Orientační a informační systémy

Diskuze o všem, co v Praze přepravuje, přepravovalo a přepracovat bude cestující veřejnost...

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
piskvorrr
Uživatel

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od piskvorrr » 14.2.2012 21:48

peterkostelecky píše: Tvá ex ti to evidentně špatně vysvětlila, zajímalo by mě, jaké hlášení tedy používají v Londýně. Exit?
London Underground, Circle Line, únor 2012 píše:This station is Tower Hill. Change here for the District Line. This train terminates here. Alight here for Tower Bridge and the Tower of London.
Čili: "Stanice Tower Hill. Přestup na linku District. Konečná stanice. Vystupte zde, pokud chcete jít k Tower Bridge nebo londýnskému Toweru."

V britské angličtině se "exit" používá zejména jako podstatné jméno; jako sloveso se s ním lze setkat zejména ve scénických poznámkách (nejznáměji viz Shakespearova Zimní pohádka: "Exit pursued by bear." "[Antigonus] odejde, pronásledován medvědem.")

Nicméně: toto slovo se (nejen) v americké angličtině zcela běžně používá jako sloveso ve smyslu "odejít, vystoupit, opustit atd." Viz například zde: http://en.wiktionary.org/wiki/exit#Verb

[flamewar](Možná to někoho překvapí, ale v reálném světě existuje i pár věcí, které vyučující v hodinách neprobírali - ať už z nedostatku času nebo z jiných důvodů. Postoj "já to neznám, tedy to neexistuje" je vhodný způsob, jak si připravit nikdy nekončící řadu šokujících zážitků. :twisted: )[/flamewar]

Edit:
Los Angeles, California, United States of America, Metro Gold Line píše:The Next Stop is Union Station-Gateway Transit Center. Please Exit. Please take all your belongings and thank you for riding Metro Rail
http://subwaynut.com/sounds/lametro/index.html
http://subwaynut.com/sounds/lametro/unionsta.mp3

[flamewar]A jestli nějaký yntelygent vyzbrojený kapesním slovníkem prohlásí, že to přece znamená "potěšte východ," nebo že "americká angličtina přece není žádná angličtina," nebo že "v Praze je to k ničemu, neb sem přece žádní Američani nejezdí," bude jasno. Těch deset minut strávených s Googlem (ano, celých deset minut - vrtalo mi to v hlavě, přece jenom, tedy jsem se vrátil k počítači a našel pár zajímavých šotowebů) bych po dotyčném chtěl zpátky, kdyby to šlo. :evil: [/flamewar]

XSC
Uživatel

Příspěvek od XSC » 14.2.2012 19:46

peterkostelecky píše:Exit = Podstatné jméno a znamená: výstup, odchod, výjezd a východ.
Angličtina funguje trochu jinak než čeština. Tam se sloveso často tvoří tak, že vezmeš podstatné jméno a jako sloveso ho použiješ. Viz startrekovské "Beam me up, Scotty".

7105
Uživatel

Příspěvek od 7105 » 14.2.2012 18:11

peterkostelecky píše:
gabuliatko píše:Už se to řešilo v metru. Já se ptal ex- co žije v GB a odpověď byla že nejsrozumitelnější pro všechny co jen třošičku potkali english je EXIT (na rozdíl od leave), které se ještě jinak píše a čte
No ...
Exit = Podstatné jméno a znamená: výstup, odchod, výjezd a východ.
Tvá ex ti to evidentně špatně vysvětlila, zajímalo by mě, jaké hlášení tedy používají v Londýně. Exit? =D> Aby to bylo srozumitelné i pro ty co jen "třošičku potkali english" ?? Asi nesmysl, že? #-o

Správně jak psal pawel. Konečná stanice, prosíme vystupte => The final station, please get off the tram.
Toto je taky naprosto srozumitelné. Ten kdo Anglicky umí to pochopí.

Ještě by jsme to mohli udělat hlášení p******** Rusákům a Žluťáskům ne? Protože oni "english" neviděli ani z povzdálí ... Těch je tady taky jak psů tak co ... Ty Rusáci by to jistě velmi ocenily, zase by se o něco více tu cítili být doma, tak se divím, že jim zatím nikdo nevyhověl. Rusky tu mluví půl národa, takže by se to určitě chytlo =D>

Schválně, když nastoupíte do tramvaje jakou cizí řeč slyšíte nejčastěji? :wink: Já téměř vždy Ruštinu.
Ať je to šikmovokej Kirgistánec nebo ušopleskatý Ukáčko, tak je to vždycky Ruština. Když se podíváte do kterýkoliv tramvaje, tak je tam rusák .... ach jóóó ... #-o Ale hlavně že říkáme na konečných Exit :D Opravdu my to tu vedem teda ... #-o

(ten kdo to dělal by tam měl ještě dát: Čínštinu, Vietnamštinu, Ukrajinštinu, Ruštinu, Italštinu, Němčinu a třeba ještě Španělštinu a Francouštinu)
Nechci začít flamewar, ale exit prostě je sloveso a užívá se v tomto kontextu. Jestli mi nevěříte, tak se koukněte sem a najděte si exit v kategorii verb: http://www.thefreedictionary.com/exit
Angličan by určitě použil get off, ale exit lze použít také. Navíc, exit je slovo mezinárodní, tudíž mu (možná) budou rozumět i ti, co anglicky neumí. O frázovém slovesu get off se to samé říct nedá.

Jo a jen tak mimochodem, názvy jazyků se v češtině píšou s malým písmenem, v angličtině naopak s velkým. A Kyrgyzstánec se taky píše jinak.

peterkostelecky
ovocnář
Bydliště: 4, 7, 12, 14, 20, 54, 104, 120, 121, 123, 130, 137, 167, 191, 217, 231, 501, 770, S65, =B=

Příspěvek od peterkostelecky » 14.2.2012 17:07

gabuliatko píše:Už se to řešilo v metru. Já se ptal ex- co žije v GB a odpověď byla že nejsrozumitelnější pro všechny co jen třošičku potkali english je EXIT (na rozdíl od leave), které se ještě jinak píše a čte
No ...
Exit = Podstatné jméno a znamená: výstup, odchod, výjezd a východ.
Tvá ex ti to evidentně špatně vysvětlila, zajímalo by mě, jaké hlášení tedy používají v Londýně. Exit? =D> Aby to bylo srozumitelné i pro ty co jen "třošičku potkali english" ?? Asi nesmysl, že? #-o

Správně jak psal pawel. Konečná stanice, prosíme vystupte => The final station, please get off the tram.
Toto je taky naprosto srozumitelné. Ten kdo Anglicky umí to pochopí.

Ještě by jsme to mohli udělat hlášení p******** Rusákům a Žluťáskům ne? Protože oni "english" neviděli ani z povzdálí ... Těch je tady taky jak psů tak co ... Ty Rusáci by to jistě velmi ocenily, zase by se o něco více tu cítili být doma, tak se divím, že jim zatím nikdo nevyhověl. Rusky tu mluví půl národa, takže by se to určitě chytlo =D>

Schválně, když nastoupíte do tramvaje jakou cizí řeč slyšíte nejčastěji? :wink: Já téměř vždy Ruštinu.
Ať je to šikmovokej Kirgistánec nebo ušopleskatý Ukáčko, tak je to vždycky Ruština. Když se podíváte do kterýkoliv tramvaje, tak je tam rusák .... ach jóóó ... #-o Ale hlavně že říkáme na konečných Exit :D Opravdu my to tu vedem teda ... #-o

(ten kdo to dělal by tam měl ještě dát: Čínštinu, Vietnamštinu, Ukrajinštinu, Ruštinu, Italštinu, Němčinu a třeba ještě Španělštinu a Francouštinu)

9001
Uživatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 9001 » 14.2.2012 16:58

OMH píše:Naprostý souhlas. Tedy nejde o lingvistiku, ale aby tomu lidi porozuměli. A to nejen rodilý Londýňané. EXIT TRAM rozumí snad každý magor :)
Lépe bych to nenapsal =D>

OMH
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OMH » 14.2.2012 16:44

Naprostý souhlas. Tedy nejde o lingvistiku, ale aby tomu lidi porozuměli. A to nejen rodilý Londýňané. EXIT TRAM rozumí snad každý magor :)

gabuliatko
Uživatel

Příspěvek od gabuliatko » 14.2.2012 15:31

Už se to řešilo v metru. Já se ptal ex- co žije v GB a odpověď byla že nejsrozumitelnější pro všechny co jen třošičku potkali english je EXIT (na rozdíl od leave), které se ještě jinak píše a čte

7105
Uživatel

Příspěvek od 7105 » 13.2.2012 23:33

pawel píše:"prosím východ tramvaj" (please exit the tram)? to je ostuda - jak v metru. please leave the tram, please get off the tram... ale exit je prostě podstatné jméno, ne sloveso. ach jo.
Nesouhlasím. Užití slova exit je sice tou nejméně vhodnou variantou v tomto kontextu, ale není chybné.

pawel
Uživatel

Příspěvek od pawel » 13.2.2012 23:11

"prosím východ tramvaj" (please exit the tram)? to je ostuda - jak v metru. please leave the tram, please get off the tram... ale exit je prostě podstatné jméno, ne sloveso. ach jo.

Gregory
Uživatel

Příspěvek od Gregory » 11.2.2012 9:04

8750 píše:Fořtík: To bych netvrdil - dnes jsem to slyšel i v žižkovské a pankrácké tramvaji.
A také včera to fungovalo na lince 5 poř.2 z Kobylis. Na prvním pořadí jsem to neměl.

willyjeff
Uživatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od willyjeff » 10.2.2012 23:36

....a moje HL tramvaj to neuměla :-O (8363+8365).

8750
Uživatel

Příspěvek od 8750 » 10.2.2012 19:18

Fořtík: To bych netvrdil - dnes jsem to slyšel i v žižkovské a pankrácké tramvaji.

Fořtík
Uživatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fořtík » 10.2.2012 18:59

Sledováním mezi kolegy bylo zjištěno, že dnes to uměly pouze SA a HL vozy. :wink:

Pepa
Uživatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pepa » 10.2.2012 11:21

Vydrž Prťka, záleží jak rychle se to ve vozovně nahraje, taky se dočkáš ;-)

MOp
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MOp » 10.2.2012 11:21

Toto hlaseni je aktivni zrejme od dnesni pulnoci. Ten muzsky hlas je opravdu desivy..

Odpovědět