Cyklistická doprava

Co se nevešlo. Pokud chcete znát názory jiných i na netramvajová témata, ptejte se zde. Máte něco, o co se chcete podělit s ostatními? Pak pište sem...

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
Uživatelský avatar
demon
Uživatel
Příspěvky: 6706
Registrován: 08.4.2006 16:32
Bydliště: Všude dobře, tak co doma...
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od demon » 24.7.2011 18:24

MM-Mikulovsky píše:Na té Fidlovačce to skutečně nechápu...
Nevim co je divnýho na tom, že tě tam předjel cyklista, úplně běžně mě tam předjížděj i auta...
A třeba i na jiných podobně vymazlených zastávkách, jako například Nuselský schody ZC nebo Ruská ZC. #-o

Grossák
Uživatel
Příspěvky: 682
Registrován: 16.11.2003 3:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Grossák » 24.7.2011 0:30

pawel píše:OMH86: třeba proto, že účastníci provozu na kolech jsou zranitelnější a hůř viditelní, zároveň však nezabírají svým počínáním tolik místa, nedělají hluk, neničí silnice svou těžkou váhou, nezatěžují město dalším CO2 a jinými smrady. proto je chytré je - stejně jako MHD - pokud možno preferovat. nakonec to totiž vyjde levněji, než stavět všude 6-pruhé silnice pro auta.
ach jo.

jinak ano, měl jsem na mysli hlavně přejezd z cyklostezky. a ještě závěrem: nevadí mi jezdit spolu s ostatními účastníky provozu, nicméně zrovna na křižovatkách to na kole spolu s nimi a bez pruhů není úplně to pravé ořechové.
Pozor, vytvořit dopravní prostor pro cyklisty, pokud je to proveditelné a smysluplné, má logiku, a důvody správně vyjmenováváte. Za sebe sice říkám, že nemám až takový problém využívat sdílený prostor s automobily, ale jakékoli jeho vymezení zvyšuje komfort. Ale o preferenci cyklistické dopravy bych určitě nemluvil, protože k tomu již důvody nejsou. Především je to relativně malý výkon cyklodopravy, a to i v případném nasyceném toku jízdních kol. Preferovat se obecně vyplatí jen takový způsob dopravy, který za krátký čas a s minimálními nároky na prostor převede značné množství uživatelů, a v tomto ohledu je to skutečně jen MHD.

Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Absolut » 23.7.2011 21:16

Dnes se tady můžu koukám jen smát. Pawle, něco tam myslím na SSZ bude, ale bude to zvěrstvo, je to nakreslené X let zpátky, takže asi trapně přejezdy a rozhodně nic v HDP.

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10208
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od 9001 » 23.7.2011 21:10

pawel: Tohle mi fakt nedá.
Je v zájmu cyklisty být vidět. A stejně pokud má rád svůj život, tak má na kole světla jako má auto, tedy vepředu i vzadu. Pokud vezmu světla pro denní svícení, tak ten výkon je prakticky totožný s tím co mají kola.

Jak klasické osobní auto ničí silnice? Můžeš mi to říci?

Ještě další věc. Ty mi připomínáš jednoho kolegu, který udělal soutěž na celou firmu aby se jezdilo do práce na kole. Ale to není zrovna moc košer, když si nemáš kde dát sprchu a k tomu být celý den v obleku a i kdyby ten oblek být nemusel, tak celý den být spocený jako čuně taky není nic moc košer.

K tomu CO2. Když vidím některé busy, tak si myslím svoje...

Uživatelský avatar
pawel
Uživatel
Příspěvky: 2384
Registrován: 15.7.2004 23:10
Bydliště: M22 / U8

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od pawel » 23.7.2011 20:20

OMH86: třeba proto, že účastníci provozu na kolech jsou zranitelnější a hůř viditelní, zároveň však nezabírají svým počínáním tolik místa, nedělají hluk, neničí silnice svou těžkou váhou, nezatěžují město dalším CO2 a jinými smrady. proto je chytré je - stejně jako MHD - pokud možno preferovat. nakonec to totiž vyjde levněji, než stavět všude 6-pruhé silnice pro auta.
ach jo.

jinak ano, měl jsem na mysli hlavně přejezd z cyklostezky. a ještě závěrem: nevadí mi jezdit spolu s ostatními účastníky provozu, nicméně zrovna na křižovatkách to na kole spolu s nimi a bez pruhů není úplně to pravé ořechové.

Uživatelský avatar
Láďa
Uživatel
Příspěvky: 954
Registrován: 24.8.2009 22:07

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Láďa » 23.7.2011 11:05

OMH píše:
pawel píše:to jsem zvedav, jestlipak na novem SSZ u zast. brusnice bude konecne i prejezd pro kola...
Mě by spíš zajímalo, zda na křižovatce se SSZ bude samostatný pruh pro sedany, combi, MPV a SUV. Nevím, proč jako účastník provozu v MPV, mám jezdit s ostátními v jednom pruhu! :wink:
Na Brusnici je na místě dřívější odstavné koleje cyklostezka, takže jestli tím nemyslel pawel přejezd právě na tuto cyklostezku, něco jako je na Hradčanské.

Uživatelský avatar
OMH
Moderátor
Příspěvky: 1789
Registrován: 23.3.2009 21:11
Bydliště: Praha 1
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od OMH » 23.7.2011 10:32

pawel píše:to jsem zvedav, jestlipak na novem SSZ u zast. brusnice bude konecne i prejezd pro kola...
Mě by spíš zajímalo, zda na křižovatce se SSZ bude samostatný pruh pro sedany, combi, MPV a SUV. Nevím, proč jako účastník provozu v MPV, mám jezdit s ostátními v jednom pruhu! :wink:

Uživatelský avatar
pawel
Uživatel
Příspěvky: 2384
Registrován: 15.7.2004 23:10
Bydliště: M22 / U8

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od pawel » 22.7.2011 15:45

to jsem zvedav, jestlipak na novem SSZ u zast. brusnice bude konecne i prejezd pro kola...

Uživatelský avatar
Neo_Moucha
Uživatel
Příspěvky: 71
Registrován: 28.4.2007 13:29

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Neo_Moucha » 21.7.2011 22:31

tak to má jednoduché vysvětlení - byl to prostě magor, tamtudy se na kole nejezdí :!:
a magor nepřemýšlí... :D
každý normální člověk tramvaj pustí :!:

Uživatelský avatar
Martan
Uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: 08.9.2009 21:06
Bydliště: Z okna vidím pole, potok, louku i venkovský kostelík. A to všechno ve městě :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Martan » 21.7.2011 21:59

Neo_Moucha píše:chápu to správně, že jde o toto místo:
http://mapy.cz/#x=14.418639&y=50.067753 ... 0Praha&u=m
:?:
Přesně tak to je.

Uživatelský avatar
Neo_Moucha
Uživatel
Příspěvky: 71
Registrován: 28.4.2007 13:29

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Neo_Moucha » 21.7.2011 9:10

chápu to správně, že jde o toto místo:
http://mapy.cz/#x=14.418639&y=50.067753 ... 0Praha&u=m
:?:

Uživatelský avatar
Martan
Uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: 08.9.2009 21:06
Bydliště: Z okna vidím pole, potok, louku i venkovský kostelík. A to všechno ve městě :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Martan » 21.7.2011 1:33

No právě, co se vlastně mělo stát? (podle vás zde přítomných)

Buď
1/ tramvaj předjížděla cyklistu a pak pro předjíždějící vozidlo platí, že "řidič nesmí ohrozit ani omezit řidiče vozidla, které předjel"
nebo
2a/ připustíme, že tramvaj tam využívá tramvajový pás a ten asfalt vedle panelů bkv je jízdní pruh a pak pro cyklistu platí, že "při vjíždění
na tramvajový pás nesmí řidič ohrozit ani omezit v jízdě tramvaj", což by se právě v kritickém úseku stalo.
2b/ Ovšem pokud bychom řekli, že je to tramvajový pás už od křiž. Svobodova x Vyšehradská směr Albertov, pak by asi přednost měl zase cyklista, neb už tam byl "dávno před tramvají" a bylo by to opět předjíždění...

3/souběžná jízda mě nenapadla. Spíš to chápu jako jeden jízdní pruh, kde cyklista jede dle vyhlášky při pravém okraji a tramvaj má koleje tak nějak na středu pruhu...
(pokud by tam skutečně byl pruh a tramvajový pás, tak by na konci asi "měl dát přednost tramvaji", pokud bychom připustili, že jsou to jen dva různé jízdní pruhy, tak vzhledem k tomu, že na konci není jasné, který pokračuje, tak by vozidlo v levém (tram) neměla "ohrozit řidiče jedoucího v pravém jízdním pruhu"

Nebo máte někdo ještě jiný názor?

ps. Selský rozum bych do toho (prozatím) netahal :wink:

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10208
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od 9001 » 21.7.2011 0:35

Asi takhle při souběžné jízdě má přednost tramvaj, takže cyklista se měl přizpůsobit tak aby tramvaje neomezil a neohrozil. To bych řekl že je podle zákona.

Druhá věc je, když vozidlo předjíždí cyklistu musí brát zřetel na to, aby ho neohrozil a musí brát v úvahu to zakolísání atd.

Podle selského rozumu. S kolem mohl přibzdit, to samé platí o tramvaji. Kdyby zakolísal a spadl mu mezi vozy tak to nebude hezké.

Z pohledu ochrany zdraví. Asi takhle cyklista by měl mít, jako každý řidič na silnici, přehled o tom, co se kolem něj děje. Tramvaj musel minimálně slyšet a nebo vidět na Albertově a asi takhle. I kdyby tu přednost měl, podle mého druhého bodu, k čemu mu to bude namotanému na podvozku.

Takže závěrem. Lepší být doma v 6, než v půl šestý v márnici.

Uživatelský avatar
Martan
Uživatel
Příspěvky: 29
Registrován: 08.9.2009 21:06
Bydliště: Z okna vidím pole, potok, louku i venkovský kostelík. A to všechno ve městě :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Martan » 20.7.2011 23:29

No moc pěkný místo je taky na cestě od občasné Výtoně směrem na Albertov, kde vedle sebe cyklista i tramvaj jen mohou, až na malej kousíček v cca v polovině úseku (zhruba pod St.2 nádraží Vyšehrad a naproti hotelu Park Inn), kde to fakt nejde.
A nedávno to vypadalo asi tak, že cyklista (jedoucí první) byl těsně před tímto kritickým místem dojet a předjet tramvají asi tím stylem, že na začátku úzkého místa měla tramka čelo několik metrů před cyklistou a zbylých +- 25 metrů bylo za ním...(rychlost cyklisty odhadem 25km/h, tramky tak 40)

Kdopak z nich měl přednost, hmm?

Uživatelský avatar
JirkaR
Uživatel
Příspěvky: 147
Registrován: 04.9.2010 17:27
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od JirkaR » 20.7.2011 20:26

Bohužel teď ústí do Hellichovy shora z parku cyklotrasa (jediná legální v celém tom parku, vede nahoru na Strahov), a při jejím použití tuhle křižovatku legálně objet nelze. Já bych se tam ale na červenou necpal (zvlášť v takto nepřehledném místě), to už bych spíš přes křižovatku vedl kolo jako chodec. O malér nestojím.

Odpovědět