Orientační a informační systémy

Diskuze o všem, co v Praze přepravuje, přepravovalo a přepracovat bude cestující veřejnost...

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
Uživatelský avatar
Karosák
Uživatel
Příspěvky: 3856
Registrován: 07.2.2008 18:49
Bydliště: Wydzielone korytarze
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Karosák » 28.10.2012 0:53

Nevím, zda se to objeví třeba i u HL zátahů, kde vozovna není konečnou zastávkou, ale dnes mě potěšilo při cestě z ČKS do stodoly, že místo puštění poměrně omletého Vlak jede do vozovny Zaznělo normálně v zátahovém hlásiči nezměněného čísla (stále 5013): Nové Strašnice, tento vlak končí jízdu v zastávce Solidarita. Příští zastávka Zborov-Strašnické divadlo?. Vím, že HL zátah má na Palmovce a Balabence bonusovou informaci, že jede přes Polikliniku a Kolbenovu, ale s tímhle jsem se setkal poprvé, jestli to žvaní i o Strašnické nevím, ale postřehl to ještě někdo? Přijde mi to fajn Z:idea:
Jinak co se pásmovaných konečných týče, někde žvatlá, že Tento vlak končí jízdu v zastávce... a někde Tento vlak jede do konečné zastávky...
Varinata B se mi libí víc, protože říká-zvýrazňuje, že jede do nějaké konečné (jinde?), což se u stejnojmenných, ne však totožných konečných zastávek hodí více (Braník, NBS, ČKS).

Uživatelský avatar
MOp
Administrátor
Příspěvky: 4740
Registrován: 18.1.2007 22:38
Bydliště: Všude dobře v Konstalu105N nejlíp!
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od MOp » 22.10.2012 21:05

Potvrzuji, dnes citelne chybela dvojice na Malostranske. Zmateni cestujici cekajici na 22 smer Hostivar na Malostranske dc a nechapavi cizinci na protismernem ostruvku lustici schematko. Dtto cestujici skakajici do a z d-23 na Hradcanské.

Martin Šubrt
Uživatel
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.5.2004 10:56
Bydliště: U denních linek č. 4,6,10,11,16,22,23 a C :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Martin Šubrt » 22.10.2012 20:38

ElWapp: Měl jsem připravenou variantu 2 informátoři v sobotu a v neděli 12-18 a dva v pondělí 7-17. Ale DP si žádné informátory neobjednal a popravdě, už mě nebaví připomínat DP výluky. Kromě toho to pak vypadá, že prosím o šanci si vydělat... Takže je mi to trapné. DP požádal na Malostranskou o dva informátory až dnes, a to na příští víkend vždy 9-17 hodin. Již je zajištěno.

ElWapp
Uživatel
Příspěvky: 542
Registrován: 14.5.2009 19:29

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od ElWapp » 22.10.2012 19:59

Zasílám několik fotek z oblasti Hradčanské a Malostranské, kde DPP využívá nový způsob značení výluk na tablech zastávkových sloupků. Od minulého týdne, kdy probíhala výluka na Evropské, došlo k drobné změně v textu, kde se nově uvádí "pravidelný provozní stav" a "dočasný provozní stav". "Linkové vedení" mi tedy přišlo srozumitelnější. Bohužel novému pojetí dost škodí "šablonovitost", s jakou jsou tabla tvořena. Jinak během dneška by se určitě minimálně na Hradčanské a Malostranské uživily dvě dvojice informátorů, zmatených lidí bylo o dost víc než při výluce metra v září. Bohužel na místě ale žádný nebyl...

Několik fotek:
Vítězné náměstí ZC
Vítězné náměstí DC
Hradčanská DC
Hradčanská - mastodont - kampak zmizela linka 23?
Chotkovy sady ZC (dočasné) - neviditelná linka 91
Chotkovy sady DC
Chotkovy sady ZC - ukázka šablonovitého myšlení, proč se jako dočasný stav nedá napsat "zastávka posunuta"?
Malostranská na nábřeží - zastávka je dočasně občasná, hlavně že v tom bude mít cestující jasno.
Malostranská DC - ta škrtlá 22 by si zasloužila poznámku "ale nebojte, staví za rohem!" a něco podobného ve vitrině jízdních řádů.
Malostranská ZC - pročpak není 91 žlutě?
Malostranská v Letenské

Uživatelský avatar
willyjeff
Uživatel
Příspěvky: 1761
Registrován: 30.11.2004 16:11
Bydliště: Trollhättan (a když se probudim, tak Praha)
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od willyjeff » 17.10.2012 1:28

Nu já to prostě beru podle základní logiky, když přijdu k ceduli, kde je tučný nápis "Změna v dopravě! - Traffic change!" a místo 20+26 jede doleva 5+26 a rovně místo 2+8 jede 20+8, tak právě TO je ta změna v dopravě...proč to ještě naznačovat škrtáním :)

Martin Šubrt
Uživatel
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.5.2004 10:56
Bydliště: U denních linek č. 4,6,10,11,16,22,23 a C :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Martin Šubrt » 16.10.2012 17:20

9001 píše:W: Ono jak se to vezme. Když se řeší turisté s průvodcem, tak je dobré, že tam ty linky jsou. Ony tu jezdí, jak máte v mapě, ale dnes je změna, takže to jede jinak.
Je to dilema. Já bych prozatím vynechal styl, kdy je linka v jednom směru přeškrtnuta a ve druhém vyznačena. 2x tam být opravdu nemusí. A jinak bych asi škrtal jen v centru, když tam není v tom množství linek nějaká, to se ztratí. Ale na okrajích bych se škrtáním šetřil. Když tam jezdí obvykle 22 a 26, tak, když tam člověk vidí, že tam je 22 a 36, tak fakt 26 přeškrtlou nepotřebuje.

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10210
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od 9001 » 16.10.2012 15:59

W: Ono jak se to vezme. Když se řeší turisté s průvodcem, tak je dobré, že tam ty linky jsou. Ony tu jezdí, jak máte v mapě, ale dnes je změna, takže to jede jinak.

Uživatelský avatar
willyjeff
Uživatel
Příspěvky: 1761
Registrován: 30.11.2004 16:11
Bydliště: Trollhättan (a když se probudim, tak Praha)
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od willyjeff » 16.10.2012 15:54

Martin Šubrt píše:
Karotka píše:Nápad dobrý, realizace bohužel svázaná "šablonovitým myšlením". Obecně by prospělo méně textu. Podle mě by se v horní půli vešel titulek "pravidelný provoz / regular service". Dolní půle by měla být celá žlutá, raději s uvedením všech linek, ale v nadpisu pouze s piktogramy "objížďka" a "práce na silnici" a datací. Čísla linek by měla být větší, takže v tomto případě méně řádků, více sloupců (pole pro číslo by se mělo blížit čtverci).
Naprosto přesně vystiženo =D>
A ještě bych vynechal ty přeškrtnuté linky. Mě to přijde jako zbytečná informace, že tam tahle linka nejezdí :D

Martin Šubrt
Uživatel
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.5.2004 10:56
Bydliště: U denních linek č. 4,6,10,11,16,22,23 a C :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Martin Šubrt » 16.10.2012 15:49

Karotka píše:Nápad dobrý, realizace bohužel svázaná "šablonovitým myšlením". Obecně by prospělo méně textu. Podle mě by se v horní půli vešel titulek "pravidelný provoz / regular service". Dolní půle by měla být celá žlutá, raději s uvedením všech linek, ale v nadpisu pouze s piktogramy "objížďka" a "práce na silnici" a datací. Čísla linek by měla být větší, takže v tomto případě méně řádků, více sloupců (pole pro číslo by se mělo blížit čtverci).
Naprosto přesně vystiženo =D>

Encore
Uživatel
Příspěvky: 132
Registrován: 16.2.2007 10:52

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Encore » 16.10.2012 14:40

Už původní provedení z fotek na kulaťáku vypadá parádně. =D>
Jak to vždy bývá, zbytek se doladí za ostrého provozu a doufám, že zdejší návrhy budou vyslyšeny.

Konečně zase něco prozměnu k lepšímu, děkuji :)

MM-Mikulovsky
Uživatel
Příspěvky: 8468
Registrován: 24.1.2010 10:44
Bydliště: SčK / Praha 4 -Michle
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od MM-Mikulovsky » 15.10.2012 21:42

Karotka píše:... Obecně by prospělo méně textu. Podle mě by se v horní půli vešel titulek "pravidelný provoz / regular service". Dolní půle by měla být celá žlutá, raději s uvedením všech linek....
méně textu - souhlas = něvysvětlování důvodu výluky (můžou se sejít 2,3,4 a kam je chtějí dát #-o )
nadpis čj/aj - =D>
uvádění v dolní "celo" žluté = výlukové části linky v zastávce nezměněné jde proti zdejšímu logickému zvyku (ještě mne napadá možná spíše červeně/černě zrušené číslo a žlutě jeho přeškrtnutí)

Uživatelský avatar
Karotka
Uživatel
Příspěvky: 1180
Registrován: 09.2.2005 20:59
Bydliště: Příští zastávka je na zmámení.

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Karotka » 15.10.2012 21:34

Nápad dobrý, realizace bohužel svázaná "šablonovitým myšlením". Obecně by prospělo méně textu. Podle mě by se v horní půli vešel titulek "pravidelný provoz / regular service". Dolní půle by měla být celá žlutá, raději s uvedením všech linek, ale v nadpisu pouze s piktogramy "objížďka" a "práce na silnici" a datací. Čísla linek by měla být větší, takže v tomto případě méně řádků, více sloupců (pole pro číslo by se mělo blížit čtverci).

MM-Mikulovsky
Uživatel
Příspěvky: 8468
Registrován: 24.1.2010 10:44
Bydliště: SčK / Praha 4 -Michle
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od MM-Mikulovsky » 15.10.2012 21:08

MŠ: Již jsem si tohoto také všiml - a měl jsem stejný názor jak píšeš, byť velikost polí pro čísla/šipky je výrazně zmenšená!
Napadlo mne řešení - místo "dočasné vedení linek" uvádět "dočasná změna ve vedení linek" (2. řádek AJ a 3. řádek datumy trvání) a pod to napsat jen změny = linky ubylé škrtnuté a linky přibylé (a neopakovat to co je nezměněno) a barva těchto čísel je jasná = jedině žlutá (s tím že číslo zrušené linky by bylo přeškrtnuto stejnou barvou jako text uvádějící změnu - buď zachovat černou či ji lépe nahradit červenou)!

Martin Šubrt
Uživatel
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.5.2004 10:56
Bydliště: U denních linek č. 4,6,10,11,16,22,23 a C :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Martin Šubrt » 15.10.2012 20:12

Výborně. Chválím. Jen bych maličko ubral českých textů a přidal anglické a víc nějakých jasných piktogramů, možná graficky odlišit vršek jako trvalý stav a dolejšek jako změnu jinými barvami. Ale už to chce jen maličké doladění. Jen asi na některých zastávkách nebude plocha pro to to tam umístit, ale to se určitě také doladí.

ElWapp
Uživatel
Příspěvky: 542
Registrován: 14.5.2009 19:29

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od ElWapp » 15.10.2012 19:36

DPP inovoval způsob označování krátkodobých výluk na zastávkových sloupcích. V současnosti jsou k vidění tato tabla na Vítězném náměstí. Nevím, jak to funguje mezi "běžnou" cestující veřejností, ale mě se tento způsob líbí. Řeší to věčné problémy s vyvěšováním změn několik dní před zahájením výluky, kvůli čemuž se vždy nějakou dobu jezdí jinak, než je na zastávce uvedeno. Tady je naopak včasné vyvěšení vítané, protože si cestující chystané změny všimnou a po skončení výluky to tam zas může pár dní navíc viset, aniž by to něčemu uškodilo. Mluvím ale jen o změnách v řádu dnů až týdnů, pro delší výluky bych zachoval klasicky upravené tablo tak jak to bylo vždy běžné.
Obrázek
Obrázek

Odpovědět