Zákon 361/2000 Sb.

Archiv starých nebo neaktuálních příspěvků. Příspěvky, které přinášejí informace, jejíchž poselství již bylo naplněno v minulosti.

Moderátoři: DavidD, TRAM-FÓRUM

Zamčeno
kocour

Příspěvek od kocour » 19.6.2005 23:16

MOp: Pro začátek se chystám řešit, co je to tramvajový pás (k tomu potřebuju tu mapku) a také to, zda by ten § 13, kdyby i nakrásně měl KM pravdu, řešil přednost v jízdě.

kocour

Příspěvek od kocour » 19.6.2005 23:13

KM píše:
kocour píše:[
KM, a znáš ty význam slova "podélný"? Miluju domácí právní kutily ...
Jo kocoure, vidím do tebe jak do hubený kozy. Rád byses blýsknul nějakým vtipným slovním spojením, leč bohužel, žoužel. Ono to není právní kutislství, ona je to prostá citace. Ano, podélný je přesně to, co je v Hlubočepech. Ono by totiž jinak musel v zákoně být ještě šikmý, mírně šikmý a hodně šikmý, aby se vyčerpala tvoje představivost.
Víš co? Místo keců najdi jiný paragraf.
Buď tak laskav a nepoučuj mne, na rozdíl od tebe se výkladem zákonů živím a sem tam je i píšu.

Je někde mapka té křižovatky?

MOp

Příspěvek od MOp » 19.6.2005 23:12

at uz plati paragraf 21 nebo 13, vysledek je stejny - tram ma prednost. tak co resite? na urceni vinika nehody tedy nema absolutne zadny vliv.. daji se pouzit obe varianty, ale ja si myslim, ze by se pouzil paragraf 21..

KM

Příspěvek od KM » 19.6.2005 23:04

kocour píše:[
KM, a znáš ty význam slova "podélný"? Miluju domácí právní kutily ...
Jo kocoure, vidím do tebe jak do hubený kozy. Rád byses blýsknul nějakým vtipným slovním spojením, leč bohužel, žoužel. Ono to není právní kutislství, ona je to prostá citace. Ano, podélný je přesně to, co je v Hlubočepech. Ono by totiž jinak musel v zákoně být ještě šikmý, mírně šikmý a hodně šikmý, aby se vyčerpala tvoje představivost.
Víš co? Místo keců najdi jiný paragraf.

kocour

Příspěvek od kocour » 19.6.2005 22:57

KM píše:Ty Kaštane neznáš význam slova "především" že? Tak i kurs česštiny. Asi tak 5. třídu ZDŠ, kapitola význam příslovcí.
Vždyť ta situace je tam dokonce popsána - "vyžadují-li to zvláštní okolnosti, například není-li mezi tramvajovým pásem a okrajem vozovky dostatek místa"
KM, a znáš ty význam slova "podélný"? Miluju domácí právní kutily ...

KM

Příspěvek od KM » 19.6.2005 22:17

Ty Kaštane neznáš význam slova "především" že? Tak i kurs česštiny. Asi tak 5. třídu ZDŠ, kapitola význam příslovcí.
Vždyť ta situace je tam dokonce popsána - "vyžadují-li to zvláštní okolnosti, například není-li mezi tramvajovým pásem a okrajem vozovky dostatek místa"

Kaštan
Uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: 17.3.2005 23:50
Bydliště: Praha 13

TramPás

Příspěvek od Kaštan » 19.6.2005 22:06

KM píše:Prosím pěkně, tak ty Hlubočepy skutečně řeší TENTO článek:
§13 (2) Na tramvajový pás v úrovni vozovky se smí v podélném směru vjet jen při objíždění, předjíždění, odbočování, otáčení, vjíždění na pozemní komunikaci, nebo vyžadují-li to zvláštní okolnosti, například není-li mezi tramvajovým pásem a okrajem vozovky dostatek místa; tramvajový pás zvýšený nad nebo snížený pod úroveň vozovky nebo od vozovky jinak oddělený například obrubníkem se smí přejíždět jen příčně, a to na místě k tomu přizpůsobeném. Při vjíždění na tramvajový pás nesmí řidič ohrozit ani omezit v jízdě tramvaj.
Obávám se, že byste si tu autoškolu měli dát všichni.
Tento článek to vůbec neřeší! Kdyby se tím mělo řídit, tak tam přeci ty auta vůbec nemůžou vjet.
Tramvajový pás je část pozemní komunikace určená především pro provoz tramvají => a v tomto případě je tadle část poz. komunikace určená jak pro TRAM, tak stejně pro auta, takže to není tramvajový pás.
Takže tu autoškolu by tu potřeboval asi někdo jiný.. :oops:

KM

Příspěvek od KM » 19.6.2005 21:46

Prosím pěkně, tak ty Hlubočepy skutečně řeší TENTO článek:
§13 (2) Na tramvajový pás v úrovni vozovky se smí v podélném směru vjet jen při objíždění, předjíždění, odbočování, otáčení, vjíždění na pozemní komunikaci, nebo vyžadují-li to zvláštní okolnosti, například není-li mezi tramvajovým pásem a okrajem vozovky dostatek místa; tramvajový pás zvýšený nad nebo snížený pod úroveň vozovky nebo od vozovky jinak oddělený například obrubníkem se smí přejíždět jen příčně, a to na místě k tomu přizpůsobeném. Při vjíždění na tramvajový pás nesmí řidič ohrozit ani omezit v jízdě tramvaj.
Obávám se, že byste si tu autoškolu měli dát všichni.

radek31
Moderátor
Příspěvky: 1713
Registrován: 02.7.2004 16:41
Bydliště: Modřany, kousek od smyčky Levského

Příspěvek od radek31 » 19.6.2005 19:00

nevím, proč to řešíš - to je jejich volba a odpovědnost kde stojí, jejich práce a když si to zdůvodní před PČR tak nevím, proč by ses tím měl rozptylovat ty jako řidič - já když jedu, tak neřeším nějaké radaristy, stejně mi nenaměří víc, tak ať si klidně lezou po stromě (o problémech toho řidiče jsem něco slyšel a to co je na ospee je jen vyjádření jedné strany, každopádně jsem se nesetkal s nějakou buzerací, když si člověk dělá svojí práci a neřeší blbosti okolo)
Nemám nic proti kontrolám, můžou být denně, ale v souladu se zákonem.
to nechápu, jak souvisí jejich parkování s kontrolou, to jsou přece 2 naprosto oddělené záležitosti - nemluvě o tom, že ten text na Ospee je už pěkně starý a v poslední době, pokaždé když je vidím, parkují tam, kde je to povolené

na školním nejsou nijak zodpovědní za dopravní značení, to se musíš obrátit na magistrát nebo PČR, nemůžeš od nich chtít, aby ti závazně vykládali dopravní značení, když pomalu ani policajt neví co a jak se smí

nezlob se, ale celý ten tvůj příspěvek na mě dělá dojem, jako kdybys schválně chtěj někoho provokovat, protože dotazy tohoto typu je nesmysl klást na fandovských stránkách o tramvajích, ale někde úplně jinde

sakra hned jak jsem to odeslal, tak jsem zjistil, že si ten příspěvek smazal :-) no nic, dalo to moc práce než abych to smáznul taky :-)

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 19.6.2005 18:46

a vyprošuji si poznámky o znovuabsolvování autoškoly.... , ne neboural jsem tam (až tam bude někdo bourat bude to zajímavé), jen mi to nebyl nikdo schopen vysvětlit ani učení instruktoři ze školního.

kocour

Příspěvek od kocour » 19.6.2005 17:47

tenesi:

Mají pravdu, § 21/7 přebije vše, je to speciální norma a ta má přednost před obecnou.

Což ovšem nic nemění na tom, že pokud současně svítí autům zelená, je to sice legálně košer, ale jinak je to dementní alibismus. Píšeme ta pravidla proto, aby byl někdo z obliga, když se něco stane, nebo proto, aby se pokud možno nic nestalo? Pokud to druhé, pak je třeba to psát tak, aby to chápalo i pětileté dítě. A to zjevně není případ ani přejezdu v Hlubočepích, ani přechodu na Barrandově ...

Uživatelský avatar
dušan
Uživatel
Příspěvky: 655
Registrován: 03.4.2004 10:02
Bydliště: v roce 2015 u nové tramvajové trati, tedy dá-li Bůh,Bém a DP

Příspěvek od dušan » 19.6.2005 17:46

MOp píše:
Kočí píše:..§21 odst. 7:
jiz jsem to zde jednou citoval.. tazatel s tim nesouhlasil. zrejme by mel znovu absolvovat autoskolu..
jen jestli ji má, a také mne napadá, zda tam již neboural a teď si na nás vylévá vztek

Uživatelský avatar
Kočí
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: 19.3.2005 14:26
Bydliště: ...příští zastávka Letenské náměstí
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kočí » 19.6.2005 16:02

tenesi píše:c) signál se zeleným plným kruhovým světlem "Volno" možnost pokračovat v jízdě, a dodrží-li ustanovení o odbočování, může odbočit vpravo nebo vlevo, přičemž musí dát přednost chodcům přecházejícím ve volném směru po přechodu pro chodce. Svítí-li signál "Signál pro opuštění křižovatky" umístěný v protilehlém rohu křižovatky, neplatí pro odbočování vlevo §21 odst. 5,

není tady nic o tramvaji...., najděte teda to ustanovení , kde stojí že řidič dává přednost tramvaji, i když má zelenou takže pořád mi není jasné podle čeho se bude řešit případná nehoda v Hlubočepích.. budu-li řidičem auta, nic jsem neporušil
:-s
Tak blízko jste byl a že tam vůbec nic není o tramvaji :!: :?: Když už to čtu , tak celé a pořádně (zdroj: Autoškola - pravidla, testy, značky; Ondřej Weigel; 5. přepracované vydání; Computer Press 2002):
§21 odst. 7: Tramvaj, která při odbočování nebo jiné změně směru jízdy křižuje směr jízdy vozidla jedoucího po její pravé nebo levé straně a dává znamení o změně směru jízdy, má přednost v jízdě.
Dále si ještě přečtěte: §13 odst. 2, §14 odst. 2 a 3, a Hlubočepskou SSZ řeší §77 odst. 3. Osobně si myslím (názor znovu opakuji, i když admin Petr ho tu taky psal), že pokud na křižovatce vedou koleje jen jedním směrem a to soubežně s křižovaným jízdním pruhem, pro který platí stejný signál volno, má stejně přednost tramvaj dle uvedeného §21 odst. 7. :smt108

MOp

Příspěvek od MOp » 19.6.2005 13:10

Z nasi strany si ziskal potrebne informace. Paklize ti "nevyhovuji", ci se ti nezdaji, obrat se dopisem na Policii CR. Do 30 dni by ti mela prijit radna odpoved.

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 19.6.2005 12:39

c) signál se zeleným plným kruhovým světlem "Volno" možnost pokračovat v jízdě, a dodrží-li ustanovení o odbočování, může odbočit vpravo nebo vlevo, přičemž musí dát přednost chodcům přecházejícím ve volném směru po přechodu pro chodce. Svítí-li signál "Signál pro opuštění křižovatky" umístěný v protilehlém rohu křižovatky, neplatí pro odbočování vlevo §21 odst. 5,

není tady nic o tramvaji...., najděte teda to ustanovení , kde stojí že řidič dává přednost tramvaji, i když má zelenou takže pořád mi není jasné podle čeho se bude řešit případná nehoda v Hlubočepích.. budu-li řidičem auta, nic jsem neporušil, a podívejte se na prioritu a nadřazenost dopravního značení,

§76 (1) Místní úprava provozu na pozemních komunikacích je nadřazená obecné úpravě provozu na pozemních komunikacích. Přechodná úprava provozu na pozemních komunikacích je nadřazena místní i obecné úpravě provozu na pozemních komunikacích.
§76 (2) Svislé stálé dopravní značky jsou nadřazeny vodorovným dopravním značkám.

§76 (3) Přechodné vodorovné dopravní značky jsou nadřazeny stálým vodorovným dopravním značkám.

§76 (4) Přenosné svislé dopravní značky jsou nadřazeny všem dopravním značkám.

§76 (5) Pokyny policisty, vojenského policisty nebo příslušníka vojenské pořádkové služby jsou nadřazeny světelným signálům, dopravním značkám nebo dopravním zařízením.

§76 (6) Světelné signály jsou nadřazeny svislým dopravním značkám upravujícím přednost.

(http://www.zakonycr.cz/seznamy/3612000Sb.html)

Zamčeno