Orientační a informační systémy

Diskuze o všem, co v Praze přepravuje, přepravovalo a přepracovat bude cestující veřejnost...

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
gabuliatko
Uživatel
Příspěvky: 2861
Registrován: 10.10.2007 13:22

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od gabuliatko » 30.11.2014 14:11

DG7021 píše:Cedule na 26 byly tři soupravy T3SUCS ze Žižkova. Stačilo tam včera poslat tři soupravy T6 (kterých v tamním depu prostálo den asi 8), kde žádná trasa uvnitř není, a byl by klid.
To by šotoušstvo nemělo co fotit. :D

Uživatelský avatar
Radek
Uživatel
Příspěvky: 1542
Registrován: 19.7.2004 10:00
Bydliště: Tento vlak tam končí
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Radek » 30.11.2014 12:41

Celkově to vidím jak další argument pro elektronická tabla jak ve vozech, tak na zastávkách. Nikdy nebude dost informátorů, zvlášť třeba při nočních krátkodobých výlukách.

Martin Šubrt
Uživatel
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.5.2004 10:56
Bydliště: U denních linek č. 4,6,10,11,16,22,23 a C :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Martin Šubrt » 30.11.2014 11:46

DG7021: Vůz bez trasy je téměř úplně stejný řešení jako T3. Taky se další trasu nedozvím, pravda, jen tam není ta neplatná, ale obecně je to fuk. Zajistit se to musí hlášením, takže moc velký rozdíl nevidím. Navíc na 8 či 9 už by se tolik náhrad za SU našlo asi těžko.

gabuliatko: Snažím se nepřemýšlet o situaci podle svých měřítek ale podle měřítek DPP. Na Republice jsme já a kolegové informovali kdysi v únoru ráno při teplotě -11 stupňů a přes den -7 stupňů a byli tam lidé, které jsem musel hnát se zahřát násilím a i člověk, který byl schopen být venku celou dobu služby tuším 10 hodin. Zbytek byl zajištěn střídáním a prázdné stanoviště bylo přípustné pouze na max. 5 minut, když někdo nutně potřeboval si odskočit na záchod.

Měřítka DPP jsou prostě jiná a připouštějí, aby nejméně půl hodiny (většinou bohužel déle) na místě nikdo nebyl. A to mě mrzí. Přitom pokud by informátorka nebyla vůbec, ani nepípnu, když někdo současně po dobu výluky otočí jízdní řády a čísla linek na sloupku. Nebo naopak, pokud by byla informátorka na místě stále (a kvůli zimě střídána), ani nepípnu, když budou na sloupku čísla i jízdní řády vidět a nebude tam dokonce vůbec ta plechová tabule. Na místě ovšem bylo reálně opatření, které bylo za maximálních nákladů nejméně z poloviny neúčinné - byť samozřejmě i vinou samotných cestujících, ale s tím holt musíme počítat.

Uživatelský avatar
DG7021
Uživatel
Příspěvky: 972
Registrován: 08.11.2010 12:07

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od DG7021 » 30.11.2014 11:15

Martin Šubrt píše:To zase neblbněte. Jenom u 26 by na víkend musely být asi čtvery cedule a řidič by si je musel vzít s sebou a přendávat je. V sobotu před osmou jen s verzí přes Těšnov, od osmi ještě přes Floru, večer po osmé už jen přes Floru a na neděli odpoledne pravidelná trasa. To jako chápu, že se tam dát nedá. Teda já bych se snažil, ale chápu, že ve struktuře DPP je to za hranicí reálnosti.
Cedule na 26 byly tři soupravy T3SUCS ze Žižkova. Stačilo tam včera poslat tři soupravy T6 (kterých v tamním depu prostálo den asi 8), kde žádná trasa uvnitř není, a byl by klid.

gabuliatko
Uživatel
Příspěvky: 2861
Registrován: 10.10.2007 13:22

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od gabuliatko » 30.11.2014 11:00

Martin Šubrt píše:Jako chápu, že je zima a stát se tam nepřetržitě nedá ...
Vždyť je jeden nad 0. #-o Jako chápu že při pohledu na slečnu napíšeš tuhle větu, ale ...

Martin Šubrt
Uživatel
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.5.2004 10:56
Bydliště: U denních linek č. 4,6,10,11,16,22,23 a C :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Martin Šubrt » 30.11.2014 3:12

To zase neblbněte. Jenom u 26 by na víkend musely být asi čtvery cedule a řidič by si je musel vzít s sebou a přendávat je. V sobotu před osmou jen s verzí přes Těšnov, od osmi ještě přes Floru, večer po osmé už jen přes Floru a na neděli odpoledne pravidelná trasa. To jako chápu, že se tam dát nedá. Teda já bych se snažil, ale chápu, že ve struktuře DPP je to za hranicí reálnosti.

Velká pochvala za infoceduli na Republice. Tak má info o zastávce bez provozu vypadat. Potěšilo.

Velká nepochvala za to, že se tam prostě současně nezakryjí jízdní řády a nepřeškrtnou čísla linek. Pokud to jede v opačném směru normálně, je to o to závažnější, že lidi budou čekat. Jde jen o DVĚ zastávky v jednom směru, zvládl by to udělat i leckterý řidič, který tam jel poslední ráno a první večer. Takže sice super cedule, kterou člověk i pošoupne až před sloupek, ale pokud je nahoře číslo linky a dole jízdní řády, jakoby tam ta cedule nebyla. Lidé dokonce více četli nějaký text, co tam někdo napsal česky a anglicky, že je zastávka bez provozu tram, nalepený na skle vedle jízdních řádů a úplně titěrný. Lidi prostě čtou hlavně jízdní řády a je fuk, jak velkou věc postavíte před ně. Nevěřil bych tomu, ale bylo to tak. Několikrát jsem je musel na tu tabuli upozorňovat, přestože stáli 10 cm od ní.

Velká nepochvala za informování na místě. Jako chápu, že je zima a stát se tam nepřetržitě nedá, ale od toho je nutné zajistit střídání. Byl jsem na Republice od 15:20 do 16:00 a slečna informátorka přišla v 15:58. Do té doby jsem se vyloženě nezastavil ani na vteřinu a to nepotřebuju ani vestu. Cílem by snad mělo být nenechat mrznout lidi... Takto s pauzama to ale není plnohodnotná služba... Pravda, pokud lidé nepřečtou tabuli velkou jak kráva ani po 20-25 minutách čekání, asi si zmrznout zaslouží...

Uživatelský avatar
DG7021
Uživatel
Příspěvky: 972
Registrován: 08.11.2010 12:07

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od DG7021 » 29.11.2014 12:51

Bílé cedule mají i SUčka na výlukové 9, asi se s tím nikdo nechtěl tisknout.

dejvk
Uživatel
Příspěvky: 36
Registrován: 08.8.2012 11:39

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od dejvk » 29.11.2014 11:36

Pravda. Bohužel nabízeli. :oops: Ale to beru, stejně by asi lid netrápilo a sedli by do toho, co přijede a při otevření Arbesáku si toho už asi nikdo nevšiml. Mé nadšení víc ochladilo to, že jsou na 26 nasazená SUčka s bílými cedulemi a hřebíky, přestože jede přes dvě výluky (Revoluční, Olšanská) :(

vencavasek
Uživatel
Příspěvky: 263
Registrován: 07.1.2007 15:10

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od vencavasek » 29.11.2014 10:55

dejvk píše:Palec nahoru za dnešní hlášení ve 26: "Ve směru NNŽ využijte linky 9,10,16 a 20 ze zastávky Želivského, přestup je až ve druhé zastávce Želivského ve směru jízdy" a "Přestup na linky směr NNŽ je v zastávce v opačném směru" =D> Po dlouhé době jednou hlášení, které je lidem i užitečné :wink:
Opravdu nabízeli i linku 20? :wink:

dejvk
Uživatel
Příspěvky: 36
Registrován: 08.8.2012 11:39

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od dejvk » 29.11.2014 10:08

Palec nahoru za dnešní hlášení ve 26: "Ve směru NNŽ využijte linky 9,10,16 a 20 ze zastávky Želivského, přestup je až ve druhé zastávce Želivského ve směru jízdy" a "Přestup na linky směr NNŽ je v zastávce v opačném směru" =D> Po dlouhé době jednou hlášení, které je lidem i užitečné :wink:

MM-Mikulovsky
Uživatel
Příspěvky: 8468
Registrován: 24.1.2010 10:44
Bydliště: SčK / Praha 4 -Michle
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od MM-Mikulovsky » 18.11.2014 14:00

von Š: 100% souhlas s názorem ke 4.školení

nesouhlasím však s možností poznat z tacha jestli řidič byl nucen odhlásit zastávku ručně, protože tato po zastavení u označníku automaticky odhlášena nebyla - z vyjádření jiných zde počítám, že nejsem jediný, kdo ručně odhlašuje většinu zastávek dříve než je odhlásí automat dle polohy GPS, byť ten by to ještě také zvládl ve správném místě (= před označníkem zastávky či případně před kontaktem ROV nalézajícím se v prostoru zastávky).

EDIT: Jinak ze způsobu zisku dat statistika nevypovídá nic o správnosti automatického vyhlašování dle polohy GPS, ale jen:
1.) o velkém procentu teoreticky správně odhlášených zastávek - před označníkem (ovšem na spoustě zastávek to může být stejně reálně pozdě = chybně, protože to nepozná odhlášení až za kontaktem ROV - bez ohledu na neinstalaci čidla se jedná o zastávky: Lazarská - od NT a potažmo i VN, Anděl - obě DC, Vltavská - stálá DC a obč. ZC, Výtoň ZC, Staroměstská ZC, Malostranská - obě u =M= a pro l.5 ZC, Hradčanská DC, Prašný most DC, Vítězné nám. ZC, Palackého nám. - u =M= ZC, Karlovo nám. - od IPP, Moráň ZC, Flora DC, Otakarova ZC i DC, Průběžná ZC, Kobylisy ZC, Březiněveská DC, Kubánské nám. - nácestná DC a nástupní + asi se najdou další stejné případy, a pak jsou ještě zastávky v nichž dosud je kontakt EOV či jen ruční výhybka/případně momentálně nepoužívané ROV a v budoucnu bude právě ROV - Kubánské nám. - nácestná ZC, Olšanské hřbitovy DC, Voz. VO DC i ZC, Červený vrch ZC, Čechovo nám. - v Minské ul.), ale bez ohledu na způsob odhlášení -jestli auto GPS či řidičem ručně
2.) o nižším procentu teoreticky správně odhlášených zastávek - před označníkem zastávek na typech TRAM bez auto GPS, ale naprosto nereflektuje možnost negativního ovlivnění statistiky právě zavedením hlášení auto GPS na jiných TRAM = nejeden kolega mi řekl, že hlášení auto GPS jej odnaučuje hlásit ručně = je nucený velmi často běhat s "tágem" na vexle (a toto je důvod proč já i oni hlásíme ručně i při zapnutém auto GPS) = velmi mne zajímá v jakém procentu na totožných místech došlo "ke srovnání hlášení" průjezdem TRAM kolem čidla v zastávkovém označníku ještě před zaváděním auto GPS!

von Špilberk
Uživatel
Příspěvky: 4463
Registrován: 23.2.2012 8:27
Bydliště: 15 minut chůze od vozovny Pankrác

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od von Špilberk » 18.11.2014 11:02

willyjeff píše:
Karosák píše: Škoda, že jste neviděli ten nádherný graf presnosti vyhlášených zastávek, co byl na školení 4. Ruční přesnost 80%, na KT 94% a na 15T dokonce 98%. Waaaaau, jooo, určitěeeeeeee. Milane vezmi si kapesnicky, protože tohle ja málem oplakal. Ty možná budeš řvát smíchy.
Jo a stačil dotaz, jak se dobrali k témto údajům. Prý jen tak, že zkoumali, jestli odhlášenou zastávku posunulo čidlo v zastávkovém sloupku či nikoliv. Takže vůbec nedokážou odstínit to, že si řidič všimne neodhlášené zastávky automatem a zmáčkne tlačítko ručně. Tímto úkonem vlastně vstoupil do statistiky korektně odhlášených zastávek automatem. BRAVO!
Koukám, že tím, že jsem ještě neměl 4. školení, přicházím o zajímavé zážitky. :lol:
Takhle vytvořenou statistikou si akorát můžou vytřít :zadnice . Je to ale důkaz, že o odhalení pravdy není zájem. 8-[

Uživatelský avatar
willyjeff
Uživatel
Příspěvky: 1761
Registrován: 30.11.2004 16:11
Bydliště: Trollhättan (a když se probudim, tak Praha)
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od willyjeff » 18.11.2014 10:56

Karosák píše: Škoda, že jste neviděli ten nádherný graf presnosti vyhlášených zastávek, co byl na školení 4. Ruční přesnost 80%, na KT 94% a na 15T dokonce 98%. Waaaaau, jooo, určitěeeeeeee. Milane vezmi si kapesnicky, protože tohle ja málem oplakal. Ty možná budeš řvát smíchy.
Jo a stačil dotaz, jak se dobrali k témto údajům. Prý jen tak, že zkoumali, jestli odhlášenou zastávku posunulo čidlo v zastávkovém sloupku či nikoliv. Takže vůbec nedokážou odstínit to, že si řidič všimne neodhlášené zastávky automatem a zmáčkne tlačítko ručně. Tímto úkonem vlastně vstoupil do statistiky korektně odhlášených zastávek automatem. BRAVO! Já měl včera na desetihodinový 16 100% úspěšnost hlášení zastávek i co se týče místa, protože jsem třeba dokázal vychytat, aby to výluku metra za zastávkou IPP nehlásilo, když burácim přes následné křížení. Třeba automat tohle vůbec neumí, ikdyž by zrovna tohle bylo celkem potřeba. Aby uměl odhlásit zastávku s dostatečným předstihem, aby se stihlo odmeldovat případné info o výluce. Třeba takové Nám. Míru ZC bylo potřeba hlásit ještě na té světelné křižovatce před esíčkem, pak to vyšlo tak tak.

gabuliatko
Uživatel
Příspěvky: 2861
Registrován: 10.10.2007 13:22

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od gabuliatko » 18.11.2014 10:54

willyjeff píše:Pro řidiče hlavne není problém hlásit zastávky ručmo. Pokud pro někoho to tlačítko problém je stisknout, asi by měl problém s čímkoliv na světě.
Evidentně je. Jinak by se tato fičura nezaváděla. Vzhledem k tomu, že je Doris založen na odhlašování zastávek tak pravděpodobně byla snaha zpřesnit polohu tramvaje.
Že se s tím svezlo přehazování vyhybek je otázkou zda někoho napadlo.
Podle mne není jihého řešení než si hlídat vyhybky a každé chybné přestavění psát jako závadu.
EDIT: Pokud se přesnost vyhlášení myslí to že se zastávka vyhlásí tak souhlas. Jinak na školení to nemá cenu řešit, tam se seznamuje a je tama mnoho lidí co neumí konstruktivně diskutovat.

Uživatelský avatar
Karosák
Uživatel
Příspěvky: 3856
Registrován: 07.2.2008 18:49
Bydliště: Wydzielone korytarze
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Karosák » 18.11.2014 10:44

Při veškerých ostatních prujezdech i s jinými vozy, nebo typey, mi hlásil automat ve chvíli, kdy se čelo vlaku blíží sjezdové vexli. Cca v okamžiku, kdy je celá souprava zlomená v křižovatce. Tedy bod je zaměřen v dostatečné vzdálenosti za přijímačem. Leč tady to podle mě probíhalo tak (jak se též celkem běžně stává), že ač souprava stala, zelený proužek stále ubýval- díky setrvačnosti /nepřesnosti GPS jakoby byl vlak stále v pohybu. Nebo to nevyhlasi vůbec :-D To je sice lepší varianta, ale když to udělá jednou za 5 zastávek, většinou si toho vsimnu před vexli, nebo když mě srovná čidlo. To jen k tomu zvyšování presnosti. Škoda, že jste neviděli ten nádherný graf presnosti vyhlášených zastávek, co byl na školení 4. Ruční přesnost 80%, na KT 94% a na 15T dokonce 98%. Waaaaau, jooo, určitěeeeeeee. Milane vezmi si kapesnicky, protože tohle ja málem oplakal. Ty možná budeš řvát smíchy.

Odpovědět