zákon 411/2005 Sb.

Archiv starých nebo neaktuálních příspěvků. Příspěvky, které přinášejí informace, jejíchž poselství již bylo naplněno v minulosti.

Moderátoři: DavidD, TRAM-FÓRUM

Zamčeno
Marek
Uživatel
Příspěvky: 192
Registrován: 16.11.2003 20:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: zákon 411/2005 Sb.

Příspěvek od Marek » 11.6.2006 22:52

radek31 píše:konečně jsem se do toho trochu začetl a našel jsem tam zajímavou věc
"§ 5
Povinnosti řidiče
(1) Řidič je kromě povinností uvedených v § 4 dále povinen

h) s výjimkou řidiče tramvaje umožnit chodci, který je na přechodu pro chodce nebo jej zřejmě hodlá použít, nerušené a bezpečné přejití vozovky; proto se musí řidič takového vozidla přibližovat k přechodu pro chodce takovou rychlostí, aby mohl zastavit vozidlo před přechodem pro chodce, a pokud je to nutné, je povinen před přechodem pro chodce zastavit vozidlo,

i) snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo před přechodem pro chodce, sníží-li rychlost jízdy nebo zastaví-li vozidlo před přechodem pro chodce i řidiči ostatních vozidel jedoucích stejným směrem,
chápu to dobře, že když sníží rychlost nebo zastaví řidič vedle mě, tak musím i s tramvají taky?
za předpokladu, že do té doby nepokročí to přemalovávání/zamalovávání přechodů vedoucích přes koleje
Podle mě, vezmu-li to doslovně, ten odstavec říká, že bys měl i s tramvají zastavit taky. Moc chytře to nenapsali. :-/

Možná by z toho šlo formálně vykličkovat kvůli nejednoznačné formulaci jedoucích stejným směrem, pokud chodci zastaví autobus s orientací Na Knížecí a ty pojedeš směr Sídliště Barrandov ;-)

Ono asi nejde brát špatně napsané zákony doslova. Pokud bych se měl přibližovat k přechodu pro chodce takovou rychlostí, abych mohl zastavit vozidlo před přechodem pro chodce, nikdy bych přes ten přechod nepřejel, protože - jak by byl přechod blíž a blíž - moje rychlost by se limitně blížila nule ;-o

K-M

Příspěvek od K-M » 11.6.2006 6:53

R31: Gratuluju. To je důsledek toho, že takovouto normu dělají termiti v parlametu. Každý má nebo měl řidičák a každý si myslí, že tomu rozumí a může tam něco připlknout. A pak je výsledek takováhle neuvěřitelná slátanina, která se novelizuje ještě než začne platit. No v důsledku to bude tak, že zastaví tramvaj, zastaví se chodec, tramvaj se rozjede a až odjede, tak půjde chodec (protože tram. tedy zastavit musí, tím ale není dotčena její přednost před chodcem).
Jinak, i nadále může příslušník vyřešit přestupek DOMLUVOU, tedy žádné body a žádná pokuta. Chicht. To se to bude domlouvat.

radek31
Moderátor
Příspěvky: 1713
Registrován: 02.7.2004 16:41
Bydliště: Modřany, kousek od smyčky Levského

Příspěvek od radek31 » 10.6.2006 14:58

DavidD píše:Ale zkoušet to nebudu (jako chodec), pochybuju že o tom nějaký řidič ví.
co bys na tom zkoušel?
to, že tramvaj musí zpomalit nebo až zastavit před přechodem, ještě neznamená, že tě musí pustit! může zpomalit a pak klidně pokračovat v jízdě

no nadhodím to na školení a třeba se dočkáme v nějaké novele

radek31
Moderátor
Příspěvky: 1713
Registrován: 02.7.2004 16:41
Bydliště: Modřany, kousek od smyčky Levského

Příspěvek od radek31 » 10.6.2006 14:57

Anonymous píše:ale vzdyt prece chodec musi dat prednost tramvaji, ne?
ale to s tímto problémem nemá nic společného, řeší se tu
povinnost řidiče snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo před přechodem pro chodce, sníží-li rychlost jízdy nebo zastaví-li vozidlo před přechodem pro chodce i řidiči ostatních vozidel jedoucích stejným směrem
pokud dobře čtu píše se tam pouze o přechodu pro chodce a ne o chodci!!!

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 10.6.2006 14:31

ale vzdyt prece chodec musi dat prednost tramvaji, ne?

Uživatelský avatar
DavidD
Uživatel
Příspěvky: 1624
Registrován: 10.5.2006 17:36

Příspěvek od DavidD » 10.6.2006 13:35

Já jsem to myslel trochu s nadsázkou, ale potom asi zastavit musíš pokud vedle tebe zastavují auta. Ale zkoušet to nebudu (jako chodec), pochybuju že o tom nějaký řidič ví.

radek31
Moderátor
Příspěvky: 1713
Registrován: 02.7.2004 16:41
Bydliště: Modřany, kousek od smyčky Levského

Příspěvek od radek31 » 10.6.2006 12:14

DavidD píše:No pokud jedeš tramvají za autem ve stejném pruhu tak asi zastavit musíš jinak by jsi do něj narazil a pokud se to týkalo souběžné jízdy tak si myslím že spíš zní otázka jestli je vozidlo tramvaj?
to je teda odpověď na úrovni - ano, chápu, že do něj nemám narazit :-( panebože
kdybys to četl, tak zjistíš, že můj dotaz byl
když sníží rychlost nebo zastaví řidič vedle
ad bod dva
f) vozidlo je motorové vozidlo, nemotorové vozidlo nebo tramvaj,

Uživatelský avatar
DavidD
Uživatel
Příspěvky: 1624
Registrován: 10.5.2006 17:36

Příspěvek od DavidD » 10.6.2006 11:54

No pokud jedeš tramvají za autem ve stejném pruhu tak asi zastavit musíš jinak by jsi do něj narazil a pokud se to týkalo souběžné jízdy tak si myslím že spíš zní otázka jestli je vozidlo tramvaj?

radek31
Moderátor
Příspěvky: 1713
Registrován: 02.7.2004 16:41
Bydliště: Modřany, kousek od smyčky Levského

zákon 411/2005 Sb.

Příspěvek od radek31 » 10.6.2006 11:13

konečně jsem se do toho trochu začetl a našel jsem tam zajímavou věc
"§ 5

Povinnosti řidiče
(1) Řidič je kromě povinností uvedených v § 4 dále povinen

h)
s výjimkou řidiče tramvaje umožnit chodci, který je na přechodu pro chodce nebo jej zřejmě hodlá použít, nerušené a bezpečné přejití vozovky; proto se musí řidič takového vozidla přibližovat k přechodu pro chodce takovou rychlostí, aby mohl zastavit vozidlo před přechodem pro chodce, a pokud je to nutné, je povinen před přechodem pro chodce zastavit vozidlo,

i)
snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo před přechodem pro chodce, sníží-li rychlost jízdy nebo zastaví-li vozidlo před přechodem pro chodce i řidiči ostatních vozidel jedoucích stejným směrem,
chápu to dobře, že když sníží rychlost nebo zastaví řidič vedle mě, tak musím i s tramvají taky?
za předpokladu, že do té doby nepokročí to přemalovávání/zamalovávání přechodů vedoucích přes koleje

Zamčeno