Zátahové orientace

Archiv starých nebo neaktuálních příspěvků. Příspěvky, které přinášejí informace, jejíchž poselství již bylo naplněno v minulosti.

Moderátoři: DavidD, TRAM-FÓRUM

Zamčeno
Uživatelský avatar
mart337
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: 21.8.2008 22:26

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od mart337 » 02.9.2010 16:44

No s tou prací s mapou bych zase tak moc všechny nezatracoval. Zrovna včera jsem zatahoval se 17 od Modřan a vezl jsem celkem dost lidu a na Výtoni skoro všichni vystoupili. Samozřejmě spousta překvapená, že to nejede dál normálně, i když už od Dvorců jsem nastavil hlášení o vozovně. Dvě cizinky s mapou se mnou jely dál, ale koukaly kam to jedu a srovnávaly to s mapou a nakonec na Svatoplukový vystoupily. Tam se venku zeptaly na cestu.
Když se na mne někdo obrátí, pokud vím, tak mu poradím. Myslím že je blbost, abych se bou vozil nějakej seznam hotelů. Kdo chce, myslím že si může vozit nějaký vlastní. Podle mne by to byl docela tlustej fascikl, kdyby měl pořádně navádět a všechny aktuálně tam stejně nebudou.
Co mi víc chybí je to, že u každých desek linky by měl být seznam automatů na lístky s jejich umístěním. Jako jediní u DP neprodáváme lístky (zaplaťpánbůh) a poměrně často se na mne obrací cestující s penězi, že chtějí lístek. Chybí mi tedy citelně info, kde se poblíž nachází nějaký automat na lístek, kam by je člověk mohl nasměrovat. Když je to u metra, tak je to jednoduché, ale jinde už je to hodně těžké.
A co se týče zatahování, tak si myslím, že když už jako jediní vozíme lidi, i když se zatahuje, tak by ten "pokec" o zátahu mohl být k tomu přifařen i v angličtině. A zrovna tak bych zavedl nějaký krátký "pokec" u krátkých d17, protože kolo co kolo musím vysvětlovat cizincům, že do Tróje nejedu, že musí další tramvají. To, že se jim česky řekne, že se končí na Výstavišti, žádnému cizinci nic neříká. Tady chybí větší informovanost od DP. Nevím to přesně, ale o tom, že 17 je v pásmovém provozu je na stanicích zmínka snad jen v češtině. Nikde jsem o tom zmínku v jiném jazyce nenašel. Stránky DP, Ropid atd jsou sice i v jiných jazycích, ale přílohy - mapy jsou zase jen česky.
Jinak na ROPIDU je menší chybka v tom, že d24 jede do Ďáblic. http://pid.planydopravy.cz/mapa/ROPID_praha/

MM-Mikulovsky
Uživatel
Příspěvky: 8468
Registrován: 24.1.2010 10:44
Bydliště: SčK / Praha 4 -Michle
Kontaktovat uživatele:

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od MM-Mikulovsky » 02.9.2010 14:59

gabuliatko píše:
Fořtík píše:Řidiči nejsou a ani nemůžou být informační službou.
Ale mohli by zůstat lidmi. Já taky nemám v popisu práce na ulici ukázat cizinci kudy na square a neříkám jim že po chodníku. (oblíbená odpověď ŘEDa je, paní jedu po kolejích). Ano cizinci jsou zhýčkaní a zvyklí na pomoc od cizích, protože nejsou schopni pracovat s mapou. Toho třeba taxikáři využívají. No a DPP nezůstává pozadu.
A právě že nemám taxikáře rád (nejen že jsou defakto mojí konkurencí a hlavně svým chováním mě během výkonu často omezují a ohrožují, ale také celkově většina jich dělá ostudu celé zemi), tak se snažím co to jen jde pomoci. Ovšem naprostou pravdu má
Martin Šubrt píše:Pochopitelně s tebou jinak souhlasím, že řidič není informátor. Naopak řidič by měl dostávat lepší podklady, aby občasné informování zvládl s přehledem :-).
Ani autobusáci nemusejí znát všechny BUS linky, takže to naštěstí nikdo nechce ani po tramvajácích, ale proč nemám v deskách v popisu trasy (seznamu všech zastávek na ní) poznačeny možné přestupy na BUS (č.linky + směr/y)? Osobně dokonce i spíš ty hotely občas dokážu poradit (za dva roky praxe se mně sotva někdo na ně ptal víc jak 5x, narozdíl od mnohem častějšího dotazu na BUS), ale to protože rád chodím po městě a pozoruji okolí - kolik % takových kolegů mám? Co by stálo vybavení každých vozových desek jedním letáčkem s abecedním seznamem hotelů s přesnou adresou a nejbližší MHD zastávkou? Mít to, tak nakonec tu radu i bez valných jazykových znalostí dokážu říct, v případě potřeby, rychleji než se zbavit neodbytného tazatele, jemuž poradit nedovedu a on díky tomu příště raději pojede se zlatokopčícími TAXIKÁŘI! Ti mi následně o to víc budou "pít" krev svojí drzostí.

gabuliatko
Uživatel
Příspěvky: 2861
Registrován: 10.10.2007 13:22

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od gabuliatko » 02.9.2010 13:14

Fořtík píše:Řidiči nejsou a ani nemůžou být informační službou.
Ale mohli by zůstat lidmi. Já taky nemám v popisu práce na ulici ukázat cizinci kudy na square a neříkám jim že po chodníku. (oblíbená odpověď ŘEDa je, paní jedu po kolejích).
Ano cizinci jsou zhýčkaní a zvyklí na pomoc od cizích, protože nejsou schopni pracovat s mapou. Toho třeba taxikáři využívají. No a DPP nezůstává pozadu.

Martin Šubrt
Uživatel
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.5.2004 10:56
Bydliště: U denních linek č. 4,6,10,11,16,22,23 a C :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od Martin Šubrt » 02.9.2010 13:02

Fořtík píše:MŠ: Já teď nemyslím informace o zatahovacích trasách, ale informace obecně - třeba jak se dostanu z místa A do hotelu B. Jasně, ono je jednodušší se zeptat, než se snažit hledat... Ať město vytvoří informační kiosky na exponovaných místech, já jsem pro. Řidiči nejsou a ani nemůžou být informační službou.
S tímhle konceptem informování jsem mimo jiné včera prohrál výběrové řízení na šéfa marketingu a komunikace v DP :-)). Pochopitelně s tebou jinak souhlasím, že řidič není informátor. Naopak řidič by měl dostávat lepší podklady, aby občasné informování zvládl s přehledem :-).

Uživatelský avatar
Fořtík
Uživatel
Příspěvky: 2418
Registrován: 13.11.2003 22:51
Bydliště: Přijde den, kdy to odtajním! ;-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od Fořtík » 02.9.2010 12:55

MŠ: Já teď nemyslím informace o zatahovacích trasách, ale informace obecně - třeba jak se dostanu z místa A do hotelu B. Jasně, ono je jednodušší se zeptat, než se snažit hledat... Ať město vytvoří informační kiosky na exponovaných místech, já jsem pro. Řidiči nejsou a ani nemůžou být informační službou.

gabuliatko
Uživatel
Příspěvky: 2861
Registrován: 10.10.2007 13:22

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od gabuliatko » 02.9.2010 12:49

Zrovna v sobotu sem jel 22 který z BH nehlásil nic, až na Malovance zjistil, že se má vyhybku doleva, tak brzda a hledání nastavování zastávky. Pozdě, už přejel. Od té doby hlásil.
Je mi jasný, že od chvíle co řidiči zjistili, že vyhlašováním zastávky se zaznamenává jejich odjezd, tak to všelijak obcházejí. V centru to moc nejde bo vyhybky, ale na krajích no problem.

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10210
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od 9001 » 02.9.2010 12:42

Vzávěsu jet může, ale stačí jedny světla a je to.

Martin Šubrt
Uživatel
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.5.2004 10:56
Bydliště: U denních linek č. 4,6,10,11,16,22,23 a C :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od Martin Šubrt » 02.9.2010 12:10

Promiň, ale když se našprtám v cizině linku 22, celkem mi to nepomůže, když bude mít tato tramvaj toto číslo a nějaké přehozy s nápisy v místním jazyce znamenající jakousi vozovnu. Popravdě, v žádném městě, kde jsem byl, jsem nezjistil polohu všch jejich vozoven a pokud měly v síti takové zastávky, všiml jsem si jich jen občas. A z trasy směrem do vozovny jsem už taky v cizině sjel.

Nicméně pochopitelně je to věc pro anglické hlášení ve voze a ne primárně pro řidiče. A v případě tohoto konkrétního zátahu třeba na rovinu konečné Královský letohrádek. Konečná zastávka. Buď dál bez lidí. Vyklidit vlak. Nebo vlak skoro vyklidit návštěvou obou salonů a zahlásit dále pokračuje vlevo do zastávek Hradčanská, Dejvická a Vozovna Vokovice...

Vzhledem k tomu, že teď va roky zkouším rozdávat letáky a informovat přímo ve vozech, musím říct, že to lidi maximálně oceňují a jako pro řidiče bych to rád na tom letohrádku dělal, protože bych předešel tomu, že na mě někdo vystartuje za rohem. Byť neprávem.

Mimochodem, takový zátah by měl jet v závěsu za pravidelným spojem a tudíž nebýt plný.

Uživatelský avatar
Fořtík
Uživatel
Příspěvky: 2418
Registrován: 13.11.2003 22:51
Bydliště: Přijde den, kdy to odtajním! ;-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od Fořtík » 02.9.2010 11:57

Sorry, proč bych to dělal, já když někam jedu, tak si to taky našprtám. A když nenašprtám, tak mam s sebou někoho, kdo to tam zná. Takhle bychom mohli cizincum brzo utírat zadky... :roll:

Dál. Nevim, kdo řekl cizincum, aby při každé pochybnosti otravovali řidiče. Jestli je to v průvodcích, tak potěš koště. To samé prodej jízdenek, oni se strašně divěj, že nemam... Jistě, drobnou radu (Jedete k hradu - ano/ne) rád dám, ale široké vysvětlování opravdu nepodávám. MHD necestují pouze cizinci, ale i normální veřejnost, která se ráda dostane včas domů a není zvědavá na cizince, kteří nejsou ochotni si něco najít.

gabuliatko
Uživatel
Příspěvky: 2861
Registrován: 10.10.2007 13:22

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od gabuliatko » 02.9.2010 11:34

tedy já když jedu v tramvaji tak se u každé vetší zastávky hlásí "vlak jede do vozovny Vokovice"
chování ŘEDů k turistům na lince 22 je kapitola sama pro sebe, vůbec nic by se jim nestalo, kdyby v zastávce Pražský hrad otevřeli kabinu a zařvali do sálu "kastl" (vím, není to v D1/2) ale oni si pak raději na střídacím bodě vyměňují info o tom, kam až to ti *** vydrželi než zjistili že přejeli.
Prostě jsme trochu dál na východ od Evropy.

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10210
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od 9001 » 01.9.2010 23:44

thriller2: Proč by se kvůli bandě cizinců, kterým není divný nápis na boční orientaci mělo něco řešit? Funguje je to léta a přiznejme si i když cestující projeví znalost a reakce na docela slušné úrovni, pořád bude velké procento, které nebude reagovat na nestandartní situace jako zátahy.

thriller2
Uživatel
Příspěvky: 1074
Registrován: 19.2.2009 19:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od thriller2 » 01.9.2010 20:35

Dneska sem zase jednou zažil úžasnou situaci (úžasný v tomto kontextu = pro někoho k nasrání). Jedu si takhle večer dvaadvacítkou z pražského hradu na dejvickou a už při nástupu mi mohlo být jasné, jak se to bude vyvíjet. Oba vozy byly plně obsazené, jev u zatahujících vlaků celkem nevídaný. Přijedeme ke královskému letohrádku, tichý hlas: "Královský letohrádek, příští stanice hradčanská". Chvíli nic, pak reprák potichu a rychle oddrmolí "jdm vlvo". Pár spolukaštánků zareaguje a vyskočí. Se zbytkem jedu dál. Na následující křižovatce skutečně :) jedeme vlevo, nacož ostatní zjeně turisté reagují nechápavými pohledy, začínají si cosi mezi sebou šuškat, dají se zaslechnout slova jako "malostranska..?" a "where..?". Na další křižovatce (bádenky s miladou) se rozráží dveře kabiny a řidič jde přehodit vexli. Toho využívá celá přední část osazenstva, která vyskakuje otevřenými dveřmi přímo do vozovky. Zbytek se nechá aspoň dovézt do zastávky a vystupuje. Na dejvickou dojíždím s dvojcí starých babek (taky z ciziny), které pak směruju po otázce jak k national theátru do metra.
Aby bylo jasno, je mi líto těch turistů, kteří se spoléhali, že je d22 odveze tam kam obvykle a ono nic. Je mi jasné, že zelené přehazky přes boční orientace mluví za vše, ale stejně, praxe ukázala, že tyto zátahové orientace jsou nedostatečné.

MF
Uživatel
Příspěvky: 4274
Registrován: 04.3.2007 19:28

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od MF » 07.8.2010 11:45

Myslím, že přehazkám na velmi krátkou chvíli předcházely cedule, které ovšem byly nepraktické, neboť se musely normální cedule sundavat.

Uživatelský avatar
peterkostelecky
ovocnář
Příspěvky: 211
Registrován: 26.4.2010 12:47
Bydliště: 4, 7, 12, 14, 20, 54, 104, 120, 121, 123, 130, 137, 167, 191, 217, 231, 501, 770, S65, =B=

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od peterkostelecky » 07.8.2010 10:56

A je nekde tedy na netu vzornik? Vytisknout doma to nejde, ptž to je specificky format, tento druh papiru se bezne v papirnictvi nesezene a jak to polaminuju, jak udelam vysek? To chce prenechat na odbornika. Nemate nekdo data pro tisk?

gabuliatko
Uživatel
Příspěvky: 2861
Registrován: 10.10.2007 13:22

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od gabuliatko » 07.8.2010 10:33

peterkostelecky píše:Takze to znamena, ze zelena prehazka ,, vuz jede do vozovny Stresovice,, neexistuje? Pokud ano, mate nekdo foto? Da se jeste nekde sehnat?
Si ji vytiskni ....

Zamčeno