Novela D 1/2

Archiv starých nebo neaktuálních příspěvků. Příspěvky, které přinášejí informace, jejíchž poselství již bylo naplněno v minulosti.

Moderátoři: DavidD, TRAM-FÓRUM

Odpovědět
Josef
problémový jedinec
Příspěvky: 492
Registrován: 24.3.2008 18:10

Re: Novela D 1/2

Příspěvek od Josef » 28.10.2008 21:34

Zapoměl jsem dodat v Knižní podobě, omlouvám se za zbytečný příspěvek

Uživatelský avatar
Oskar
Uživatel
Příspěvky: 1212
Registrován: 10.6.2006 11:17
Bydliště: Ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Novela D 1/2

Příspěvek od Oskar » 28.10.2008 21:25

Co třeba na "páteřních stránkách":
http://www.prazsketramvaje.cz/view.php? ... 2006041259

Josef
problémový jedinec
Příspěvky: 492
Registrován: 24.3.2008 18:10

Re: Novela D 1/2

Příspěvek od Josef » 28.10.2008 21:18

Já se jenom tak chci zeptat...Kde se daj sehnat D1/2 a D2/2 pro tramvaje?? Já jen, že mi chybí ve sbírce. Už mám drážní, LD ČD..a tak

radek31
Moderátor
Příspěvky: 1713
Registrován: 02.7.2004 16:41
Bydliště: Modřany, kousek od smyčky Levského

Re: Novela D 1/2

Příspěvek od radek31 » 29.9.2008 23:32

P_V píše:radek31: Aha, to je pak ale škoda, že se na tento směr s kamerou nepamatovalo. Podobně užitečná by byla i kamera vpřed, se záznamem, jako doklad při nehodě.
myslím, že to škoda není, osobně bych na kameru necouval

pokud jde o kameru se záznamem kvůli nehodě, tak ta by nebyla špatná

P_V
Uživatel
Příspěvky: 4079
Registrován: 23.11.2003 18:49

Re: Novela D 1/2

Příspěvek od P_V » 29.9.2008 22:36

radek31: Aha, to je pak ale škoda, že se na tento směr s kamerou nepamatovalo. Podobně užitečná by byla i kamera vpřed, se záznamem, jako doklad při nehodě.

Uživatelský avatar
demon
Uživatel
Příspěvky: 6706
Registrován: 08.4.2006 16:32
Bydliště: Všude dobře, tak co doma...
Kontaktovat uživatele:

Re: Novela D 1/2

Příspěvek od demon » 29.9.2008 17:28

radek31 píše:můj názor je, že couvat od panelu bez povolení dispečera zakázat a tvrdě trestat
naopak zpětný pohyb bych nechal jak je
Souhlas, k tomu není co dodat.

radek31
Moderátor
Příspěvky: 1713
Registrován: 02.7.2004 16:41
Bydliště: Modřany, kousek od smyčky Levského

Re: Novela D 1/2

Příspěvek od radek31 » 29.9.2008 16:15

P_V píše:Navíc, pokud je vozidlo vybaveno kamerou na zádi a pilot ji použije, tak snad couvání není nebezpečné.
couvání je vždy nebezpečné, protože nevíš, co má v hlavě člověk, který Ti ukazuje a navíc je tam další významná prodleva v reakční době - než zareaguje ten, který ti ukazuje, než dá návěst, než ty zareaguješ a než začneš brzdit - to je tipuji rozdíl cca 0,2 (reakční doba v ideálním případě) vs. odhadem 1 sekunda - to je obrovský rozdíl
pokud myslíš kameru přímo k couvání, tak to je nesmysl, žádná tramvaj v Praze nemá vhodnou kameru a nikdy mít nebude
pokud myslíš dívat se na monitoru na člověka, který ti ukazuje, to samozřejmě možné je, ale stejně je couvání řádově nebezpečnější než zpětný pohyb

Uživatelský avatar
Fořtík
Uživatel
Příspěvky: 2418
Registrován: 13.11.2003 22:51
Bydliště: Přijde den, kdy to odtajním! ;-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Novela D 1/2

Příspěvek od Fořtík » 29.9.2008 16:00

radek31 píše:můj názor je, že couvat od panelu bez povolení dispečera zakázat a tvrdě trestat
naopak zpětný pohyb bych nechal jak je
Já myslím, že s tímto se nedá, než souhlasit. =D>

P_V
Uživatel
Příspěvky: 4079
Registrován: 23.11.2003 18:49

Re: Novela D 1/2

Příspěvek od P_V » 29.9.2008 15:53

Umí tachograf rozlišit zpětný pohyb a couvání?
Navíc, pokud je vozidlo vybaveno kamerou na zádi a pilot ji použije, tak snad couvání není nebezpečné.

radek31
Moderátor
Příspěvky: 1713
Registrován: 02.7.2004 16:41
Bydliště: Modřany, kousek od smyčky Levského

Re: Novela D 1/2

Příspěvek od radek31 » 29.9.2008 15:46

řidiči především neznají toto ustanovení D 1/2: "Při couvání spřažené soupravy je nutno ovládat vlak ze stanoviště řidiče posledního vozu."
takže pokud máš soupravu stejně musíš do kabiny druhého vozu - každý si myslí, že když má couvání zajištěné, tak si klidně může frajeřit z kabiny a nemusí mezi lidi, ale při průseru by na to slušně dojel (ostatně nemuset mezi lidi je pro spoustu řidičů argument, proč riskovat couvání a nejít místo toho na krabičku)

můj názor je, že couvat od panelu bez povolení dispečera zakázat a tvrdě trestat
naopak zpětný pohyb bych nechal jak je

Uživatelský avatar
7080
Uživatel
Příspěvky: 1084
Registrován: 02.12.2005 13:40
Bydliště: V kopci mezi M 135 a M 22

Re: Novela D 1/2

Příspěvek od 7080 » 29.9.2008 15:19

gabuliatko píše:
Fořtík píše:Problém je couvání od panelu, které já osobně nepovažuji za bezpečné, ani když je zajištěné.
ale ktere se na x horni Klarov obcas deje pac je to jediny zpusob jak x uvolnit
Od panelu v křižovatce? To jste dobrý šoumeni. Neexistuje, zásadně z krabičky. Na ukazování nevěřím po několika nehodách ve vozovně.

Uživatelský avatar
Tonda Ježek
Uživatel
Příspěvky: 1080
Registrován: 30.11.2003 22:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Novela D 1/2

Příspěvek od Tonda Ježek » 29.9.2008 13:46

Technická:
Proxy píše:Ale srovnej si to s předpisy metra. Když strojvedoucí projede místo zastavení - tak jediná možnost je ohlásit to dispečerovi, omluvit se cestujícím a odbavit je až v následující stanici.
To není pravda, těch možností je vícero (stejně jako míst zastavení) 8-)

gabuliatko
Uživatel
Příspěvky: 2861
Registrován: 10.10.2007 13:22

Re: Novela D 1/2

Příspěvek od gabuliatko » 29.9.2008 13:44

Fořtík píše:Problém je couvání od panelu, které já osobně nepovažuji za bezpečné, ani když je zajištěné.
ale ktere se na x horni Klarov obcas deje pac je to jediny zpusob jak x uvolnit

Uživatelský avatar
Fořtík
Uživatel
Příspěvky: 2418
Registrován: 13.11.2003 22:51
Bydliště: Přijde den, kdy to odtajním! ;-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Novela D 1/2

Příspěvek od Fořtík » 29.9.2008 13:34

Proxy píše: :lol: To měl být vtip :?:
Souhlasím, že splést se může každý, proto bych zpětný pohyb nezakázal, ale povolil jen se souhlasem dispečera. Zpětný pohyb je prostě mimořádná věc, kterou cestující ani ostatní účastníci silničního provozu nečekají. Proto bych zachoval pro řidiče povinnost vyžádat si souhlas dispečera.
Otázka, zda bude řidič následně penalizován je věc druhá (k tomu se nevyjadřuju). Ale srovnej si to s předpisy metra. Když strojvedoucí projede místo zastavení - tak jediná možnost je ohlásit to dispečerovi, omluvit se cestujícím a odbavit je až v následující stanici.
S tím nemohu souhlasit. Nikdo se nechce zpětně pohybovat v Karmelitské, kde má za sebou mraky aut. Souhlas je k ničemu - tramvaje nejsou a nebudou jako metro, není žádoucí sem zavádět podzemní praktiky, už teď je toho dost. Zpětný pohyb na rozdíl od couvání nebezpečný rozhodně není. A ohledně toho, že to nikdo nečeká - to dá zdraví rozum, že se nebudu zpětně pohybovat, mám-li za sebou kolonu aut, další tramvaj, autobus, nebo já nevím co - prostě jenom, pokud to půjde. Ale říkám, tohle už řeší normální rozum - stejně jako když jedu dopředu - nemám-li kam, tak nejedu...

Taková nařízení dělají z řidičů individua neschopná vlastního úsudku. Dispečink ví stejně kulový o tom, jak na místě situace vypadá. A protože to neví, tak zpětný pohyb v 99% nepovolí a máme sjetí jak z učebnice a přitom stačilo zpětně se odpohybovat o dva, tři metry...

Uživatelský avatar
Proxy
Moderátor
Příspěvky: 2458
Registrován: 27.11.2003 14:29
Bydliště: 4,5,12,20,94
Kontaktovat uživatele:

Re: Novela D 1/2

Příspěvek od Proxy » 29.9.2008 12:56

Fořtík píše:Nevím, jestli zcela chápeš rozdíly mezi couváním a zpětným pohybem.
:lol: To měl být vtip :?:
Souhlasím, že splést se může každý, proto bych zpětný pohyb nezakázal, ale povolil jen se souhlasem dispečera. Zpětný pohyb je prostě mimořádná věc, kterou cestující ani ostatní účastníci silničního provozu nečekají. Proto bych zachoval pro řidiče povinnost vyžádat si souhlas dispečera.
Otázka, zda bude řidič následně penalizován je věc druhá (k tomu se nevyjadřuju). Ale srovnej si to s předpisy metra. Když strojvedoucí projede místo zastavení - tak jediná možnost je ohlásit to dispečerovi, omluvit se cestujícím a odbavit je až v následující stanici.


Radek31+Štěpán: Kluci, díky za upřesnění ;-)
ad 1/ Musí-li se s celou sítí seznámit kurzista, tak souhlasím že by se řidiči měli seznámit i s novými tratěmi. Ovšem v tom případě bych povinnost rozšířil i na velké rekonstrukce. Vždyt jak se liší rozsah rekonstrukce křízovatky Radlická x Křížová od zcela nové tratě :?:
viz. původní zastávka Křížová vs. po rekonstrukci
A takový případů by se jistě našlo více... např. Českomoravská, smyčka Harfa, smyčka Černokostelecká, smyčka Hlubočepy....

Odpovědět