Kontrolní body, předjetí , postihy ...

Vše co souvisí s provozem tramvají. Chcete se stát řidičem tramvaje? Podívejte se sem. Debata ohledně linkového vedení a výluk.

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
Uživatelský avatar
demon
Uživatel
Příspěvky: 6700
Registrován: 08.4.2006 16:32
Bydliště: Všude dobře, tak co doma...
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrolní body, předjetí , postihy ...

Příspěvek od demon » 24.12.2022 18:06

Nezobrazenej čas nejsem nucen dodržovat, logicky, když ho neznam.
Tudíž jak mi někde pípne předjetí, píšu do štítku "čas odjezdu nezobrazen" a jsem z obliga.
Tohle prostě pánové z JPT, nebo kdo na tu chujovinu přišel, nedomysleli.

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Kontrolní body, předjetí , postihy ...

Příspěvek od Bobik » 24.12.2022 14:37

Ústečák píše:
24.12.2022 10:24
Chápu ale i snahu zpřesnit provoz, protože jako cestujícího mě taky nezměrně nasere, když mi něco ujede kvůli tomu, že to jede napřed.
No.
Cestující má být na zastávce dostatečně dopředu. Předjetí do minuty jsou normální, navíc to je běžná provozní nerovnoměrnost, kterou se stejně zachránit nepodaří a pokusy o to budou akorát větším průšvihem. A za tu necelou minutu, pokud na zastávce nejsi, to už stejně obvykle nezachráníš.
Předjetí nad minutu jsou ojedinělá a tam je to jasná chyba systému, kterou řidič zachránit stejně nedokáže. Buď je chyba v jízdních dobách, nebo, to většinou, ve vnějších okolnostech. Všichni víme o úsecích, kde když je kolona, nebo když nevyjdou světla, je člověk pozdě, když vyjdou, nebo kolona není, je napřed. A nic mezi tím a jak to bude, do posledních chvíle prostě nevíš. Tohle se snažit "zachraňovat" tím, že budeš mít JŘ po zastávkách je nesmysl. Stejně se to nepovede.
Ano, všichni víme, že máme mezi sebou exoty, ovšem "zachraňovat" otřesnou personální politiku a neschopnost ty exoty nějak řešit zrovna tímhle způsobem, mi nepřijde jako vhodný řešení. Exoty stejně nevyřešíš a akorát nasereš ty slušný.

Uživatelský avatar
Ústečák
Uživatel
Příspěvky: 187
Registrován: 04.8.2019 9:55

Re: Kontrolní body, předjetí , postihy ...

Příspěvek od Ústečák » 24.12.2022 10:24

No.

Já to jako dodržuju už teď, takže mě to až tak netrápí, i přes mou roztržitost se mi to kupodivu relativně daří držet...

Ale jsou prostě jisté chvíle a místa... Typicky mě napadá Koh-i-noor se 6 z centra (ale můžeme si krásně domyslet i jiná místa). Člověku to před Otakarkou vyjde vcelku pěkně, dojede, za něj se zařadí zpožděná 7... Po Bohemku se to uloudat nějak dá, v křižovatce K-i-n to padne, dojedu do zastávky, za sebou 7 a od Míráku přijíždí 22. Opravdu je nutné v tomhle případě čekat na čas a nadělit všem ostatním, když stejně cestující budou už jen vystupovat a krejou mě další dva vlaky, které jedou dál?

Ale samozřejmě se to střetává i se zkušenostmi z dispečinku, opravdu mezi sebou máme nemálo expertů, kteří to krom kontrolních bodů solí naplno a pak to blokují, to taky známe všichni.

Chápu ale i snahu zpřesnit provoz, protože jako cestujícího mě taky nezměrně nasere, když mi něco ujede kvůli tomu, že to jede napřed. Udělat všechna čidla závaznými mi ale nepřijde jako úplně nejlepší řešení. Spíš si myslím, že bychom se měli snažit odstartovat nový řídicí systém, který nám konečně bude schopen zobrazit všechno, co potřebujeme, a pak teprve vymýšlet něco dalšího. Udělat všechna čidla závaznými mi přijde jako poněkud polovičaté řešení.

No je to složitá problematika. :) Hodně relevantních zájmů, které jsou protichůdné. Ve výsledku bych z toho ale drama nedělal, jako vždy si to sedne a taky to nějak fungovat bude. Předpokládám nějakou větší toleranci a byl bych rád, kdyby to vedlo k nějaké další snaze o úpravu jízdních dob směřující k reálnému stavu a troše té vaty v místech, kde je to vhodné. Uvidíme. :)

OKN81
Uživatel
Příspěvky: 142
Registrován: 28.10.2010 20:25
Bydliště: Praha - Čakovice

Re: Kontrolní body, předjetí , postihy ...

Příspěvek od OKN81 » 24.12.2022 9:58

Každopádně doteď jsem časové údaje z palubního počítače se samozřejmě snažil dodržovat, ale pokud například byl ten čas v zastávce na křižovatce se světly tak jsem to neřešil stejně tak když zamnou stála další tramvaj a já jí zdržoval. Teď už si to nedovolím.
Na to dokazování se těším... Jsem zvědav jaká bude realita.
Proč tedy když chtějí aby se to dodržovalo rovnou ty časy nenapsaly do JŘ? Nechápu.

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Kontrolní body, předjetí , postihy ...

Příspěvek od Bobik » 24.12.2022 8:15

Sám jsem na to zvědav. Protože v normě se píše, cituji: Časovou odchylku pro přesný provoz je řidič povinen dodržovat na základě informace v tištěném jízdním řádu i všech časů zobrazovaných v palubním počítači.Takže když se mi nic nezobrazuje, tak nevím v kolik mám jet a tedy jedu, no ne? A že mi pípne předjetí? No a co je mi po tom, mě se nic nezobrazovalo, tudíž jsem se neměl podle čeho řídit. A jelikož máme presumpci nevinny, tak mi podnik musí prokázat opak, jestliže mě chce za něco postihovat. Tedy prokázat mi, že se mi časový údaj zobrazoval a já jsem i přes to jel napřed. Jinak je to klasické tvrzení proti tvrzení a tedy platí in dubio pro reo.

Mimochodem, dochází vůbec někomu, že se podle té formulace nesmí ani zpozdit? Časovou odchylku pro přesný provoz je řidič povinnen dodržovat... - a časová odchylka pro přesný provoz činí 0 sec. pro předjetí a 179sec. pro zpoždění.
von Špilberk píše:
24.12.2022 8:00
..tak čas taky občas z Apexu mizí, když hlásí dispečink, a pak už nenaskočí.
A někdy se neobjeví vůbec. Třeba Hradčanská od Vítězňáku v noci. Kulaťák je pro noční KB, takže ten se ukáže, jenže tam není čidlo, tak nějakou dobu svítí, pak zmizí, Hradčanská se neobjeví vůbec, ač tam čidlo je a po odhlášení Hradčanské se objeví Letenské nám. To samý Karlák ZC, po odjezdu z Lazara tam bliká "odjezd z CPZ", po odhlášení Karláku naskočí Štěpánská. Na Karláku taky čidlo je a pokud pustí rozjezd včas a vyjdou světla, tak ten, co vyrazil první se předjede úplně v pohodě.

von Špilberk
Uživatel
Příspěvky: 4462
Registrován: 23.2.2012 8:27
Bydliště: 15 minut chůze od vozovny Pankrác

Re: Kontrolní body, předjetí , postihy ...

Příspěvek od von Špilberk » 24.12.2022 8:00

Krom toho, že se čas občas nezobrazí, protože se tramvaj "nechytla" na čidle, tak čas taky občas z Apexu mizí, když hlásí dispečink, a pak už nenaskočí.
Ale nevadí, SMS k Vánocům nám podnik poslal. :twisted:

OKN81
Uživatel
Příspěvky: 142
Registrován: 28.10.2010 20:25
Bydliště: Praha - Čakovice

Re: Kontrolní body, předjetí , postihy ...

Příspěvek od OKN81 » 23.12.2022 23:35

Chystá se past na řidiče. Nově v D1/2 bude uvedeno, že řidič dodržuje kromě tištěného JŘ i údaje z palubního počítače.
To jednoduše znamená, že nejen že stoupne procento SH, ale i řidič, který ten čas se nezobrazí a pak ho čidlo vezme a... předjetí! Jak tohle může někdo dát do D1/2 nemůžu vůbec pochopit. [-o<

Uživatelský avatar
trainzjohny
Moderátor
Příspěvky: 3140
Registrován: 10.9.2006 15:06
Bydliště: Konečná 9,10,16,58,59
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrolní body, předjetí , postihy ...

Příspěvek od trainzjohny » 13.5.2022 17:02

Podle mě mají jako u tramvají kontrolní body jen sem tam, ale čas pro všechny zastávky, a pustit to může řidič kdekoliv (je to jedno z výběrových hlášení, jako kočárek, invalida, roušky...)

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10206
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrolní body, předjetí , postihy ...

Příspěvek od 9001 » 13.5.2022 10:05

Tak nebylo to poprvé ;-).

ElWapp
Uživatel
Příspěvky: 537
Registrován: 14.5.2009 19:29

Re: Kontrolní body, předjetí , postihy ...

Příspěvek od ElWapp » 13.5.2022 8:02

To muze pustit na jakekoliv zastavce...

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10206
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrolní body, předjetí , postihy ...

Příspěvek od 9001 » 12.5.2022 20:58

ElWapp píše:
12.5.2022 20:40
Co je kontrolní bod pro busy? Tam se snad kontroluje každá zastávka přes GPS, ne?
Řidič pustil do salonu hlášení, že čekáme na čas odjezdu dle JŘ...

ElWapp
Uživatel
Příspěvky: 537
Registrován: 14.5.2009 19:29

Re: Kontrolní body, předjetí , postihy ...

Příspěvek od ElWapp » 12.5.2022 20:40

Co je kontrolní bod pro busy? Tam se snad kontroluje každá zastávka přes GPS, ne?

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Kontrolní body, předjetí , postihy ...

Příspěvek od Bobik » 11.5.2022 18:56

U Tržnice DC je spíš jinej problém - padne zelená pro auta, pak dlouho nic a pak teprve milostivě čočky.

Uživatelský avatar
Karosák
Uživatel
Příspěvky: 3856
Registrován: 07.2.2008 18:49
Bydliště: Wydzielone korytarze
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrolní body, předjetí , postihy ...

Příspěvek od Karosák » 11.5.2022 14:12

Tržnice od Manin/Tusarovy má posunutý přihlašovací kontakt blíže k SSZ, díky posunuté zastávce, z důvodu nutnosti vytvořit prostor pro 2 stanicující vlaky za jednokolejným úsekem. SSZ má tak o něco horší podmínky na přihlášení reagovat, ale i tak to padá velmi promptně. Pokud se tram od sloupku nerozjede "na plnej", ale pouze "odlepí", tak ani nemusí zastavit na čelisti :idea: Hlavně v kontrastu s tím kyvadlovým provozem je to fakt už marginálie :-W

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10206
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrolní body, předjetí , postihy ...

Příspěvek od 9001 » 10.5.2022 19:54

A mě přijde i nějaká rozhozená signalizace u Tržnice... Nechává dost vyhnít směr od Manin....

Jedna vtipná autobusová.... Docela mě překvapil kontrolní bod pro busy na zastávce Štěpničná :D. Nějaký rozumný důvod proč není na Ládví?

Odpovědět