Zákon 361/2000 Sb.

Archiv starých nebo neaktuálních příspěvků. Příspěvky, které přinášejí informace, jejíchž poselství již bylo naplněno v minulosti.

Moderátoři: DavidD, TRAM-FÓRUM

Zamčeno
Uživatelský avatar
Pepa
Uživatel
Příspěvky: 2152
Registrován: 30.11.2003 9:45
Bydliště: 6004

Příspěvek od Pepa » 20.6.2005 22:12

Karotka píše:Asi před 2 lety, když jsem dělal autoškolu, jsem řešil následující dopravní situaci na Kubánském náměstí:
Na semaforu mi svítila zelená, čočky si nepamatuji. Ze zastávky vyjížděla tramvaj a dávala blinkr doprava. Jednoznačně bych řekl, že tramvaj má tady přednost, a učitel mi to potvrdil. Jaký je tedy problém v těch Hlubočepích? Jestli smí tram pokračovat doprava, když má čočky rovně?
Nic proti, ale nikdy jsem na Kubáni neviděl, že by měli auta a tramvaje současně zelenou (volno na odbočení), přednost jsi měl ty, páč jsi měl zelenou, ale kdyby tam světla nesvítila tak by měla přednost tramvaj

franta

Příspěvek od franta » 20.6.2005 21:24

Petr píše:
fanda píše:(...)NENÍ TO PŘEKÁŽKA V NAŠÍ PRÁCI??
dnes ZABILA SANITKA CHODCE JDOUCÍHO PO PŘECHODU,,,, AŽ TO NAPÁLÍ DO NÁS- zapnou si maják a budou tvrdit že už dlouho houkali a svítili...
nebo tady zase zazní obhajoba že jsou to vlastně chudáci , které nechce nikdo pustit....
Myslím si, že TADY ta obhajoba nezazněla... řekl bych, že zazněla na jiných stránkách, navíc z úst tiskové mluvčí pražské záchranky....
já jen vím, že jeden z tohoto fóra jezdil se sanitkou, a proto jsem se zmíníl o obhajobě...

Uživatelský avatar
Tonda Ježek
Uživatel
Příspěvky: 1080
Registrován: 30.11.2003 22:54
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tonda Ježek » 20.6.2005 21:08

Řidiči přažské záchranky patří mezi ty slušnější. Toto hlavně dělají různé soukromé firmy převážející pacienty. Někdy to ani nejsou sanitky...

Jinak dneska mě docela potěšil postup MP. Čekal jsem u Masaryčky na tramvaj a od Dlážděné ulice si to po kolejích šinuli v autě takoví dva frajírci. V zastávce zrovna stála tramvaj...tak museli počkat, ale zrovna v tu chvíli Hybernskou jela hlídka MP, která když je spatřila, tak neváhala a okamžitě se je vydala pronásledovat a poté je nemilosrdně pokutovala.

Uživatelský avatar
Fořtík
Uživatel
Příspěvky: 2418
Registrován: 13.11.2003 22:51
Bydliště: Přijde den, kdy to odtajním! ;-)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fořtík » 20.6.2005 21:06

Tonda Ježek píše:
Fořtík píše:Ale to je ovšem zcela jiná situace, která s odbočující tramvají vpravo nemá nic společného. Jedná se o odbočování vlevo.
Podle té blikající značky se jedná jednoznačně o odbočení vpravo...protože tramvaj křižuje silnici, aby se dostala na samostatné těleso.
Já jsem ale nereagoval na konkrétní dopravní situaci. Reagoval jsem především na obecný výklad tohoto paragrafu. Respektive jsem špatně vytřídil část, na kterou jsem reagoval - viz níž.
KM píše:...že jen v tomto případě mohlo přijít na mysl uvažování o tom,že paragraf o odbočování vpravo vyvolává dojem že jej lze uplatnit,neboť tramvaj čistě náhodou odbočuje doprava. Kdyby byla komunikace jinak a auta jela vlevo na tramvajový pás, neplynula by přednost tramvaje z toho že by dávala blinkr doprava už vůbec.

Uživatelský avatar
Petr
Provozovatel
Příspěvky: 2040
Registrován: 14.11.2003 8:36
Bydliště: ....Brejšín přes noc na flešku hodí novej program křižovatky, já s Démonem zajedem přešroubovat znač
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr » 20.6.2005 21:03

fanda píše:(...)NENÍ TO PŘEKÁŽKA V NAŠÍ PRÁCI??
dnes ZABILA SANITKA CHODCE JDOUCÍHO PO PŘECHODU,,,, AŽ TO NAPÁLÍ DO NÁS- zapnou si maják a budou tvrdit že už dlouho houkali a svítili...
nebo tady zase zazní obhajoba že jsou to vlastně chudáci , které nechce nikdo pustit....
Myslím si, že TADY ta obhajoba nezazněla... řekl bych, že zazněla na jiných stránkách, navíc z úst tiskové mluvčí pražské záchranky....

fanda

Příspěvek od fanda » 20.6.2005 20:58

a jak se vám líbí sanitky a další zdravotnická verbež, jezdící všude, kde se dá, ale hlavně kde nesmí.ANDĚL, PALAČÁK, KARLÁK, LIDICKÁ, .Proč tzv. podnikový fotograf nepořídí dokumentaci, kterou následně PD předá Policii a bude žádat nápravu? Do dalšího průseru jako na Barrandově, kde údajně vezl pacientku do nemocnice-- bohužel do Klukovic, kde žádná není, a je tam navíc slepá ulice,,Nebo vám nevadí? Jak často informujete KGX , že nemůžete stanicovat, že tam stojí nějaký ****** vezoucí zlomeninu či prádlo?
PÍŠU JEN O NEHOUKAJÍCÍCH VOZECH ABY BYLO JASNO..
.
Podle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích spadají vozidla zdravotnické a záchranné služby a dopravy nemocných, raněných a rodiček do kategorie vozidel s přednostním právem jízdy. To však znamená, že řidič vozidla při plnění úkolů souvisejících s výkonem zvláštních povinností užívá zvláštního výstražného světla modré barvy, případně doplněného o zvláštní zvukové znamení (dále jen vozidlo s právem přednostní jízdy), není povinen dodržovat vyjmenovaná ustanovení zmiňovaného zákona v _§ 41. To však řidiče nezbavuje povinnosti dodržovat dopravní předpisy v případě, že neplní úkoly související s jeho výkonem.

NENÍ TO PŘEKÁŽKA V NAŠÍ PRÁCI??
dnes ZABILA SANITKA CHODCE JDOUCÍHO PO PŘECHODU,,,, AŽ TO NAPÁLÍ DO NÁS- zapnou si maják a budou tvrdit že už dlouho houkali a svítili...
nebo tady zase zazní obhajoba že jsou to vlastně chudáci , které nechce nikdo pustit....

Uživatelský avatar
Tonda Ježek
Uživatel
Příspěvky: 1080
Registrován: 30.11.2003 22:54
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tonda Ježek » 20.6.2005 20:54

Fořtík píše:Ale to je ovšem zcela jiná situace, která s odbočující tramvají vpravo nemá nic společného. Jedná se o odbočování vlevo.
Podle té blikající značky se jedná jednoznačně o odbočení vpravo...protože tramvaj křižuje silnici, aby se dostala na samostatné těleso.

Já jsem to tam dneska pozoroval a zajímala by mě jiná věc, proč se ta blikající tabule spustí, až když ji tramvaj míjí a pak bliká ještě asi 10 sekund po projetí tramvaje. Nemělo by to být spíše obráceně...neměla by se spouštět 10 sekund před průjezdem tramvaje a vypnout se hned po průjezdu? Před odbočením k vozovně Hloubětín to tak funguje,tam se ovšem rozezní zvonek z tramvaje. (v kroužku je brnkačka, která to blikání aktivuje)
Naposledy upravil(a) Tonda Ježek dne 20.6.2005 20:58, celkem upraveno 1 x.

XSC
Uživatel
Příspěvky: 1567
Registrován: 19.11.2004 21:38
Bydliště: 8,24,B

Ještě Hlubočepy

Příspěvek od XSC » 20.6.2005 20:53

Nevím, proč se tady hádáte o paragrafy, když to tady nemá smysl. Když si všimnete té úpravy, tak nejdříve je tam značka upozorňující na křížení tramvajového pásu s jízdním pruhem. Tedy křížení se řeší bez signalizace. Teprve dál za tímto křížením je ona křižovatka. V této chvíli již autem vždy pojedete po tramvajových kolejích. Nemůže se tedy stát, že zároveň má volno tramvaj i auto a to ne proto, že to není na signalizaci, ale proto, že v dané chvíli stojí na křižovatce buď jen tramvaj nebo jen auto. Takže z hlediska signalizace je křižovatka naprosto bezpečná. Pro auta celou dobu svítí zelená, protože pokud tam nějaké vjede před tramvají, je žádoucí, aby křižovatku urychleně opustilo, nebot jinak tramvaj nemůže projet. Pouze pokud pojede tramvaj z Barrandova, naskočí na signalizaci červená, aby se auta nekřížila s protijedoucí tramvají. Na čočkách může být stále volno - koleje se nekříží.

Uživatelský avatar
Fořtík
Uživatel
Příspěvky: 2418
Registrován: 13.11.2003 22:51
Bydliště: Přijde den, kdy to odtajním! ;-)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fořtík » 20.6.2005 18:32

KM píše:...že jen v tomto případě mohlo přijít na mysl uvažování o tom,že paragraf o odbočování vpravo vyvolává dojem že jej lze uplatnit,neboť tramvaj čistě náhodou odbočuje doprava. Kdyby byla komunikace jinak a auta jela vlevo na tramvajový pás, neplynula by přednost tramvaje z toho že by dávala blinkr doprava už vůbec.
Ale to je ovšem zcela jiná situace, která s odbočující tramvají vpravo nemá nic společného. Jedná se o odbočování vlevo. Potom platí toto:

§ 21, (5): Řidič odbočující vlevo musí dát přednost v jízdě protijedoucím motorovým i nemotorovým vozidlům, jezdcům na zvířeti, protijdoucím organizovaným útvarům chodců a průvodcům hnaných zvířat se zvířaty, tramvajím jedoucím v obou směrech a vozidlům jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu, pro něž je tento jízdní pruh vyhrazen.

Z toho tedy vyplývá, že pokud by tramvaj jela rovně a komunikace pro auta pokračovala vlevo, má přednost v jízdě tramvaj. A to i tehdy, pokud je hlavní odbočuje vlevo a tramvaj pokračuje rovně na vedlejší. Tato neznalost nejčastěji vyplývá na povrch například na křižovatce ulic Chotkova x Badeniho. Velká většina nehod na této křižovatce jsou nehody takové, kdy od Malostranské jede tramvaj 18, nebo 20 a řidič souběžně jedoucího auta se domnívá, že když jede vlevo po hlavní, má přednost před tramvají jedoucí rovně.

Marek
Uživatel
Příspěvky: 192
Registrován: 16.11.2003 20:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek » 20.6.2005 16:39

Kočí píše:Jak nevyřeší :!: :?: Přece se to vyřeší, že auta budou stát v místě, kde tramvaj projede bezpečně na svůj signál volno... Nevím, jestli je to problém posunout, ale je to podle mě nejvhodnější řešení, než se zase něco stane. Přijede nějaký venkovan a bude... :lol: (...)
Jednak se natolik prodlouží vzdálenost mezi semaforem a chráněným místem, že to přestane být efektivní, jednak se obávám, že se tam stejně širší nákladní vozidlo a tramvaj vedle sebe nevejdou. Nebo tam širší vozidla snad mají vjezd zakázán?

kocour

Příspěvek od kocour » 20.6.2005 16:32

Kočí píše:... (chtěl jsem napsat jiná rasa ve smyslu druhu, ale někoho by to tu mohlo naštvat...) :lol:
To já s chutí někoho naštvu, čím víc, tím líp ... jinak druhy mají někdy poddruhy, a rasa je ještě pod nimi. Nic než systematická zoologie.

Uživatelský avatar
Kočí
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: 19.3.2005 14:26
Bydliště: ...příští zastávka Letenské náměstí
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kočí » 20.6.2005 16:17

kocour píše:Kočí: Většinou platí, že 1 + 1 = 2 ...
kocour: Jenže, to je taky 1 + 1 = 11. A to mě právě mate. Když bych ale prásknul svého otce jako tamnějšího Parafína, tak si možná pomůžu, nebo si ověřím, že jsi jiný kocour (chtěl jsem napsat jiná rasa ve smyslu druhu, ale někoho by to tu mohlo naštvat...) :lol:

kocour

Příspěvek od kocour » 20.6.2005 16:07

Kočí: Většinou platí, že 1 + 1 = 2 ...

KM

Příspěvek od KM » 20.6.2005 15:27

kocour píše:KM: Ale nenárokuj si hned výhru ... remíza, nic víc. Jen ti říkám, že dva lidi, živící se psaním předpisů, na to mají dva různé názory, což je špatně, protože co pak normální lidi, že ... takže by se šikla ta červená nebo oranžová či jaká, aby to pochopil i každý druhý tělocvikář, a bylo by po problému.
Ne, normální lidi to pochopili správně. :P :P :P

Uživatelský avatar
Kočí
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: 19.3.2005 14:26
Bydliště: ...příští zastávka Letenské náměstí
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kočí » 20.6.2005 15:22

Jak nevyřeší :!: :?: Přece se to vyřeší, že auta budou stát v místě, kde tramvaj projede bezpečně na svůj signál volno... Nevím, jestli je to problém posunout, ale je to podle mě nejvhodnější řešení, než se zase něco stane. Přijede nějaký venkovan a bude... :lol:

P.S.: Kocoure, nejsi čirou náhodou ten kocour z Neviditelnýho psa?

Zamčeno