Blouděnka - pomoc s vyplněním

Vše co souvisí s provozem tramvají. Chcete se stát řidičem tramvaje? Podívejte se sem. Debata ohledně linkového vedení a výluk.

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Blouděnka - pomoc s vyplněním

Příspěvek od Bobik » 27.2.2021 21:08

Co bych u vozový knihy spíš uvítal je to, aby měla nějakou zpětnou vazbu. Tedy aby se z ní netrhaly listy, nebo klidně i trhaly, ale aby na voze zůstával třeba průklep s popisem závady a hlavně reakcí depa. Spousta řidičů do knihy moc nepíše, protože má dojem, že to nemá cenu, když několikrát popisovali jednu a tu samou závadu a ono furt nic. Za pár dní mají ten samý vůz a závada se vyskytuje pořád. Nebo si to mezi sebou řeknou. Pak jsou z toho (logicky) akorát řeči, že depo na to se.e a že psát závady nemá moc smysl. A z pohledu řidičů tomu tak opravdu je.

Ale je mi jasné, že nejen "nikdysetotaknedělalo", a hlavně "nikdysetotakdělatnebude", protože v naprosté většině případů to není chyba depa, nýbrž někoho výš (depo nemá příslušný náhradní díl, případně nemá čas závadu odstranit, protože vůz musí zase poslat ven, závada není natolik závažná aby "bránila provozu vozu", atd. atd.).

Afterman
Uživatel
Příspěvky: 149
Registrován: 14.9.2012 21:43

Re: Blouděnka - pomoc s vyplněním

Příspěvek od Afterman » 27.2.2021 20:06

von Špilberk píše:
27.2.2021 15:18
Absenci štítku ještě pochopím, ale kdybych byl bez vozové knihy, kam bych zaznamenával závady a problémy s vozem :?:

Ono by bohatě stačilo, kdyby se psalo do knihy pouze pokud je třeba zaznamenat závadu. Těch zbytečně popsaných A4 bez závady s jedním či dvěma zápisy směny by se dalo spočítat za rok na tuny, ale to je v DPP stejně kacířská myšlenka jako výplatní páska na email.

von Špilberk
Uživatel
Příspěvky: 4462
Registrován: 23.2.2012 8:27
Bydliště: 15 minut chůze od vozovny Pankrác

Re: Blouděnka - pomoc s vyplněním

Příspěvek od von Špilberk » 27.2.2021 15:18

vs-metrak píše:
27.2.2021 10:56
Nechápu, jak se na metru vůbec můžeme obejít bez takových věcí, jako je štítek a vozová kniha... :roll:
Absenci štítku ještě pochopím, ale kdybych byl bez vozové knihy, kam bych zaznamenával závady a problémy s vozem :?:

vs-metrak
Uživatel
Příspěvky: 162
Registrován: 02.5.2010 8:25

Re: Blouděnka - pomoc s vyplněním

Příspěvek od vs-metrak » 27.2.2021 12:55

Ústečák píše:
27.2.2021 12:45
vs-metrak píše:
27.2.2021 12:11
Tak v metru se sice nejezdí odklony, ale v případě mimořádných událostí se jezdí malá kola a je v tom pak úplně stejnej, ne-li díky následnému přečíslování oběhů, pak ještě větší guláš, jako když jedou tramvaje odklonem. Ve výsledku ten vlak taky neujede dráhu danou GVD, stejně tak jako fíra nevykonává službu danou rozpisem.
Já vím, to byl jen takový vtípek, u kterého jsem měl nutkavou potřebu si ho neodpustit. :) Však to platí i u nás - odklon, obzvláště v trase podobné té původní - je požehnání, nejhorší je dělení provozních úseků (typicky centrum - Smíchovské nádraží a Hlubočepy - Barrandov) a následné rovnání a otáčení do pořadí a časů. Práce na půl dne - a uvědomuju si, že tohle se v metru může stát ve zcela totožném rozsahu. 8-)
Výhoda metra je, že umíme přečíslovat oběhy, tím se to dá po skončení MU relativně rychle vrátit do GVD. Nicméně v soupravách a ve směnách je pak guláš o to větší.

Uživatelský avatar
Ústečák
Uživatel
Příspěvky: 187
Registrován: 04.8.2019 9:55

Re: Blouděnka - pomoc s vyplněním

Příspěvek od Ústečák » 27.2.2021 12:45

vs-metrak píše:
27.2.2021 12:11
Ústečák píše:
27.2.2021 11:46

Já se blouděnek, štítků a obecně papírového hospodářství podniku rozhodně nechci zastávat, ale nedá mi se nezeptat:

A kdy jsi naposledy jel v metru odklonem? :D
Tak v metru se sice nejezdí odklony, ale v případě mimořádných událostí se jezdí malá kola a je v tom pak úplně stejnej, ne-li díky následnému přečíslování oběhů, pak ještě větší guláš, jako když jedou tramvaje odklonem. Ve výsledku ten vlak taky neujede dráhu danou GVD, stejně tak jako fíra nevykonává službu danou rozpisem.
Já vím, to byl jen takový vtípek, u kterého jsem měl nutkavou potřebu si ho neodpustit. :) Však to platí i u nás - odklon, obzvláště v trase podobné té původní - je požehnání, nejhorší je dělení provozních úseků (typicky centrum - Smíchovské nádraží a Hlubočepy - Barrandov) a následné rovnání a otáčení do pořadí a časů. Práce na půl dne - a uvědomuju si, že tohle se v metru může stát ve zcela totožném rozsahu. 8-)

vs-metrak
Uživatel
Příspěvky: 162
Registrován: 02.5.2010 8:25

Re: Blouděnka - pomoc s vyplněním

Příspěvek od vs-metrak » 27.2.2021 12:11

Ústečák píše:
27.2.2021 11:46
vs-metrak píše:
27.2.2021 10:56
Nechápu, jak se na metru vůbec můžeme obejít bez takových věcí, jako je štítek a vozová kniha... :roll:
Já se blouděnek, štítků a obecně papírového hospodářství podniku rozhodně nechci zastávat, ale nedá mi se nezeptat:

A kdy jsi naposledy jel v metru odklonem? :D
Tak v metru se sice nejezdí odklony, ale v případě mimořádných událostí se jezdí malá kola a je v tom pak úplně stejnej, ne-li díky následnému přečíslování oběhů, pak ještě větší guláš, jako když jedou tramvaje odklonem. Ve výsledku ten vlak taky neujede dráhu danou GVD, stejně tak jako fíra nevykonává službu danou rozpisem.

Uživatelský avatar
Ústečák
Uživatel
Příspěvky: 187
Registrován: 04.8.2019 9:55

Re: Blouděnka - pomoc s vyplněním

Příspěvek od Ústečák » 27.2.2021 11:46

vs-metrak píše:
27.2.2021 10:56
Nechápu, jak se na metru vůbec můžeme obejít bez takových věcí, jako je štítek a vozová kniha... :roll:
Já se blouděnek, štítků a obecně papírového hospodářství podniku rozhodně nechci zastávat, ale nedá mi se nezeptat:

A kdy jsi naposledy jel v metru odklonem? :D

vs-metrak
Uživatel
Příspěvky: 162
Registrován: 02.5.2010 8:25

Re: Blouděnka - pomoc s vyplněním

Příspěvek od vs-metrak » 27.2.2021 10:56

Nechápu, jak se na metru vůbec můžeme obejít bez takových věcí, jako je štítek a vozová kniha... :roll:

Uživatelský avatar
trainzjohny
Moderátor
Příspěvky: 3140
Registrován: 10.9.2006 15:06
Bydliště: Konečná 9,10,16,58,59
Kontaktovat uživatele:

Re: Blouděnka - pomoc s vyplněním

Příspěvek od trainzjohny » 27.2.2021 10:27

Jojo, velká škoda, že DORIS neumí historii a nedá se to tedy klidně dohledat i v něm ... Podle mě štítek je dávno přežitý a měl být nahrazen, ale to se nikdy nedělalo a u DPP panuje láska k papíru, místo něčeho digitálního, takže ještě pár desítek let budeme ničit lesy a archivovat tuny papíru.

Nebo že by i data z DORISu se archivovala a dala tedy klidně kdykoliv dohledat :^o .

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Blouděnka - pomoc s vyplněním

Příspěvek od Bobik » 27.2.2021 10:22

von Špilberk píše:
27.2.2021 8:11

Inteligentní systém by mohl seznam vlaků, které projely čidlem mimo pravidelnou linku, vyhodit sám, aby se 80 vlaků ručně rozklikávat nemuselo. A opravdu smart systém by rovnou přepočítal kilometry a opravil výkazy sám od sebe. Nakonec by jen podal hlášení u kolika vlaků to udělal a proč. :wink:
Jo, jenže máme Doris. inteligentní systém ještě dlouho mít nebudeme. Pokud vůbec. Bohužel.

Jinak slyšel jsem i vysvětlení, že štítek se "nerozbije" a tudíž je to jakási záloha, kdyby klekly počítače/zmizela data, aj., neboť je nějakou dobu (několik let) archivován. A že se už několikrát stalo, že se v tom archlívu hrabalo a štítky hledaly (třeba jako důkaz k soudu).

von Špilberk
Uživatel
Příspěvky: 4462
Registrován: 23.2.2012 8:27
Bydliště: 15 minut chůze od vozovny Pankrác

Re: Blouděnka - pomoc s vyplněním

Příspěvek od von Špilberk » 27.2.2021 8:11

Petr píše:
26.2.2021 19:26
kruťák píše:
26.2.2021 12:22
Stejně je fascinující, že v roce 2021, kdy už i každý prachobyčejný cestující má přehled, kde tramvaj zrovna je, ale Doris stále neumí tak jednoduchou funkci jako vypsání průjezdů čidlama mimo stálou trasu :lol:
Samozřejmě to Doris umí. Jen si musíš rozkliknout konkrétní spoj. Výpravčí má opradu docela dost práce. Představa, že celý večer nedělá nic jiného, než hledá, jestli nějaké pořadí (například v Motole cca 80 vlaků denně) během dne nejelo někam jinam je úplně zcestná.
Inteligentní systém by mohl seznam vlaků, které projely čidlem mimo pravidelnou linku, vyhodit sám, aby se 80 vlaků ručně rozklikávat nemuselo. A opravdu smart systém by rovnou přepočítal kilometry a opravil výkazy sám od sebe. Nakonec by jen podal hlášení u kolika vlaků to udělal a proč. :wink:

OKN81
Uživatel
Příspěvky: 142
Registrován: 28.10.2010 20:25
Bydliště: Praha - Čakovice

Re: Blouděnka - pomoc s vyplněním

Příspěvek od OKN81 » 26.2.2021 20:24

Petr píše:
26.2.2021 19:27
OKN81 píše:
26.2.2021 13:28
Mě by úplně stačilo, kdyby v roce 2021 jsme už nemuseli psát žádné štítky, pokud nebudeš mít změnu trasy, to by mi úplně stačilo... Stále se divím že to je problém. 8-[
Souhlas. Stejně jako s vozovou knihou. Žádná změna, žádný šítek, žádna kniha.... Jenže prostě může nastat situace (ano, lidská chyba, pokrývající lidskou chybu), že výpravčí nezadá řidiče do správné směny, ten řidič jezdí v jiné vozovně, tamější výpravší nedostane štítek... No a už se to veze.
Potom by však stačilo, aby se štítky, pokud řidič jede mimo svou v trasu a musel by ho napsat, tak aby takový štítek byl vracen a odevzdáván vždy ve své mateřské vozovně, tak jak tomu kdysi bývalo. A k tomu by to bylo povinnost výpravčího si to ohlídat. Šlo by to... Jen by se muselo chtít.

Uživatelský avatar
Petr
Provozovatel
Příspěvky: 2040
Registrován: 14.11.2003 8:36
Bydliště: ....Brejšín přes noc na flešku hodí novej program křižovatky, já s Démonem zajedem přešroubovat znač
Kontaktovat uživatele:

Re: Blouděnka - pomoc s vyplněním

Příspěvek od Petr » 26.2.2021 19:27

OKN81 píše:
26.2.2021 13:28
Mě by úplně stačilo, kdyby v roce 2021 jsme už nemuseli psát žádné štítky, pokud nebudeš mít změnu trasy, to by mi úplně stačilo... Stále se divím že to je problém. 8-[
Souhlas. Stejně jako s vozovou knihou. Žádná změna, žádný šítek, žádna kniha.... Jenže prostě může nastat situace (ano, lidská chyba, pokrývající lidskou chybu), že výpravčí nezadá řidiče do správné směny, ten řidič jezdí v jiné vozovně, tamější výpravší nedostane štítek... No a už se to veze.

Uživatelský avatar
Petr
Provozovatel
Příspěvky: 2040
Registrován: 14.11.2003 8:36
Bydliště: ....Brejšín přes noc na flešku hodí novej program křižovatky, já s Démonem zajedem přešroubovat znač
Kontaktovat uživatele:

Re: Blouděnka - pomoc s vyplněním

Příspěvek od Petr » 26.2.2021 19:26

kruťák píše:
26.2.2021 12:22
Stejně je fascinující, že v roce 2021, kdy už i každý prachobyčejný cestující má přehled, kde tramvaj zrovna je, ale Doris stále neumí tak jednoduchou funkci jako vypsání průjezdů čidlama mimo stálou trasu :lol:
Samozřejmě to Doris umí. Jen si musíš rozkliknout konkrétní spoj. Výpravčí má opradu docela dost práce. Představa, že celý večer nedělá nic jiného, než hledá, jestli nějaké pořadí (například v Motole cca 80 vlaků denně) během dne nejelo někam jinam je úplně zcestná.

Uživatelský avatar
mart337
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: 21.8.2008 22:26

Re: Blouděnka - pomoc s vyplněním

Příspěvek od mart337 » 26.2.2021 14:35

No. Štítek je zatím stále dokladem o tom, že jsi v práci a zůstává jím ještě několik let, dokud nedojde ke skartování.

Odpovědět