Preference / antipreference MHD

Vše co souvisí s provozem tramvají. Chcete se stát řidičem tramvaje? Podívejte se sem. Debata ohledně linkového vedení a výluk.

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
P_V
Uživatel
Příspěvky: 4076
Registrován: 23.11.2003 18:49

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od P_V » 22.2.2012 10:39

Marek B: Podle popisu, že je to protisměrná rampa (snad vratná?) z JS na 5.5. a že je to jen levný kousek, mi vychází jen toto. Ale nevím tedy, čemu se tím pomůže. Před garážemi se křižovatka víc zahltí a na magistrále bude překážet těm, co chtějí odbočit, což se oboje nestane, když nyní zahne na most.
Anebo toto, což je sice přínosnější, ale není levné a co s odbočením do Roztyl.

Uživatelský avatar
Marek B.
Uživatel
Příspěvky: 455
Registrován: 17.6.2004 14:40
Bydliště: Praga Caput Regni Bohemiae

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Marek B. » 22.2.2012 1:23

MŠ:

Mohl bys prosím nějak vysvětlit toto (citace z výboru dopravy od 1. nám. TSK):

Nyní
prověřujeme možnost protisměrné rampy na napojení z Jižní spojky na 5.května. Tato varianta by
byla relativně levná, protože většina komunikací je dobudována a bude stačit dobudovat několik
desítek metrů.


Nerozumím tomu, co tím myslí

Martin Šubrt
Uživatel
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.5.2004 10:56
Bydliště: U denních linek č. 4,6,10,11,16,22,23 a C :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Martin Šubrt » 21.2.2012 21:30

Grossák: Počítat s 15 km/h a délkou tramvaje 15 metrů a s 25,2 km/h a délkou tramvaje 30 metrů je při určité délce vyklizení skoro totéž :-). V prvním případě je rychlost 4,2 m/s, ve druhém 7 m/s. Při vyklizovacím čase třeba 7 sekund ujede tramvaj v prvním případě 30 metrů, ve druhém 49 metrů. Rozdíl 19 metrů je blízký té délce 15 metrů navíc ve druhém případě. Jinak se obávám, že v řadě případů se opravdu rychlosti 10 a 15 v mezičasech nedodržují, často s odůvodněním "řidič to nenapálí", co jsi zmínil.

Grossák
Uživatel
Příspěvky: 682
Registrován: 16.11.2003 3:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Grossák » 21.2.2012 20:30

MM-Mikulovsky píše:Jo, máte pravdu, ale asi jste mne nepochopili - nešlo mi o mizerné vyklizovací časy (s nimiž jsem se už jakštěkš smířil - fakt jen de.ent by to napálil do boku TRAM).
Jde mi hlavně o zastávku Výtoň DC - sice občas (někdy o víkendu - díky sólům na obou linkách) se do ní vlezou obě TRAM, ale většinou se tam nevlezou = 2. TRAM (l.7) musí s druhým vozem (KB se zadní polovinou) v křižovatce čekat na odstanicování té první.
Jak nemám s l.17 DC rád SSZ Staroměstkou, že na l. 18 DC čeká, když ta je někde teprve "v půli Mánesova mostu", tak naopak jsem rád za vědění, že ani jednu z těch TRAM nepustí SSZ do křižovatky dokud je za ní obsazena zastávka DC.
Tak v půli Mánesova mostu je trochu přehnané, ale budiž, čeká se na tramvaje od vzdálených kontaktů a někdy to je kontraproduktivní. Na Výtoni je toto vyřešené trochu lépe. Co se týče světelné závory pro tramvaje do zastávky, na Staroměstské dc jsou dlouhé zastávkové pobyty a hlavně od Mánesova mostu není do zastávky vůbec vidět. Což vyžaduje poněkud přísnější postoj k závoře. Na Výtoni závora funguje úplně stejně jako dříve - TRAM volno se krátí. Do zastávky je odevšad vidět, pobyty jsou kratší.

Uživatelský avatar
MOp
Administrátor
Příspěvky: 4737
Registrován: 18.1.2007 22:38
Bydliště: Všude dobře v Konstalu105N nejlíp!
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od MOp » 21.2.2012 20:26

Ono to plati i opacne - pokud pojede misto dvojice solo, nemusi radic zbytecne cekat na vyklizeni, pokud by uvazoval s 30m tramvaji..

Grossák
Uživatel
Příspěvky: 682
Registrován: 16.11.2003 3:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Grossák » 21.2.2012 20:22

Věci se mají tak. Najížděcí a vyklizovací rychlosti TRAM v kolejových konstrukcích již dnes respektují rychlosti 10 / 15 km/h. To je OK, pokud nevyklizuje TRAM pomaleji. Zároveň se ale počítá s délkou TRAM 15 m. Jednak proto, že když už je TRAM najetá do křižovatky, tak jí všichni vidí a nenarvou to do ní. A jednak proto, že to regulérně šetří čas všem. Kdyby se počítalo s délkou 30 m, tak to v případě pouze patnáctimetrové tramvaje bude všechny zbytečně zdržovat. Navíc i v případě dlouhé tramvaje je podle mne lepší, když ostatní trochu zpomalí a protáhnou se těsně za ní. V Německu nebo v Brně mají tramvaje i přes 50 metrů a taky počítají 15 m.

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Bobik » 21.2.2012 17:40

Bohužel, hromada věcí se prostě nikam nehlásí, protože spousta lidí má (a mnohdy oprávněný) pocit že to k ničemu nevede a navíc že otravují. Tak se na to raději vykašlou (proč na sebe zbytečně upozorňovat a přivolávat problémy, že). Je to smutný, ale vcelku se jim nedivím.

Martin Šubrt
Uživatel
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.5.2004 10:56
Bydliště: U denních linek č. 4,6,10,11,16,22,23 a C :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Martin Šubrt » 21.2.2012 13:17

Bobik: Já si tohle uvědomuju už dlouho, ale zatím si nevybavuju, že by se nějaké SSZ kvůli něčemu podobnému upravovalo. Představoval bych si to tak, že pokud řidiči takovou situaci zjistí, že nastává téměř vždy, tak to někam nahlásí. DP bude spolupracovat třeba s námi, pošle podnět na řešení a my to změříme a SSZ se upraví. Něco samozřejmě zjistíme sami. Ale dneska se tento problém nepovažuje za problém, bohužel. Napadlo mě se inspirovat novým portálem chodcisobe.cz Kdyyb byl třeba na stránkách DP portál ridicisobe.cz ve stejném režimu, mohli by tam vkládat své podněty třeba tramvajáci, řidiči busů apod. Strašně to tu chybí. Já denně lezu na youtube a různá diskusní fóra a kolikrát najdu podnět, který dokážu vyřešit, nebo nasměrovat k řešení. Ale obecně městské části a odbory dopravy tohle neradi, protože jim to přidělává práci. Přitom by to měl být základ jejich práce.

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Bobik » 21.2.2012 11:31

Martine, nejde o to, jestli mi to někdo napálí do boku, jde o to, že při tom odbočení nemám šanci tu křižovatku legálně projet. Takovej příklad budiž Štross - pojedu od nábřeží na Letnou, proti mě třeba 14 a 17. Na 14 to čeká, 17 stanicuje. 14 projede, já to - legálně - nestíhám. Protočí se cyklus, 17 projede, já opět - legálně - nemám šanci. To už jsou 2 cykly pryč a začínám se modlit, aby od Výstaviště už nic nejelo. :lol: No a pak stačí nějakej kuliferda od podniku, kterej si tam stoupne nebo pojede se mnou a buď dle příkladu mi utečou 2 cykly, nebo mám SH za jízdu na stůj. #-o
Samozřejmě že se na to stůj většinou jezdí, ale všeho dočasu. Nehodlám riskovat zadek kvůli něčí neschopnosti spočítat časy světel. (-X

MM-Mikulovsky
Uživatel
Příspěvky: 8468
Registrován: 24.1.2010 10:44
Bydliště: SčK / Praha 4 -Michle
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od MM-Mikulovsky » 21.2.2012 10:20

Jo, máte pravdu, ale asi jste mne nepochopili - nešlo mi o mizerné vyklizovací časy (s nimiž jsem se už jakštěkš smířil - fakt jen de.ent by to napálil do boku TRAM).
Jde mi hlavně o zastávku Výtoň DC - sice občas (někdy o víkendu - díky sólům na obou linkách) se do ní vlezou obě TRAM, ale většinou se tam nevlezou = 2. TRAM (l.7) musí s druhým vozem (KB se zadní polovinou) v křižovatce čekat na odstanicování té první.
Jak nemám s l.17 DC rád SSZ Staroměstkou, že na l. 18 DC čeká, když ta je někde teprve "v půli Mánesova mostu", tak naopak jsem rád za vědění, že ani jednu z těch TRAM nepustí SSZ do křižovatky dokud je za ní obsazena zastávka DC.

Martin Šubrt
Uživatel
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.5.2004 10:56
Bydliště: U denních linek č. 4,6,10,11,16,22,23 a C :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Martin Šubrt » 21.2.2012 9:41

V normách pro výpočet mezičasů v dopravním řešení se pro jízdu přímo (myslím, že i proti hrotům) počítá s hodnotou 7 m/s, tj. 25,2 km/h.... Takže to už nevyjde na nové křižovatce a když se pak nesleduje stav trati a mezičas neopravuje, je to stále horší. Obecně se říká, že do tramvaje to přece někdo nenapálí, tak se může v křižovatce motat i déle... Každá křižovatka je boj o vteřiny a tyhle tramvajové mezičasové zatím boj prohrávají.

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Bobik » 21.2.2012 4:48

Tak tohodle jsem si všimnul na vícero křižovatkách, hlavně u odbočení vlevo - než tram v protisměru stačí přeskákat křižovatku, padnou čočky na odbočení a než ten odbočující má kam jet, už jsou zase na stůj. Prakticky mizerný vyklizovací časy, kdy se jaksi nepočítá že tram tu křiž celou musí projet 15km/h, což samozřejmě chvíli trvá.

Uživatelský avatar
Fořtík
Uživatel
Příspěvky: 2418
Registrován: 13.11.2003 22:51
Bydliště: Přijde den, kdy to odtajním! ;-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Fořtík » 21.2.2012 0:24

MM-Mikulovsky píše:Asi jsem přišel již na jednu vadu TRAM preference SSZ Výtoň - je schopná pustit l.7 vpravo do zastávky na nábřeží ještě dřív než do ní regulérně přes křížení najede TRAM od Podolí!
Což bylo i předtím - tramvaj od podolí sotva přeskákala křížení a už to pouštělo linku 7.

MM-Mikulovsky
Uživatel
Příspěvky: 8468
Registrován: 24.1.2010 10:44
Bydliště: SčK / Praha 4 -Michle
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od MM-Mikulovsky » 21.2.2012 0:19

Asi jsem přišel již na jednu vadu TRAM preference SSZ Výtoň - je schopná pustit l.7 vpravo do zastávky na nábřeží ještě dřív než do ní regulérně přes křížení najede TRAM od Podolí!

Grossák
Uživatel
Příspěvky: 682
Registrován: 16.11.2003 3:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Grossák » 20.2.2012 0:18

Lehké upřesnění. Od začátku února běželo na Výtoni v rámci dopravních opatření při výluce TRAM řízení původním (parametricky lehce upraveným) izolovaným programem. Ten sám o sobě je pro tramvaje poněkud lepší, protože má kratší cyklus, ale nejde vyloženě o preferenci. Současně nese nárůst zdržení na okolních SSZ, protože vše nebylo zkoordinováno. V pátek 17. 2. byl na SSZ nasazen dlouho očekávaný a připravovaný zcela nový software s preferencí. Současně byly částečně upraveny sousední dvě signalizace (Libušina, Svobodova - Vyšehradská) a vše bylo vzájemně provázáno. Na první pohled jsou zřejmé přínosy. Uvidíme, co bude naměřeno, co se ukáže jako vhodné a možné upravit a vylepšit.

Odpovědět