Nová budova Národní knihovny na Letné, aneb medůza & DJ

Archiv starých nebo neaktuálních příspěvků. Příspěvky, které přinášejí informace, jejíchž poselství již bylo naplněno v minulosti.

Moderátoři: DavidD, TRAM-FÓRUM

Zamčeno
Honzík
problémový jedinec
Příspěvky: 284
Registrován: 07.10.2004 11:11
Bydliště: Praha 4 Lhotka
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová budova Národní knihovny na Letné, aneb medůza & DJ

Příspěvek od Honzík » 15.10.2007 22:11

A jak myslíte, že vypadal barokní velechrám v gotické a renesanční výstavbě? Jako UFO, jak jinak. Ale pro vás je to staré, takže ok. Ani vám nepřijde když jsou na sebe nalepené budovy 16. a 19. století a přitom to vyvolávalo dřív pěkné povyky. Co podle vás by mělo stát na té Letné? Primitivní stavba alá skleněná krychle? to umí postavit každý *****. To není originální, ale trapné, šedivé a průměrné. Někdo tu napsal na Proseku apod. Centrální knihovna na okraji Prahy? A "okem" pohled na paneláky. Ta stavba je dělaná na to místo, ne pro Prosek. Doufám, že jste viděli výstavu a model, když tak žvaníte. Nebo jen fotečku v novinách? Je to ostuda a ta stavba nebude, přestože vyhrála u odborníků včetně UNESCA. ODS vadí knihovna Kaplického, ale nevadí ji ohyzdný stadion Sparty (černá stavba, u jejíhož otevření byl sám soudruh Klaus). Skleněná krychle na Karláku, Myslbek a další "vynikající" počiny posledních let. Hlavně, že ty jsou OK. Jakému pohledu to vadí? Ze zhora je to vidět, tojo. Ale trošku víc tu hapruje televizní věž Žižkov, Panelákové zdi kolem Prahy, Krychle, kvádry na Pankráci, Pakul, černá jaga dopravních podniků na Ipáku a další krásy. Praha asi je skutečně maloměsto, horší než v Poláčkových románech. To je fakt síla. Ostuda, ostuda a zase jenom ostuda. Hlavně, že Klaus tomu rozumí, tak jako rozuměl české cestě privatizace (Tatra plesá), klimatu a dalším věcem.
Tančící dům je pěkný, má jednoduchou fasádu? A jakou by měl mít? Kopii historických slohů? To by ta doba byla velmi chudá. Moderny z 1. poloviny 20. století jsou již ok, že. Hald je to pro vás už "dost staré".

XSC
Uživatel
Příspěvky: 1567
Registrován: 19.11.2004 21:38
Bydliště: 8,24,B

Re: Nová budova Národní knihovny na Letné, aneb medůza & DJ

Příspěvek od XSC » 15.10.2007 21:03

Neral píše:Jinak pokud jde o Tančící dům, tak mě se také moc líbí a připadá mi, že se na to nábřeží krásně hodí - je to budova, která uznává míru okolní zástavby a přitom dokáže být originální a zajímavá. Co jiného byste chtěli, aby na tomhle místě postavili? (protože něco by se tam postavilo každopádně) Takovou velkou skleněnou krabici bez nápadu, jaká stojí pár kroků odtud na rohu Karláku?
Podle mě je s Tančícím domem problém v tom, že vypadá zajímavě z dálky, ale zblízka je to hnusná šedivá hmota, po těch 10 letech i dost omšelá. Kdyby to nebyl jen litý beton, ale měl i nějakou fasádu, vypadal by mnohem líp. O použitelnosti vnitřních prostorů si moc iluze nedělám, ale to je problém investora.

Uživatelský avatar
Dushman_8252
Uživatel
Příspěvky: 78
Registrován: 28.1.2007 14:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová budova Národní knihovny na Letné, aneb medůza & DJ

Příspěvek od Dushman_8252 » 15.10.2007 18:59

tudle stavbu bych soupnul nekam na prosek a ne na spejchar, navic ta smycka se muze jeste jednou v budoucnu na neco hodit ... :)

Uživatelský avatar
Neral
Uživatel
Příspěvky: 312
Registrován: 19.11.2003 22:46
Bydliště: Praha 6
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová budova Národní knihovny na Letné, aneb medůza & DJ

Příspěvek od Neral » 15.10.2007 17:59

Jabberwocky píše:Absolut (+plečnikomilové): Znáš Žale? Centrální to pohřebiště v Lublani, Plečnikem zčásti vystavěné?
http://sl.wikipedia.org/wiki/Ple%C4%8Dnikove_%C5%BDale
Moc pěkné... :)

Jinak pokud jde o Tančící dům, tak mě se také moc líbí a připadá mi, že se na to nábřeží krásně hodí - je to budova, která uznává míru okolní zástavby a přitom dokáže být originální a zajímavá. Co jiného byste chtěli, aby na tomhle místě postavili? (protože něco by se tam postavilo každopádně) Takovou velkou skleněnou krabici bez nápadu, jaká stojí pár kroků odtud na rohu Karláku?

A s tou knihovnou je to podobné. Je to také originální a zajímavá stavba, která v zásadě respektuje okolní zástavbu (které tam ostatně moc není). Je potřeba si uvědomit, že většina ostatních soutěžních návrhů byly mnohem větší krabice, které by působily na daném místě mnohem výrazněji. V souvislosti s tím mě hlavně vadí neustále omílané argumenty o Pražské památkové rezervaci, včetně vysloveně nepravdivých informací o narušení pohledu z Karlova mostu na Pražský hrad. Společně s Hradem bude knihovna vidět leda z Petřína, Vyšehradu nebo Vítkova, odkud jsou už teď ve stejném směru vidět takové skvosty jako hradba paneláků na obzoru v Bohnicích a Ďáblicích, takže o nějakém zničení pohledu na Pražský hrad nemůže být řeč. Pikantní na tom je, že ti samí zastupitelé, kteří teď projevují dojemnou starost o pražské panorama v souvislosti s Kaplického knihovnou, bez problémů prosazují budování mrakodrapů na pankrácké pláni.
Naposledy upravil(a) Neral dne 19.10.2007 0:52, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
PvvS
Uživatel
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.11.2003 20:20
Bydliště: DP Sestroslav & DP Amberovy Lazne
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová budova Národní knihovny na Letné, aneb medůza & DJ

Příspěvek od PvvS » 15.10.2007 14:46

Np kdyz se podivam na fotky z vidne na tvorbu architekta Hundertwasser .. spalovna, ulice ... ta tancici dum je proti tomu jenom lehce zakrivena fasada.Ale aspon to ma tvar, nevypada to jak kdyby se mu na kreslici prkno vytentila korela ..

Uživatelský avatar
Jabberwocky
ďábelský pedagog
Příspěvky: 1849
Registrován: 27.5.2005 10:53
Bydliště: Pleased to meet you ... hope you guess my name ;-)

Re: Nová budova Národní knihovny na Letné, aneb medůza & DJ

Příspěvek od Jabberwocky » 15.10.2007 14:14

Nejsvětější srdce Páně mám velmi rád, Gočárova sv. Václava rovněž.

Absolut (+plečnikomilové): Znáš Žale? Centrální to pohřebiště v Lublani, Plečnikem zčásti vystavěné?
http://sl.wikipedia.org/wiki/Ple%C4%8Dnikove_%C5%BDale

Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Re: Nová budova Národní knihovny na Letné, aneb medůza & DJ

Příspěvek od Absolut » 15.10.2007 13:41

Ad Bobek: Jo. Ten kostel naprosto žeru. Dokonalá stavba. Je takový... Nekostelový.

Uživatelský avatar
vláčky87
Uživatel
Příspěvky: 171
Registrován: 12.3.2004 9:55
Bydliště: Praha

Re: Nová budova Národní knihovny na Letné, aneb medůza & DJ

Příspěvek od vláčky87 » 15.10.2007 13:30

Musím souhlasit s demonem a jeho hodnocením tančícího domu. Bohužel na něj denně koukám při přejíždění Jiráskova mostu a denně mě irituje. Na to si těžko někdy zvyknu, i když pan architekt Gehry je jiného názoru. Ač odpůrce ODS, tentokrát s jeho radními souhlasím, to není stavba, ale kydanec spadlý z betonmixu.

Bobek
Šťoura
Příspěvky: 935
Registrován: 18.1.2006 14:22
Bydliště: jsem všude zdejší

Re: Nová budova Národní knihovny na Letné, aneb medůza & DJ

Příspěvek od Bobek » 15.10.2007 13:24

Absolut píše:Plečnikoviny se mi moc líbí.
Že jsem tak zvědav, i kostel Nejsvětějšího srdce? Ten zrovna mně nějak nesedí (hmota věže).
Zato úplně padám z Gočárova sv. Václava. Tedy metaforicky řečeno, ne že bych se řítil k zemi z věže.

Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Re: Nová budova Národní knihovny na Letné, aneb medůza & DJ

Příspěvek od Absolut » 15.10.2007 12:24

Plečnikoviny se mi moc líbí.

Uživatelský avatar
Jabberwocky
ďábelský pedagog
Příspěvky: 1849
Registrován: 27.5.2005 10:53
Bydliště: Pleased to meet you ... hope you guess my name ;-)

Re: Nová budova Národní knihovny na Letné, aneb medůza & DJ

Příspěvek od Jabberwocky » 15.10.2007 12:18

No jo, tak to se neshodnem :-( Zrovna Tančící dům mám vysloveně rád a přijde mi, že na to nároží přesně sedne. Právě tak se mi líbí Plečnikovy úpravy na Pražském hradě (kdyby nad ním nebyl býval držel ochrannou ruku Masaryk, tak ho z Prahy tehdejší staromilci vyštípali o dost rychleji), sklěněná fasáda naproti chrámu sv. Štěpána ve Vídni a tak. Zničil snad Gaudí Barcelonu? (Jo a mimochodem, Novou scénu moc nemusím, ale mám velmi vzdělaného kamaráda z Jižních Tyrol, který ji okouzleně obcházel... Tož tak.)

Uživatelský avatar
demon
Uživatel
Příspěvky: 6706
Registrován: 08.4.2006 16:32
Bydliště: Všude dobře, tak co doma...
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová budova Národní knihovny na Letné, aneb medůza & DJ

Příspěvek od demon » 15.10.2007 11:02

Absolut píše:Pamatujete se na hrůzu z tančícího domu? Že zneuctí nábřeží? Štěkne po něm pes dneska???
Pamatuju a vždycky když projíždim kolem, tak si zhnuseně odplivnu !!! #-o

Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Re: Nová budova Národní knihovny na Letné, aneb medůza & DJ

Příspěvek od Absolut » 15.10.2007 9:49

Všechno, co je nové a nezvyklé, vyvolává debaty a konzervativci hledají cestu, jak tomu zabránit.

Pamatujete se na hrůzu z tančícího domu? Že zneuctí nábřeží? Štěkne po něm pes dneska???

Zajímá někoho nová scéna ND? Přitom je to strašlivá příšera. Ale je tam.

Tolik Absolutí názor na knihovnu.

Uživatelský avatar
cwapa
Uživatel
Příspěvky: 1754
Registrován: 05.7.2007 23:08
Bydliště: všude doma

Re: Nová budova Národní knihovny na Letné, aneb medůza & DJ

Příspěvek od cwapa » 15.10.2007 9:30

pawel píše:měl jsem na mysli něco dost jiného. nejde o knihy v knihovně. jde o to, abychom nedopadli jak ještě před 20 lety, kdy se také z hradu a nižších míst rozhodovalo o tom, která stavba kde nesmí stát a která kniha se nesmí prodávat.
Je pravda ,že knihovna je potřebná ,ale proč takovou příšeru?

Uživatelský avatar
pawel
Uživatel
Příspěvky: 2384
Registrován: 15.7.2004 23:10
Bydliště: M22 / U8

Re: Nová budova Národní knihovny na Letné, aneb medůza & DJ

Příspěvek od pawel » 15.10.2007 1:18

měl jsem na mysli něco dost jiného. nejde o knihy v knihovně. jde o to, abychom nedopadli jak ještě před 20 lety, kdy se také z hradu a nižších míst rozhodovalo o tom, která stavba kde nesmí stát a která kniha se nesmí prodávat.

Zamčeno