Kolo-kolejnice

Archiv starých nebo neaktuálních příspěvků. Příspěvky, které přinášejí informace, jejíchž poselství již bylo naplněno v minulosti.

Moderátoři: DavidD, TRAM-FÓRUM

Zamčeno
Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Re: Kolo-kolejnice

Příspěvek od Absolut » 24.2.2010 17:58

Víš proč jsem Ti ten odkaz nedal? Protože bych byl rád, kdybys použil mozek+klávesnici+google a pár fotek z Ostravy si našel. Samozřejmě že tam mají v ulicích žlábkovou kolejnici, a to jinou než v Praze, s širším a hlubším žlábkem. A textů i obrázků je o tom na internetu docela dost. Dokonce je na netu k nalezení i rozbor typů kolejnic u tramvají v CZ.

Nápověda: Kolejnice v CZ vyrábí Třinecké železárny. Mají web http://www.trz.cz. Žlábkové kolejnice jsou na http://www.trz.cz/vyrd/30F58C62DD2D706DC125701C0033EF93

fandax17
Uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 23.2.2010 22:22

Re: Kolo-kolejnice

Příspěvek od fandax17 » 24.2.2010 17:02

Absolut: tak jen ostrava no. jak to teda tam dělaj, na čem se jezdí? cestovat tam kvůli tomu fakt nebudu. kdyby jsi to normálně napsal, hodil sem odkaz nebo něco bylo by to fajn. na fotkách vypadá drážka pro okolej plzeňské kolejnice rozhodně hlubší než té pražské.
na křižovatkách a jinde logicky nějaký žlábek bude ale bude vycházet z vyššího okolku :D

Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Re: Kolo-kolejnice

Příspěvek od Absolut » 24.2.2010 16:50

Fandax17:

Když mi ukážeš v Plzni S49 s běžným provozem tramvají, máš u mě pivo.
A když mi ukážeš kdekoliv v ČR křižovatku v centru města na S49, máš u mě pět piv.

Vypadlo Ti toho hodně.

Doporučuju procestovat si naši republiku nebo aspoň prohlídnout fotky.

fandax17
Uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 23.2.2010 22:22

Re: Kolo-kolejnice

Příspěvek od fandax17 » 24.2.2010 14:39

MOp píše:
fandax17 píše:rád bych znova vznesl otázku, má se opravdu měnit všechny tramvajové pražské koleje za ty klasické železniční? (tuším že se jmenují s49)?
Vsechny ne, neni to ani fyzicky mozne, jelikoz S49 lze pouzit vicemene jen na tratich s otevrenym kolejovym svrskem. Nedokáži si představit krizovatky v centru s zeleznicnimi vyhybkami..
Ocenuji snahu si nejdrive neco precist a teprve pote se zeptat! =D>
děkuju :-)
to mě nenapadlo ale je to logické. ale... rozdíl mezi kolejnicí "koňkou" a S49 je především v tom, že S49 umožnuje použijí většího okolku, že? a když na křižovatkách v centru bude kolejnice "koňka" a na okrajích města S49, tak budeme používat stále stejné okolky, protože tramvaje centem jezdit musí. bude mít výměna za S49 vůbec smysl? co tu čtu tak jedině při použití profilu kola PR1 a většího žlábku a vznikne z toho něco "mezi" S49 a koňkou. nebo mi něco vypadlo?

BTW: jak to dělají v ostravě, plzni atd? tam přece mají S49. jak tam dělají křižovatky v centru?

Uživatelský avatar
PvvS
Uživatel
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.11.2003 20:20
Bydliště: DP Sestroslav & DP Amberovy Lazne
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolo-kolejnice

Příspěvek od PvvS » 24.2.2010 10:47

Mno, a za domaci ukol si ostatni muzou spocitat napravovy tlak u wan a KT8 ..

Uživatelský avatar
MOp
Administrátor
Příspěvky: 4737
Registrován: 18.1.2007 22:38
Bydliště: Všude dobře v Konstalu105N nejlíp!
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolo-kolejnice

Příspěvek od MOp » 24.2.2010 9:56

Prazska sit ma x set km koleji. Budme radi, ze soucasnemu vedeni JDCT se podaril husarsky kousek dostat do Prahy jine technologie a hlavne zacit systematickou udrzbu, coz povazuji za zasadni rozdil oproti minulemu vedeni v obdobnych pozicich a velke plus do budoucna. Prichod S49 vcetne porodnich bolesti povazuji za obrovsky uspech ikdyz se jedna jen o x set metru trati!

P_V
Uživatel
Příspěvky: 4076
Registrován: 23.11.2003 18:49

Re: Kolo-kolejnice

Příspěvek od P_V » 24.2.2010 9:21

Nicméně v té dlažbě by mohlo být užitečné přejít na kolejnice ála Ostrava, s větším žlábkem, kde je prostor na další zvětšení okolku.

Uživatelský avatar
MOp
Administrátor
Příspěvky: 4737
Registrován: 18.1.2007 22:38
Bydliště: Všude dobře v Konstalu105N nejlíp!
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolo-kolejnice

Příspěvek od MOp » 24.2.2010 8:42

Profil PR1 se nevyviji, ale testuje. Zatim pouze asi na 10 soupravach vetsinou jezdicich na lince 19. Je vuci kolejovym konstrukcim setrnejsi a umoznuje bezproblemovy provoz po kolejnicich S49. Neni duvod, proc by se nemel pouzivat.

Zakutaleny.banan
Uživatel
Příspěvky: 93
Registrován: 14.2.2007 11:14

Re: Kolo-kolejnice

Příspěvek od Zakutaleny.banan » 24.2.2010 8:32

Nebijte me za moji neznalost, ale onen profil PR1, co se pry vyvijel (nebo jeste vyviji?) specialne pro Prahu, ten se pouzivat nakonec nebude? Nebo je tady nejaka souvislost, na kterou nemuzu kapnout? Diky.

Uživatelský avatar
MOp
Administrátor
Příspěvky: 4737
Registrován: 18.1.2007 22:38
Bydliště: Všude dobře v Konstalu105N nejlíp!
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolo-kolejnice

Příspěvek od MOp » 24.2.2010 8:15

fandax17 píše:rád bych znova vznesl otázku, má se opravdu měnit všechny tramvajové pražské koleje za ty klasické železniční? (tuším že se jmenují s49)?
Vsechny ne, neni to ani fyzicky mozne, jelikoz S49 lze pouzit vicemene jen na tratich s otevrenym kolejovym svrskem. Nedokáži si představit krizovatky v centru s zeleznicnimi vyhybkami..
Ocenuji snahu si nejdrive neco precist a teprve pote se zeptat! =D>

fandax17
Uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 23.2.2010 22:22

Re: Kolo-kolejnice

Příspěvek od fandax17 » 24.2.2010 0:16

co jsem slyšel já tak kolejnice skutečně pochází z koňky. profil kola byl v roce 1993 změněn z válcového na křikvový VM, v roce 2008 došlo k zvětšení výšky okolku.

další informace mám o tom, že 14T je moc těžká (má být těžší kvůli "systému vracejícím elektrickou energii při brždění zpět do el. sítě"). 14T má tlak na nápravu "méně jak 10,9 tuny" (přesně to nevím) a tramvaje typu T mají 7,2 tuny. s tím bude souviset to, že 14T může "ničit kolejnice", které byly původně dělané na mnohem lehčí koňku. přitom dvounápravové tramvaje před vozy T měly nápravový tlak právě až těch 10,9 tuny. s tím mi úplně nejde logika, proč se říká že 14T "ničí koleje" svou hmotností když po nech jezdily tramvaje ještě těžší? nevím přesně proč 14T ničí koleje, uváděla se ta hmotnost, možná je to něco jiného (to broušení v zatáčkách?)... chápu že jsem ted asi řekl spoustu nepřesných termínů a tak budu rád když mě někdo opraví, zajímá mě to :D

rád bych znova vznesl otázku, má se opravdu měnit všechny tramvajové pražské koleje za ty klasické železniční? (tuším že se jmenují s49)?
ví někdo víc informací o tomhle?

EDIT: ted jsem našel tento článek, kupodivu si to pomatuju celkem dobře.

Kód: Vybrat vše

http://technet.idnes.cz/konstrukce-kol-prazskych-tramvaji-vychazi-jeste-z-konky-trate-se-rychle-nici-18s-/tec_technika.asp?c=A090210_221326_tec_technika_vse

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Kolo-kolejnice

Příspěvek od Bobik » 23.2.2010 23:30

Co jsem slyšel já, tak zrovna v tomhle je problém že se sešlo víc negativních vlivů dohromady. Laicky a v kostce konkrétně ne zrovna vhodný profil kola spolu s pevnými podvozky, což dělá trošku víc bordel. Jinak vykusovat kolejnice v obloucích dokážou i tram s podvozky otočnými. Tak nevím.

Další co mě vrtá hlavou je věc, jak jsem slyšel, že když se před časem zkoušely v Praze Anitry tak se řeklo že pevný podvozek do Prahy ne. No a za pár let tu máme 14T. Takže - má to spojitost s tím co píšu výše, čili pevný podvozek/nevhodný profil, nebo s odlišnou konstrukcí Anitra/14T, nebo je to politikum atd. a proto se, přestože se tohle ví stejně pevný podvozky do Prahy pustili? Příp. je chyba jinde, čili v nevhodnosti obecně (např malé kapacitě) Aniter?

Uživatelský avatar
demon
Uživatel
Příspěvky: 6705
Registrován: 08.4.2006 16:32
Bydliště: Všude dobře, tak co doma...
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolo-kolejnice

Příspěvek od demon » 23.2.2010 22:58

MKzB píše:V Praze je trochu problém v tom, že tvar kolejnic a kol pochází ještě z dob koňky. Tento profil se ukázal jako ne úplně optimální u tramvají 14T, kde převážně v obloucích brousí koleje víc, než např. v Brně.
Jestli kecám,tak mě opravte.
Jenom trošku.
Nevim jak kolejnice, ale kola s profilem VM jsou v provozu od roku 1993 a to tušim koňka už nějakej pátek nejezdila... (-X

Uživatelský avatar
MKzB
Uživatel
Příspěvky: 318
Registrován: 19.1.2007 16:49
Bydliště: Bezkov (u Vídně)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolo-kolejnice

Příspěvek od MKzB » 23.2.2010 22:47

V Praze je trochu problém v tom, že tvar kolejnic a kol pochází ještě z dob koňky. Tento profil se ukázal jako ne úplně optimální u tramvají 14T, kde převážně v obloucích brousí koleje víc, než např. v Brně.
Jestli kecám,tak mě opravte.

fandax17
Uživatel
Příspěvky: 5
Registrován: 23.2.2010 22:22

Re: Kolo-kolejnice

Příspěvek od fandax17 » 23.2.2010 22:30

ahoj, v tisku se objevily nějaké novinky ohledně pražských kolejí, víte někdo něco více?
http://www.denik.cz/kratce_region/644604.html
http://www.ct24.cz/doprava/81826-prazsk ... ni-koleje/
díky za odpovědi! :)

Zamčeno