Zákon 361/2000 Sb.

Archiv starých nebo neaktuálních příspěvků. Příspěvky, které přinášejí informace, jejíchž poselství již bylo naplněno v minulosti.

Moderátoři: DavidD, TRAM-FÓRUM

Zamčeno
KM

Re: Hlavní

Příspěvek od KM » 21.6.2005 13:28

Jonáš píše:[]Snad můžu dát přednost, i když bych byl na hlavní, ne? :D
Máš li pevnou záď svého vozidla, pak ano. :P

KM

Příspěvek od KM » 21.6.2005 13:28

Pepa píše:[A ty snad víš o nějaké křižovatce kde platí pro auta i tramvaje jeden semafor? Pokud pojedu autem na zelenou a tramvaj bude mít rozsvícené třeba všechny blinkry a bude mít návěst stůj tak mám stejně přednost!
Vrať řidičák, Pepo. Jsi nebezpečný pro sebe i pro tramvajky! Směšuješ dvě věci. Nejméně jedna křižovatka, kde platí stejný semafor pro trmavaj i auta je (byla) v Brně.

Jonáš

Hlavní

Příspěvek od Jonáš » 21.6.2005 13:26

KM píše:Jonáš: :) :D :P No je občas důležité vědět, který paragraf porušuješ (a naopak)
Snad můžu dát přednost, i když bych byl na hlavní, ne? :D

Uživatelský avatar
Pepa
Uživatel
Příspěvky: 2152
Registrován: 30.11.2003 9:45
Bydliště: 6004

Příspěvek od Pepa » 21.6.2005 13:25

syverin píše:Nic proti, Pepo, ale ty za sebou přece ještě nemáš autoškolu? Zelená neznamená absolutní přednost v jízdě! Musíš dát přednost chodcům vpravo i vlevo, dodržet ustanovení o odbočování (přednost protijed. vozidel, tramvaje). Navíc, pokud se provoz tramvají na křižovatce neřídí čočkami, tak pro tramvaje platí stejná zelená jako pro auta, tzn. mohu pokračovat v jízdě, ale musím dodržet všechna ustanovení jako na křižovatce bez světelných signálů.
A ty snad víš o nějaké křižovatce kde platí pro auta i tramvaje jeden semafor? Pokud pojedu autem na zelenou a tramvaj bude mít rozsvícené třeba všechny blinkry a bude mít návěst stůj tak mám stejně přednost!

KM

Příspěvek od KM » 21.6.2005 13:25

Jonáš: :) :D :P No je občas důležité vědět, který paragraf porušuješ (a naopak)

Jonáš

Chotkovy sady

Příspěvek od Jonáš » 21.6.2005 13:22

KM píše:Ale vlastně ještě tam v okolí je jedno místo - zastávka Chotkovy sady pro 18,20 dc - dával bys tam přednost protože ODBOČUJE doprava?
Já ano, protože se tam s autem nevejdu. Pokud jde o zúžení profilu, dávám přednost tramvaji, neřeším to přes paragrafy, řeším to tak, že v tramaji je víc lidí a já si ji předjedu v Chotkově ulici.

KM

Příspěvek od KM » 21.6.2005 13:09

Ale vlastně ještě tam v okolí je jedno místo - zastávka Chotkovy sady pro 18,20 dc - dával bys tam přednost protože ODBOČUJE doprava?

Uživatelský avatar
Fořtík
Uživatel
Příspěvky: 2418
Registrován: 13.11.2003 22:51
Bydliště: Přijde den, kdy to odtajním! ;-)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fořtík » 21.6.2005 13:03

KM píše:Jen o kousek dál, Fořtíku... :idea:
Bohužel si nemohu vybavit, zda-li je tam vedle tramtělesa zachovaný jízdní pruh, nebo jedou auta po kolejích. Pakliže tam pruh je, má tramvaj jedoucí od Malostranské přednost před vozidly, která pokračují doleva po hlavní. Pakliže tam jízdní pruh není, nemůže být o přednosti řeč, protože tramvaj jedoucí od Malostranské se stejně vedle auta nevejde a tramvaj jedoucí od Belvederu je na vedlejší.

KM

Příspěvek od KM » 21.6.2005 12:49

Jen o kousek dál, Fořtíku... :idea:

Uživatelský avatar
Fořtík
Uživatel
Příspěvky: 2418
Registrován: 13.11.2003 22:51
Bydliště: Přijde den, kdy to odtajním! ;-)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fořtík » 21.6.2005 12:15

KM píše:Netrap se tím, Fořtíku. Nehodu sice zřejmě v tomto případě nezpůsobíš, ale nebudeš vědět podle kterého paragrafu. Projeď si 22 a možná ti to dojde.
O 22 se mi nejednalo, za příklad jsem dával linky 18 a 20, které jedou z Chotkovy ulice do Badeniho a mají přednost před souběžně jedoucí IAD.

KM

Příspěvek od KM » 21.6.2005 11:24

Netrap se tím, Fořtíku. Nehodu sice zřejmě v tomto případě nezpůsobíš, ale nebudeš vědět podle kterého paragrafu. Projeď si 22 a možná ti to dojde.

Uživatelský avatar
syverin
Uživatel
Příspěvky: 947
Registrován: 29.11.2004 14:00
Bydliště: V noci 512
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od syverin » 21.6.2005 10:53

Pepa píše:
Karotka píše:Asi před 2 lety, když jsem dělal autoškolu, jsem řešil následující dopravní situaci na Kubánském náměstí:
Na semaforu mi svítila zelená, čočky si nepamatuji. Ze zastávky vyjížděla tramvaj a dávala blinkr doprava. Jednoznačně bych řekl, že tramvaj má tady přednost, a učitel mi to potvrdil. Jaký je tedy problém v těch Hlubočepích? Jestli smí tram pokračovat doprava, když má čočky rovně?
Nic proti, ale nikdy jsem na Kubáni neviděl, že by měli auta a tramvaje současně zelenou (volno na odbočení), přednost jsi měl ty, páč jsi měl zelenou, ale kdyby tam světla nesvítila tak by měla přednost tramvaj
Nic proti, Pepo, ale ty za sebou přece ještě nemáš autoškolu? Zelená neznamená absolutní přednost v jízdě! Musíš dát přednost chodcům vpravo i vlevo, dodržet ustanovení o odbočování (přednost protijed. vozidel, tramvaje). Navíc, pokud se provoz tramvají na křižovatce neřídí čočkami, tak pro tramvaje platí stejná zelená jako pro auta, tzn. mohu pokračovat v jízdě, ale musím dodržet všechna ustanovení jako na křižovatce bez světelných signálů.

Uživatelský avatar
Fořtík
Uživatel
Příspěvky: 2418
Registrován: 13.11.2003 22:51
Bydliště: Přijde den, kdy to odtajním! ;-)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fořtík » 21.6.2005 10:43

KM píše:
Fořtík píše:Z toho tedy vyplývá, že pokud by tramvaj jela rovně a komunikace pro auta pokračovala vlevo, má přednost v jízdě tramvaj. A to i tehdy, pokud je hlavní odbočuje vlevo a tramvaj pokračuje rovně na vedlejší. Tato neznalost nejčastěji vyplývá na povrch například na křižovatce ulic Chotkova x Badeniho. Velká většina nehod na této křižovatce jsou nehody takové, kdy od Malostranské jede tramvaj 18, nebo 20 a řidič souběžně jedoucího auta se domnívá, že když jede vlevo po hlavní, má přednost před tramvají jedoucí rovně.
Příklad pěkný, ale k blbé situaci Fořtíku. Obávám se že paragraf o odbočování vlevo nelze použít pro případ, kdy auto vjíždí na tramvajové koleje protože se mu zužuje jízdní pruh a tram. koleje vedou rovně. Vypadá to JAKO odbočení vlevo, ale nebude to tak. Nene. Máš řidičák? :idea:
Řidičák mám už přesně rok. POkud v Hlubočepích vedou koleje rovně a rovná komunikace ostře křižuje koleje, pak z pohledu tramvajáka mám přednost, neboť fakticky auto odbočuje vlevo a z pohledu řidiče auta musím dát přednost, protože tramvaj jednak používá znamení o změně směru jízdy a pak také odbočuji vlevo. Není to sice žádná velká křižovatka, nicméně tento přejezd kolejí se dá dobře připodobnit k přejezdům na Přístavišti či Poliklinice Modřany, kde také tramvaj křižuje komunikaci, ale pod větším úhlem.

KM

Příspěvek od KM » 21.6.2005 9:22

Jo a ty sanitky: I kdyby měly tisíce majáků, výjimku z pravidel o přednosti v jízdě nemají. Čili jsou odpovědni za nehodu.

KM

Příspěvek od KM » 21.6.2005 9:20

Fořtík píše:[
Z toho tedy vyplývá, že pokud by tramvaj jela rovně a komunikace pro auta pokračovala vlevo, má přednost v jízdě tramvaj. A to i tehdy, pokud je hlavní odbočuje vlevo a tramvaj pokračuje rovně na vedlejší. Tato neznalost nejčastěji vyplývá na povrch například na křižovatce ulic Chotkova x Badeniho. Velká většina nehod na této křižovatce jsou nehody takové, kdy od Malostranské jede tramvaj 18, nebo 20 a řidič souběžně jedoucího auta se domnívá, že když jede vlevo po hlavní, má přednost před tramvají jedoucí rovně.
Příklad pěkný, ale k blbé situaci Fořtíku. Obávám se že paragraf o odbočování vlevo nelze použít pro případ, kdy auto vjíždí na tramvajové koleje protože se mu zužuje jízdní pruh a tram. koleje vedou rovně. Vypadá to JAKO odbočení vlevo, ale nebude to tak. Nene. Máš řidičák? :idea:

Zamčeno