Nová budova Národní knihovny na Letné, aneb medůza & DJ

Archiv starých nebo neaktuálních příspěvků. Příspěvky, které přinášejí informace, jejíchž poselství již bylo naplněno v minulosti.

Moderátoři: DavidD, TRAM-FÓRUM

Zamčeno
Uživatelský avatar
pawel
Uživatel
Příspěvky: 2384
Registrován: 15.7.2004 23:10
Bydliště: M22 / U8

Příspěvek od pawel » 03.3.2007 12:10

bohužel je vidět, nakolik je že většina tramvajofilů konzervativních. navíc je z příspěvků znát, že většina komentujících jen viděla jednu vizualizaci v novinách, netuší nic o tom, že projekt je domyšlen do posledního detailu (poznámky typu "ošklivý jak řiť a nic se tam nevejde" (pan Vedoucí)), a hned se pouští do zbytečných emocionálních výlevů.

já se na novou knihovnu těším, a to jak z hlediska architektury, tak i jako uživatel. současné klementinum, jakkoli ho mám velmi rád, prostě naprosto nevyhovuje. zatímco nyní trvá dodání knihy ze skladů několik dní, kaplického knihovna to dokáže do 4 minut. proto taky ten tvar - v podzemí budou sklady, které všechny ty knihy, nyní uložené v hostivaři a na jiných místech, musí pojmout. no a protože NK má bohužel mnoho svazků prezenčních, studovna s výhledem na město bude úžasná. a ještě kafíčko k tomu.

kaplický a jeho future systems jsou ve světě architektury skutečně pojmem, a bylo by smutné, kdyby náš krajan doma nepostavil nic... ale jak bylo v dnešních LN: "doma není nikdo prorokem" - a v česku, které si stále ještě k emigrantům nedokázalo udělat moc dobrý vztah (viz dříve neexistující, nyní stále jen omezená možnost volit v zahraničí), to platí dvojnásob. viktor dyk to vystihl už dávno: "opustíš-li mne, nezahynu, opustíš-li mne, zahyneš...".

Uživatelský avatar
PvvS
Uživatel
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.11.2003 20:20
Bydliště: DP Sestroslav & DP Amberovy Lazne
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PvvS » 03.3.2007 11:34

Nabizi se srovnani s videnskou ulici Hunderwasser , tak taky je pokus o atypizaci.

XSC
Uživatel
Příspěvky: 1567
Registrován: 19.11.2004 21:38
Bydliště: 8,24,B

Re: Budova

Příspěvek od XSC » 03.3.2007 9:47

Ty si zase moderní za každou cenu a kdo nechápe, je konzervativec :-) Jenže Tančící dům je typický příklad exhibice architekta. Z dálky dobré, z blízka šedivé a bez detailů jak panelák, vnitřní prostory neúčelné. A takhle se teď staví většina "velké" architektury. Cílem není zapadnout do celku, ale naopak vyčnívat a ohromit za každou cenu. Nevím, co se ti nelíbí na Letné, proč by místo dnes vypadalo otřesně. Je tam jen TT smyčka a park. Zatímco po dostavbě tam bude knihovna jako mimozemský flusanec a k tomu vjezdy do tunelů MO.

Honzík
problémový jedinec
Příspěvky: 284
Registrován: 07.10.2004 11:11
Bydliště: Praha 4 Lhotka
Kontaktovat uživatele:

Budova

Příspěvek od Honzík » 03.3.2007 0:53

Ta budova není moc vysoká a už vůbec ne jako Eiffelovka, tak tu nekecejte. panorama to moc neponičí, z dola to nebude vidět, je to za kopcem. Dále ta budova je konečně něco pořádného, čím si Praha pomůže. Tragédií jsou šmejdy typu Myslbek či Charles Sqaure. Tyhlety šunty patří akorát tak do Jížního města či Chánova v Mostě. Tančící dům na nábřeží pěkně zapadá a je to ladná budova, což se nedá říci o kejdě Myslbeka či té hrůzy na Karláku.
Celkově vypadá oblast, kde se bude stavět tento hvězdný dům otřesně a toto mu jen může pomoci. Doufám, že se to postaví, kompromisy by znamenaly, že Praha je maloměšťácká.
Jestli něco hyzdí na obzoru, tak to jsou prstence hradeb sídlišť a pankrácká pláň, z které se dotváří další město duchů.

Uživatelský avatar
Karotka
Uživatel
Příspěvky: 1180
Registrován: 09.2.2005 20:59
Bydliště: Příští zastávka je na zmámení.

Příspěvek od Karotka » 02.3.2007 23:57

Nejspíš zklamu mnohé staromilce. Tůristi (alespoň ti evropští) jezdí do Prahy obdivovat hlavně secesi (= přelom 19./20. století), která byla pro historické centrum docela šok. Asanaci Starého Města tehdejší veřejnost rozdejchávala jen těžko... a dneska podívejme, jaký je zájem o Pařížskou, Kaprovu a jiné.

Na nové knihovně mi spíš vadí neúčelnost. Vypadá to jako napůl rozteklej ementál, ale také...
Někdo pro Novinky.cz píše:Nová knihovna bude nabízet velké množství otevřených prostorů. To, co je dneska zvykem a existuje i v Klementinu, že je velký prostor rozdělen jednotlivými místnostmi nebo příčkami, to v nové budově nebude. Naopak zavládne volný prostor, v němž si budou moci lidi domluvit setkání, zahrát si třeba šachy a prožít příjemný čas. Lidé tam budou moci přečíst si noviny, vypít si kávu, navštívit restauraci, vyslechnout si přednášku, zajít na výstavu i na koncert. Dneska je naprosto běžné, že moderní knihovny přestaly být místem, kam se chodí jen půjčit si knihy.
Bingo. Chci si v klidu přečíst knihu, medle sednu si do volného prostoru. Z jedné strany mě bude rušit ukecaný přednášející, z druhé strany rozladění muzikanti (pochybuju, že budou řešit takové maličkosti jako akustiku sálu) a do třetice všeho dobrého rachot nádobí z restaurace. K završení dokonalosti by knížka mohla být politá kafem.

P.S. Moderátoři, prosím přesunout, to už nemá s tiskem moc společného.

Uživatelský avatar
demon
Uživatel
Příspěvky: 6706
Registrován: 08.4.2006 16:32
Bydliště: Všude dobře, tak co doma...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od demon » 02.3.2007 23:29

DJ LA DÉFENSE píše:Spíš se s tím začni smiřovat, než bejt soudnej... :lol:
Svést vítězný boj s lidskou hloupostí nelze, ale smířit se s ní je cesta do pekel. Howgh

Uživatelský avatar
pan Vedoucí
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: 07.12.2006 10:23
Bydliště: Praha

Příspěvek od pan Vedoucí » 02.3.2007 22:56

tenhle rozpláclej brontosaurus to vyhral? no potěš pánbůh.. vysoký jak Eiffelovka, ošklivý jak řiť a nic se tam nevejde.. A navíc to bude vidět ze všech stran.

NO FUJ!

Uživatelský avatar
Proxy
Moderátor
Příspěvky: 2458
Registrován: 27.11.2003 14:29
Bydliště: 4,5,12,20,94
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Proxy » 02.3.2007 22:38

demon píše:Z toho co vidim je mi jasný, že něco takovýho cpát do centra je totální zhovadilost, na to přece nepotřebuju znát projekt.
Aspoň si budou mít tůristi z Hradčan co fotit a nad se čim doma rozplývat...
Do prvního kola, které porota hodnotila v říjnu 2006, dorazilo celkem 355 NÁVRHŮ. Z nich bylo vybráno osm finalistů, kteří své projekty podle soutěžních pokynů dále rozpracovali pro účast v kole druhém.
Porota, která rozhodla JEDNOMYSLNĚ, pracovala ve složení: architektky Zaha Hadid a Eva Jiřičná, urbanistická expertka UNESCO Irene Wiese-von Ofenová, architekti José Grinberg, Petr F. Bílek a John Eisler, environmentální expert Tony Mc Laughlin. Ředitel odboru památkové péče pražského magistrátu Jan Kněžínek zastupoval v porotě hlavní město a Vlastimil Ježek Národní knihovnu.

Vítězný projekt na první pohled skutečně působí dost rozporuplně, ale mne začíná zajímat, proč tedy zvítězil...

DJ LA DÉFENSE
Uživatel
Příspěvky: 799
Registrován: 23.10.2006 15:00

Příspěvek od DJ LA DÉFENSE » 02.3.2007 22:09

demon píše:Ne že zapomínáš, ty prostě nevíš... :lol:

Nefušuju do architektury, jen se zajímam o názory odborníků a jsem soudnej.
A mam vlastní názor !
Spíš se s tím začni smiřovat, než bejt soudnej... :lol:

Uživatelský avatar
Jabberwocky
ďábelský pedagog
Příspěvky: 1849
Registrován: 27.5.2005 10:53
Bydliště: Pleased to meet you ... hope you guess my name ;-)

Příspěvek od Jabberwocky » 02.3.2007 22:00

demon píše:Už tam máme obludu nazvanou Tančící dům a o kus dál Charles Square Center...
Jeden architektonickej skvost vedle druhýho a teď ještě tohle...
Mno, takhle reagovala (i odborná) veřejnost ve 20. letech třeba na stavby Jože Plečnika, bez nichž bych si dnes Prahu dost dobře nedokázal představit. A nepřej si vědět, jak se staromilci tvářili na nápady funkcionalistických architektů, kteří své realisace také stavěli v centru. No a dnes je to v učebnicích a studenti architektury se na to k nám jezdí dívat.

Pravdou je, že Praha je po urbanistické stránce do značné míry hotová. Taktéž souhlasím s tím, že barák na Karláku se opravdu mimořáně nepovedl, podobně jako Myslbek. To je ovšem zpravidla způsobeno tzv. investičním urbanismem, který nebere v potaz komunikaci stavby s okolím a jde mu jen o to, aby se barák pořádně nafoukl a bylo v něm hodně ploch k pronájmu. Naopak tančící dům šel jiným směrem, a ačkoli Vlada Miluniče zas až tak moc nemusím, tak tuhle stavbu jsem si vysloveně oblíbil.

Projekt budovy Národní knihovny na Letné jsem viděl jen zběžně (jako ostatně každý), ale zatím na mě působí docela dobře. Nemyslím, že tvrdý konservatismus je vždycky tím nejlepším možným směrem. Jak říkám, Praha je sice víceméně hotová, ale pořád zbývá dost místa na to, aby i naše doba sem tam přihodila něco chytrého. Že se místo toho stavějí nepěkné bedny (Karlák) nebo věci totálně z měřítka (Flora), je smutné, ale projek NK na mě zatím působí dobrým dojmem.

Uživatelský avatar
demon
Uživatel
Příspěvky: 6706
Registrován: 08.4.2006 16:32
Bydliště: Všude dobře, tak co doma...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od demon » 02.3.2007 21:53

DJ LA DÉFENSE píše:Já zapomněl, dílenskej maník fušuje do architektury... :lol: Myslím, že to je věc názoru, ne?
Ne že zapomínáš, ty prostě nevíš... :lol:

Nefušuju do architektury, jen se zajímam o názory odborníků a jsem soudnej.
A mam vlastní názor !

DJ LA DÉFENSE
Uživatel
Příspěvky: 799
Registrován: 23.10.2006 15:00

Příspěvek od DJ LA DÉFENSE » 02.3.2007 21:39

demon píše:Už tam máme obludu nazvanou Tančící dům a o kus dál Charles Square Center...
Jeden architektonickej skvost vedle druhýho a teď ještě tohle...
Já zapomněl, dílenskej maník fušuje do architektury... :lol: Myslím, že to je věc názoru, ne?

Uživatelský avatar
demon
Uživatel
Příspěvky: 6706
Registrován: 08.4.2006 16:32
Bydliště: Všude dobře, tak co doma...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od demon » 02.3.2007 21:02

Proxy píše:Hodnocení bych si nechal až prostudování projektu - na následující fotce je vidět část půdorysu, který vypadá zajímavě...
Z toho co vidim je mi jasný, že něco takovýho cpát do centra je totální zhovadilost, na to přece nepotřebuju znát projekt.
Aspoň si budou mít tůristi z Hradčan co fotit a nad se čim doma rozplývat... :x
DJ LA DÉFENSE píše:...bylo by dobré mít, kus nové moderní architektury v širším centru...
Už tam máme obludu nazvanou Tančící dům a o kus dál Charles Square Center...
Jeden architektonickej skvost vedle druhýho a teď ještě tohle...

DJ LA DÉFENSE
Uživatel
Příspěvky: 799
Registrován: 23.10.2006 15:00

Příspěvek od DJ LA DÉFENSE » 02.3.2007 20:08

trainzjohny píše:My také postavily na svou dobu moderní výstavní kompleks na Výstavišti. Ale tam není skoro odnikud vidět. Je to o dominantách města, Paříž si nechala postavit kovové monstrum do centra historického centra města a velmi brzy se o ní mluvilo jako o moderním městě. Je otázkou, jestli také takhle znehodnotíme Pražské historické centrum. Já bych ho nechal, ty by jsi radši moderně vzhlížející město. Ovšem problém je, že není žádná koncepce. Chtělo by to jasně říct A) na historii pečem, jde nám o moderní tvář města a o užitečnost nebo B) historické jádro které sem jezdí obdivovat turisté necháme, a takovéhle modernosti ať se staví na jížním městě, ve vokovicích, suchdole a prostě za obzorem staré Prahy.
Já bych klidně takovouhle budovu schvaloval, ale mimo centrum, někde z dohledu.
Má to upoutat, to splní účel více o tom nemá cenu diskutovat, někomu se to bude líbit někomu ne...

Uživatelský avatar
trainzjohny
Moderátor
Příspěvky: 3140
Registrován: 10.9.2006 15:06
Bydliště: Konečná 9,10,16,58,59
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od trainzjohny » 02.3.2007 20:07

DJ LA DÉFENSE píše:A já ti řikám, že Paříž to udělala, když postavila Eiffelovku víš??? To tam tenkrát bylo velmi nepopulární do historického centra narvat tohle. Mě se to prostě líbí a bylo by dobré mít, kus nové moderní architektury v širším centru...
My také postavily na svou dobu moderní výstavní kompleks na Výstavišti. Ale tam není skoro odnikud vidět. Je to o dominantách města, Paříž si nechala postavit kovové monstrum do centra historického centra města a velmi brzy se o ní mluvilo jako o moderním městě. Je otázkou, jestli také takhle znehodnotíme Pražské historické centrum. Já bych ho nechal, ty by jsi radši moderně vzhlížející město. Ovšem problém je, že není žádná koncepce. Chtělo by to jasně říct A) na historii pečem, jde nám o moderní tvář města a o užitečnost nebo B) historické jádro které sem jezdí obdivovat turisté necháme, a takovéhle modernosti ať se staví na jížním městě, ve vokovicích, suchdole a prostě za obzorem staré Prahy.
Já bych klidně takovouhle budovu schvaloval, ale mimo centrum, někde z dohledu.

Zamčeno