Roušky v MHD

Vše co souvisí s provozem tramvají. Chcete se stát řidičem tramvaje? Podívejte se sem. Debata ohledně linkového vedení a výluk.

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od Bobik » 21.10.2020 18:51

Dotaz do pléna - Hamáček je prý pozitivní a v karanténě. Znamená to tedy, že:
a) ministr vnitra a člen vlády nedodržuje vlastní nařízení a opatření a proto se nakazil
b) nařízení a opatření jsou neúčinná
c) můžou za to různí ztroskotanci a samozvanci, kteří chlastají po privátech a na opatření kašlou
?
:lol:

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od Bobik » 21.10.2020 17:18

MPL píše:
21.10.2020 10:30
Bobík: děkuji, už jsem to pochopil. Navrhuješ vytvořit komisi a diskutovat, diskutovat a diskutovat. Jinými slovy, navrhuješ nedělat nic, protože tebou navržené složení oněch komisí nemůže dojít k jednoznačnému závěru nikdy.
Nojo, když tam holt mermocí chceš vidět něco, co jsem nenapsal, tak je pak další diskuse marná.
MPL píše:
21.10.2020 10:30
A mimochodem, nakonec píšeš, že rozhodnout mají politici. A když u nás politici rozhodli, tak se ti to nelíbí. Tomuhle pořád ještě nerozumím.
Tomu taky nikdy neporozumíš, dokud se nenaučíš chápat psaný text. Ten se naučíš chápat poté, co se naučíš číst celý text. :D Ovšem možná je to moje chyba, zkrátka se neumím vyjadřovat ve větách holých. :D Ale já mám trpělivost, tak ti to vysvětlím zase - rozhodnutí politiků se mi nelíbí proto, protože není jasné, na základě čeho a proč se rozhodují, jak se rozhodují.

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od Bobik » 21.10.2020 17:18

Celý je to stejně akorát o tom, že někteří jedinci se "bojí". Prostě to mají v povaze, jsou vyděšení a nic na světě je nepřesvědčí. Oni za to nemůžou. Pak jsou jedinci, kteří "věří". Víra je kolikrát horší než strach, nicméně ani na jedno racionální argumentace nefunguje. Takže se bojí (že umřou, zabijou babičku) a věří, že co vláda dělá, dobře dělá (rouška je svatý grál, funguje vždy a ochrání před vším).

O to smutnější je, pokud jedni a ti samí jedinci jsou v jednom případě schopni použít zdravý rozum a kritické myšlení, například v případě zbytečných dopravních omezení, trvale svítícího semaforu 24hod denně a podobně, ale v jiném případě, například viru, jako kdyby jim ten zdravý rozum vypadl a kritické myšlení je opustilo. Zřejmě za to může ten strach. Přitom v obou případech jde o to samé - o životy. A v obou případech je vliv na bezpečnost a zbytečná buzerace asi tak stejný. přitom na silnicích přece taky ročně umírá hodně lidí a vlastně čím dál tím víc. Takže preventivní opatření (rouška všude, semafor všude) by měli vítat. Smutné pak je, když jedni a ti samí jedinci jsou schopni kvůli "iracionálmu strachu" poslat do háje třeba matku, volající po semaforu a upozorňující na "nebezpečný přechod" s tím, že je to "zbytečné", ale zároveň jsou ti samí jedinci schopni onomu "iracionálnímu" strachu též podlehnout a v případě viru volat po opatřeních stejně "zbytečných", jako ona matka.

Uživatelský avatar
trainzjohny
Moderátor
Příspěvky: 3139
Registrován: 10.9.2006 15:06
Bydliště: Konečná 9,10,16,58,59
Kontaktovat uživatele:

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od trainzjohny » 21.10.2020 16:33

demon píše:
21.10.2020 12:12
trainzjohny píše:
21.10.2020 11:14
Jinak demone ja číst umím, už chápu o co ti jde ale už jsem ti nejen ja vysvětloval že test PCR nepozná nakaženého od kdysi nakaženého, tedy zdravého, tak kde pak vzít ten počet nemocných ?
Hele sorry, ale pokud bys uměl číst a nebo ještě lépe správně pochopit čtené, pak bys věděl, že PCR test detekuje přítomnost viru Covidu v těle, tedy že bezpečně pozná nakaženého od kdysi nakaženého, tedy zdravého, zatímco testy na protilátky v krvi zjistí jestli jsi infekci prodělal v minulosti (IgG) nebo jestli jí procházíš aktuálně a už máš protilátky vytvořené (IgA, IgM).
Pak se tu máme o něčem bavit, pokud jsou všichni aniticovidisti se znalostmi na téhle úrovni...
To nemusíme, protože vůbec nemáš ponětí, co PCR test testuje. PCR test pozná kulový zda jsi nakažlivý, dokonce ani nepozná, zda jsi vůbec někdy byl nakažlivý. Je totiž na něco úplně jiného. Proto nechápu, jak někdo může lidi škatulkovat jen podle něj, ten člověk by měl mít více různých testů a na jejich základě DOKTOR má rozhodnout, zda je nakažlivý, nemocný, nebo ani jedno z toho. Ale to by najednou ta čísla byla úplně jiná.

Proto také pořád roste procento pozitivních testů, a nebude to zase tak dlouho trvat a budeme na při PCR pozitivní všichni, to pak bude teprve reprodukční číslo a panika !!!

Kdyby sis chtěl přečíst něco od fundovanějších, a poučit se, abys nemusel šířit bludy:

„Test PCR neříká nic o tom, zda je ve vzorku skutečně přítomen infekční virus, tedy zda je člověk infekční pro okolí. Lidé infikovaní virem SARS-CoV-2 mají pozitivní test několik týdnů až měsíců, obvykle nejsou nakažliví déle než týden.
Zdroj: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/virolozka-hana-zelena-covid-testovani-koronavirus-pcr.A201009_575601_ostrava-zpravy_woj

Uživatelský avatar
demon
Uživatel
Příspěvky: 6698
Registrován: 08.4.2006 16:32
Bydliště: Všude dobře, tak co doma...
Kontaktovat uživatele:

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od demon » 21.10.2020 15:49

honza z Mo píše:
21.10.2020 15:29
...nechte si vykultivovat OBSAH vaší roušky) to znamená an agar a nechte to tam pár dní "žít". Pak si vemte mikroskop a nějakou odbornou literaturu a jistě si ty patogeny určíte sám, abyste věděl, co zpětně vy, vaše děti , vaši jistě milí blízcí zpátky vdechujete za svinstvo!!!
No schválně. Myslíš že tam bude něco horšího, než jsi chviličku před tím vydechl ? [-o<

Uživatelský avatar
demon
Uživatel
Příspěvky: 6698
Registrován: 08.4.2006 16:32
Bydliště: Všude dobře, tak co doma...
Kontaktovat uživatele:

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od demon » 21.10.2020 15:47

honza z Mo píše:
21.10.2020 13:49
1. žádal jsem, aby nebylo argumentováno tím, že MHD jezdí zaplněna z méně jak 30%.Protože to NENÍ PRAVDA. Vy přesto tento nesmysl použijete, čímž zdůvodNujete redukci provozu.
Pokud by to nesmysl byl, nepoužil bych ho, ale nesmysl to není. Asi jsi přehlédl, že jsem použil formulaci "po většinu dne nedosahuje obsazenost spojů ani zmíněných 30% kapacity"...
honza z Mo píše:
21.10.2020 13:49
2. Dohledejte si článek dnes ze seznam.cz , odkud jsem citoval.
Četl jsem a na mém předchozím příspěvku nemám důvod nic měnit a NENÍ to ani v nejmenším případě důvodem k tvrzení, že roušky jsou na NIC. V článku se mimo jiné píše, že důležitá je dobře padnoucí ochrana.

honza z Mo
Uživatel
Příspěvky: 71
Registrován: 01.11.2012 20:18

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od honza z Mo » 21.10.2020 15:29

Ano, takže jinak: V tomto sychravém počasí se kapénky obsahující VIRY snáze přeměňují na aerosol ( který ty virové částice taktéž obsahuje), mňo ale na tyto aerosolové částice je rouška prd platná!! Takže jeden nakažený jedinec ( teoreticky bez roušky, ale i s ní- a dokažte , že to s rouškou na hubě není možné), může nakazit celou tramvaj. PROTOŽE byste musel mít tu roušku zcela neprodyšně upevněnou. Citace z předchozího příspěvku:

Pokud tedy všichni budeme nosit roušku, tak zabráníme šíření koronaviru pomocí kapének, ale na aerosol je krátká.
Tak já nevím, kde je problém. A znovu: nechte si vykultivovat OBSAH vaší roušky) to znamená an agar a nechte to tam pár dní "žít". Pak si vemte mikroskop a nějakou odbornou literaturu a jistě si ty patogeny určíte sám, abyste věděl, co zpětně vy, vaše děti , vaši jistě milí blízcí zpátky vdechujete za svinstvo!!!

Uživatelský avatar
mart337
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: 21.8.2008 22:26

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od mart337 » 21.10.2020 14:32

honza z Mo píše:
21.10.2020 14:02
Odkaz pro Démona a další- článek , o němž se zmiňuji:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/expe ... hni-125245
Mňo a teď mudruj, hlavičko otevřená...
No já bych k tomu dodal to, co už jsem napsal níže i s uvedenou citací na odkaz tohoto článku.
Rouška je v tomto počasí méně účinná, lepší je respirátor. Ale je zase lepší než nic!
Proto radím - noste skafandr!!!!! :lol: :lol: :lol:

von Špilberk
Uživatel
Příspěvky: 4462
Registrován: 23.2.2012 8:27
Bydliště: 15 minut chůze od vozovny Pankrác

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od von Špilberk » 21.10.2020 14:22

honza z Mo píše:
21.10.2020 13:49
Pro pomaleji chápajícího: Pokud je v tomto období větší vlhkost v ovzduší, viry se přeměňují v aerosol, který rouška nezachytává a je-li v plné tramvaji ( která je ale podle vás naplněna z méně jak ze třetiny) nakažený jedinec i s tou nesmyslnou roušku, tak znovu: z důvodu , že je vir ve formě aerosolu, šíří se vzduchem na větší vzdálenosti než 2 metry a nakazit se mohou všichni.
V článku je něco jiného:
V chladném počasí ale kapénky téměř nedopadají na zem, okamžitě se vypaří a zůstanou částice aerosolu.
„Pokud jede nechráněný nakažený člověk v tramvaji, tak tím, že se částečky vypaří do vzduchu, za jednu zastávku aerosol od nakaženého nadýchají všichni cestující,“
Takže: v aerosol se přeměňují kapénky a ne vir, a řeší se vznik aerosolu z kapének od člověka bez roušky :!: :!: BEZ ROUŠKY
:!: :!:
Ano, pro pomaleji chápající:
Pokud tedy všichni budeme nosit roušku, tak zabráníme šíření koronaviru pomocí kapének, ale na aerosol je krátká.

Ano, šíření nákazy pomocí kapének zastaví, když všichni budeme důsledně nosit roušky podle principu „moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mne“. Pro tuto komunitní ochranu můžeme mít na obličeji téměř cokoliv – šátek, šálu, kus trička, roušku, respirátor, pokud toto „cokoli“ dobře zakrývá výstupní otvory našich dýchacích cest. Tímto účinně ochráníme naše okolí před kapénkami, které vyprodukujeme.
Takže ještě jednou: když budou mít všichni roušku, tak zachytí většinu naší produkce kapének. A když bude většina kapének zachycena do roušky, tak z nich nestihne vzniknout aerosol, proti kterému už roušky nechrání.
Naposledy upravil(a) von Špilberk dne 21.10.2020 14:41, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Petrpes
Uživatel
Příspěvky: 2233
Registrován: 28.8.2008 22:03
Bydliště: psí bouda
Kontaktovat uživatele:

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od Petrpes » 21.10.2020 14:07

20201021_140641.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

honza z Mo
Uživatel
Příspěvky: 71
Registrován: 01.11.2012 20:18

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od honza z Mo » 21.10.2020 14:02

Odkaz pro Démona a další- článek , o němž se zmiňuji:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/expe ... hni-125245
Mňo a teď mudruj, hlavičko otevřená...

honza z Mo
Uživatel
Příspěvky: 71
Registrován: 01.11.2012 20:18

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od honza z Mo » 21.10.2020 13:49

Démon: 1. žádal jsem, aby nebylo argumentováno tím, že MHD jezdí zaplněna z méně jak 30%.Protože to NENÍ PRAVDA. Vy přesto tento nesmysl použijete, čímž zdůvodNujete redukci provozu.
2. Dohledejte si článek dnes ze seznam.cz , odkud jsem citoval. Pro pomaleji chápajícího: Pokud je v tomto období větší vlhkost v ovzduší, viry se přeměňují v aerosol, který rouška nezachytává a je-li v plné tramvaji ( která je ale podle vás naplněna z méně jak ze třetiny) nakažený jedinec i s tou nesmyslnou roušku, tak znovu: z důvodu , že je vir ve formě aerosolu, šíří se vzduchem na větší vzdálenosti než 2 metry a nakazit se mohou všichni. Nebo si přečtěte článek MUDr. Balíka! Na vaše nedávné vyvracení informací, kterým vy řikáte "mýty", nemá cenu reagovat. Doložte svá tvrzení!! Já aspoň uvádím, odkud informace mám, příp. vás odkazuji, co si přečíst.

Uživatelský avatar
demon
Uživatel
Příspěvky: 6698
Registrován: 08.4.2006 16:32
Bydliště: Všude dobře, tak co doma...
Kontaktovat uživatele:

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od demon » 21.10.2020 12:27

honza z Mo píše:
21.10.2020 11:44
1. pro milovníky roušek- je-li vir ve formě aerosolu, ,rouškou STEJNĚ prochází, tedy rouška je na 2 věci na NIC a na NIC-
Tak ještě jedno pro pomalejší odpůrce viru - nosičem viru jsou kapénky -> rouška omezuje průchod kapének a už v březnu (!!!) bylo nade vší pochybnost prokázáno, že omezí jejich průchod až o 80%. Pokud je pro tebe 80% = NIC, pak ano, máš pravdu. PRO TEBE je rouška k ničemu. Těm zbývajícím se prostě virová nálož sníží až o 80%, což jednoznačně přispěje k snížení množnosti nákazy, případně k zmírnění následků nákazy.
honza z Mo píše:
21.10.2020 11:44
2. V polské Varšavě v jiném článku POSILUJÍ provoz tramvají a chtějí jejich třetinovou obsazenost cestujícími.
V Polsku může ve vozidlech MHD podle aktuálních vládních nařízení cestovat jen 30 procent lidí (sedících i stojících) a obsazeno může být jen 50 procent sedadel, proto bylo nutné provoz MHD posílit. U nás zatím nic takového nařízeno nebylo, jde pouze o doporučení MZ, proto zůstává provoz na úrovni běžných prázdnin s oslabením některých spojů v nočních hodinách.
Aktuálně u nás po většinu dne nedosahuje obsazenost spojů ani zmíněných 30% kapacity, takže potřeba posílení zatím není, ale kdo ví, třeba se skutečně dočkáme.

P_V
Uživatel
Příspěvky: 4073
Registrován: 23.11.2003 18:49

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od P_V » 21.10.2020 12:22

honza z Mo: Rouška aerosol z větší části zadrží na principu elektrostatických sil (než zvlhne), a ten zbytek co projde, aspoň zpomalí, že ho nerozfukujete do dáli (to funguje i po zvlhnutí). Chirurgická rouška je v tom ještě lepší. 100% to není, ani s respirátorem to srovnatelné není, ale furt dost významné na to, aby to mělo smysl.
trainzjohny píše:
21.10.2020 11:14
Ty co už skoro 2 měsíce fungují, neustale se zpřísnují a přesto počet pozitivních pořád roste.
Přičítal bych to tomu, že čísla která vidíme, neodrážejí skutečný počet nakažených, ale jen ty, na které stačí kapacita systému v dohledávání. Trasování přestalo stíhat někdy koncem srpna. Taky tomu, že nemalá část obyvatelstva na ta opatření kašle (dvojsmysl). Na jaře bylo ignorantů méně a hygiena stíhala posílat na test všechny podezřelé, takže se opatření projevila hned po konci inkubační doby.

Demon: PCR test pozná přítomnost genetické informace viru v těle, ale ta už může pocházet z viru chcíplého (zničeného), který se ještě nějakou dobu vylučuje. Asi ještě několik dní poté.

Uživatelský avatar
demon
Uživatel
Příspěvky: 6698
Registrován: 08.4.2006 16:32
Bydliště: Všude dobře, tak co doma...
Kontaktovat uživatele:

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od demon » 21.10.2020 12:12

trainzjohny píše:
21.10.2020 11:14
Jinak demone ja číst umím, už chápu o co ti jde ale už jsem ti nejen ja vysvětloval že test PCR nepozná nakaženého od kdysi nakaženého, tedy zdravého, tak kde pak vzít ten počet nemocných ?
Hele sorry, ale pokud bys uměl číst a nebo ještě lépe správně pochopit čtené, pak bys věděl, že PCR test detekuje přítomnost viru Covidu v těle, tedy že bezpečně pozná nakaženého od kdysi nakaženého, tedy zdravého, zatímco testy na protilátky v krvi zjistí jestli jsi infekci prodělal v minulosti (IgG) nebo jestli jí procházíš aktuálně a už máš protilátky vytvořené (IgA, IgM).
Pak se tu máme o něčem bavit, pokud jsou všichni aniticovidisti se znalostmi na téhle úrovni...

Bobik: Opět hezká slohovka, ale nevypadlo z tebe to nejdůležitější, takže polopatická otázka - jaká konkrétní opatření bys navrhoval ? :lol:
Odborníci z různých oborů se sešli v ústředním krizovém štábu, kde máš zástupce všech tebou požadovaných institucí a oborů, takže tahle připomínka je vypořádána.
Neustálý dialog a vysvětlování probíhá, ale pokud určitá část populace stále považuje fakta za "strašení", má to smysl asi jako házení luštěnin na stěnu. Zase hotovo.
Na jakém základě a proč se sbírají data, jak se vyhodnocují a co znamenají bylo vysvětleno mnohokrát.

Odpovědět