

Příspěvek od mechurav » 04.4.2007 16:32

můj názor je prostě takový, že člověka většinou napadne si tam nestoupnout a ani nějaký samolepky, jiná barva podlahy a pro děti ani protitankový zátaras nezabrání tomu aby tam někdo vlezl. jen na první pohled je prostě jasné, že to není místo ke stání. v metru je taky zvýrazněný bezpečnostní pás na nástupišti a skoro nikdo to nevnímá, vesele ho překračují a už se těším až jim něco stane. mají pravdu ti, kteří říkají, že to pár lidí zmáčkne a oni tam lést nebudou.
jinak k původu měchů, myslím že jsou z SRN a tam sice testy prošly, ale ani tam nikdo nepředpokládá že si vedle nich někdo bude stoupat. opravdu psát tu o tom že je to bůhví jak nebezpečné, nebo jak tu někdo z vás napsal smrtelné je trochu absurdní, pohmožděná hlava je tomu důkazem. to by jí to dítě muselo mít hoodně obrovskou aby mu to tak zmáčklo hlavu

Uživatelský avatar
Jabberwocky
ďábelský pedagog
Příspěvky: 1849
Registrován: 27.5.2005 10:53
Bydliště: Pleased to meet you ... hope you guess my name ;-)

Příspěvek od Jabberwocky » 04.4.2007 15:44

Káem píše:Žádné z níže uvedených opatření, natož ta upozornění (ta jsou tedy mimořádně pikantní), nezabrání dětem, aby provedly přesně to co chtějí a co je zakázaný nebo alespoň tajemný. Naopak, text "Prostor se v zatáčkách mění" nebudou chápat jako výstrahu, ale jako výzvu, zjistit jak. Jak je vidět, dítěti to kebuli nerozmačkalo, takže to byla přesně ta výstražná příhoda k vyděšení a zapamatování, nikoliv však ke zranění.
Znáte to: Jsou tři způsoby jak něco udělat: 1) udělat si to sám, 2) někomu zaplatit 3) zakázat dětem aby to udělaly.
Však to taky byly jen příklady. A ty cedule mají primárně sloužit rodičům, kteří s menšími dětmi jedou, aby odhadli, že tam je pro dítě nezdravo. O účinku na samotné děti si iluse nedělám :-) Jo a dveří v ikarusu jsem se jako dítě dost bál, ani mě nemusely profackovat. Stačila cedule a ikarusí způsob otvírání.

Odpovědět