Otázky a odpovědi k technologii v tramvaji

Diskuze o všem, co v Praze přepravuje, přepravovalo a přepracovat bude cestující veřejnost...

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
MM-Mikulovsky
Uživatel
Příspěvky: 8468
Registrován: 24.1.2010 10:44
Bydliště: SčK / Praha 4 -Michle
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi k technologii v tramvaji

Příspěvek od MM-Mikulovsky » 17.1.2014 13:51

MF píše: Možnost ovládání jednotlivých ROV samostatně odlišnou frequencí je sice nápad pěkný, ale asi dost neproveditelný s ohledem na nutnost zakoupení velkého množství frequencí.
Když, ta TRAM neustále při jednom kódu (v hlásiči) má vysílat totožný signál, tak nemůže být řeč o "ovládání jednotlivých ROV samostatně odlišnou frequencí".
Co vlastně TRAM vysílá ROV, aby tato rozeznala současné směry vlevo/vpravo/přímo:
1.) každý má jinou frekvenci?

Pokud tomu tak je, tak pro snížení náročnosti frekvencí by výjezdy/zátahy "spadly" (z pohledu stavění ROV) do odklonových jízd = reagovaly by na současné signály směru vlevo/vpravo/přímo a frekvence se koupily jen pro pravidelné linky!
2.) obdobu "morseovky" (v jedné jediné frekvenci)?
- každé číslice zadaná v hlásiči by vysílala určitý signál = není problém (při opatření ROV dostatečnou kapacitou paměti), aby rozeznaly každý čtyř číselný kód "hlásiče" určený jednotlivým trasám, které přes konkrétní ROV vedou, a to včetně výjezdů/zátahů!

MF
Uživatel
Příspěvky: 4274
Registrován: 04.3.2007 19:28

Re: Otázky a odpovědi k technologii v tramvaji

Příspěvek od MF » 17.1.2014 13:26

MM-Mikulovsky píše:No, já GPS zase úplně nezatracuji - JENŽE BY MĚLA BÝT VYUŽITA K PODSTATNĚ VHODNĚJŠÍ FUNKCI NEŽ AUTOMATICKÉMU HLÁŠENÍ ZASTÁVEK = ZOBRAZOVÁNÍ SPRÁVNÝCH DOJEZDOVÝCH ČASŮ LINEK DO ZASTÁVEK s elektronickými infopanely A ZEJMÉNA NEDOJETÍ LINKY Z DŮVODU ODKLONU!

Co se týká, s (dosavadním ručním i novým automatickým) hlášením zastávek (v TRAM DPP), související problematiky stavění ROV (radiově ovládaných výhybek) pomocí automatického signálu vysílaných TRAM (jejím palubním počítačem - APEXem), tak mi zrovna jeden představitel OO opět připomenul mnou (již roky) prosazované, pro očekávatelnou spolehlivost, vhodnější řešení "chytré" ROV a "hloupé" TRAM = při vložení jakéhokoliv kódu do "hlásiče" bude TRAM (APEX) vysílat jeho unikátní signál, který budou znát všechny ROV na příslušné trase (ať již pravidelné lince či zátahové/výjezdové trase z/do určitého obratiště do/z jakékoliv vozovny). Ale zároveň by všechny TRAM stále dokázaly vysílat (a ROV přijímat) dosavadní signály vlevo/přímo/vpravo pro mimořádné jízdy = manipulační (konané na tzv. ruční nastavování ROV v APEXu) i na operativní odklonové trase (jeté na tzv. síťový režim odhlašující aktuální a následující zastávku + na vnitřních el. orientacích zobrazující případné další zastávky za ní po nejbližší křížení či obratiště TT).
Možnost ovládání jednotlivých ROV samostatně odlišnou frequencí je sice nápad pěkný, ale asi dost neproveditelný s ohledem na nutnost zakoupení velkého množství frequencí.

MM-Mikulovsky
Uživatel
Příspěvky: 8468
Registrován: 24.1.2010 10:44
Bydliště: SčK / Praha 4 -Michle
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi k technologii v tramvaji

Příspěvek od MM-Mikulovsky » 17.1.2014 12:39

No, já GPS zase úplně nezatracuji - JENŽE BY MĚLA BÝT VYUŽITA K PODSTATNĚ VHODNĚJŠÍ FUNKCI NEŽ AUTOMATICKÉMU HLÁŠENÍ ZASTÁVEK = ZOBRAZOVÁNÍ SPRÁVNÝCH DOJEZDOVÝCH ČASŮ LINEK DO ZASTÁVEK s elektronickými infopanely A ZEJMÉNA NEDOJETÍ LINKY Z DŮVODU ODKLONU!

Co se týká, s (dosavadním ručním i novým automatickým) hlášením zastávek (v TRAM DPP), související problematiky stavění ROV (radiově ovládaných výhybek) pomocí automatického signálu vysílaných TRAM (jejím palubním počítačem - APEXem), tak mi zrovna jeden představitel OO opět připomenul mnou (již roky) prosazované, pro očekávatelnou spolehlivost, vhodnější řešení "chytré" ROV a "hloupé" TRAM = při vložení jakéhokoliv kódu do "hlásiče" bude TRAM (APEX) vysílat jeho unikátní signál, který budou znát všechny ROV na příslušné trase (ať již pravidelné lince či zátahové/výjezdové trase z/do určitého obratiště do/z jakékoliv vozovny). Ale zároveň by všechny TRAM stále dokázaly vysílat (a ROV přijímat) dosavadní signály vlevo/přímo/vpravo pro mimořádné jízdy = manipulační (konané na tzv. ruční nastavování ROV v APEXu) i na operativní odklonové trase (jeté na tzv. síťový režim odhlašující aktuální a následující zastávku + na vnitřních el. orientacích zobrazující případné další zastávky za ní po nejbližší křížení či obratiště TT).

MF
Uživatel
Příspěvky: 4274
Registrován: 04.3.2007 19:28

Re: Otázky a odpovědi k technologii v tramvaji

Příspěvek od MF » 17.1.2014 12:04

gabuliatko píše:Napadá mne zda to není hra jak dokázat že Doris založený na majácích je překonaný (GPS) a je potřeba jej nahradit.
Já bych řekl, že když projedu maják, tak ho projedu. Kdežto GPS není nějak extra přesná. Známe to z navigace. Kolikrát uhneme na pole, nebo nás GPS "dojíždí"...

Myslím, že by bylo třeba, aby nad Prahou byla extra družice pro DP.

gabuliatko
Uživatel
Příspěvky: 2861
Registrován: 10.10.2007 13:22

Re: Otázky a odpovědi k technologii v tramvaji

Příspěvek od gabuliatko » 17.1.2014 11:20

Napadá mne zda to není hra jak dokázat že Doris založený na majácích je překonaný (GPS) a je potřeba jej nahradit.

XSC
Uživatel
Příspěvky: 1567
Registrován: 19.11.2004 21:38
Bydliště: 8,24,B

Re: Otázky a odpovědi k technologii v tramvaji

Příspěvek od XSC » 17.1.2014 9:57

chemik píše:ha, tak jsem byl na koberečku stran mého zápisu.
1) Prý mají být mé zápisy příště ušetřeny slov 'blbost' a 'kravina'
2) Byla mi předána ústní pochvala od J.S., jelikož jsem byl první, kdo na závadu upozornil a popsal jí, jdlikož se jednalo o chybu SW
Aby to nemělo pokračování podle vojenského vzoru: Vyznamenat a odstřelit :)

Uživatelský avatar
chemik
Uživatel
Příspěvky: 1776
Registrován: 29.5.2009 10:02
Bydliště: Tam, kde jezdí třistačtrnda

Re: Otázky a odpovědi k technologii v tramvaji

Příspěvek od chemik » 17.1.2014 8:34

ha, tak jsem byl na koberečku stran mého zápisu.
1) Prý mají být mé zápisy příště ušetřeny slov 'blbost' a 'kravina'
2) Byla mi předána ústní pochvala od J.S., jelikož jsem byl první, kdo na závadu upozornil a popsal jí, jdlikož se jednalo o chybu SW

von Špilberk
Uživatel
Příspěvky: 4464
Registrován: 23.2.2012 8:27
Bydliště: 15 minut chůze od vozovny Pankrác

Re: Otázky a odpovědi k technologii v tramvaji

Příspěvek od von Špilberk » 17.1.2014 8:26

Karosák píše:Jo, je to skutecne dotazeny k dokonalosti. Tak ja budu jeste za jizdy sledovat nejakej prouzek, abych vedel, jestli se to teda uraci vyhlasit.
Já s tím taky ještě nejel, ale jak to tak pozoruji, tak to bude spíš k zlosti než k užitku. Budu sledovat místo cesty před sebou, jestli jsem neztratil GPS signál. Když to zastávku neodhlásí, tak se budu hrabat v Apexu, abych něco přepnul, a ještě to budu hlásit na dispečink. Jsem ani nevěděl, že mám při jízdě na lince tolik volného času. :roll: #-o
Ovšem jestli to bude pokračovat a ještě někoho napadne vyvíjet další podobnou "užitečnost", tak je na čase zvážit zavedení dvoučlenné posádky (řidič + palubní technik), aby se stíhalo řízení i sledování a obsluhování všech systémů. 8-)
(Např. vzhledem k počtu železáren navrhuji instalovat do tramvají 15T systém TCAS a povětrnostní radar.)

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10210
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi k technologii v tramvaji

Příspěvek od 9001 » 16.1.2014 21:47

Karosák: Nestresuj se... U nás v bance to funguje podobně... Když chceme udělat jeden folmulář jako doplnovací přes PDF, tak nám bylo vysvětleno, že to stojí 50 000 a musí se to dělat externě. Kolega to řeší už druhým rokem...
Co slyším od známých, tak to je všude stejné. Vyhazují se peníze za blbosti, ale to co opravdu práci ulehčí jde stranou.

Uživatelský avatar
Karosák
Uživatel
Příspěvky: 3856
Registrován: 07.2.2008 18:49
Bydliště: Wydzielone korytarze
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi k technologii v tramvaji

Příspěvek od Karosák » 16.1.2014 21:18

Jo, je to skutecne dotazeny k dokonalosti. Tak ja budu jeste za jizdy sledovat nejakej prouzek, abych vedel, jestli se to teda uraci vyhlasit. Cokoliv hlasit PD. Maj to vosefovany, jak kdyby slo o testovani novych hlavic zeme-vzduch. O to vetsi je to kontrast, kdyz jde o vcelku nepotrebnou kokotinu, ale za cyklovace pro sterace, nebo termostaty na SU? Ze by bodlo jeste par wan? Na to nemame! Pripadne jak se muselo bojovat za pitomy roletky... Me dostalo, jak museli povinnost uzivani zanest do smernice, protoze by se jim na tu broskvovinu kazdej vys#al...a rozmazal!

Uživatelský avatar
7001
Uživatel
Příspěvky: 204
Registrován: 30.8.2004 8:31
Bydliště: V bezpečné vzdálenosti od Prahy...

Re: Otázky a odpovědi k technologii v tramvaji

Příspěvek od 7001 » 16.1.2014 19:58

K tomu automatickému hlášení: řidič je povinen ho používat, přechod do manuálního režimu je registrován v Dorisu a řidič je povinen takový přechod nahlásit a zdůvodnit. Je to instalováno na vozech 9052, 9061 (HL) a 9215, 9233 (PA). Na obrazovce Apexu se objeví tlačítko Auto a nad ním proužek, který signalizuje příjem GPS signálu a vzdálenost vozu k místu automatického vyhlášení. Toť vše :-D

Uživatelský avatar
Karosák
Uživatel
Příspěvky: 3856
Registrován: 07.2.2008 18:49
Bydliště: Wydzielone korytarze
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi k technologii v tramvaji

Příspěvek od Karosák » 14.1.2014 16:12

To by mne zajimalo, co tam napsal. Asi bych se s tim udelatkem mel nejdriv setkat, ale ohledne zbytecnosti veci momentalne zastavam nazor chemika. Jedna mimo soutez-na co je tuhle v 7268 ten maly prepinac zarivek, kdyz je lze normalne ovladat tim klasickym paketakem vedle, nezavisle na poloze toho mensiho?

Uživatelský avatar
willyjeff
Uživatel
Příspěvky: 1761
Registrován: 30.11.2004 16:11
Bydliště: Trollhättan (a když se probudim, tak Praha)
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi k technologii v tramvaji

Příspěvek od willyjeff » 14.1.2014 11:51

chemik píše:taky jsem jim poslal v knížce patřičnej vzkaz :D
EDIT: Doneslo se ke mě, že jsem si svým vzkazem pěkně nadrobil. No jo, kritizovat se nesmí, no...
Jinými slovy budeš prezentován na školení, že sis dovolil kritizovat pilotní projekt jpt? :D

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Otázky a odpovědi k technologii v tramvaji

Příspěvek od Bobik » 14.1.2014 9:12

Kritizovat se smí, ale musí to být "konstruktivní kritika" :D Čili nemůžeš jim říct ať si to strčej do :zadnice přímo, nýbrž oklikou a patřičnou omáčkou okolo. A servírovat na svátečním nádobí. :lol:

Uživatelský avatar
chemik
Uživatel
Příspěvky: 1776
Registrován: 29.5.2009 10:02
Bydliště: Tam, kde jezdí třistačtrnda

Re: Otázky a odpovědi k technologii v tramvaji

Příspěvek od chemik » 14.1.2014 2:56

taky jsem jim poslal v knížce patřičnej vzkaz :D
EDIT: Doneslo se ke mě, že jsem si svým vzkazem pěkně nadrobil. No jo, kritizovat se nesmí, no...

Odpovědět