Focení

Archiv starých nebo neaktuálních příspěvků. Příspěvky, které přinášejí informace, jejíchž poselství již bylo naplněno v minulosti.

Moderátoři: DavidD, TRAM-FÓRUM

Uživatelský avatar
OMH
Moderátor
Příspěvky: 1789
Registrován: 23.3.2009 21:11
Bydliště: Praha 1
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení

Příspěvek od OMH » 14.11.2010 10:24

nevím, jestli místo "tmavých fotek" stojí někdo o tvé přepálené bílé:D

P.S. Musím se připojit k Oskarovi, stejnou větu bych mohl napsat po zkušenosti z první jízdy autobusem SOR na 212:D

Uživatelský avatar
fricoolinek2
Uživatel
Příspěvky: 2599
Registrován: 23.3.2005 21:38
Bydliště: 4 5 12 20 54 120 130 170 230 558 601 RIP: 6 13 14 126 128 192 246 247 248 501 514
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení

Příspěvek od fricoolinek2 » 14.11.2010 8:26

Uf, tak zprvu to skutečně nebylo pro mne příjemné čtení až poslední :absolut příspěvek to pozvedl. Skutečně to nemyslím zle - ovšem, asi pro vás těžko určit vypovídající hodnotu té předešlé věty, jelikož kdo by napsal, že to myslí zle, že?

No, musím říct, že mne tedy skutečně zaskočila ta částka, kterou Absolut do skenu fotografií investoval.

Jinak co se týče těch fotek, tak dle mého subjektiovního pohledu mi vadí to, jak jsou tmavé. Neskutečně tmavé. Navíc se mi zdá, že to bylo focené nějakým nedobrým sklem, u kterého docházelo k ztmavení v rozích fotky.

O tom dávání negativů z ruky. Co se dá na to říct? Samozřejmě to plně chápu, je to tvé "rodinné stříbro". No asi nemohu říct nic víc než to, že bych to opatroval skutečně jako oko v hlavě se vědomím, že se jedná ze šotohlediska o cenné materiály. Předpokládám, že máš na mysli nejen rovinu fatální (to jest ztrátu). ale i rovinu poněkud "nefatální" ale také nepříjemnou, to jest nějaké poškození. Přiznám se, že při skenu svých negativů si moc neberu servítky a šahám na to rukou, ovšem nějaké ty bavlněné nebo jiné rukavice bych si určitě pořídil. Tak alespoň to opravdu zkusit na pár pásech nějakých negativů. které nejsou absolut(n)ě cenné.

PrTky si čtu tak 6,5 roku, na T-F jsem přes 5,5 roku. A skutečně bych byl rád, kdybych se nějakým, alespoň drobným způsobem mohl zasloužit o jejich obsah, respktive o zlepšení jisté části fotografického obsahu.

Ještě tu padly nějaké zmínky o 5.10. No, moje chování nebylo OK. Uznávám. Bohužel se mi to při setkávání s lidmi zainteresovými ve věcích, které mne zajímají, stává . A vyčítám si to. Po oskarových slovech
Oskar píše:Asi takhle, myslel jsem, že zážitkem číslo 1 dnešního dne bude jízda novou tramvají. Nakonec tohle místo zaujala jiná událost – setkání s fricoolinkem2. :lol: .
mi to začalo docházet (no, vedení nemám zrovna krátký), že něco nebylo uplně podle etikety o společenské konverzaci. Věřte mi, že jsem byl poté na sebe dosti naštvaný

Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Re: Focení

Příspěvek od Absolut » 11.11.2010 10:41

Sesypali jste se tady na Fricoolinka jako vosy. Já si myslím, že Fricoolinek to myslí dobře. Dokonce i zvažuji že bych s nějakým materiálem využil jeho nabídky, problém je jenom můj strach z toho dát nějaký negativ z ruky.
---
Někdy bych byl docela rád, kdybych některé fotky měl v lepší kvalitě, ale vždycky tam bude omezení dané mojí neschopností i použitým strojem. Už z toho důvodu nebudou nikdy tak krásné jako ty dvě z Hloubětína v odkazu od Fricoolinka. Negativy jsem skenoval na deskovém skeneru HP4400 pomocí adaptéru a později si je nechal oskenovat od pana Amchy za cca 37000,- Kč (cca 150 filmů). V dané ceně byla provedená práce zpočátku velmi dobrá, pozdějí se mi nelíbily barvy (červená na tramvajích moc do oranžova) a při třídění po ukončení kontraktu jsem zjistil, že některé snímky zcela chybí - služby tohoto pána tedy nedoporučuji. Výběru ale předcházelo vyzkoušení pár fotolabů, nejhorší zkušenost u nás na Budějovické -výsledky strašlivé, ceny ještě vyšší, veliké soubory údajně "lepší rozlišení", ale reálně jen strašlivě zrnité, lepší výsledk jsem sám dosáhl doma, ale pán v obchodě byl "profík nad věcí" a vysvětlil mi, že mi dává nejlepší možný výsledek. Upřímně řečeno po těchto zkušenostech je moje touha něco s filmovýma fotkama dělat někde kolem nuly.
---
Níže je stejné foto ta tři způsoby: Tak, jak mi vylezlo doma z HP4200, pak jak mi vylezlo doma z HP4400 s automatickym režimem zlepšení kvality (hezké, ale přesycená červené), třetí je sken od p. Amchy. Realitě je někde mezi druhou a třetí fotkou, druhá je moc žlutá a barevně přesycená, třetí zase moc šedivá....
---
01-doma-4200-original.jpg
---
02-doma-4400-uprava.jpg
---
03-amcha.jpg
---
Jo a fotka je 23.8.1998 v Liberci ve staré smyčce Horní Hanychov. Kvůli výluce na Lidové Sady byla pár dní zrušena linka č. 3 a v systému byla provozována pouze linka 11 v trase Jablonec - Hanychov. Souprava je 26+27, dnes má č. 18+19.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Petr
Provozovatel
Příspěvky: 2040
Registrován: 14.11.2003 8:36
Bydliště: ....Brejšín přes noc na flešku hodí novej program křižovatky, já s Démonem zajedem přešroubovat znač
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení

Příspěvek od Petr » 11.11.2010 10:12

OMH píše:(...)Jinak za práci na stránkách patří velký dík celému týmu, který je ve volném čase tvoří a obohacuje.
Ano, patříš do něj, takže díky :roll:

Uživatelský avatar
OMH
Moderátor
Příspěvky: 1789
Registrován: 23.3.2009 21:11
Bydliště: Praha 1
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení

Příspěvek od OMH » 11.11.2010 10:09

A je tu ještě jedna věc. Kvůli hloupým uživatelům, s hloupými dotazy, samou kritikou, vlastní neschopností s něčím kvalitním přispět, vypadá tramforu jak vypadá. Spousta vzdělaných uživatelů jsem přestává psát, tím pádem zde není ani tolik informací od fundovaných lidí.
Můžu dát příklad z vlastní zkušenosti. Když jsme měli volební tramvaj na Šestce, raději jsem poslal sms jen vybraným lidem, než to tu dávat veřejně a čekat, že mě tam přijdou zástupy "bláznů (místních potížistů) fotit". A myslím, že to nemám tak jen já.

Jinak za práci na stránkách patří velký dík celému týmu, který je ve volném čase tvoří a obohacuje.

Uživatelský avatar
HoFi
Uživatel
Příspěvky: 255
Registrován: 29.11.2009 9:59
Bydliště: Stejně nikoho nezajímá, kde bydlím
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení

Příspěvek od HoFi » 11.11.2010 9:22

Souhlasím. Petře, nenech se odradit nějakými řečmi. My, co si ty doby nepamatujeme (nebo pamatujeme matně), jsme rádi, že alespoň někdo za nás zachytil minulost. Jak již bylo řeečeno, pokud se někomu něco nelíbí, tak ho nikdo nenutí se na to dívat.
MOp: souhlasím, Fricoolinkův styl focení je zážitek na dlouhou dobu.
Proto si velice vážím práce všech, co svůj volný čas věnují tomu, aby jiným udělali radost.Takže i já mám jasno.

milbi
Uživatel
Příspěvky: 421
Registrován: 16.5.2009 19:26
Bydliště: Milovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení

Příspěvek od milbi » 11.11.2010 9:19

fricoolinek2 píše:Mrzní mne to, že se ve SJ musíme dívat na určitě zajímavé snímky v dosti nepěkné kvalitě, která ale není určitě nezbytná, protože na originále je zdroj informací pro mnohem lepší kvalitu. Jen jde o to, jak a za jakou "cenu" z toho ty informace vyzískat.
Nemyslím si, že cokoliv, co se dá najít na těchto stránkách, si zaslouží takovou neoprávněnou kritiku, kterou zde spouštíš. Uvědom si, že tyto stránky nejsou zdrojem obživy ani pro tvůrce obsahu, natož pro jejich rodiny. Jak už napsal Petr, problémem pro jakýkoliv koníček je omezený čas, který se mu dá věnovat.
Osobně si vážím každého člověka, který se rád podělí s ostatními o výsledky, které mu přináší jeho koníček, ať už jsou to fotografové, historici nebo prostě lidé, kteří se zajímají o nějaký obor, mají přehled a dokáží poutavě rozšířit obzory i ostatním. Toto vše na těchto stránkách nacházím a protože jsem si vědom, že stránky jsou pouze koníček, vím, že musím omluvit případné nedokonalosti nebo nepřesnosti, které vznikají zastaráváním obsahu (tím narážím zejména na kritiku některých jedinců, že stránka o výhybkách, tramvajových vozech atd. obsahuje informace, které již neplatí). Podívej se, prosím, na stránky jakékoliv instituce, které fungují déle než pár měsíců a ujisti se, že jsou pravidelně aktualizované včetně pasáží, které vznikly před dávnou dobou. Jsem si jistý, že ač jsou za jejich aktualizaci či tvorbu jejich správci placeni, informace nejsou vždy aktuální, jak by být mohly.

Uživatelský avatar
MOp
Administrátor
Příspěvky: 4737
Registrován: 18.1.2007 22:38
Bydliště: Všude dobře v Konstalu105N nejlíp!
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení

Příspěvek od MOp » 11.11.2010 9:07

Na jakou vzdalenost ma vybusnost pana Petra nicivy ucinek? Ja jen, ze bych se zacal pomalu evakuovat. Preci jen je to k nemu co by kamenem dohodil a dal doflusnul.

At si klidne Fricoolinek kritizuje. Videl jsem ho ve fotici manii na Radlicke v prvni den provozu 15t, a to mi stacilo a dost mne to od foceni odradilo. Nasledne nam predvedl, jak umi pomoci nevhodne gamma korekce zkazit genia loci absolutich fotek v SJ. Za sebe mam jasno!

gabuliatko
Uživatel
Příspěvky: 2861
Registrován: 10.10.2007 13:22

Re: Focení

Příspěvek od gabuliatko » 11.11.2010 8:57

Petře, děkuji.
Ne, vážně, prosím nenech se vytočit lidmi, kteří píší jak to děláš blbě a přitom sami nejdou příkladem a nepomohou. Stránek by byla velká škoda.

Uživatelský avatar
Petr
Provozovatel
Příspěvky: 2040
Registrován: 14.11.2003 8:36
Bydliště: ....Brejšín přes noc na flešku hodí novej program křižovatky, já s Démonem zajedem přešroubovat znač
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení

Příspěvek od Petr » 11.11.2010 8:52

fricoolinek2 píše:(...)Mrzní mne to, že se ve SJ musíme dívat na určitě zajímavé snímky v dosti nepěkné kvalitě, která ale není určitě nezbytná, protože na originále je zdroj informací pro mnohem lepší kvalitu. Jen jde o to, jak a za jakou "cenu" z toho ty informace vyzískat.
Mrzí mne to, že někteří jedinci stále nechápou, že tyto stránky všichni autoři dělají pro potěchu a radost sebe a okolí. Mrzí mně to, že někteří jedinci stále nechápou, že třeba převedení fotky do digitálu a následné vyčištění a dolaďění tak, aby nebyly "v dosti nepěkně kvalitě" /jak mně se obrací kudla v kapse za takovéhle flusnutí/ chce čas. Čas, který my, dospělí lidé díky přítelkyním, manželkám, dětem a zaměstnání nemáme. Vše, co na tyto stránky děláme, děláme po večerech, krademe volné minuty odjinud. A štve mne to... Děkuju tady člověk neslyší, ale že něco není 100%... To hned napíše každý. Umím být poměrně výbušný typ, takže Fricolínku děkuju, že mám o důvod víc se stránkama praštit! Dík! A Ps. myslím si, že MUSET se dívat na snímky není správná definice. Pokud se ti nelíbí, nedívej se...

Uživatelský avatar
fricoolinek2
Uživatel
Příspěvky: 2599
Registrován: 23.3.2005 21:38
Bydliště: 4 5 12 20 54 120 130 170 230 558 601 RIP: 6 13 14 126 128 192 246 247 248 501 514
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení

Příspěvek od fricoolinek2 » 11.11.2010 2:45

Tak. Kde začít?
No, předně si myslím, že je nesmyslné zde hovořit o nějakých originálech. Źádný sken už ze samotné podstaty originálem není! Originál je negativ. Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom debatovat, ale to je tak jediné, co s tím můžem dělat. Ovšem s negativem máme takový malý problém - není určen k přímému prohlížení. Aby jsme si ho mohli hezký prohlédnout musíme udělat jeho pozitivní kopii. Z mnoha praktických důvodů se rozhodneme pro moderní způsob výroby pozitivní kopie - digitalizací pomocí skeneru. Při této digitalizaci se budeme snažit o:
1) Vyzískání co největšího množství obrazových informací, jenž jsou obsaženy na originálním negativu.
2) Obrazové korekce, jenž nám umožní převést obraz do takové podoby, jenž se co nejvíce přiblíží pohledu na vlastní oči.
Ta patina, kterou "obdivujete", není způsobena negativem, ale skenem a následnou (ne)úpravou obrazu.

http://www.prazsketramvaje.cz/obrazky/v ... 12-001.jpg
http://www.prazsketramvaje.cz/obrazky/v ... 39-003.jpg
Copak vám na těchto snímcich z roku 1986 vadí to, že jsou jak kdyby je dneska někdo vytáhl z paměťovky? A proč jsou takové pěkné? Protože bylo z původního filmového políčka vyzískáno co nejvíce informací, které pak byly kvalitně zpracovány do podoby, jenž se nejvíce přibližuje pohledu na vlastní oči. Ano, určitě má svůj podíl i použitý aparát a filmový materiál. Ovšem skenem se dá spousta věcí zkazit i vylepšit.
Mrzní mne to, že se ve SJ musíme dívat na určitě zajímavé snímky v dosti nepěkné kvalitě, která ale není určitě nezbytná, protože na originále je zdroj informací pro mnohem lepší kvalitu. Jen jde o to, jak a za jakou "cenu" z toho ty informace vyzískat.

Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Re: Focení

Příspěvek od Absolut » 31.10.2010 23:36

PvvS: Jo.

Uživatelský avatar
PvvS
Uživatel
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.11.2003 20:20
Bydliště: DP Sestroslav & DP Amberovy Lazne
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení

Příspěvek od PvvS » 31.10.2010 17:13

To Calgiari ? Co sem ted daval na web ?

Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Re: Focení

Příspěvek od Absolut » 31.10.2010 17:09

To je legrační co všechno dokážete napáchat s jednou fotkou 8023 za pár dní, co jsem byl pryč :)
Zrovna dneska jsem s ní jel na 501/11 a fotil jsem ji digitálně, chcete to taky poslat na úpravu? :)

Petře, rozhodně bude vycházet jen jeden SJ a budou v něm originály tak, jak je mám oscanované.
Úpravy by sice někdy mohly pomoct, ale někdy by jistě také uškodily, takže to nechám tak, jak
to je teď :) Mimochodem, čísla 40 a 41 jsou již v přípravě, akorát teď mají přednost zkoušky
do školy a nějaké věci do práce a přednáška na Brněnském kroužku...

Uživatelský avatar
7105
Uživatel
Příspěvky: 282
Registrován: 30.4.2008 21:48
Bydliště: Wokowice

Re: Focení

Příspěvek od 7105 » 28.10.2010 22:52

Zkusil jsem trošku zvýšit sytost barev a výsledek (podle mě) neni tak špatný. Co na to říkáte vy?

Kód: Vybrat vše

http://img87.imageshack.us/img87/7471/8023802412malostransken.jpg

Zamčeno