Zátahové orientace

Archiv starých nebo neaktuálních příspěvků. Příspěvky, které přinášejí informace, jejíchž poselství již bylo naplněno v minulosti.

Moderátoři: DavidD, TRAM-FÓRUM

Zamčeno
Uživatelský avatar
Fořtík
Uživatel
Příspěvky: 2418
Registrován: 13.11.2003 22:51
Bydliště: Přijde den, kdy to odtajním! ;-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od Fořtík » 24.4.2008 23:01

2217 píše:To jako fakt?! TAkže v reálu (sice hroznej šlendryján by to byl) se mi může stát, že mi řijede tramvaj označená na panelu 6 Kubánksé náměstí, ale mě to poví "Linka tři, směr Lehovec"?! :shock: :? To se dozvídám pěkné věci...
Ne, tak to není.

Když vezmeme to hlášení popořadě, tak to, co následuje za slovem linka je zadaná orientace tramvaje. To znamená, že 6 se bude vždy hlásit jako šest a 22 jako dvacet dva. Problém nastává u speciálních linek označených speciálními znaky. Třeba taková cvičná jízda se, myslím, hlásí jako linka 4, protože kód pro orientaci (aby bylo vzdau zobrazené eLko) je 9004. Apex si přelouská čtyřku na konci, ale s devítkou na začátku si už neporadí.

Směr s číslem zadané linky nesouvisí. Směr se zase vykecává podle zadaného čísla hlásiče. Proto je třeba možné na Andělu odlovit tramvaj, která na požádání vyplivne Linka tři, směr Sídliště Modřany. Zatímco číslo orientace je prakticky neměnné po celý den (vyjma změny z denní na noční číslo), číslo hlásiče se za daný den může i několikrát změnit.

Uživatelský avatar
2217
Uživatel
Příspěvky: 746
Registrován: 16.11.2006 23:16
Bydliště: kousíček od Národní Třídy
Kontaktovat uživatele:

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od 2217 » 24.4.2008 22:51

Proxy píše:Pokud se nemýlím, tak vykecávač má jiný kód než orientace - tedy na orientaci může být cokoliv a hlásit se může také něco jiného...
To jako fakt?! TAkže v reálu (sice hroznej šlendryján by to byl) se mi může stát, že mi řijede tramvaj označená na panelu 6 Kubánksé náměstí, ale mě to poví "Linka tři, směr Lehovec"?! :shock: :? To se dozvídám pěkné věci...

Uživatelský avatar
Proxy
Moderátor
Příspěvky: 2459
Registrován: 27.11.2003 14:29
Bydliště: 4,5,12,20,94
Kontaktovat uživatele:

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od Proxy » 24.4.2008 16:49

2217 píše:Jen mě tak napadlo: Kdyby tedy dejme tomu byly zatahující tramvaje označeny řekněme číslem linky (9), nahoře poslední zastávka pravidelné trasy (Vápenka) a pod tím inverzně vozovna (voz.Žižkov), jak dlouho by se mi to asi vykecávalo? "Linka devět směr depo Žižkov, konečná zastávka Vápenka." Než se to na Národce vykecá, je ve Vodičkový. NEzapomínejme, že Apex má zřejmě jednokanálový zvukový výstup a tak tramvaj za Boha nedovede vevnitř hlásit "Národní třída, přestup na metro, příští zastávka Lazarská" a zvenčí "Linka devět..."
Pokud se nemýlím, tak vykecávač má jiný kód než orientace - tedy na orientaci může být cokoliv a hlásit se může také něco jiného...

Uživatelský avatar
2217
Uživatel
Příspěvky: 746
Registrován: 16.11.2006 23:16
Bydliště: kousíček od Národní Třídy
Kontaktovat uživatele:

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od 2217 » 24.4.2008 9:21

Jen mě tak napadlo: Kdyby tedy dejme tomu byly zatahující tramvaje označeny řekněme číslem linky (9), nahoře poslední zastávka pravidelné trasy (Vápenka) a pod tím inverzně vozovna (voz.Žižkov), jak dlouho by se mi to asi vykecávalo? "Linka devět směr depo Žižkov, konečná zastávka Vápenka." Než se to na Národce vykecá, je ve Vodičkový. NEzapomínejme, že Apex má zřejmě jednokanálový zvukový výstup a tak tramvaj za Boha nedovede vevnitř hlásit "Národní třída, přestup na metro, příští zastávka Lazarská" a zvenčí "Linka devět..."

Uživatelský avatar
Oskar
Uživatel
Příspěvky: 1212
Registrován: 10.6.2006 11:17
Bydliště: Ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od Oskar » 23.4.2008 18:39

nitro píše:Nj ale zase mit hlaseni na pul hodiny taky muzes mit a hlavne se svoji laickou znalosti hlasice nemuzu urcit, jestli by bylo mozne nejak automaticky poustet vlevo, vpravo nebo rovne...
Jediné, co by tomu mohlo bránit je kapacita paměti. Ale používá se to tak při výlukách, tak by s tím neměl být problém.

Jinak takhle dlouhé hlášení by probíhalo jen na té jedné uzlové zastávce, kde linka pokračuje odlišně od své pravidelné trasy. Ještě mě napadlo, že není-li pouze jedna možná zatahovací trasa, mohly by být mezi slovy "vlevo" a "do zastávky" vložen seznam uzlových zastávek.

V momentě kdy už vlak sjede z pravidelné trasy, asi bych na nácestných zastávkách nehlásil nic navíc a na uzlových opět to stejné.

Uživatelský avatar
nitro
Uživatel
Příspěvky: 81
Registrován: 23.1.2008 11:11

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od nitro » 23.4.2008 16:31

cwapa píše:Mě osobně se víc líbil ten návrh od Oskara. Alespoň lidi lepší vědí kudy to jede.
Nj ale zase mit hlaseni na pul hodiny taky muzes mit a hlavne se svoji laickou znalosti hlasice nemuzu urcit, jestli by bylo mozne nejak automaticky poustet vlevo, vpravo nebo rovne...

Uživatelský avatar
cwapa
Uživatel
Příspěvky: 1754
Registrován: 05.7.2007 23:08
Bydliště: všude doma

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od cwapa » 23.4.2008 15:57

nitro píše:
Oskar píše:Cestující, snad kromě šotoušů, vůbec nezajímá, jak se jmenuje vozovna, do které tramvaj zatahuje. Já bych dal na čelo vždycky jen název zastávky, ve které jsou cestující vyhozeni a hotovo.
jo to je celkem logicka pripominka. Me se i celkem libil navrh, ktery zde padnul nedavno a to uvadet na celnim panelu v jednom radku inverzne posledni zastavku a v druhem radku nejaky hlavni bod pres ktery to jede. U nekterych autobusovych linek jake treba 136 taky je treba 1. Sidliste kdo-vi-jake a 2. jede pres VU bechovice... Jenom jestli ty busy nemaji vetsi panel :)
Oskar píše: Dále bych v relacích rozhlasu upravil upozornění takto:
(linka 15)
Nyní: "Prašný most, příští zastávka Vítězné náměstí. Vlak jede do vozovny Vokovice"
Návrh: "Prašný most, příští zastávka Vítězné náměstí. Upozorňení pro cestující: Tento vlak pokračuje vlevo, do zastávky Vozovna Vokovice"
To uz by podle me bylo lepsi hlasit "Prašný most, příští zastávka Vítězné náměstí.Tento vlak jede do vozovny Vokovice pres zastavku kterou-mame-pri-ceste"
Mě osobně se víc líbil ten návrh od Oskara. Alespoň lidi lepší vědí kudy to jede.

Uživatelský avatar
nitro
Uživatel
Příspěvky: 81
Registrován: 23.1.2008 11:11

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od nitro » 23.4.2008 15:39

Oskar píše:Cestující, snad kromě šotoušů, vůbec nezajímá, jak se jmenuje vozovna, do které tramvaj zatahuje. Já bych dal na čelo vždycky jen název zastávky, ve které jsou cestující vyhozeni a hotovo.
jo to je celkem logicka pripominka. Me se i celkem libil navrh, ktery zde padnul nedavno a to uvadet na celnim panelu v jednom radku inverzne posledni zastavku a v druhem radku nejaky hlavni bod pres ktery to jede. U nekterych autobusovych linek jake treba 136 taky je treba 1. Sidliste kdo-vi-jake a 2. jede pres VU bechovice... Jenom jestli ty busy nemaji vetsi panel :)
Oskar píše: Dále bych v relacích rozhlasu upravil upozornění takto:
(linka 15)
Nyní: "Prašný most, příští zastávka Vítězné náměstí. Vlak jede do vozovny Vokovice"
Návrh: "Prašný most, příští zastávka Vítězné náměstí. Upozorňení pro cestující: Tento vlak pokračuje vlevo, do zastávky Vozovna Vokovice"
To uz by podle me bylo lepsi hlasit "Prašný most, příští zastávka Vítězné náměstí.Tento vlak jede do vozovny Vokovice pres zastavku kterou-mame-pri-ceste"

Uživatelský avatar
Oskar
Uživatel
Příspěvky: 1212
Registrován: 10.6.2006 11:17
Bydliště: Ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od Oskar » 23.4.2008 14:55

Cestující, snad kromě šotoušů, vůbec nezajímá, jak se jmenuje vozovna, do které tramvaj zatahuje. Já bych dal na čelo vždycky jen název zastávky, ve které jsou cestující vyhozeni a hotovo.

Dále bych v relacích rozhlasu upravil upozornění takto:
(linka 15)
Nyní: "Prašný most, příští zastávka Vítězné náměstí. Vlak jede do vozovny Vokovice"
Návrh: "Prašný most, příští zastávka Vítězné náměstí. Upozorňení pro cestující: Tento vlak pokračuje vlevo, do zastávky Vozovna Vokovice"

Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od Absolut » 23.4.2008 9:32

To je blbý tím, že třeba Tvůj příklad by v lidech vzbuzoval pocit, že to jede do zastávky HLOUBĚTÍN, což je jaksi jinde, než vozovna Hloubětín.

Mišelin
Uživatel
Příspěvky: 73
Registrován: 10.3.2008 22:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od Mišelin » 23.4.2008 0:16

Tak mě tak napadlo, že na tom nápisu by mohla poslední zastávka na trase (či bod) v horní polovině a v dolní polovině by bylo tim INVERZNĚ napsaná akorát vozovna (bez slova vozovna, jelikož to tam fakt už nenarvete) ... Příklad linka 3 zatahuje ze zastávky Nademlejnská do Hloubětína...... První řádek orientace: NADEMLEJNSKÁ ...Druhej řádek orientace: Hloubětín (napsané inverzně)..
V případě, že by se tam nevešel na ten první řádek ten nápis (třeba by to byli dvě delší slova) kupříkladu Národní třída apod., tak mám dvě varianty.. Buď tam napsat hlavní bod před (zastávku), přes kterou to ještě jede anebo (myslim, že asi lepší řešení) tam prostě hodin: Nár. třída (Národ. třída; Národní tř.;...)

Tak co tomu řikáte?....Trochu moc komplikovaný, co..? Jak by se to vyřešilo u tram bez digitálních orientací sem eště nevymyslel, jelikož sem nad tim nepřemejšlel, ale mohlo by to bejt vcelku tak nějak podobně...ale to sem fakt eště nevymejšlel....

Uživatelský avatar
2217
Uživatel
Příspěvky: 746
Registrován: 16.11.2006 23:16
Bydliště: kousíček od Národní Třídy
Kontaktovat uživatele:

Re: OT Pivo

Příspěvek od 2217 » 16.4.2008 15:23

Ty termíny by vyhovovaly, pane A. :D Hloavně toho 20.-22.4. 30.ne, neb 1.5. jedu do Olomouce...

Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od Absolut » 16.4.2008 13:51

Absolut je v první řadě požitkář. Vzhledem k času bych dal spíš nějaké komplexnější tramfórové pivo. Akorát v nejbližší době mám v Praze volno jenom 20.4. - 22.4. a pak až 30.4...Nebo případně mezitím v Amsterodamu :)

Uživatelský avatar
Oskar
Uživatel
Příspěvky: 1212
Registrován: 10.6.2006 11:17
Bydliště: Ano
Kontaktovat uživatele:

OT: Pivo

Příspěvek od Oskar » 16.4.2008 13:41

Já myslel, že Absolut radši lehkou kolu :wink:

Uživatelský avatar
2217
Uživatel
Příspěvky: 746
Registrován: 16.11.2006 23:16
Bydliště: kousíček od Národní Třídy
Kontaktovat uživatele:

Re: Zátahové orientace

Příspěvek od 2217 » 16.4.2008 10:16

Absolut píše:Absolut slyšel pivo? :D
Absolute, pojď se mnou na pivo. :D

Zamčeno