Tarif, revizoři a vše kolem...

Vše co souvisí s provozem tramvají. Chcete se stát řidičem tramvaje? Podívejte se sem. Debata ohledně linkového vedení a výluk.

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10209
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Tarif, revizoři a vše kolem...

Příspěvek od 9001 » 06.1.2015 11:58

gabuliatko píše:
Proxy píše:Dopravní podnik eviduje jméno, příjmení, datum narození a samozřejmě prodaný kupon držitele opencard.
Tohle trochu nechápu. Já měl za to, že DP pouze na kartu číslo XX nahraje kupón YY a o víc se nestará (respektive o zbytek se stará OC). Pokud je to tak, tak žádná OC není potřeba, pouze se OC nahradí jiným kusem plastu (papíru, kovu) a databáze ostane stejná.
Česká pošta používá jenom čárové kody a taky to funguje :lol:

gabuliatko
Uživatel
Příspěvky: 2861
Registrován: 10.10.2007 13:22

Re: Tarif, revizoři a vše kolem...

Příspěvek od gabuliatko » 06.1.2015 11:50

Proxy píše:Dopravní podnik eviduje jméno, příjmení, datum narození a samozřejmě prodaný kupon držitele opencard.
Tohle trochu nechápu. Já měl za to, že DP pouze na kartu číslo XX nahraje kupón YY a o víc se nestará (respektive o zbytek se stará OC). Pokud je to tak, tak žádná OC není potřeba, pouze se OC nahradí jiným kusem plastu (papíru, kovu) a databáze ostane stejná.

Uživatelský avatar
trainzjohny
Moderátor
Příspěvky: 3140
Registrován: 10.9.2006 15:06
Bydliště: Konečná 9,10,16,58,59
Kontaktovat uživatele:

Re: Tarif, revizoři a vše kolem...

Příspěvek od trainzjohny » 06.1.2015 8:00

Proxy píše:PV: Dopravní podnik eviduje jméno, příjmení, datum narození a samozřejmě prodaný kupon držitele opencard.
Předpokládám, že město (resp. OO) má přístup i ke zbytku databáze. Vzhledem, k tomu, že je stále možné vydávat duplikáty karet, tak asi ano ;-)
Dopravní podnik rozhodně NEEVIDUJE kdo (jméno, přijmení, datum narození) má kterou kartu !
Dopravní podnik eviduje POUZE která karta (číslo) má jaký kupón a jaké kupóny už měla. Proto, když dojde k reklamaci, nebo stížnosti, musí se uvádět číslo karty, aby se to dalo vyřídit.

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10209
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Tarif, revizoři a vše kolem...

Příspěvek od 9001 » 05.1.2015 21:50

G: Tohle mě právě taky štve... Ono to vypadá na výběr nejlepšího ze špatných řešení... Navíc při IQ Krndy nám z toho vyroste nová Opencard jenom s jiným názvem a barvou.

Proxy: Na plzenskou kartu jsem např. v plzenske diskuzi na krepu taky trochu řevu... Asi by bylo nej udělat In kartu ČD... Druhou S kartu v podání Prahy fakt ne...

Uživatelský avatar
Proxy
Moderátor
Příspěvky: 2458
Registrován: 27.11.2003 14:29
Bydliště: 4,5,12,20,94
Kontaktovat uživatele:

Re: Tarif, revizoři a vše kolem...

Příspěvek od Proxy » 05.1.2015 20:55

9001 píše:Proxy: Osobně jsem pro zachování Opencard a vyřešení jejího vlastnictví... Představa, že bude Krnda vybírat nový systém a zaplatíme úplně znova miliardu se docela děsím...
Pokud v tuto chvíli EMS prohlašuje, že za úplný převod chce čtvrt nebo dokonce půl miliardy, tak to raději skutečně na rok a půl raději zpět papírové kupony a pak cokoliv jiného: Visa/MasterCard, in-kartu, Plzeňskou kartu, NFC, atd.

PV: Dopravní podnik eviduje jméno, příjmení, datum narození a samozřejmě prodaný kupon držitele opencard.
Předpokládám, že město (resp. OO) má přístup i ke zbytku databáze. Vzhledem, k tomu, že je stále možné vydávat duplikáty karet, tak asi ano ;-)

gabuliatko
Uživatel
Příspěvky: 2861
Registrován: 10.10.2007 13:22

Re: Tarif, revizoři a vše kolem...

Příspěvek od gabuliatko » 05.1.2015 15:37

9001 píše:Kdyby se Opencard převedla komplet pod město, tak je klid...
Resuscitovat již překonanou technologii nevidím jako nejšťastnější řešení, krom toho eMoney by byli pitomí kdyby na něco takového přistoupili. Oni musí být též dost nasštvaní, protože onen projekt sliboval mnohem větší zisky než z toho jsou teď. Degradovat OC na nosič tramvajového kupónu nikdo nechtěl.
Můj názor je, že vymýšlet nový samostatný systém bez možnosti s tím platit ve vlaku a v SIDu je pitomost, ale nevím jak moc současné politiky trápí technické řešení a jak moc chtějí truc podnik s možným příspěvkem. (a předem říkám, pokud to má být firma co dodává PID/SID odbavovací systém do nových SORů tak za mne NE ale bojim se bojim)

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10209
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Tarif, revizoři a vše kolem...

Příspěvek od 9001 » 05.1.2015 13:10

P_V: Zajdi si do plzenské diskuze na k repu, jak tam kvičeli, že musí platit 195 Kč za novou plzenskou kartu...

Samozřejmě, že se nabízeli, ale Krnda už prodloužila spolupráci s Emoney stejně jako Hudeček i Svoboda a evidetně jsou pořád tlaky OC držet...
Bohužel současné vedení města to dělá polovičatě... Kdyby se Opencard převedla komplet pod město, tak je klid... Jenže to by se nemohl vést třídní boj...

P_V
Uživatel
Příspěvky: 4079
Registrován: 23.11.2003 18:49

Re: Tarif, revizoři a vše kolem...

Příspěvek od P_V » 05.1.2015 12:34

Já jsem pro systém, který je MIMO JINÉ kompatibilní s desfire kartami bez hloupého licenčního omezení na vydavatele. A to prostě proto, že když budeme statisíce Pražáků prudit s nutností zase tajtrlíkovat s nějakými formuláři, fotkami, posíláním poštou a couráním na ouřad, jen proto že ta správná karta musí mít jinou barvu, tak přijdeme o víc předplatitelů než kolik získáme slevou. Prostě aby červená karta platila bez přerušení až do roztrhání těla. Aspoň tedy doufám, že databáze předplatitelů otevřkaret patří DP a né té předražené firmě které nemůžu přijít na jméno.
A jakákoli jiná karta toho standardu, aby se dala použít buď ihned u okénka pro nákup anonymního kuponu, nebo po registraci u DP v režimu na jméno. O cenu nového systému strach nemám, vždyť se přeci už nabízely instituce jako ČD, pošta, Plzeň za cca nákladové ceny. Ideální by bylo, kdyby ta otevřfirma byla osvícena závanem altruismu a prodala ten systém DP za pakatel. :)

gabuliatko
Uživatel
Příspěvky: 2861
Registrován: 10.10.2007 13:22

Re: Tarif, revizoři a vše kolem...

Příspěvek od gabuliatko » 05.1.2015 11:38

9001 píše:Představa, že bude Krnda vybírat nový systém a zaplatíme úplně znova miliardu se docela děsím...
Nebuď nepřející. :D

Uživatelský avatar
Radek
Uživatel
Příspěvky: 1542
Registrován: 19.7.2004 10:00
Bydliště: Tento vlak tam končí
Kontaktovat uživatele:

Re: Tarif, revizoři a vše kolem...

Příspěvek od Radek » 05.1.2015 11:37

Tyhle formuláře mívají většinou Captchu, právě proti hromadnému vytěžování.

Uživatelský avatar
kruťák
Uživatel
Příspěvky: 3166
Registrován: 23.2.2010 0:24
Bydliště: mobilnitabla.cz
Kontaktovat uživatele:

Re: Tarif, revizoři a vše kolem...

Příspěvek od kruťák » 05.1.2015 11:32

Problém bych spíš viděl v tom, že by nebylo těžké napsat skript, který by z toho vytěžil čísla všech karet a na nich nahrané kupony. Pravda, nevim, co bych s tim dělal, patrně by se ale ukázalo, kolik lidí jezdí opravdu zadarmo. I když i to by měla být informace veřejně dostupná.

milbi
Uživatel
Příspěvky: 421
Registrován: 16.5.2009 19:26
Bydliště: Milovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Tarif, revizoři a vše kolem...

Příspěvek od milbi » 05.1.2015 11:25

sebi píše:mít takovou informaci dostupnou jen na základě jednoho (a to ještě vcelku jednoduše tipnutelného) čísla.
Nevím, co je za osobní údaj vědět, že opencard 01324565489734 má roční kupón platný do 21.11.2015 a měsíční kupón pro první pásmo do 11.1.2015. Pokud se tam nebudou zobrazovat jména držitele, fotografie nebo historie nákupů, tak bych v tom problém neviděl.

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10209
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Tarif, revizoři a vše kolem...

Příspěvek od 9001 » 05.1.2015 10:50

Proxy: Osobně jsem pro zachování Opencard a vyřešení jejího vlastnictví... Představa, že bude Krnda vybírat nový systém a zaplatíme úplně znova miliardu se docela děsím...

sebi
Uživatel
Příspěvky: 54
Registrován: 18.5.2013 16:25

Re: Tarif, revizoři a vše kolem...

Příspěvek od sebi » 05.1.2015 10:43

Proxy píše:... Dokážu si představit, že by na webu DPP bylo políčko, kam by se zadalo číslo karty a vyjel by seznam kuponů stejně jako na obrazovce validátoru.
Obávám se, že by to neprošlo přes ochránce osobních údajů - mít takovou informaci dostupnou jen na základě jednoho (a to ještě vcelku jednoduše tipnutelného) čísla. A chtít zase víc (třeba nějaký jiný kód vytištěný na těle karty) by vyžadovalo spolupráci s Haguessem \:D/

Uživatelský avatar
Proxy
Moderátor
Příspěvky: 2458
Registrován: 27.11.2003 14:29
Bydliště: 4,5,12,20,94
Kontaktovat uživatele:

Re: Tarif, revizoři a vše kolem...

Příspěvek od Proxy » 05.1.2015 10:18

gabuliatko píše:
milbi píše:Nebo to strčit do invalidátoru ;)
Doma? Dobrej nápad.
Maje obavu kupoval jsem ráno na BH dc ve 347 lístek 2x za 32 a hádejte co za lístky dostal?
Mám pocit, že tady v diskuzi se nenajde nikdo, kdo by Opencard chtěl obhajovat ;-) Já bych byl pro přechod na papírové kupony k nejbližšímu možnému datu a poté vypsat výběrové řízení na nový systém odbavování, který by se realizoval spolu se sloučením PID a SID.

Nicméně, považuju za dobrou myšlenku, aby vzniknul on-line validátor. Sice se nyní mohou uživatelé registrovat na e-shopu DPP nebo na webu Opencard, nicméně chápu, že pro někoho je to složitá. Dokážu si představit, že by na webu DPP bylo políčko, kam by se zadalo číslo karty a vyjel by seznam kuponů stejně jako na obrazovce validátoru.

Odpovědět