Dopravní podnik (vedení, hospodaření, apod.)

Archiv starých nebo neaktuálních příspěvků. Příspěvky, které přinášejí informace, jejíchž poselství již bylo naplněno v minulosti.

Moderátoři: DavidD, TRAM-FÓRUM

Zamčeno
Kalič
Uživatel
Příspěvky: 79
Registrován: 28.2.2005 23:30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kalič » 28.5.2005 10:20

Nevim jestli to patří k přímo tomuhle tématu, ale nejelpší by bylo předělat celej systém placení za MHD. Měli by se zavést čipové karty na které by si člověk nabyl kredit a vozidla pak automatickým čtecím zařízením, které by zaznamenalo že člověk nastoupil do vozidla. Zastávky by pak byli vybaveny zase zařízením, které by rozpoznalo že člověk vystoupil a odečetlo by mu to příslušný kredit, kde by se platilo za každou odjetou zastávku (nebo třeba kilometr což by bylo spravedlivější), tim by se vyřešilo to že člověk musí platit 8 (10) Kč ať jede minutu nebo 15 min. Podobně by to bylo v metru při průchodem turniketem.
"Časové jízdenky" by byli vyřešeny podobně, ale byli by zde mnohem levnější sazby. Člověk by si u DP vytvořil účet a měsíčně by mu přišel výpis který by pak cestující uhradil. Samozřejmě by si v průběhu mohl ověřovat kolik ujel a stejně u předplacené karty kolik mu zbývá kredit. Revizoži by pak jenom normálně kontrolovali jesti člověk kartu má a pomocí čtecího zařízení u předplacenej karet jstli ji nemá přázdnou.
Pak bych třeba u "časových jízdenek" zavedl systém slev že třeba za určitej počet odjetých kilometrů zavedl nějakou slevu na jízdném nebo jiné výhody. Myslim že tohle by byl nejspravedlivější systém a černých pasažérů by snad ubylo. Ale nevim jestli by náklady na vybudování tohodle systému nebyli příliš vysoké .

Uživatelský avatar
4021
Uživatel
Příspěvky: 350
Registrován: 27.12.2003 17:08

Příspěvek od 4021 » 28.5.2005 9:06

No takhle mě vůbec nevadí když někdo jede načerno, a je z mý rodiny nebo známej. Je to chyba DP že si to sám nedokáže uhlídat a když náhodou dotyčný revizora potká, tak je to taky jeho smůla. Mě to vůbec nevadí.

Já ale legitku mít musim, furt jezdim třístovkama a přecijen revizory potkám asi častěji než normální cestující, kterej jede co nejkratší cestou ráno do práce a odpoledne z práce.

Strašný jsou ale některý důchodci. Naše třídní učitelka na základce byla uplně posedlá a jednou jsme na vejletě v Kobylisích u toho památníku (zast. BOjasova) popojeli na Šimůnkovu 175. A ona celou tu jednu zastávku přes celej kloubák řvala "a cvakáme, a cvakáme!" To je opravdu šílenost, někdo měl jenom třeba za 6,- nebo dokonce za 12,- komu bylo už 15 a teďka prostě kontrolovala jestli tu jednu zastávku platili těch 12 korun........takový lidi opravdu....... :roll:

Uživatelský avatar
Radek
Uživatel
Příspěvky: 1542
Registrován: 19.7.2004 10:00
Bydliště: Tento vlak tam končí
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radek » 28.5.2005 6:47

Jen poznámka: je to sice spíš symbolické, ale mělo se začít od zvýšení pokut. Aspoň na těch 1000, když už to podle zákona víc nejde. Stejně to udělala třeba Městská knihovna - ať platí nejvíc ti, co porušují pravidla.

Uživatelský avatar
Tonda Ježek
Uživatel
Příspěvky: 1080
Registrován: 30.11.2003 22:54
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tonda Ježek » 28.5.2005 2:06

Tom píše: to není demagogie... ty jen říkáš jak by to mělo být () a já jen říkám jak to je :) Je to dialog mezi teoretikem a praktikem a to vždy bývá velmi zábavné...
To zajisté vždy bývá, neb praktik se z teoretika snaží většinou udělat blbce.

Uživatelský avatar
Tom
Uživatel
Příspěvky: 864
Registrován: 15.11.2003 21:58
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tom » 28.5.2005 1:37

Tonda Ježek píše:
Tom píše:nejen ta cestovní kancelář... dovedl by si vymyslet i plno dalších možností :lol: Ale podle mě to nesmysl není... Černí pasažéři existují stejně jako existují jiní zloději :) V právním systému je to nastaveno tak, že se to takto nějaké skupině obyvatel vyplatí :) Tudíž by se mělo začít dělat něco tam... Podobné je to třeba na poli... když jedu na kole kolem kukuřičnýho pole tak neodolám a vemu si dvě nebo tři samičí květenství kukuřice. :wink: Samozřejmě krást se nemá... ale černopasažérství prostě k MHD odjakživa patří... stejně tak třeba softwarové pirátství k počítačům... :lol:

jinač pozor já si službu neobjednal tu si obejdnává třeba kraj, město... atd... já ji pouze využívám (službu) a třeba nejsem moc spokojen a tudíž se mi nechce platit za tyto služby, ale musím je bohužel využívat ... (ale to je už trochu extrém, samozřejmě mě nikdo nenutil do MHD lézt ... )
Nesmyslná je tvoje argumentace, to je naprostá demagogie...to je jako by se vrah u soudu obhajoval tím, že vraždy k životu prostě patří (to už je samozřejmě taky extrem). Problém je v tom, že skoro každý Čech si myslí, že je normální krást a podvádět. Napadlo mě lepší srovnání... s taxikem. Schválně jestli by sis zkusil jet taxikem načerno... Znovu opakuju, MHD nikdo nenutí nikoho používat. Máš mnoho dalších možností...
no jistě vraždy taky k životu patří, klidně to tam promě za mně obhajovat může... ale to není jen v čechách... to je všude i třeba u černochů :lol:
Jo s taxikem mám také dobré zkušenosti...napřed sem řekl že mám 36 Kč a to eště v mincích a kam mě sveze... ale jo celkem mě dovezl daleko :lol: To autobusákovi říci nemůžu kam mě za 5 Kč sveze... za 5 Kč se totiž nesvezu nikam anebo všude ale 5 Kč mi zůstane v kapse... :lol: Jinak jak říkám já nejsem ten pravý černý pasažér, ale jestli chcete můžu Vám sem pozvat pár lidí co černopasažérství provozují o107 a mají i systém kde se domlouvají po sms kde je nějakej revizák... Ale to je zase další extrém...

to není demagogie... ty jen říkáš jak by to mělo být () a já jen říkám jak to je :) Je to dialog mezi teoretikem a praktikem a to vždy bývá velmi zábavné...

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 27.5.2005 23:44

A proč by se vlastně měla MHD platit? Je to veřejná služba, objednaná ve veřejném zájmu obcí. Nemá to být výdělečný podnik. Takže srávné řešení by bylo platit celou MHD z daní, tak jako policii, hasiče, veřejné školy apod.

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 27.5.2005 23:41

Anonymous píše:
Tonda Ježek píše: Petr jistě myslel morálku obecnou.
A ta je definována jak?
Ach jo. Takže tady se o morálce sice mluví, ale co to je, to se neví. Jak ti novináři, když kvákaj zjevené "pravdy" pro změnu o tramvajích.

Uživatelský avatar
Pajda
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 02.9.2004 14:44
Bydliště: Zatím ještě v Praze...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pajda » 27.5.2005 23:40

Všechno je pěkné, ale MHD platí i ten kdo ji nevyužívá. Ve svých daních.
A vzhledem k tomu jak často vidím revizora by ekonomicky pro mě bylo nejzajímavější jezdit načerno a pokaždé "poctivě" zaplatit pokutu. Revizora vidím asi 1x za 4-5 měsíců.

Uživatelský avatar
Tonda Ježek
Uživatel
Příspěvky: 1080
Registrován: 30.11.2003 22:54
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tonda Ježek » 27.5.2005 23:29

Tom píše:nejen ta cestovní kancelář... dovedl by si vymyslet i plno dalších možností :lol: Ale podle mě to nesmysl není... Černí pasažéři existují stejně jako existují jiní zloději :) V právním systému je to nastaveno tak, že se to takto nějaké skupině obyvatel vyplatí :) Tudíž by se mělo začít dělat něco tam... Podobné je to třeba na poli... když jedu na kole kolem kukuřičnýho pole tak neodolám a vemu si dvě nebo tři samičí květenství kukuřice. :wink: Samozřejmě krást se nemá... ale černopasažérství prostě k MHD odjakživa patří... stejně tak třeba softwarové pirátství k počítačům... :lol:

jinač pozor já si službu neobjednal tu si obejdnává třeba kraj, město... atd... já ji pouze využívám (službu) a třeba nejsem moc spokojen a tudíž se mi nechce platit za tyto služby, ale musím je bohužel využívat ... (ale to je už trochu extrém, samozřejmě mě nikdo nenutil do MHD lézt ... )
Nesmyslná je tvoje argumentace, to je naprostá demagogie...to je jako by se vrah u soudu obhajoval tím, že vraždy k životu prostě patří (to už je samozřejmě taky extrem). Problém je v tom, že skoro každý Čech si myslí, že je normální krást a podvádět. Napadlo mě lepší srovnání... s taxikem. Schválně jestli by sis zkusil jet taxikem načerno... Znovu opakuju, MHD nikdo nenutí nikoho používat. Máš mnoho dalších možností...

Uživatelský avatar
Tom
Uživatel
Příspěvky: 864
Registrován: 15.11.2003 21:58
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tom » 27.5.2005 22:46

Tonda Ježek píše:
Tom píše:Podle mě je na každém z nás jakým způsobem se s placením vypořádáme... Máte třeba lidi pro které je doprava drahá a tudíž jim třeba nic jiného nezbývá než to risknout. Znám takových plno... Tam patří mnoho studentů. Vždyť také studenstvo a čerstvě vystudovaní (věková skupina 20-30) patří procentuálně k nejvyšším cestovatelům na černo. A to si vemte že student na VŠ jako třeba já musí vystačit s malým měšcem a tak Vám nezbývá moc peněz, když si musíte obstarat plno věcí okolo... Pak už se stěží v kapse hledá nějakých 570Kč...
Tak tohle je absolutní nesmysl...ty si objednáš nějakou službu - přepravu tvé osoby pomocí MHD - a za ni nezaplatíš...a vymlouvat se to na to, že jsi chudý student je hovadina na entou...to je jako kdybys sisi objednal u cestovní kanceláře dovolenou, užil sis ji a pak jsi nezaplatil a zdůvodňoval to tím, že jsi student. Každej by tě okamžitě označil za zloděje. A vpřípadě MHD to je to samý, akorát že jde o menší částky. Lidi prostě musí začít brát MHD jako plnohodnotnou službu, která není nabízena zadarmo, ale musí se za ni platit. Když na to nemám, tak holt musim chodit pěšky...
nejen ta cestovní kancelář... dovedl by si vymyslet i plno dalších možností :lol: Ale podle mě to nesmysl není... Černí pasažéři existují stejně jako existují jiní zloději :) V právním systému je to nastaveno tak, že se to takto nějaké skupině obyvatel vyplatí :) Tudíž by se mělo začít dělat něco tam... Podobné je to třeba na poli... když jedu na kole kolem kukuřičnýho pole tak neodolám a vemu si dvě nebo tři samičí květenství kukuřice. :wink: Samozřejmě krást se nemá... ale černopasažérství prostě k MHD odjakživa patří... stejně tak třeba softwarové pirátství k počítačům... :lol:

jinač pozor já si službu neobjednal tu si obejdnává třeba kraj, město... atd... já ji pouze využívám (službu) a třeba nejsem moc spokojen a tudíž se mi nechce platit za tyto služby, ale musím je bohužel využívat ... (ale to je už trochu extrém, samozřejmě mě nikdo nenutil do MHD lézt ... )

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 27.5.2005 22:32

Tonda Ježek píše:
Anonymous píše: Myslíš morálku židovskou, zločickou, křesťanskou, Hitlerovu, muslimskou, tvou nebo mou?
Petr jistě myslel morálku obecnou.
A ta je definována jak?

Uživatelský avatar
Tonda Ježek
Uživatel
Příspěvky: 1080
Registrován: 30.11.2003 22:54
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tonda Ježek » 27.5.2005 22:10

Tom píše:Podle mě je na každém z nás jakým způsobem se s placením vypořádáme... Máte třeba lidi pro které je doprava drahá a tudíž jim třeba nic jiného nezbývá než to risknout. Znám takových plno... Tam patří mnoho studentů. Vždyť také studenstvo a čerstvě vystudovaní (věková skupina 20-30) patří procentuálně k nejvyšším cestovatelům na černo. A to si vemte že student na VŠ jako třeba já musí vystačit s malým měšcem a tak Vám nezbývá moc peněz, když si musíte obstarat plno věcí okolo... Pak už se stěží v kapse hledá nějakých 570Kč...
Tak tohle je absolutní nesmysl...ty si objednáš nějakou službu - přepravu tvé osoby pomocí MHD - a za ni nezaplatíš...a vymlouvat se to na to, že jsi chudý student je hovadina na entou...to je jako kdybys sisi objednal u cestovní kanceláře dovolenou, užil sis ji a pak jsi nezaplatil a zdůvodňoval to tím, že jsi student. Každej by tě okamžitě označil za zloděje. A vpřípadě MHD to je to samý, akorát že jde o menší částky. Lidi prostě musí začít brát MHD jako plnohodnotnou službu, která není nabízena zadarmo, ale musí se za ni platit. Když na to nemám, tak holt musim chodit pěšky...

Uživatelský avatar
Tom
Uživatel
Příspěvky: 864
Registrován: 15.11.2003 21:58
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tom » 27.5.2005 22:01

Podle mě je na každém z nás jakým způsobem se s placením vypořádáme... Máte třeba lidi pro které je doprava drahá a tudíž jim třeba nic jiného nezbývá než to risknout. Znám takových plno... Tam patří mnoho studentů. Vždyť také studenstvo a čerstvě vystudovaní (věková skupina 20-30) patří procentuálně k nejvyšším cestovatelům na černo. A to si vemte že student na VŠ jako třeba já musí vystačit s malým měšcem a tak Vám nezbývá moc peněz, když si musíte obstarat plno věcí okolo... Pak už se stěží v kapse hledá nějakých 570Kč...

Já su ekonóm :) tudíž si vedu statistiky a třeba mně se vyplácí jezdit na černo večer... to Vás nechytnou, potkat revizora je spíše náhoda a když vypadáte studentsky tak Vás ani moc nekotrolují... Zato přes den a v metru se to nikdy vyplatit nemůže. Zatím se i vyplácí jezdit na jízdenky. Na prázdniny si koupím tramvajenku 20 Kč za jízdu se mi už nevyplatí... :P Zase chci trošku více projezdit město skrz na skrz :lol:

Uživatelský avatar
Tonda Ježek
Uživatel
Příspěvky: 1080
Registrován: 30.11.2003 22:54
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tonda Ježek » 27.5.2005 21:56

Anonymous píše: Myslíš morálku židovskou, zločickou, křesťanskou, Hitlerovu, muslimskou, tvou nebo mou?
Petr jistě myslel morálku obecnou.

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 27.5.2005 21:51

Tonda Ježek píše:
Anonymous píše: A z kterého morálního hlediska?
Morální hledisko je jenom jedno...bohužel pojem morálka není v Čechách moc známý :(
Myslíš morálku židovskou, zločickou, křesťanskou, Hitlerovu, muslimskou, tvou nebo mou?

Zamčeno