Cyklistická doprava

Co se nevešlo. Pokud chcete znát názory jiných i na netramvajová témata, ptejte se zde. Máte něco, o co se chcete podělit s ostatními? Pak pište sem...

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
Uživatelský avatar
OMH
Moderátor
Příspěvky: 1789
Registrován: 23.3.2009 21:11
Bydliště: Praha 1
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od OMH » 11.5.2011 15:09

Láďa píše:Vyšehradským tunelem jezdím do 10 km/h. Zabírám méně místa, než když kolo vedu vedle sebe a jsem schopen v takové rychlosti zastavit v podstatě na místě.
OMH: Pokud si vedle sebe postavím kolo a auto, tak to kolo mi přijde podstatně menší! Nehledě na to, že brzdná dráha kola je oproti autu mnohonásobně menší. A auto se na spoustu chodníků ani nevejde. ;-)
Myslím, že brza v autě a na kole v 10 km/h nebude moc rozdílná ;)
Zkrátka já chápu, že se cyklisti nechtějí vzdát svého chování "já můžu všechno, pro mě značky a pravidla neplatí", ale nemůžou chtít být pak oblíbení. A dle tohoto ať očekávají mé reakce, když se se mnou potkají v jednosměrce apod. ;)

Uživatelský avatar
Láďa
Uživatel
Příspěvky: 954
Registrován: 24.8.2009 22:07

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Láďa » 11.5.2011 14:34

Vyšehradským tunelem jezdím do 10 km/h. Zabírám méně místa, než když kolo vedu vedle sebe a jsem schopen v takové rychlosti zastavit v podstatě na místě.
OMH: Pokud si vedle sebe postavím kolo a auto, tak to kolo mi přijde podstatně menší! Nehledě na to, že brzdná dráha kola je oproti autu mnohonásobně menší. A auto se na spoustu chodníků ani nevejde. ;-)

Uživatelský avatar
JirkaR
Uživatel
Příspěvky: 148
Registrován: 04.9.2010 17:27
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od JirkaR » 11.5.2011 13:44

Nechci to tady zahlcovat cyklistickou debatou, jaká se opakuje na nejednom příhodnějším webu, ale aspoň jednou: Já osobně jsem celkově zastáncem striktního dodržování všech předpisů a pravidel (zejména za volantem, byť mě při padesátce v obci všichni předjíždějí jak vzteklí i nebezpečnými způsoby, a spolupasažéři si klepou na čelo když v liduprázdné ulici objíždím hloupý zákaz odbočení kilometry daleko...), ale na kole jsem byl bohužel donucen i já k několika kompromisům, včetně i několika málo chodníků. Ono když kolo beru jako dopravní prostředek, potřebuju se v rozumném čase dostat z bodu A do bodu B (zpravidla do práce), přičemž kolo je zdravý a ekologický způsob, jehož nízká rychlost musí být ale vyvážena aspoň trochu přímým a plynulým průjezdem. Budu-li jednosměrkové labyrinty (vytvořené úmyslně pro znemožnění autodopravy) i já s bicyklem objíždět kilometry daleko a přes kopce, nebo budu-li významnou část trasy kolo vodit, ztrácí taková doprava smysl a město musím hodnotit jako pro bicykl neprůjezdné. Bohužel ta infrastruktura stezek (i "páteřních") je fragmentovaná, a mezi tím jsou chybějící úseky, které zhusta jinak než po chodníku překonat nelze. Pokud by někdo na D1 někde u Mirošovic označil 100 metrů té dálnice jako pěší zónu (bez předběžného varování), jsem zvědav kolik z řidičů aut by to otáčelo a takový úsek objíždělo desítky kilometrů po okreskách, nebo auto tlačili s vypnutým motorem (abych tu analogii dotáhl ad absurdum). Řešením je samozřejmě jezdit s bicyklem po silnici "jako auto" (což často dělám, i když člověk musí důvěřovat slušnému chování řidičů aut, snad (?) to u nás lze, dosud jsem úraz neutrpěl), jenže ty silnice jsou (zvlášť v Praze) stavěné pro auta - nejenže kilometr zajížďky se nepovažuje za problém, ale ona mnohá místa jsou na kole prakticky neprůjezdná. Například z Karlína do Libně po té nové čtyřproudovce na Rohanském ostrově: Tam mám dokonce jako cyklista vyhrazený jízdní pruh. Jenže přijde křižovatka ul. U Rustonky, kde dva pruhy aut odbočují vpravo, a chci-li jet dál rovně, musím je oba překřížit a zařadit se do přidaného pruhu vlevo. Auta tam jezdí souvisle pořád, a mají-li zrovna zelenou, tak padesátkou. Chci vás vidět jak na kole dosáhnete těch padesáti km/h abyste se tam "vmáčkli" (ta auta mají přednost - pravidla jízdy v pruzích). V tu ránu vedu kolo po přechodu, a přiznávám, že pokud v té pustině daleko široko nevidím živáčka a mám naspěch, tak někdy i jedu - jeden příklad za všechny. Člověk si po nějaké době najde trasy, na nichž je takových špeků minimum, ale přesto existují místa, kde (typicky ze "slepé" cyklostezky na nejbližší silnici) přes ten chodník občas projedu. Je to hrozné, ale taková je realita. Ostatně mezi řidiči aut je taky nejeden, který občas "přehlédne" nějaký ten zákaz odbočení když se tam jinak prostě nedostane, zákaz stání když opravdu není kde na tu chvíli zastavit (někteří dokonce vjedou na chodník), rychlost 20km/h kterou tam někdo evidentně zapomněl po nějaké už skončené práci, nebo třeba na výletě odstaví auto na kraji lesní cesty (to se totiž taky nesmí!). A pro změnu chodci považují za své nezpochybnitelné právo chodit i s dětmi a psy po Stezce pro cyklisty (opravdu jen pro cyklisty, neplést se smíšenou pro pěší a cyklisty), takže na kole tam člověk skoro neprojede a může se uzvonit [stezka Rokytka ve Vysočanech].

EDIT: K tomu Německu - pohyboval jsem se příležitostně na kole v Drážďanech a Žitavě, a kupodivu tam taková nepřekonatelná místa prakticky nejsou, resp. jsou tam ty vjezdy cyklistů na nutné chodníky (dodatkovou tabulkou pod "stezkou pro pěší") a do opačných jednosměrek zpravidla na potřebných místech povolené. I jako místa neznalý jsem tam projel v pohodě a legálně, a ani jsem moc nemusel mezi auta.

milbi
Uživatel
Příspěvky: 421
Registrován: 16.5.2009 19:26
Bydliště: Milovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od milbi » 11.5.2011 13:43

V Německu, konkrétně ve Frankfurtu, jak jsem si dnes ráno stihl všimnout, chodí na červenou řada lidí, všeho pohlaví i věku ;-) Ale je otázka, zda jsou to Němci nebo jiní cizokrajové, kteří tu, jako já, jen pracují.

Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Absolut » 11.5.2011 13:38

Noooo.... Tak to bych si nebyl jist, pane OMH

Uživatelský avatar
OMH
Moderátor
Příspěvky: 1789
Registrován: 23.3.2009 21:11
Bydliště: Praha 1
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od OMH » 11.5.2011 13:36

Pravda, v Německu si nedovolí ani chodec jít na červenou ;)

Uživatelský avatar
Jabberwocky
ďábelský pedagog
Příspěvky: 1849
Registrován: 27.5.2005 10:53
Bydliště: Pleased to meet you ... hope you guess my name ;-)

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Jabberwocky » 11.5.2011 13:31

OMH: Postav si vedle sebe auto a kolo a najdi deset rozdílů… Pak uvidíš, proč ty věci, o kterých tady mluvím, s autem dělat nejdou a s kolem ano.

A obecně bych doporučoval: Lidi, vyjeďte někam na Západ (Německo, Dánsko, Nizozemí nebo tak něco), nějakou dobu tam žijte a pohybujte se různými způsoby po městě. Pak uvidíte, že městský prostor je jeden a že jej obyvatelé naprosto přirozeně sdílejí. Já se to tam takhle naučil a měnit už to nehodlám. To bude ode mne k tématu zřejmě vše.

Uživatelský avatar
OMH
Moderátor
Příspěvky: 1789
Registrován: 23.3.2009 21:11
Bydliště: Praha 1
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od OMH » 11.5.2011 13:18

že bych začal jezdit taky po chodníku POMALU? Autem...

To je logika... je vidět, že diskuze nemá smysl. Názor na cyklisty zůstává stejný, ne-li horší po této diskuzi.

Uživatelský avatar
Proxy
Moderátor
Příspěvky: 2459
Registrován: 27.11.2003 14:29
Bydliště: 4,5,12,20,94
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Proxy » 11.5.2011 13:17

Abych trošku upravil svou pozici: Tak stejně tak jako mi vadí jezdící cyklisté na chodníku nebo ve stanicích metra, tak mi vadí i chodci, kteří se motají ve vyhražených cyklopruzích na náplavce. Asi je fakt problém v tom, že se nedokážeme navzájem respektovat a selský rozum bohužel nefunguje...

Uživatelský avatar
Fořtík
Uživatel
Příspěvky: 2418
Registrován: 13.11.2003 22:51
Bydliště: Přijde den, kdy to odtajním! ;-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Fořtík » 11.5.2011 13:13

Jo, třeba jsi uvědomělý cyklista a to je dobře, ale těch hloupých je víc. Kolo je prostě stroj, který dovede vyvinout rychlost mnohonásobně vyšší, než je rychlost chůze a podle toho dokáže i ublížit. Kolo prostě na chodník nepatří už třeba proto, že tam s ním chodci nepočítají. Pak je tu cyklostezka, kde se pěší, bruslaři i kolaři tolerují a pouštějí. Cyklosetezka se ale nerovná chodník. Opravdu mi vadí, když mě tady na nešem ouzkém chodníku ohrožuje nějaký cyklista. Cyklista si pořizuje kolo s vědomím, že nebude chodcem, tak ať se jako chodec nechová...

PS: Tím cinknutím jsem myslel cinknutí NA CHODNÍKU, ne na stezce.

Uživatelský avatar
Jabberwocky
ďábelský pedagog
Příspěvky: 1849
Registrován: 27.5.2005 10:53
Bydliště: Pleased to meet you ... hope you guess my name ;-)

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Jabberwocky » 11.5.2011 12:54

Lidi, já nevím. Mně se to prostě ještě nestalo, a to jezdím po Praze (pravda, ne celoročně) dobře šest let. Když je někde alej nebo živý plot, jedu buď po silnici, nebo po chodníku POMALU. Když jsou tam východy z domů, držím se u obrubníku a jedu pomalu, zhusta v takovém úseku i krokem. Ale fakt se nebudu na Želivského ulici motat mezi auty, když z jedné strany mám na chodníku zábradlí a z druhé hřbitovní zeď. (Kolem vchodů na hřbitov pak jedu opět krokem, to je jasná věc.) Totéž třeba chodník naproti nuselskému divadlu – kdo mi tam před to kolo z Botiče asi vyskočí? Hastrman?

Fořtík: Proč pořád ta agresivita? Samozřejmě že občas zvoním. Je dobře, když o sobě navzájem všichni víme. Drtivá většina lidí mi kousek uhne, já poděkuju a jedu dál. Cinkám decentně a především už zdálky, aby se někdo nevyděsil. Navíc mám na kole celkem hlasitého cvrčka, takže leckdy stačí jen protočit talíř na volnoběh. Když dotyčný neuhne, bez problémů seskočím, protože pokud o mně chodec neví a místo vypadá problematicky, automaticky zpomaluju a dojíždím ho krokem.

Mně to tady přijde, že každý má nějakou roli, kterou si brání zuby nehty – jeden je zarytej chodec, druhej automobilista, další tramvaják… Všichni chodíme pěšky, všichni jezdíme na kole, všichni jezdíme autem. Tak v čem je problém? Když jdu pěšky, klidně uhnu cyklistovi a klidně nechám projet před sebu auto na přechodu, když vidím, že za ním nic není. Přece mu tam nepolezu a nebudu ho nutit brzdit, když mě to, že projede, zdrží o nějakých pět vteřin. Na kole myslím jako chodec, pěšmo myslím jako řidič nebo cyklista. Fakt to funguje, zkuste si to někdy.

Uživatelský avatar
Fořtík
Uživatel
Příspěvky: 2418
Registrován: 13.11.2003 22:51
Bydliště: Přijde den, kdy to odtajním! ;-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Fořtík » 11.5.2011 12:40

Proxy píše:Mne už se několikrát stalo, že podobný bohorovný cyklista srazil mne nebo mého psa.
Většinou je to situace stejná. Klidné nedělní odpoledne, sluníčko svítí, nikde nikdo... jenže kolem našeho stromu je alej a hustý živý plot, kvůli kterému není vidět ani na chodník, ani na východy z domů :oops: Při představě, že bych místo psa, měl dítě, které by vyběhlo z domu cyklistovi přímo pod kola, mne docela mrazí...
Tak - PŘESNĚ! Cyklistiti si to dělají sami, kdyby byli ohleduplní a všímaví, tak by se nikdo nad jejich jízdou na chodníku nepozastavoval. Ale v momentě, kdy to nějaký trouba valí po chodníku 30 km/h a míjí vchody do domů jakoby nic... :roll:

Uživatelský avatar
Fořtík
Uživatel
Příspěvky: 2418
Registrován: 13.11.2003 22:51
Bydliště: Přijde den, kdy to odtajním! ;-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Fořtík » 11.5.2011 12:32

Jenom bych k chodníkum dodal tolik, že za největší drzost považuju, když na mě cyklista cinkne - jestli měl předtím malou šanci projet, po zazvonění nemá žádnou šanci projet. Kolo na chodník prostě nepatří. Tečka.

Uživatelský avatar
Proxy
Moderátor
Příspěvky: 2459
Registrován: 27.11.2003 14:29
Bydliště: 4,5,12,20,94
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Proxy » 11.5.2011 12:29

Mne už se několikrát stalo, že podobný bohorovný cyklista srazil mne nebo mého psa.
Většinou je to situace stejná. Klidné nedělní odpoledne, sluníčko svítí, nikde nikdo... jenže kolem našeho stromu je alej a hustý živý plot, kvůli kterému není vidět ani na chodník, ani na východy z domů :oops: Při představě, že bych místo psa, měl dítě, které by vyběhlo z domu cyklistovi přímo pod kola, mne docela mrazí...

Uživatelský avatar
Jabberwocky
ďábelský pedagog
Příspěvky: 1849
Registrován: 27.5.2005 10:53
Bydliště: Pleased to meet you ... hope you guess my name ;-)

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Jabberwocky » 11.5.2011 10:19

Myslet si o mně může, kdo chce, co chce – na to jsem zvyklej :-) V případě nutnosti jedu klidně rychlostí chůze, moje kolo to umožňuje bez problémů. Dám-li nohy na zem, stojím. Asi by se to muselo vidět. Kdyby se někdo jo chtěl nechat nabourat, tak slezu a obejdu ho. Dělám to i tak docela běžně. Taky lidem, co mi uhnou, děkuju. Sprdunk jsem dostal zatím za ty roky jen dvakrát a ani v jednom případě jsem dotyčného neohrozil, dokonce, pokud si vzpomínám, ani neomezil.
Jinak na té (skutečně prázdné) náplavce jsou úseky, kde si prostě neumím představit, odkud by se dítě/chodec/pes mohli vynořit. Z řeky? Z té kamenné zdi na druhé straně? To už bych se spíš bál, že naberu kachnu…
Chodník je od slova chodit, vozovka od slova vůz, jazykovou sofistiku umím taky. Pro mě je všechno především pro lidi a je na nich, jak s tím naloží. Někdo zvládne jet i po chodníku civilisovaně, jiný na silnici jede tak, že ho ostatní účastníci provozu proklínají. Všechno je v lidech.

Odpovědět