Prodej jízdenek u řidiče - ano či ne ?

Archiv starých nebo neaktuálních příspěvků. Příspěvky, které přinášejí informace, jejíchž poselství již bylo naplněno v minulosti.

Moderátoři: DavidD, TRAM-FÓRUM

KM

Příspěvek od KM » 24.10.2005 11:22

willyjeff píše:svůj přispěvek do této diskuze uzavírám slovy : ještě že nenavrhujete milí příznivci, že všichni cestující musí nastupovat pouze předními dveřmi a ukazovat platný jízdní doklad. howgh
Milý příznivče, v mnoha českých městech je to bohužel krutou realitou.

radek31
Moderátor
Příspěvky: 1713
Registrován: 02.7.2004 16:41
Bydliště: Modřany, kousek od smyčky Levského

Re: Prodej jízdenek u řidiče

Příspěvek od radek31 » 24.10.2005 9:52

2 Martins - díky za příspěvek o Ostravě, ale v Praze máme řádově víc turistů a někdy je fakt těžké se s nima domluvit i anglicky - kolik řidičů v Ostravě by tak briskně prodávalo lístky, když by to po něm chtěla parta Španělů, nebo Japonců? za těch 15s toho moc nedomluvíš

jo a na závěr malá noticka, když jsme tu řešili nápisy v angličtině tak většina byla silně proti, turistům se nic ulehčovat nebude, ale lístky jim prodat můžeme :-)

Uživatelský avatar
Martins
Uživatel
Příspěvky: 134
Registrován: 17.6.2005 10:42
Bydliště: Ostrava - Zábřeh

Prodej jízdenek u řidiče

Příspěvek od Martins » 24.10.2005 9:22

V Ostravě jezdím tramvají několikrát denně více jak 10 roků, takže taky přispěji svou troškou do mlýna :

- NIKDY v životě jsem neviděl cestujícího, který by platil řidiči tramvaje za jízdenku papírovou bankovkou (na kabině řidiče je u ceny jízdenek taky napsáno něco ve smyslu : Plaťte pouze mincemi), některé případy, které zde uvádíte (skupinka si chce koupit 4x 24hod jízdenky atd.) jsou z říše fantasie
- jízdenky si nejčastěji kupují místní v případech, pokud jim třeba skončil mesičník, jezdí MHD minimálně, ale ví z doslechu že je možné si takto jízdenku koupit, zahraniční (mimoostravští) cestující neví, že je možné koupit jízdenku u řidiče, proto si v drtivé většině kupují jízdenky v automatu
- kolik řidič prodá lístků závisí na spoustě parametrů (např. častěji se kupují lístky o víkendu atd.), obvykle z nástupní zastváky jedné konečné
do výstupní zastávky druhé konečné řidič prodá cca 3-4 lístky
- obvyklý průběh nákupu jízdenky u řidiče probíhá následovně :

Cestující zaklepe na dveře od kabiny řidiče (pokud nejsou dveře otevřeny), řidič otevře
cestující : " Dobrý den, jednu patnáctiminutovou jízdenku, prosím" (příklad)
řidič :" Jedenáct korun (více jak v polovině případů ani cenu neříká)
Řidič dá cestujícímu jízdenku a cestující zaplatí, pokud nezaplatí přesnou cenu v mincích, řidič mu vrátí přeplatek.
cestující : "Děkuji, nashledanou"
Řidič : "Nashledanou"
Celá scénka trvá obvykle 10-15 sekund, pokud řidič vrací přeplatek pak 20 sekund, ve výmečných případech (výdáno 1-2krát za měsíc) třeba i 30 sekund.

Na závěr musím souhlasit s jedním diskutujícím, který zde poznamenal, že u většiny odpůrců prodávání jízdenek u řidiče, je jejich pláč jen hledáním argumentů, proč to nejde.

Martin-KT8D5.RN2P

Příspěvek od Martin-KT8D5.RN2P » 24.10.2005 0:25

A mám ještě nápad, řidič bude mít sortiment:
-denní tisk (dle nebídky)
-káva 6,- Kč
-čaj 6,- Kč (citron, cukr)
-pivo 12° Plzeň 0,33 (25 Kč)
-pivo 10° Gambrinus (20 Kč)
-toasty 2ks 25 Kč
-nakládaný hermelín 1ks 30 Kč (1 ks chleba)
-cigarety (dle nabídky)

asi většina z Vás nepochopila to nejpodstatnější!!!
tramvaje jezdí povětšinou v centru, kde je metro, nebo trafiky, narozdíl od busu (i když ani tam se mi to nelíbí), tam kde je problém, bych na zastávky instaloval automaty (viz. Barrandov) finíto už mě to neba.

Uživatelský avatar
willyjeff
Uživatel
Příspěvky: 1761
Registrován: 30.11.2004 16:11
Bydliště: Trollhättan (a když se probudim, tak Praha)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od willyjeff » 24.10.2005 0:17

svůj přispěvek do této diskuze uzavírám slovy : ještě že nenavrhujete milí příznivci, že všichni cestující musí nastupovat pouze předními dveřmi a ukazovat platný jízdní doklad. howgh

Uživatelský avatar
syverin
Uživatel
Příspěvky: 947
Registrován: 29.11.2004 14:00
Bydliště: V noci 512
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od syverin » 24.10.2005 0:17

Hele, já jdu spát... nerad utíkám z boje, ale ráno v 6 vstávám... Do dalšího boje :) Jízdenkám u řidiče zdar!

Martin-KT8D5.RN2P

Příspěvek od Martin-KT8D5.RN2P » 24.10.2005 0:15

syverin píše:A proč se tady všichni odpůrci bavěj v rovině: Nejde to, protože by to neúměrně zdržovalo provoz. No, 20 turistů se od okénka dá vyhodit i pod minutu. Pokud umíte anglicky alespoň věty "Not here, in the newspaper shop", nebo "in the ticket machine", dá se to zvládnout i pod půl minuty.

Potom taky: Ostrava mne nezajímá, Ostrava je divná, tam to funguje... Jak typické. Argument použitelný proti nám, navíc ověřený, smeteme ze stolu s tím, že a) jsou jiné podmínky, b) dodaná čísla jsou nereálná

A na konec: Tomu snad nevěříš ani ty: přeloženo: Ty jsi ale tupec...
Jsi celekem vnímavý... Kdo z řidičů umí jazyk?? Málo kdo. Dycky se na Václaváku bavim tim, jak řidič vysvětluje rukama nohama, pomalou češtinou... typu: B-A-R-R-A-N-D-O-V is na D-R-U-H-O-U- - - - S-T-R-A-N-U... linka 14,... já vim prdlajs co řikáš, prosim Vás vysvětlete jim, že 14 na Barrandov je na druhou stranu... (3 minuty v prde... ani nevíš jak) :lol:

Uživatelský avatar
syverin
Uživatel
Příspěvky: 947
Registrován: 29.11.2004 14:00
Bydliště: V noci 512
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od syverin » 24.10.2005 0:14

radek31 píše:pleteš si lidi, já o 1000Kč bankovce nemluvil
nevím proč se do mě navážíš, já se bavil s KM a ne s tebou, tak mě vynech
Vím, že jsi se hádal s KMem, ale nějak jsem se nachomýtnul, tak tu teď jsem.... A ta 1000Kč bankovka? já si jinak tebou nastiňovaný příklad 10min zpoždění nedokážu představit...
radek31 píše:vím, že tady si na zkušenosti z praxe nikdo nehraje, ale 30 lístků za směnu? možná tak 5, když by byl dobrej den a párkrát do měsíce nárazově banda turistů, ale to je vše - můj skromný tip je 30 lístků do měsíce - tj. 30Kč před zdaněním, což je dost zásadní částka naší výplaty a hned za to jdu lobovat - za to papírování to fakt stojí
btw kolik myslíš, že takový tramvaják udělá měsíčně směn? protože jestli dobře počítám, tak 1000/30= 33,33333333333333333333333333333 atd.
kdy Bůh přidal dny v měsíci, že jsem u toho nebyl?
cit.: Jízdenky které řidič zadal jsou mu zároveň navedeny jako výkonnostní prémie v hodnotě 1ks = 2Kč. Pokud si vezmete mnou uváděných 1000Kč, tak to je 500ks, při 20 směnách za měsíc to je 25 lístků na směnu, tj. asi 5 na kolo, což není žádná velká divočina. Hodně záleží na konkrétní lince; zatímco u tramvají jezdí všichni všude takže se moc neliší u autobusáků jsou rozdíly dosti extrémní, protože většina má svoji linku a navíc dosti přispívá nástup předními dveřmi v období 20-04h. Po jeho zavedení vzrostly tržby z doplňkového prodeje u autobusáků o 25%!!!

Já počítal s 2kč lístek, za což si můžete zalobbovat... pak to vychází hrubého na těch cca 30 lístků za směnu...

Martin-KT8D5.RN2P

Příspěvek od Martin-KT8D5.RN2P » 24.10.2005 0:11

syverin píše:
willyjeff píše:to co tu píšete je strašný offtopic, ale já se rád přidám. Jakže si představujete prodej lístků u řidiče tramvaje? :D to jako někdo zaklepe na dveře od kokpitu,...
Asi ano, ale lepší by byla varianta s kokpitem otevřeným. Nebo nějaká okénka jako v Brně
willyjeff píše:tramvaják se zvedne otočí se, zeptá se "chcete lístek?"
Ne, zeptá se: "přál byste si?"
willyjeff píše:kaštan : "jo, ten že chci přestupovat" řidič : "jo tak naval 25 korun"
Opět špatně. "25 korun bych prosil"
willyjeff píše:kaštan : "jééé já mám jen tisícovku" řidič : "tak to máš hošane smůlu, musíš si vystoupit"
Ne, můžu vám dát čtyři za stovku... Nebo si dojdete rozměnit a nastoupíte do dalšího spoje...
willyjeff píše:kaštan " ty svině tramvajácká"....jo jako bych to viděl, ale tramvajáci sou tady zase ty svině, který si nechtěj vzít práci navíc.
Jaký svině? Dostanou za to zaplaceno, a pokud si zvyknou a pokud dp vymyslí jinej způsob, než kruté peněženkování autobusáků tak bych se toho ani tak nebál.
willyjeff píše:PS : doopravdy si nedovedu třeba u KTček představit, jak opouští řidič svoje sedadlo...
Nemusí, měl by po ruce menší pokladničku. Ne jako autobusák peněženku pohozenou v nejzazším rohu.
Milý syverine a tahle debata na zhruba 3 minuty, jelikož ne každý jistě rád pochopí, jak uvádíš ty se bude opakovat 3 stanice po sobě budu první, kdo se zvedne a zeptá se, jestli místo vexlování a nabízení bonů, západních marek a kalkulačky, by nebylo lepší jet tak, aby jsme přece jen dojeli na konečnou do příštího týdne... Ty "vogo" to je nápad, jak víno, máš talent :wink:

Martin-KT8D5.RN2P

Příspěvek od Martin-KT8D5.RN2P » 24.10.2005 0:06

syverin píše:A co takhle kompromis? Na turisticky zatížených linkách (119, 22, 23) zavést jazykově vybavené průvodčí a čekat jak se osvědčí... Ne, to byl skoro vtip, ačkoliv řeší mnoho problémů "odosobněnosti" tramvají zde i jinde řešených. Jediné ne... Kde na to vzít :-(
A Martine, vaše ukončení diskuze je opravdu skvělé. Přeloženo do češtiny: "Nejde to, protože to řidiči nechtějí dělat. Došly mi argumenty, nechci to dál rozvádět. A shazovat se diskuzí s někým, komu nesahám v argumentaci ani po kotníky"
Je to tady mimo a já se nehodlám bavit tim, že tady budu několika lidem vysvětlovat, jak moc je to nepraktické, takže tady jsou argumenty proti:
-zdržování a vcelku silné
-není upravena jediný vůz na tento prodej
-celkem riziko zcizení, když ti to švihnou, kdo to bude platit řidič
-řidič DP není kvalifikovaná osoba pro manipulaci s penězy, chtěl bych vidět, jak je postavena pracovní smlouva.
-ano řidiči to dělat nechtějí a ni se jim nedivim. Úplně vidim příklad:
linka 54 Lehovec, chci si koupit jízdenku, řidič otevře, rup ho něčim po hlavě, okrást, atd...
-většina řidičů neumí u dopravního podniku žbleptnout anglicky, kdo ano, je vyjimka a čestná. Takže jak prodáš lístek angličanovi v zastávce Lazarská???
-asi většina z Vás nechápe co tahle prkotina navíc obnáší za nové a nové věci, jednudušší by bylo instalovat do vozů automaty s výběrem 4 lístků, byl by klid. Tato investice by se vrátila, třeba i zvýšením pokut dejem tomu pokutu za dva litry... ale to se dostáváme dál... A fakt mě tady nebaví rozebírat offtopic... argumentů mám haba kuk, ale ty co kdyby lidi, jako ty a KM šli prodávat na různá místa v Praze lístky. Mohli byste mít akci třeba, na Levského od 18-07 akci, za dva lístky třetí zdarma, nebo za nákup jízdenek nad 1000,- Kč Tatranku a kávu zdarma... :lol:

radek31
Moderátor
Příspěvky: 1713
Registrován: 02.7.2004 16:41
Bydliště: Modřany, kousek od smyčky Levského

Příspěvek od radek31 » 24.10.2005 0:03

syverin píše:No a proč ne? Ale lepší ukázat na nějaké příklady lidí, kteří jezdí na černo z principu a lístek si nikdy nekoupí. Že jich je strašně moc.
nevím jak v autobuse/metru, ale v tramvaji jich tak moc zase není - jako řidič těch kontrol revizorů potkám docela dost a jestli chytnou 1 z 50 tak to je moc - většinou plná souprava a odloví tak 1-2 lidi - většina má stejně průkazku

Uživatelský avatar
willyjeff
Uživatel
Příspěvky: 1761
Registrován: 30.11.2004 16:11
Bydliště: Trollhättan (a když se probudim, tak Praha)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od willyjeff » 24.10.2005 0:01

syverin píše:ale řidič je oddělen od cestujících, a) aby tam nešel smrad z vozu (občas aby nešel cigaretový kouř do vozu) b) aby tam měl teplo a až teprve za c) jakás poučka o klidu na řízení. Jak vypadala kabina řidiče v prvních T3? Řidič tam může mít malou kasičku, pár natrhaných lístků. Katastrofické scénáře s nejméně 20 turisty na každé zastávce nakupujícími lístky po jednom, pokud možno za eura, nebo za 1kKč, tomu snad nevěří ani Radek31
to první nechám na tramvajácích, tohle nevim, ale vezmeme se teda ty busy. V linkách (sice v praze) ale jezdícím do vzdálenějších míst vidím tento prodej denně. Ano, řidiči si postojí na zastávce prodá lístek dvou třem lidem a je to. Třeba na 177 nebo 195, které jsou permanentně našlapané jsem to vživotě neviděl, a co teprve takový prodej na 12 nebo 14 na Andělovi ZC ve špičce? Narvaná tramvaj = nikdo si nekoupí nic, protože bud nechce zdržovat, nebo se k řidičovi prostě nedostane. Můj zminovaný případ z busových linek okrajů prahy u tramavají neexistuje, protože tramvaje jezdí v centru a tam je lidí pořád hodně.
Ještě k tomu nejde nejde nejde...to je vcelku logické, že odpůrci říkají nelze a příznivci lze :D co na tom vidíš zvlášního :shock:

radek31
Moderátor
Příspěvky: 1713
Registrován: 02.7.2004 16:41
Bydliště: Modřany, kousek od smyčky Levského

Příspěvek od radek31 » 24.10.2005 0:01

pleteš si lidi, já o 1000Kč bankovce nemluvil
nevím proč se do mě navážíš, já se bavil s KM a ne s tebou, tak mě vynech

vím, že tady si na zkušenosti z praxe nikdo nehraje, ale 30 lístků za směnu? možná tak 5, když by byl dobrej den a párkrát do měsíce nárazově banda turistů, ale to je vše - můj skromný tip je 30 lístků do měsíce - tj. 30Kč před zdaněním, což je dost zásadní částka naší výplaty a hned za to jdu lobovat - za to papírování to fakt stojí
btw kolik myslíš, že takový tramvaják udělá měsíčně směn? protože jestli dobře počítám, tak 1000/30= 33,33333333333333333333333333333 atd.
kdy Bůh přidal dny v měsíci, že jsem u toho nebyl?

Uživatelský avatar
syverin
Uživatel
Příspěvky: 947
Registrován: 29.11.2004 14:00
Bydliště: V noci 512
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od syverin » 23.10.2005 23:59

radek31 píše:
syverin píše:Tomu snad nevěříš ani ty
ty tomu věříš? že by ubylo černých pasažérů kdyby řidič prodával lístky? 1 člověk za pár hodin co si chce koupit lístek to při počtu přepravených podle mě nejde ani statisticky změřit
No a proč ne? Ale lepší ukázat na nějaké příklady lidí, kteří jezdí na černo z principu a lístek si nikdy nekoupí. Že jich je strašně moc. A ne tu operovat s nedokazatelnými hypotézami stavu, který nikdy nemusí nastat.

Uživatelský avatar
syverin
Uživatel
Příspěvky: 947
Registrován: 29.11.2004 14:00
Bydliště: V noci 512
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od syverin » 23.10.2005 23:56

radek31 píše:"Ostrava mě nezajímá" jsi nepochopil - to byla reakce na jejich údajný výdělek 1000Kč za měsíc, kterým tady operuje KM a který by prostě v Praze nebyl - nebo si snad myslíš, že by řidič prodal přes 1000 lístků měsíčně? (daně) - nebyla to reakce na to, že se u nich prodávají lístky
Naopak jsem to pochopil dost dobře... Oni mají za lístek 2kč, ... taky si to můžete vydupat... (nebo taky 3kč). Je to 30 lístků za směnu, proč ne?

Zamčeno