čeština

Co se nevešlo. Pokud chcete znát názory jiných i na netramvajová témata, ptejte se zde. Máte něco, o co se chcete podělit s ostatními? Pak pište sem...

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
Uživatelský avatar
8750
Uživatel
Příspěvky: 583
Registrován: 17.12.2005 14:54
Bydliště: 2, 3, 17, 21, 92

Příspěvek od 8750 » 17.1.2007 17:42

trainzjohny v tématu Outsorcing píše:Už jste se odchýlily od postřehů z terénu, proto vás přesouvám :wink: Takže teď už se může vypovídat...
V tom tématu ale diskutovali pouze muži, osoby mužského rodu...

Uživatelský avatar
KZsoci
Uživatel
Příspěvky: 199
Registrován: 04.11.2006 0:13
Bydliště: Budapešť, Maďarsko

Příspěvek od KZsoci » 15.1.2007 22:06

docela OFF :oops: :)

Co znamená "aerodynamická přepážka" (ventilátoru topidla RT3/3 nebo RT3/3A)??? Můžete napsat v angličtině nebo němčině? Přepážka znamená mnohé, ale nevím, co je dobré tady...

Dík moc.

Uživatelský avatar
Karotka
Uživatel
Příspěvky: 1180
Registrován: 09.2.2005 20:59
Bydliště: Příští zastávka je na zmámení.

Příspěvek od Karotka » 15.1.2007 21:02

IMHOTEP :D "dle mě" je srozumitelnější a líp "padne do prstů" (střídá se levá a pravá ruka)

Ad Sirka: Existuje knížka Slang pražských dopraváků, takže psát to někam by bylo nošením sov do lesa... é, totiž dříví do Athén.

(BTW = mmch = "mimochodně")

Sirka
Uživatel
Příspěvky: 525
Registrován: 11.6.2005 15:55
Bydliště: Praha 13

Příspěvek od Sirka » 15.1.2007 18:48

2217: IMHO=In my humble opinion=dle mého skromného názoru.

Je zajímavé, jak je čeština ničena tolika různými vlivy, dokonce byla i nějaká anketa, ze které vyplynulo, že nejnesrozumitelnější je manažerská čeština (třeba v songu Vedoucí, ale to není zdaleka tak hrozný, dobře to vystihl Cibulka v pořadu O češtině - BTW mohli bychom jim napsat něco o tramvajáckém slangu...)...

Uživatelský avatar
PvvS
Uživatel
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.11.2003 20:20
Bydliště: DP Sestroslav & DP Amberovy Lazne
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PvvS » 15.1.2007 15:04

P_V píše:Podle mně nejste dys ani jeden. Dyslektikův písemný projev je těžce dadaistický a má i problémy se čtením. Jestliže jste schopni svůj výplod po sobě přečíst, uvidět v něm chyby a vychytat je, tak to není dys-, ale jen nedostatek praxe ve psaní. Dyslektikovi by nepomohla ani kontrola překlepů, protože by v tom červeně označeném slově nechápal, co je špatně.
Tohle znáte? Na rozdíl od překlepů, toto vyhledá i různé typografické nedostatky, čárky ve větě a podobně.
Staci se hodne snazit a da se s tim vyrovnat. Neni to dokonaly, ale da se to hodne zlepsit. Cvicenim se da hodne zachranit.
Od malomeky firmy byl posledni pouzitelnej produkt MS dos 6.22.

P_V
Uživatel
Příspěvky: 4076
Registrován: 23.11.2003 18:49

Příspěvek od P_V » 15.1.2007 14:07

Podle mně nejste dys ani jeden. Dyslektikův písemný projev je těžce dadaistický a má i problémy se čtením. Jestliže jste schopni svůj výplod po sobě přečíst, uvidět v něm chyby a vychytat je, tak to není dys-, ale jen nedostatek praxe ve psaní. Dyslektikovi by nepomohla ani kontrola překlepů, protože by v tom červeně označeném slově nechápal, co je špatně.
Tohle znáte? Na rozdíl od překlepů, toto vyhledá i různé typografické nedostatky, čárky ve větě a podobně.

Uživatelský avatar
Tom 11
Uživatel
Příspěvky: 774
Registrován: 19.8.2006 18:17
Bydliště: Byla doba, kdy se mé bydliště nacházelo u linky, jejíž číslo mám v nicku.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tom 11 » 15.1.2007 12:05

http://metroweb.cz/diskuze/viewtopic.ph ... sc&start=0


No,jak tak koukám,tak bych si měl taky pořídit papír na dys..
Když je to tak rozšířené! :lol:

Uživatelský avatar
Tom
Uživatel
Příspěvky: 864
Registrován: 15.11.2003 21:58
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tom » 15.1.2007 11:45

Jinak když sem byl na praxi na úřadě... tak mi můj vedoucí na odboru informatiky nedokázal napsat ani pár vět že sem jim to tam splnil. První pokus psace se mu nepoved hned v prvním slově... Na druhý pokus napsal jednu větu ale druhou už ne... Když to nešlo psace zkusil to tiskace... to už jakž takž šlo... ale koukal na klávesnici jak ty písmenka vlastně vypadaj :lol:

No a na VŠ sem komunikoval s proděkanem, kterýho sem neznal. A bylo to bez hacku a carek... imho atd... proste jak na chatu.

Jinak my co jsme informatici, tak vidět poznámky ze školy na VŠ se nevyplácí. To se nedá číst, každej píše jako prase. :lol: Co se nenapíše na PC to neni... Z:idea:

Uživatelský avatar
Tom
Uživatel
Příspěvky: 864
Registrován: 15.11.2003 21:58
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tom » 15.1.2007 11:37

pan Vedoucí píše:Přesně!

Papír na dis- nevlastním, ale asi budu muset navštívit svého lékaře, abych jej získal. Je vidět, jak je tato choroba rozšířená a dá se na ní vymluvit a dělat s ní zázraky.
Ano dá, například na SŠ sem mohl díky tomu psát slohovky na PC... ale později sem spíš dal opět přednost psané formě, jelikož roztahování textu na papíře nebylo tak viditelný jako proložení znaků mezi slovy ve wordu :)

Uživatelský avatar
2217
Uživatel
Příspěvky: 746
Registrován: 16.11.2006 23:16
Bydliště: kousíček od Národní Třídy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od 2217 » 15.1.2007 10:43

No to je tedy krása! I já mám kdesi papíry na dyslexii, ale zatraceně se snažím, aby můj pravopis v příspěvcích byl dobrý. Jistě, používám někdy hovorovou češtinu, jindy slang, ale to vy tady taky. A nevadí mi to. pravdou je, že na dys- se dá dnes hodně vymluvit, ale na druhou stanu souhlasím s tím, co tu již něktěří zmoňovali, totiž, že ICQ, SMS, skype a jiné ničí češtinu. taky na SŠ bych dala alespoń jednou týdně mluvnici. JInak je to hrozné. MLuvím z vlsastní zkušenosti. Jsšm ve třeťáku na VŠ, ale ůj pravopis je někdy ohavný...
PS. Co je IMHO??
Za překlepy se omlouvám, ale... 8-)

P_V
Uživatel
Příspěvky: 4076
Registrován: 23.11.2003 18:49

Příspěvek od P_V » 14.1.2007 22:34

K tomu nelze než zmínit ftip:
- Tatínku, je pravda že ICQ, SMS a jiné formy rychlé písemné komunikace obecně degradují úroveň verbálního projevu?
- IMHO LOL :-)

Uživatelský avatar
pan Vedoucí
Uživatel
Příspěvky: 209
Registrován: 07.12.2006 10:23
Bydliště: Praha

Příspěvek od pan Vedoucí » 14.1.2007 21:53

PvvS píše:O psani hacku a carek. Jde o zvyk z doby , kdy jsem zacinal na interfernetu (zhruba 94..) a tenkrat se jeste codepage 1250 moc nepodporovala mimo web (a na nem taky moc ne) . Takze icq, IRC a i emaily bylo lepsi , ne li nutny psat bez diaktreteniky. A holt mi to zustalo.
Přesně!

Papír na dis- nevlastním, ale asi budu muset navštívit svého lékaře, abych jej získal. Je vidět, jak je tato choroba rozšířená a dá se na ní vymluvit a dělat s ní zázraky.

Uživatelský avatar
PvvS
Uživatel
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.11.2003 20:20
Bydliště: DP Sestroslav & DP Amberovy Lazne
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PvvS » 14.1.2007 21:48

O psani hacku a carek. Jde o zvyk z doby , kdy jsem zacinal na interfernetu (zhruba 94..) a tenkrat se jeste codepage 1250 moc nepodporovala mimo web (a na nem taky moc ne) . Takze icq, IRC a i emaily bylo lepsi , ne li nutny psat bez diaktreteniky. A holt mi to zustalo.

Uživatelský avatar
Karotka
Uživatel
Příspěvky: 1180
Registrován: 09.2.2005 20:59
Bydliště: Příští zastávka je na zmámení.

Příspěvek od Karotka » 14.1.2007 21:42

To je zvláštní, jak péče o jazyk jde "napříč profesemi". Považujme za úspěch, že drtivá většina příspěvků na tomto fóru se dá číst!

Odvrácená strana: i ve druháku na žurnalistice se pořád dokola procvičují pravopisná cvičení na úrovni ZŠ.

Uživatelský avatar
syverin
Uživatel
Příspěvky: 947
Registrován: 29.11.2004 14:00
Bydliště: V noci 512
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od syverin » 14.1.2007 21:38

Hlavně díky té live formě komunikace prakticky všichni zapomínají na fakt, že existuje rozdíl mezi psaným a mluveným projevem, a formy mluveného projevu používají i v oficiálním psaném textu. Do jisté míry takoví ale spadají do podskupiny lidí, jejichž psaný projev by se k nám v nedostatečně rozvinuté informační společnosti ani nedostal.
Naposledy upravil(a) syverin dne 14.1.2007 21:43, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět