Tramvajové modely a kolejiště

Co se nevešlo. Pokud chcete znát názory jiných i na netramvajová témata, ptejte se zde. Máte něco, o co se chcete podělit s ostatními? Pak pište sem...

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
jarda77
Uživatel
Příspěvky: 61
Registrován: 25.6.2009 17:38

Re: Tramvajové modely

Příspěvek od jarda77 » 30.3.2011 0:45

cherry píše:Berme taky v potaz to, že ten modýlek nebude lampička, ale že si ho ve vitrínce občas zapnu pro radost na 2 minutky :) Největší krocení bude 18V do větvě se dvěmi čevenými ledkami, které snesou každá jen 2,2V. Ale i tak si myslím, že teplo nebude, víc mě to pálilo když jsem je držel při pájení. Avšak dobrá připomínka, děkuju ;)
s tímto si fakt vůbec hlavu nelámej.....strip pásky,které pracují na této technologii /na 12V jsou 3 led a 1 rezistor/ mají a jsou vyráběny výrobci,jak které jsou osazeny diodami 1210 a rezistory mají 0803....a to i Tobě bude stačit,ony hlavně v 0603 se moc rezistrorů ani nevyrábí...takže i s použitím SMD odporů,které já používám už ani nevím jak dlouho můžeš svítit třeba celý den,je to odzkoušená věc.....co se týká ztráty při předních ledkách,opět já nevím čeho se vždy každý bojí,odpor se bude zahřívat jen pokud ho špatně vypočítáš,pokud použiješ správnou hodnotu smd odporu i na jednu přední diodu nebude se Ti zahřívat zhola nic.
Rada:než to celé nainstaluješ napiš na SZ já Ti hodnotu odporu pro použitou diodu napíšu.
Ale jediné co se mění při použití jedné diody a třeba pěti diod do série je velikost odporu,ale měnit proud se nebude!!! ten bude vždy stejný,do série zapojené diody vždy zvyšují napětí,nikoliv proud,takže je nesmysl myslet si,že budeš muset použít nějaký výkonový odpor,nebo-že při jedné diodě se bude odpor zahřívat více než při pěti,což už i to by byl nesmysl i z laického pohledu je jasné,že jedna dioda vždy bude odebírat něceho méně než 5 diod,ale čeho to už záleží na použitém zapojení.
Naposledy upravil(a) jarda77 dne 30.3.2011 0:59, celkem upraveno 1 x.

cherry
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: 23.8.2009 22:39

Re: Tramvajové modely

Příspěvek od cherry » 30.3.2011 0:38

Berme taky v potaz to, že ten modýlek nebude lampička, ale že si ho ve vitrínce občas zapnu pro radost na 2 minutky :) Největší krocení bude 18V do větvě se dvěmi čevenými ledkami, které snesou každá jen 2,2V. Ale i tak si myslím, že teplo nebude, víc mě to pálilo když jsem je držel při pájení. Avšak dobrá připomínka, děkuju ;)
Jsou tam dva, protože: jsou tam dvě paralelní větve, jedna má jen 4 diody, druhá 6 diod. Aby obě svítily stejně silně, pro každou je použita jiná hodnota odporu. Jako zdroj mám napětí 18V (dvě 9V baterky). Proto větev o 6ti diodách je maximum aby se ještě rozsvítily a zároveň je to i počet zářivek ve skutečnosti na straně proti dvěřím. Od toho se odvíjel návrh obvodu. Nejmenší větev má 2 diody, a při 18V nepoužiju víc jak 1kOhmový odpor, což považuju za dobré. (nedělal jsem elektro, prostě si to jen myslím)
Naposledy upravil(a) cherry dne 30.3.2011 0:47, celkem upraveno 1 x.

jarda77
Uživatel
Příspěvky: 61
Registrován: 25.6.2009 17:38

Re: Tramvajové modely

Příspěvek od jarda77 » 30.3.2011 0:35

tak dokoupit kovová kola je opravdu nejmenší problém.p.Barnet je prodává za 30 jeden ks.....
tak já jsem myslel,že to víš s těmi smd odpory a vůbec se vším smd,mě totiž nešlo do hlavy proč si použil klasiky,když jak bylo vidět si diody zapojil sériově,kdyby paralelně tam by se prou zvyšoval tak to bych ještě chápal,sic by mi to přišlo také nesmyslné,stejně tak,jako jsem nechápal proč tam máš odpory 2.Ani to mi smysl nedává.Ale jinak je to opravdu moc hezké a mě si tím dal také inspiraci.To rozhodně.Já bych zase třeba použil kola kovová a pro digitál bych vybral mini funkční dekodér...

jarda77
Uživatel
Příspěvky: 61
Registrován: 25.6.2009 17:38

Re: Tramvajové modely

Příspěvek od jarda77 » 30.3.2011 0:30

XSC píše:U těch SMD odporů pozor. Rozměry odporu mají vztah k jeho možnému zatížení (teplo se musí nějak vyzářit), takže příliš miniaturní SMD odpor by se také mohl uvařit. Nejdřív je potřeba spočítat ztrátu na odporu a pak podle toho vybírat typ.
V tomto případě se není opravdu čeho bát,ty ledky odebírají tak málo,že mám odzkoušeno prakticky,že se nezahřejí vůbec a tady jde i o fakt,že se jedná o sérióvé propojení,tedy jako by tam byla dioda jen jedna ....

XSC
Uživatel
Příspěvky: 1567
Registrován: 19.11.2004 21:38
Bydliště: 8,24,B

Re: Tramvajové modely

Příspěvek od XSC » 30.3.2011 0:27

U těch SMD odporů pozor. Rozměry odporu mají vztah k jeho možnému zatížení (teplo se musí nějak vyzářit), takže příliš miniaturní SMD odpor by se také mohl uvařit. Nejdřív je potřeba spočítat ztrátu na odporu a pak podle toho vybírat typ.

cherry
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: 23.8.2009 22:39

Re: Tramvajové modely

Příspěvek od cherry » 30.3.2011 0:20

Jo, tyhle na stropě jsou 1206, ovšem na ty přední a zadní světla už použiju menší 0805. Ten dúvod, proč do spřáhel byl prostý, kola ze stavebnice nejsou vodivá, ale chci je použít, na maketu stačí. Jiný zpúsob šikovného propojení a napojení mě ani nenapadá. Takle to teda bude 2 v 1 :)
Zatím mám udělaný jen ten strop, proto ten zbytek nikde není vidět. Během stavby uvidím, jak budu schopný dílčí problémy technicky realizovat, dělám něco tak "velkého" poprvé, nemám žádný vyzkoušený postup :) Od toho jsou tu právě ti zkušenější, např. teď vím, že se rozhodně poohlédnu po těch odporech v SMD pouzdře! V díře na stropě naštěstí bylo místa dost, už po ní není ani stopy a nemusí mě to mrzet. Avšak informace přišla právě včas co se týče těch předních a zadních světel :!: 8-)

jarda77
Uživatel
Příspěvky: 61
Registrován: 25.6.2009 17:38

Re: Tramvajové modely

Příspěvek od jarda77 » 29.3.2011 23:54

ty odpory jsou ještě menší než ty led diody,které si ty použil,mám takový dojem,že to jsou diody asi tak typu 1206,můžu se mílit,fotka zkresluje,ale já třeba někde používám 0603....stejně tak jsou odstupňované i odpory,koupíš i kondenzátory smd,tranzistory,IO se již také coby smd dělají,je to výhodné,já je opravdu doporučit mohu,sice je s nima práce,ale to místo se vyplatí....napájení přes spřáhlo no proč ne,já to u tramvají nedělám.U vlaků jo,ale tramvajky ne,každá pak musí být takto upravena,mám raději sbírání proudu z kolejí i u vlečného vozu...ale jak píšu,to je na každém jak si to udělá,je se jen ptal,že jsem nikde neviděl ten zbytek..... :D

cherry
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: 23.8.2009 22:39

Re: Tramvajové modely

Příspěvek od cherry » 29.3.2011 23:42

Jardo, přesně tak to bude, jen výstavní kus - maketa. Svítit bude jak interiér, tak čelní přední (i ty boční) a zadní světla. Nikde nebude nic trčet, napájecí dráty budou vyvedeny do spřáhel. Celý obvod je navržen tak, aby se připojením druhého vozu prodloužil o další paralelní větve. Takže bude jedno, jestli pak zdroj napíchnu na přední nebo zadní spřáhlo celé soupravy. Já tomu říkám obvod tvaru koleje :) Kolejnice plus minus a pražce ty diodové řady.
Ovšem vúbec mě nenapadlo, že existují i SMD odpory? Tak malinkaté jako ty diody? To by se hodilo, protože budu muset ještě zkrotit šťávu do předních a zadních světel, a ty "velké" odpory jsem chtěl schovat někam do kabiny. A v ní bude poněkud těsno, protože tam bude ještě část vypínače čelních světel - kvúli variabilitě použití vozu, jako případný zadní totiž musí být nějaká možnost pouze ty čelní vypnout.

jarda77
Uživatel
Příspěvky: 61
Registrován: 25.6.2009 17:38

Re: Tramvajové modely

Příspěvek od jarda77 » 29.3.2011 23:09

máš ten strop opravdu pěkný,jen tam to tedy není vidět,to budeš provozovat potom na nějakém kolejišti?Analogovém,nebo již digitálním?Ne jen jsem chtěl,že tedy si tam krásně zapracoval smd ledky,ten způsob je moc hezký,ale proč i smd odpory ne,krásně by se tam býval vešel usměrňovací blok a dobíjecí kondenzátor,ale třeba to nebude nikde jezdit a bude to jen připojené drátkama,jako statický model,pak je to samozřejmě jedno....

cherry
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: 23.8.2009 22:39

Re: Tramvajové modely

Příspěvek od cherry » 29.3.2011 22:47

Děkuju přátelé, je to jedna velká improvizace, dělám to poprvé a nebudu spěchat, to ani nejde :wink: Na tamnějším fóru jsou spíš přes letadýlka a tramvajím moc nerozumí. Proto ocením připomínky od vás zkušených :) Tímto ještě děkuju za dříve poskytnuté fotografie detailú, které jsem tu postupně sbíral.
Co se týká stropu, chtěl jsem tam i ty příčné lišty a nýty, bohužel jsem zvolil špatnou posloupnost operací a mezi těma madlama už to nevymaskuju, ale tak snad nevadí :roll:

DP150
Uživatel
Příspěvky: 75
Registrován: 09.9.2009 8:46

Re: Tramvajové modely

Příspěvek od DP150 » 29.3.2011 18:08

cherry: Nádhera! Jen tak dál! Těším se na další pokračování stavby. =D>

David.P
Uživatel
Příspěvky: 74
Registrován: 06.4.2006 17:35
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tramvajové modely

Příspěvek od David.P » 29.3.2011 8:43

cherry píše:pokud nesledujete jiná modelářská fóra, tak zde bude možno sledovat moji stavbu dvojice tramvají T6A5 DPP
vy jste ďábel :devilsmokin

Uživatelský avatar
Pepa
Uživatel
Příspěvky: 2152
Registrován: 30.11.2003 9:45
Bydliště: 6004

Re: Tramvajové modely

Příspěvek od Pepa » 28.3.2011 23:11

cherry píše:pokud nesledujete jiná modelářská fóra, tak zde bude možno sledovat moji stavbu dvojice tramvají T6A5 DPP
Nemam slov... =D> Pěkná práce, ten strop T6 vypadá luxusně, budu sledovat :wink:

DPmPET
Uživatel
Příspěvky: 385
Registrován: 01.2.2007 20:24
Bydliště: Praha 6,Petřiny

Re: Tramvajové modely

Příspěvek od DPmPET » 28.3.2011 15:33

Velice zajímavý postup stavby modelu vozů Tatra T6A5 DP Praha.Je pravda že detaily dokážou hodně pozvednout úrovenˇmodelu.
DPmPET 8-)

cherry
Uživatel
Příspěvky: 38
Registrován: 23.8.2009 22:39

Re: Tramvajové modely

Příspěvek od cherry » 28.3.2011 14:11

pokud nesledujete jiná modelářská fóra, tak zde bude možno sledovat moji stavbu dvojice tramvají T6A5 DPP

Odpovědět