Cyklistická doprava

Co se nevešlo. Pokud chcete znát názory jiných i na netramvajová témata, ptejte se zde. Máte něco, o co se chcete podělit s ostatními? Pak pište sem...

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
gabuliatko
Uživatel
Příspěvky: 2861
Registrován: 10.10.2007 13:22

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od gabuliatko » 14.5.2011 19:50

OMH píše:Ano, Berlin je pro mě nepěkné anarchistické město od doby, co jsem tam byl poprvé. Jedno z mála velkých Německých měst, kde se mě nelíbí.
Mě tedy Berlín přijde podobný jako Hamburk a Frankfurt. Večer v určitých čtvrtích ... nic moc. A myslím, že Porůří na tom nebude lépe.

Sirka
Uživatel
Příspěvky: 525
Registrován: 11.6.2005 15:55
Bydliště: Praha 13

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Sirka » 14.5.2011 18:14

pawel píše:děkuji, že to někdo napsal za mě. zdravím z berlína. kdybyste někdo z vás, pražských "konzervativců" z naší diskuse, viděli zdejší chodníky, ulice a parky, tak se asi zblázníte. alkohol a hudba v parcích, na ulici i v metru. před každou večerkou stůl a lavička. přecházení na červenou je na denním pořádku - pokud tedy nic nejede. a co teprve praktická neexistence klasických přechodů. cyklisté dennodenně v často nacpaných vlacích metra a s-bahnu (zkuste si ranní a odpolední špičku na takové S1 nebo centrální trasu stadtbahn mezi zoo a alexem). a ano, funguje to. jde jen o vzájemnou vstřícnost. vaše reakce mi připomínají tu protivnou, apriorně naštvanou archetypální babiznu z pražské tramvaje, co mi vynadala za otevření okénka. přitom stačí jen úsměv a určitá vlídnost, resp. připravenost k vlídnosti. nemá cenu se tolik nervovat - na to je život moc krátkej.
Vstřícnost a ohleduplnost ano, ale. Berlín je pěknej, ale upřímně večery, zvlášť kolem víkendů jsou docela kentus - socky, různý hipíci a pankáči často i s dětmi, kočárky, koly, psy, všichni ovínění, nevim jestli to dělá dobrotu... Možná jsem měl jen smůlu na víc náhod za sebou, ale to si občas člověk připadá jako doma, takže s tim vzorovym západem bych to tolik nepřeháněl, koneckonců i u nás tě občas řidič nechá s nějakym tim alkoholem jet. A jestli se běžně chodí na červenou, tak to bude zajímavý, až jednou někdo někoho sejme...

Uživatelský avatar
Jabberwocky
ďábelský pedagog
Příspěvky: 1849
Registrován: 27.5.2005 10:53
Bydliště: Pleased to meet you ... hope you guess my name ;-)

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Jabberwocky » 13.5.2011 14:18

Rodinné a přátelské vazby, práce, která mě baví, krajina, kterou mám rád… Courat se kolem Oranienburgu prostě není totéž jako chodit po Brdech. To ale neznamená, že si trpce neuvědomuju, co všechno by tady mohlo být lepší. Když si zvykneš na určitou úroveň soužití a mezilidské komunikace, tak ten návrat je vždycky jako facka. (Čímž neříkám, že jinde nejsou zas jinačí problémy.)

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10209
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od 9001 » 13.5.2011 13:07

Jabberwocky píše:No, ani z Mnichova, ani z Berlína se nevracím do Prahy nijak extra rád…

Pawel: Einen schönen Gruss von der Moldau an die Spree :-)
Co ti brání tam zůstat?

Uživatelský avatar
Jabberwocky
ďábelský pedagog
Příspěvky: 1849
Registrován: 27.5.2005 10:53
Bydliště: Pleased to meet you ... hope you guess my name ;-)

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Jabberwocky » 13.5.2011 11:53

No, ani z Mnichova, ani z Berlína se nevracím do Prahy nijak extra rád…

Pawel: Einen schönen Gruss von der Moldau an die Spree :-)

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Bobik » 13.5.2011 5:49

Tak nevím. V Bavorsku umí lepší věci než v Prusku. Ten Berlín mi přijde spíš jako odstrašující případ.

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10209
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od 9001 » 12.5.2011 22:31

pawel: To že jsou v narvaném s-bahnu neznamená, že to místni lidi neštve. Třeba já musím jezdit v obleku a když se vedle mě nasere do metra někdo se špinavým kolem moc mě to nepotěší.

K tomu alkoholu. Nevím jestli bych byl rád, procházet se s dítětem v parku a vedle mi mládež nasávala jak doga a podobně. To samé mi docela vadí s lahváči v tramvaji nebo metru.

K tomu nervování. Až pojedete autem a sejmete nějakého blba, který vlítnul na červenou do křižovatky a policajti vás budou tahat za ublížení na zdraví, tak budete mluvit jinak.

Uživatelský avatar
OMH
Moderátor
Příspěvky: 1789
Registrován: 23.3.2009 21:11
Bydliště: Praha 1
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od OMH » 12.5.2011 22:25

Ano, Berlin je pro mě nepěkné anarchistické město od doby, co jsem tam byl poprvé. Jedno z mála velkých Německých měst, kde se mě nelíbí.
Ne náhodou zde nevyhrávají konzervativci, ale brutálně to válcují levičáci různé stupňovitosti. :wink:

Uživatelský avatar
pawel
Uživatel
Příspěvky: 2384
Registrován: 15.7.2004 23:10
Bydliště: M22 / U8

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od pawel » 12.5.2011 22:17

Jabberwocky: Lidi, vyjeďte někam na Západ (Německo, Dánsko, Nizozemí nebo tak něco), nějakou dobu tam žijte a pohybujte se různými způsoby po městě. Pak uvidíte, že městský prostor je jeden a že jej obyvatelé naprosto přirozeně sdílejí. Já se to tam takhle naučil a měnit už to nehodlám. To bude ode mne k tématu zřejmě vše.

děkuji, že to někdo napsal za mě. zdravím z berlína. kdybyste někdo z vás, pražských "konzervativců" z naší diskuse, viděli zdejší chodníky, ulice a parky, tak se asi zblázníte. alkohol a hudba v parcích, na ulici i v metru. před každou večerkou stůl a lavička. přecházení na červenou je na denním pořádku - pokud tedy nic nejede. a co teprve praktická neexistence klasických přechodů. cyklisté dennodenně v často nacpaných vlacích metra a s-bahnu (zkuste si ranní a odpolední špičku na takové S1 nebo centrální trasu stadtbahn mezi zoo a alexem). a ano, funguje to. jde jen o vzájemnou vstřícnost. vaše reakce mi připomínají tu protivnou, apriorně naštvanou archetypální babiznu z pražské tramvaje, co mi vynadala za otevření okénka. přitom stačí jen úsměv a určitá vlídnost, resp. připravenost k vlídnosti. nemá cenu se tolik nervovat - na to je život moc krátkej.

Uživatelský avatar
syverin
Uživatel
Příspěvky: 947
Registrován: 29.11.2004 14:00
Bydliště: V noci 512
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od syverin » 12.5.2011 21:26

Ono i třeba ve Spojených státech platí na červenou při odbočení vpravo podobné pravidlo, jako na doplňkovou šipku vpravo tady u nás - tedy projet jest možno, nutno ale dát přednost vozidlům ve volném směru a chodcům.

Bobek
Šťoura
Příspěvky: 935
Registrován: 18.1.2006 14:22
Bydliště: jsem všude zdejší

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Bobek » 12.5.2011 14:57

Nejen že musí dát přednost, ale pokud vím, tak taky zastavit. Vysvětlení lokalizace je jednoduché, pravidlo je poděděné z DDR a zdaleka ne všude se značení rozšířilo.

milbi
Uživatel
Příspěvky: 421
Registrován: 16.5.2009 19:26
Bydliště: Milovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od milbi » 12.5.2011 13:56

Zelených plechových šipek vpravo je spousta i třeba v Drážďanech, a to i na mnoha křižovatkách v centru. Pokud řidič na plechovou zelenou jede, musí dát přednost těm, co mají světelnou zelenou a také případným chodcům. Osobně si myslím, že to funguje skvěle a napomáhá to plynulosti provozu.
Naopak třeba ve Frankfurtu jsem si jich ale nevšiml (zatím).

Uživatelský avatar
JirkaR
Uživatel
Příspěvky: 147
Registrován: 04.9.2010 17:27
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od JirkaR » 12.5.2011 13:46

9001 píše:V tomhle místě se ještě jezdí v obou pruzích, takže klidně někomu mohl vlétnout do cesty.
Omlouvám se, v rychlosti jsem nehledal jak to tam vypadá, vybavila se mi jiná křižovatka - spíš jsem myslel situace tohoto typu: mapa, tam se při pravém odbočení přes tu zebru (jako cyklista smím "jet po pravé krajnici") zařadím do toho prázdného parkovacího pruhu a s auty se ani vzdáleně vůbec nepotkám, takže tam bych po pozorném zhodnocení situace a pravděpodobného směru pohybu aut tu přednost asi dávat vždy nemusel.

Mimochodem, když už zde bylo zmíněné Německo - v Žitavě jsem si skoro na všech semaforech všiml, že je vedle červeného světla trvale namontovaná zelená šipka vpravo (v podobě plechové - řekněme - dodatkové tabulky), takže pokud vidím že se tam bezpečně vejdu, mohu ten roh podél obrubníku projet přes červenou legálně dokonce i s autem. Tam je to pak samozřejmě o zdravém rozumu a konkrétní situaci, ale světla působí méně buzerativně.

Uživatelský avatar
demon
Uživatel
Příspěvky: 6706
Registrován: 08.4.2006 16:32
Bydliště: Všude dobře, tak co doma...
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od demon » 12.5.2011 13:16

Což je pochopitelně nesmysl.
Nebudu nikomu nic nalhávat, že jako řidič se stoprocentně řídím dle platných zákonů, ale za posledních 10 let jsem neměl s policií žádný problém, zatimco jako chodce (a to mám osobně poměr řidič/chodec tak 10/1) mě MP upozorňuje na mé domnělé prohřešky poměrně často.
Jinými slovy jako chodec nebo cyklista jsi pro policii nepoměrně snazší cíl. :wink:

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10209
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od 9001 » 12.5.2011 13:00

demon píše:
9001 píše:Jinak tohle zase smrdí diskriminací řidičů aut, protože RZ si přečte a vyfotí každý. Kolo nepoznáš...
Diskriminací řikáš ?
Víš vůbec co to slovo znamená ?
Vím. Jako řidič auta jsem potrestaný za vše co způsobím, protože podle RZ si PČR o mě může dohledat skoro cokoliv.
Na kole nemáš nic podle čeho se dát indetifikovat a můžeš prakticky beztrestně porušovat předpisy a nic se ti nestane.

Odpovědět