Čorka web

Archiv starých nebo neaktuálních příspěvků. Příspěvky, které přinášejí informace, jejíchž poselství již bylo naplněno v minulosti.

Moderátoři: DavidD, TRAM-FÓRUM

Odpovědět
Argil
Uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: 20.9.2006 19:21
Bydliště: Jičín

Příspěvek od Argil » 10.1.2007 18:03

Sheep píše:vies je rozdiel tocit film v kine a doma, doma si ho nahrajes z telky lebo ju kukasty, ale v kine by si potom mohlo vela ludi natocit kedze kino je masove premietanie filmu pre vela ludi...preto vzdy ked isdes do kina, divadla alebo na koncert tak ucstnikov vopred upozornia otom ze je zakazane fotit a nahravat ci uz zvuk alebo video
A na televizi se nedívá milióny lidí :?: :?: :?: Kino nebo televize, vždyť je to stejné reprudukování obsahu ...

Uživatelský avatar
Sheep
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: 06.1.2006 23:37
Bydliště: Slovensko, Kosice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sheep » 10.1.2007 17:57

Argil píše:Analogicky ... takže když jsi v kině natočím film na video a doma se na něj sám koukám, je to legální :?: Asi né ...
vies je rozdiel tocit film v kine a doma, doma si ho nahrajes z telky lebo ju kukasty, ale v kine by si potom mohlo vela ludi natocit kedze kino je masove premietanie filmu pre vela ludi...preto vzdy ked isdes do kina, divadla alebo na koncert tak ucstnikov vopred upozornia otom ze je zakazane fotit a nahravat ci uz zvuk alebo video

Argil
Uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: 20.9.2006 19:21
Bydliště: Jičín

Příspěvek od Argil » 10.1.2007 17:53

Isidor píše:Pokud tomu dobře rozumím (jako právník-amatér :D), tak při kopírování čehokoliv (už někdy zvěřejněného) pro osobní potřebu (vyjma softvér) může přímo porušovat zákon jen ten, kdo ti původní zdroj na rozmnožení poskytne. Pak jde o to, jestli on má oprávnění na šíření nebo ne. Třeba nahrávání z televize/rádia je legální (opět, jen pro osobní potřebu), protože tam má zdroj zakoupena/získána práva na reprodukci. Pokud víš o tom, že vlastník média, které kopíruješ, nemá oprávnění ti ho poskytnout, tak jsi za toto porušení zákona zřejmě nějak spoluzodpovědný, ale podrobnosti nevím a už vůbec ne, jak by se to dokazovalo u soudu. Zajímavým důsledkem toho celého je, že stahování hudby nebo videa z internetu je pro uživatele v souladu se zákonem (pokud při tom nedochází k dalšímu šíření dat - typicky sítě P2P...)
Analogicky ... takže když jsi v kině natočím film na video a doma se na něj sám koukám, je to legální :?: Asi né ...

Uživatelský avatar
Sheep
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: 06.1.2006 23:37
Bydliště: Slovensko, Kosice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sheep » 10.1.2007 17:33

Isidor píše:Pokud tomu dobře rozumím (jako právník-amatér :D), tak při kopírování čehokoliv (už někdy zvěřejněného) pro osobní potřebu (vyjma softvér) může přímo porušovat zákon jen ten, kdo ti původní zdroj na rozmnožení poskytne. Pak jde o to, jestli on má oprávnění na šíření nebo ne. Třeba nahrávání z televize/rádia je legální (opět, jen pro osobní potřebu), protože tam má zdroj zakoupena/získána práva na reprodukci. Pokud víš o tom, že vlastník média, které kopíruješ, nemá oprávnění ti ho poskytnout, tak jsi za toto porušení zákona zřejmě nějak spoluzodpovědný, ale podrobnosti nevím a už vůbec ne, jak by se to dokazovalo u soudu. Zajímavým důsledkem toho celého je, že stahování hudby nebo videa z internetu je pro uživatele v souladu se zákonem (pokud při tom nedochází k dalšímu šíření dat - typicky sítě P2P...)
mne o tom nemusis hovorit :D som admin warez fora, takze dobre viem jak to chodi a jak nie :wink: a preto som rozbehol tuto diskusiu

Uživatelský avatar
Isidor
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: 03.11.2004 20:44
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Isidor » 10.1.2007 16:16

Argil píše:Neznám přesně autorský zákon, kdyžtak mne někdo prosím opravte, ale nemusím si například to CD nejdřív koupit a pak si ho vypálit pro vlastní potřebu :?: Čili si na něj nejdřív pořídit jakási práva se souhlasem autora :?:
Pokud tomu dobře rozumím (jako právník-amatér :D), tak při kopírování čehokoliv (už někdy zvěřejněného) pro osobní potřebu (vyjma softvér) může přímo porušovat zákon jen ten, kdo ti původní zdroj na rozmnožení poskytne. Pak jde o to, jestli on má oprávnění na šíření nebo ne. Třeba nahrávání z televize/rádia je legální (opět, jen pro osobní potřebu), protože tam má zdroj zakoupena/získána práva na reprodukci. Pokud víš o tom, že vlastník média, které kopíruješ, nemá oprávnění ti ho poskytnout, tak jsi za toto porušení zákona zřejmě nějak spoluzodpovědný, ale podrobnosti nevím a už vůbec ne, jak by se to dokazovalo u soudu. Zajímavým důsledkem toho celého je, že stahování hudby nebo videa z internetu je pro uživatele v souladu se zákonem (pokud při tom nedochází k dalšímu šíření dat - typicky sítě P2P...)

Uživatelský avatar
Sheep
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: 06.1.2006 23:37
Bydliště: Slovensko, Kosice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sheep » 10.1.2007 14:20

jara píše:No já mám u nás ve škole na počítači ve svém profilu (takže to nikdo jiný nevidí) uloženou fotku. A tato fotka je podepsaná jára/prazsketramvaje.cz a také neřeším jestli to bude někomu vadit..... :lol: :lol: :lol:
v skole som nasiel na jednom kompe tiez nastavenu fotku elektricky :D

jara
Uživatel
Příspěvky: 2303
Registrován: 16.11.2003 17:38
Bydliště: Dejvice jsou pěkné bydlí nás tu víc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jara » 10.1.2007 14:19

Sheep píše:Tak mi povedz naco je vo windowse moznost si nastavit na plochu obrazok...navyse urcite teraz koli tomu ze mam na pozadi fotku ktoru fotil niekto iny nevystahujem brata a mamu z domu aby ju nemohli vidiet, taktiez nebudem sa burit proti tomu aby ku mne prisla nejaka navsteva ktora to tiez uvidi... :?
No já mám u nás ve škole na počítači ve svém profilu (takže to nikdo jiný nevidí) uloženou fotku. A tato fotka je podepsaná jára/prazsketramvaje.cz a také neřeším jestli to bude někomu vadit..... :lol: :lol: :lol:

jara
Uživatel
Příspěvky: 2303
Registrován: 16.11.2003 17:38
Bydliště: Dejvice jsou pěkné bydlí nás tu víc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jara » 10.1.2007 14:14

JaHu píše:Já osobně nemám nic proti tomu, když si uložíte nějakou mnou vyfocenou fotku pro svoji potřebu nebo pokud by ji někdo s uvedením zdroje (prt)použil do nějaké prezentace, semestrální práce, diplomky apod. Klidně si ji na té ploše nechte. Máte můj souhlas. Když posílám MOpovi nějaké fotky do fotožurnálu, beru tuto možnost na vědomí. Pokud bych byl proti, neposílal bych mu je.

Něco jiného by ale bylo, pokud by se taková fotka objevila někde v časopise, v novinách nebo na jiných stránkách a byl pod ní podepsán někdo jiný.

PS: Tak mi to nedá, ale pro moji ješitnost to je spíš výraz ocenění, že jste si pro plochu na svůj počítač vybral zrovna moji fotku - tak moc jich tam totiž neposílám.
Souhlasím s tebou! TO jsem chtěl včera napsat. Jen to neumím pořádně formulovat. Nejsem moc dobrej čech na tohle. Ale to už víte že.....

Uživatelský avatar
Sheep
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: 06.1.2006 23:37
Bydliště: Slovensko, Kosice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sheep » 10.1.2007 14:07

Karotka píše:Já jsem ten zákon nepsal.
Říká se "kde není žalobce, není soudce" - takže doma to tolik nevadí, ale horší by to bylo někde v kanceláři nebo tak. A kdyby návštěva měla poznámky - tak to vysvětli a udělej reklamu PrTkám :D
(Ve Windows je mimochodem spousta věcí za hranicí zákona, ale to sem nepatří :lol: )
Svoje fotky vypustam do siete pod licenciou GNU teda je mozne ich rozsirovat, lubovolne upravovat...atd avsak dusevne vlastnictvo ma autor

- tiez ma potesilo ked som u niekolkych pocitacov videl na ploche svoju fotku, a aj na par forach kde sa uzivatelia prezentovali svojimi plochami som nasiel zopar nadsencov ktori tam mali moju fotku :)

- najvac diel, programov a dalsich veci na svete ktore su urcene pre nekomercne pouzitie sa vydavaju na net pod licenciou GNU, programy tu maju napr. otovreny zdrojovy kod, su zadarmo a je mozne ich lubovolne upravovat :wink:

inak poznamky od okolia ku fotkam elektriciek uz musim ignorovat :D

Uživatelský avatar
Karotka
Uživatel
Příspěvky: 1180
Registrován: 09.2.2005 20:59
Bydliště: Příští zastávka je na zmámení.

Příspěvek od Karotka » 10.1.2007 13:48

Argil píše:Neznám přesně autorský zákon, kdyžtak mne někdo prosím opravte, ale nemusím si například to CD nejdřív koupit a pak si ho vypálit pro vlastní potřebu :?: Čili si na něj nejdřív pořídit jakási práva se souhlasem autora :?:
To se rozumí tak nějak samo sebou, že musím mít legální přístup k "originálu", např. koupené CD anebo kliknutí na odkaz. Pokud jsem ho získal nelegálně (půjčené/ukradené CD, hacknutá zaheslovaná stránka), tak už nemá smysl se bavit o tom, jestli vypálení bylo nebo nebylo porušením práv. Práva už v tu chvíli porušená jsou.

S tím půjčováním je to složitější - zákon tak detailně neznám, ale logicky: půjčování je legální, zhotovení kopie vypůjčeného ne, ale citace z vypůjčeného ano.
Tak mi povedz naco je vo windowse moznost si nastavit na plochu obrazok...navyse urcite teraz koli tomu ze mam na pozadi fotku ktoru fotil niekto iny nevystahujem brata a mamu z domu aby ju nemohli vidiet, taktiez nebudem sa burit proti tomu aby ku mne prisla nejaka navsteva ktora to tiez uvidi...
Já jsem ten zákon nepsal.
Říká se "kde není žalobce, není soudce" - takže doma to tolik nevadí, ale horší by to bylo někde v kanceláři nebo tak. A kdyby návštěva měla poznámky - tak to vysvětli a udělej reklamu PrTkám :D
(Ve Windows je mimochodem spousta věcí za hranicí zákona, ale to sem nepatří :lol: )

Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Příspěvek od Absolut » 10.1.2007 13:47

Mě tedy připadá fotka na ploše naprosto v pohodě. Sám tam sice mám jen vlastní fotky, ale to je proto, že fotím dost a udělalo mi moc dobře, když jsem jednou přišel do nejmenované sekce nejmenovaného DP a jeden mladík tam měl na ploše moji fotku z Krakowa staženou z prtek.

Jediné, co mi vadí, je vyvěšení mojí fotky někde na netu bez uvedení zdroje, popř. v novinách - ale už jsem se s tím setkal a prostě mi to jenom vadí a nic víc s tím nenadělám,

Sheep: Ty jistě neděláš nic, co by mi vadilo.

Agril: Já taky ne, mám jen mikrovlnku s grilem, ale ta je vlastně kámošky

Uživatelský avatar
pan Vedoucí
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: 07.12.2006 10:23
Bydliště: Praha

Příspěvek od pan Vedoucí » 10.1.2007 13:45

Sheep píše:tak sa hlboko ospravedlnujem ...
A přitom někdy stačí poslat autorovi fotografie mejlík, ve kterém jej poprosit o zaslání originálu.

Uživatelský avatar
Sheep
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: 06.1.2006 23:37
Bydliště: Slovensko, Kosice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sheep » 10.1.2007 13:30

JaHu píše:Já osobně nemám nic proti tomu, když si uložíte nějakou mnou vyfocenou fotku pro svoji potřebu nebo pokud by ji někdo s uvedením zdroje (prt)použil do nějaké prezentace, semestrální práce, diplomky apod. Klidně si ji na té ploše nechte. Máte můj souhlas. Když posílám MOpovi nějaké fotky do fotožurnálu, beru tuto možnost na vědomí. Pokud bych byl proti, neposílal bych mu je.

Něco jiného by ale bylo, pokud by se taková fotka objevila někde v časopise, v novinách nebo na jiných stránkách a byl pod ní podepsán někdo jiný.

PS: Tak mi to nedá, ale pro moji ješitnost to je spíš výraz ocenění, že jste si pro plochu na svůj počítač vybral zrovna moji fotku - tak moc jich tam totiž neposílám.
No ty si ten z mala spravne chapajucich ludi... :) , tvoja fotka sa mi paci.
Karotka píše:plocha, kde to může vidět někdo cizí = ne; stažení kompletní databáze = ne)
Tak mi povedz naco je vo windowse moznost si nastavit na plochu obrazok...navyse urcite teraz koli tomu ze mam na pozadi fotku ktoru fotil niekto iny nevystahujem brata a mamu z domu aby ju nemohli vidiet, taktiez nebudem sa burit proti tomu aby ku mne prisla nejaka navsteva ktora to tiez uvidi... :?

JaHu
Uživatel
Příspěvky: 224
Registrován: 17.5.2006 8:58

Příspěvek od JaHu » 10.1.2007 13:11

Sheep píše:tak sa hlboko ospravedlnujem .... JaHuovi zato ze som mal na ploche nastavenu supravu ktoru odfotil on...
Já osobně nemám nic proti tomu, když si uložíte nějakou mnou vyfocenou fotku pro svoji potřebu nebo pokud by ji někdo s uvedením zdroje (prt)použil do nějaké prezentace, semestrální práce, diplomky apod. Klidně si ji na té ploše nechte. Máte můj souhlas. Když posílám MOpovi nějaké fotky do fotožurnálu, beru tuto možnost na vědomí. Pokud bych byl proti, neposílal bych mu je.

Něco jiného by ale bylo, pokud by se taková fotka objevila někde v časopise, v novinách nebo na jiných stránkách a byl pod ní podepsán někdo jiný.

PS: Tak mi to nedá, ale pro moji ješitnost to je spíš výraz ocenění, že jste si pro plochu na svůj počítač vybral zrovna moji fotku - tak moc jich tam totiž neposílám.

Argil
Uživatel
Příspěvky: 16
Registrován: 20.9.2006 19:21
Bydliště: Jičín

Příspěvek od Argil » 10.1.2007 13:05

Isidor píše:Ne, není to jedno.
Pokud vím, tak rozmnožování autorského díla pro osobní potřebu(!! tzn. NEtýká se dalšího zveřejňování na netu) nevyžaduje souhlas autora.
Neznám přesně autorský zákon, kdyžtak mne někdo prosím opravte, ale nemusím si například to CD nejdřív koupit a pak si ho vypálit pro vlastní potřebu :?: Čili si na něj nejdřív pořídit jakási práva se souhlasem autora :?:

Odpovědět