Orientační a informační systémy

Diskuze o všem, co v Praze přepravuje, přepravovalo a přepracovat bude cestující veřejnost...

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
Uživatelský avatar
trainzjohny
Moderátor
Příspěvky: 3140
Registrován: 10.9.2006 15:06
Bydliště: Konečná 9,10,16,58,59
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od trainzjohny » 10.10.2010 21:39

Nebo se zkouší kdy lidem dojde trpělivost a rozmlátí to :evil:

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Bobik » 10.10.2010 21:08

Taky si myslím, že KDYBY SE CHTĚLO, což je podstatné a což se zjevně neděje, TAK BY TO ŠLO. Za tím jsem od nikoho neslyšel přesvědčivý argument že současné řešení je opravdu jediné možné.
P.S. A když jsem poptával ne/funkčnost sloupků, bylo mi sděleno že jsou stále ve zkušebním provozu (což klient neví bo to tam nepíšou). To by mě zajímalo co konkrétně teď zkoušej - asi počet dní po které to dokáže nefungovat... #-o

Uživatelský avatar
kruťák
Uživatel
Příspěvky: 3166
Registrován: 23.2.2010 0:24
Bydliště: mobilnitabla.cz
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od kruťák » 10.10.2010 20:59

7080 píše:Kdyby došlo k poruše měniče, tak máš na sloupku a tím v těsné blízkosti cestujících 600V.
Copak těch 600V je připojeno na kostru sloupku? :shock:

Taky tam nemusí být žádný měnič na 220V ale rovnou na 12V, což je napětí, které potřebuje jak deska, tak LCD displej (případně i 5V pro hard disk :D ).
V rámci zachování konfektčních komponent můžeme použít na sloupu TV skříňku, kde bude do měniče 600>220 zapojen běžný PC zdroj a ven do sloupku už půjde jen těch 12V :D
Vše samozřejmě s ochranou proti propuštění velkého napětí ven. Typů zabezpečení je na to až až.

Uživatelský avatar
7080
Uživatel
Příspěvky: 1084
Registrován: 02.12.2005 13:40
Bydliště: V kopci mezi M 135 a M 22

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od 7080 » 10.10.2010 20:29

XSC píše:
Oskar píše:A když už tam natáhli kabel, to do něj mohli rovnou nacpat i napájení.
Já hlavně nevidím žádný problém v tom použít k napájení 600V z trakce. Měnič může být na sloupu TV a z něj už kabelem 220V ke sloupku. A není potřeba mít pro každý sloupek elektroměr.
Problém není na technické stránce, ale spíš v otázce bezpečnosti. Kdyby došlo k poruše měniče, tak máš na sloupku a tím v těsné blízkosti cestujících 600V.
XSC píše:
Oskar píše:Nelze, liberalizován je pouze trh se silovou elektřinou, na distribuci v Praze má monopol PRE.
Když tam PRE ten kabel natáhnout nechce, znamená to, že ho tam nemůže natáhnout někdo jiný? To by snad bylo zneužití monopolu.
Pokud vím, tak podnik má smluvně zajištěný odběr právě s PRE, které vyhrálo soutěž o dodávku energie a to na několik let. Takže těžko bude podnik poptávat napájení sloupků u někoho jiného.

XSC
Uživatel
Příspěvky: 1567
Registrován: 19.11.2004 21:38
Bydliště: 8,24,B

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od XSC » 10.10.2010 20:00

Oskar píše:A když už tam natáhli kabel, to do něj mohli rovnou nacpat i napájení.
Já hlavně nevidím žádný problém v tom použít k napájení 600V z trakce. Měnič může být na sloupu TV a z něj už kabelem 220V ke sloupku. A není potřeba mít pro každý sloupek elektroměr.
Oskar píše:Nelze, liberalizován je pouze trh se silovou elektřinou, na distribuci v Praze má monopol PRE.
Když tam PRE ten kabel natáhnout nechce, znamená to, že ho tam nemůže natáhnout někdo jiný? To by snad bylo zneužití monopolu.

Uživatelský avatar
Oskar
Uživatel
Příspěvky: 1212
Registrován: 10.6.2006 11:17
Bydliště: Ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Oskar » 10.10.2010 19:40

MF píše:a co zridit odberne misto u RWE?
Nelze, liberalizován je pouze trh se silovou elektřinou, na distribuci v Praze má monopol PRE.
.
Ad e-papír: Vždyť BUSE je takový e-papír, jen má větší pixely. :D

Ad napájení z VO: Stále nikdo věrohodně nepotvrdil, že to tak skutečně je. A na fotkách od MM-M. akumulátor vidět není. Navíc dle zdroje JPP sloupky nepoužívají radiostanici, aby nepřetěžovaly městskou rádiovou síť, ale mají kabelové spojení s CML. A když už tam natáhli kabel, to do něj mohli rovnou nacpat i napájení.

MF
Uživatel
Příspěvky: 4274
Registrován: 04.3.2007 19:28

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od MF » 10.10.2010 18:42

a co zridit odberne misto u RWE?

Uživatelský avatar
kruťák
Uživatel
Příspěvky: 3166
Registrován: 23.2.2010 0:24
Bydliště: mobilnitabla.cz
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od kruťák » 10.10.2010 17:44

E-papír je celkem dobrý nápad. Jednoznačné plus má za potřebu energie jen při přestavění.
Nejsem si ale jist světlem - určitě by to potřebovalo přisvětlovací jednotku stejně jako mastodont. A už vůbec si nejsem jist, jaké jsou pořizovací náklady na takový "papír" ve formátu A2 nebo spíš A1 (to už by jistě bylo víc jednotek vedle sebe).

Quetzalcoatl
Uživatel
Příspěvky: 407
Registrován: 23.6.2006 15:23
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Quetzalcoatl » 10.10.2010 16:18

krtinek píše:- nemusí být LCD, určitě se v dnešní době najde kontrastnější způsob pro zobrazování ve slunečných dnech, nejsem v tomto směru odborník...
Napadlo mě použít elektronický papír. Je kontrastní, má pro tyto účely více než dostatečné dozlišení, elektriku bere jen při překreslování, takže se hodí i pro bateriové sloupky. Netuším ale, zda se dnes nějaký vyrábí i pro průmyslové použití.

Uživatelský avatar
Petr
Provozovatel
Příspěvky: 2040
Registrován: 14.11.2003 8:36
Bydliště: ....Brejšín přes noc na flešku hodí novej program křižovatky, já s Démonem zajedem přešroubovat znač
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Petr » 10.10.2010 16:17

krtinek píše:
Oskar píše:za monitorem bude schovaná nějaká MicroITX deska a GPRS modem a to je všechno
Můj skromný tip je, že tam bude tato nanoITX deska a prohlížeč bych řekl, že nebude "napevno", spíš to bude klasický program (ať už pod Unix nebo Win).
Jinak naprostý souhlas s (jak už jsem výše zmínil) minimální náročností výroby. Kdyby tohle (s dvojnásobně velkým zobrazovačem *) bylo místo mastodontů, neměl bych nic ani proti té přemrštěné ceně.

* - nemusí být LCD, určitě se v dnešní době najde kontrastnější způsob pro zobrazování ve slunečných dnech, nejsem v tomto směru odborník...
Přátelé... Mastodonti mne neskutečně štvou. Nekutečně. Bohužel mají jeden důvod, proč jsou... Tipujte... Ano, minimální nároky na spotřebu energie pro BUSe transparenty. Mastodont nemá klasickou přípojku 220 (jako Ropidí LCD), ale dobíjí si akumulátory během nočního svícení v ulicích. Údajně žádná jiná technologie takto nenáročná na provoz není. A Pražská energetika se údajně svřepě brání zřízení přípojek ke každému označníku s vlastním elektroměrem... :-(

Uživatelský avatar
kruťák
Uživatel
Příspěvky: 3166
Registrován: 23.2.2010 0:24
Bydliště: mobilnitabla.cz
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od kruťák » 10.10.2010 15:56

Oskar píše:za monitorem bude schovaná nějaká MicroITX deska a GPRS modem a to je všechno
Můj skromný tip je, že tam bude tato nanoITX deska a prohlížeč bych řekl, že nebude "napevno", spíš to bude klasický program (ať už pod Unix nebo Win).
Jinak naprostý souhlas s (jak už jsem výše zmínil) minimální náročností výroby. Kdyby tohle (s dvojnásobně velkým zobrazovačem *) bylo místo mastodontů, neměl bych nic ani proti té přemrštěné ceně.

* - nemusí být LCD, určitě se v dnešní době najde kontrastnější způsob pro zobrazování ve slunečných dnech, nejsem v tomto směru odborník...

Uživatelský avatar
Oskar
Uživatel
Příspěvky: 1212
Registrován: 10.6.2006 11:17
Bydliště: Ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Oskar » 10.10.2010 13:58

Protože ten dělali šotouši z ropidu :D

Je to vlastně jen pevně instalovaný WWW prohlížeč, protože Ropid má zastávková tabla on-line. Takže odhaduju, že za monitorem bude schovaná nějaká MicroITX deska a GPRS modem a to je všechno - samé konfekční komponenty, minimální zakázková výroba. Tedy přesný opak mastodonta.

Uživatelský avatar
Damir Holas
Uživatel
Příspěvky: 1564
Registrován: 23.8.2006 17:28
Bydliště: Slánská / Koh-i-noor / Radlická / Zemědělská univerzita

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Damir Holas » 10.10.2010 13:22

demon píše:Vzhledem k tomu, že obyčejnej jednostranej a jednobarevnej BUSE panel přijde bratru na 40 tisíc, tak se tý ceně moc nedivim. Ještě je třeba připočíst nějakej zdroj, baterii a to hafo železa kolem...
Jen je zajímavý, že tenhle sloupek stojí cca 150 hadrů a informační hodnota je oproti mastodontovi daleko, daleko vyšší... :roll:

Uživatelský avatar
Oskar
Uživatel
Příspěvky: 1212
Registrován: 10.6.2006 11:17
Bydliště: Ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Oskar » 10.10.2010 11:29

gabuliatko píše:Soft by zde přítomní šotouši jistě zvládli levněji a lépe i s přímým sledováním tramvají po internetu.
To je pravda, někteří šoutoši by to udělali i zadarmo :D
gabuliatko píše:Neustále to ukazuje kraviny. Mastodont není schopen zobrazit zatahující vlaky v pořadí, v jakém jedou na trati. Pravděpodobně to nedokáže ošetřit to, že řidič zatahujícího vlaku neodhlásí zastávku a tak jej vlak za ním s vyhlášenou zastávkou předjede i když oba jedou v úseku, kde není žádná vyhýbka.
Tohle se dá vyřešit jedině tak, že všechny nejbližší zastávkové sloupky budou vybaveny inframajákem a na něm se tramvaje seřadí do pořadí v jakém skutečně na trati jedou.

gabuliatko
Uživatel
Příspěvky: 2861
Registrován: 10.10.2007 13:22

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od gabuliatko » 08.10.2010 23:34

Oskar píše:To bych nepodceňoval. Jen vývoj SW určitě zabral odhadem 1 člověkoměsíc, to máme nákladově kolem 80 - 100 kKč, komerční cenu klidně dvoj až trojnásobek. Stejně bude stát vývoj vlastního železářství, neboli HW. Pokud celý vývoj rozpočítali do těch cca. 10 sloupků, co zatím stojí, je to celkem nezanedbatelná částka.
Soft by zde přítomní šotouši jistě zvládli levněji a lépe i s přímým sledováním tramvají po internetu. Neustále to ukazuje kraviny. Mastodont není schopen zobrazit zatahující vlaky v pořadí, v jakém jedou na trati. Pravděpodobně to nedokáže ošetřit to, že řidič zatahujícího vlaku neodhlásí zastávku a tak jej vlak za ním s vyhlášenou zastávkou předjede i když oba jedou v úseku, kde není žádná vyhýbka. Přijde mi to na akci postav a zapomeň.
Na Hradčanskou je Mastodont nevhodný, protože se na něj nevejdou informace o všech linkách, které zastávkou projíždějí v pravidelném provozu.

Odpovědět