Cyklistická doprava

Co se nevešlo. Pokud chcete znát názory jiných i na netramvajová témata, ptejte se zde. Máte něco, o co se chcete podělit s ostatními? Pak pište sem...

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
MF
Uživatel
Příspěvky: 4274
Registrován: 04.3.2007 19:28

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od MF » 08.5.2011 4:37

Rozhodnuto - nepatří.

http://tn.nova.cz/zpravy/doprava/prokle ... emrel.html

Akorát má Nova zase "zaručené" informace a aby byla in, tak píše o dvou cyklistech (čím více, tím lépe). Jednalo se však o jednoho.

Uživatelský avatar
OMH
Moderátor
Příspěvky: 1789
Registrován: 23.3.2009 21:11
Bydliště: Praha 1
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od OMH » 07.5.2011 9:27

Jabberwocky píše:Faktem je, že já nejsem tak disciplinovaný jako pan Absolut. Chodníky třeba jezdím celkem běžně. Na druhou stranu, jedu-li po chodníku (nebo jinde, kde nemám co pohledávat), jedu pomalu a opatrně, s rukama na brzdách. Navíc jezdím na skládačce, která je obecně menší, pomalejší a dá se z ní i seskočit. To dělám, pokud bych na chodníku třeba míjel starého člověka nebo malé dítě. Seskočím a těch pár metrů kolo vedu. I chodník se dá podle mě sdílet, pokud má člověk rozum a dává pozor.
A teď si do svého příspěvku vlož auto místo kolo... prostě tímto stylem si cyklisti budují pověs takovou, jakou mají. Myslí si, že dopravní předpisy pro ně neplatí.

Uživatelský avatar
Jabberwocky
ďábelský pedagog
Příspěvky: 1849
Registrován: 27.5.2005 10:53
Bydliště: Pleased to meet you ... hope you guess my name ;-)

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Jabberwocky » 06.5.2011 16:04

Faktem je, že já nejsem tak disciplinovaný jako pan Absolut. Chodníky třeba jezdím celkem běžně. Na druhou stranu, jedu-li po chodníku (nebo jinde, kde nemám co pohledávat), jedu pomalu a opatrně, s rukama na brzdách. Navíc jezdím na skládačce, která je obecně menší, pomalejší a dá se z ní i seskočit. To dělám, pokud bych na chodníku třeba míjel starého člověka nebo malé dítě. Seskočím a těch pár metrů kolo vedu. I chodník se dá podle mě sdílet, pokud má člověk rozum a dává pozor.

Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Absolut » 06.5.2011 9:24

Jabberwocky: Ve směru z centra to je přesně tak. Ve směru do centra je to horší... Ostatně když pročtete celou diskusi na nakole.cz tak je to tam k nalezení. Bohužel i mezi cyklisty je velká část těch, co ani svoje značky neznají a domnívají se třeba že žlutá cedulka s označením cyklotrasy znamená že prostě můžou jet jak chtějí.

OMH: No vidíš! Cyklista si ulehčil život a zachoval se trochu jako české prase a jel středem po panelech, tak ty jsi se taky zachoval trochu jako české prase. Vzhůru ke světlým zítřkům kdy se tento národ nikdy nenaučí prostor sdílet, ale vždycky se bude jen vzájemně vytlačovat a přetlačovat :) V nuslích také jezdím po panelech, ale hlídám si záda a když jsou tam auta, tak uhnu stranou... To objetí červené je hnus, vyvolávající špatnou pověst cyklistů - protože nikdy nevíš, co na červené provede, a to jako chodec ani jako řidič..

... a jedna všeobecná zkušenost: Včera jsem vstřícně zast. Nábřeží kpt. Jaroše potkal gumokolistu, který se zdál býti nervózní. Jel jsem z centra v odbočováku doleva, z nábřeží směr Strossmayerovo náměstí, za mnou tranzit, v pruhu rovně hodně aut, ten tranzit byl ale za mnou jediné vozidlo odbočjící vlevo široko daleko. Tak jsem se rozhodl mu uhnout na levý okraj, podél obrubníčku oddělujícího tramvajovou trať... Což byla chyba, zavadil jsem šlapkou o nějakou vyvýšeninu (nebo o obrubník? boha jeho netuším co to bylo, nebo tam byl nějakej bordel na zemi, fakt nevím, mám pocit že jsem jel dostatečně daleko od obruby...) a ztratil stabilitu, vypadalo to, že by to možná šlo ještě srovnat, ale kdyby ne, tak by hrozil pád v křižovatce vpravo pod gumokol, tak jsem to strhnul doleva na koleje, kam jsem se před půl vteřinou koukal a široko daleko nic nejelo a volil jsem řízený pád vlevo... Nic se mi nestalo, ja kole ohnutá šlapka a sedlo, takže vše OK. A teď pozor, tranzit v křižovatce zastavil a řidič gestikuloval, jestli je všechno v pořádku a jestli nepotřebuju pomoc. Tak asi tolik ke "zlým" automobilistům. A není to moje první pozitivní zkušenost, jsem přesvědčen, že mezi řidiči aut je zhruba stejný podíl "slušných" jako mezi cyklisty, že jde prostě o globální poměr blbců v našem národě...

Uživatelský avatar
OMH
Moderátor
Příspěvky: 1789
Registrován: 23.3.2009 21:11
Bydliště: Praha 1
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od OMH » 06.5.2011 8:48

když tu řešíme ty cyklisty...
Zrovna včera jeden pošramotil jejich pověst. Nejprve mě (IAD) blokuje jízdou po kolejích, místo aby jel po straně, ač kočičích hlavách. Po předjetí jsem se zachoval tedy stejně, jízdou pomalejší než cyklista, at se pěkně rozšlape zpět do rychlosti (pro rejpaly, nešlo o vybrždění, jen jsem sundal nohu z pedálu). Následující světelnou křižovatku projel cyklista příčně vlevo, přes protější chodník, jelikož nechtěl disciplinovaně čekat na červené.
Tot krátký příběh ze včerejších Nuslí.

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Bobik » 06.5.2011 7:01

Díky za odkaz pane profesore. Zatím jsem to projel celé jen velmi zběžně (časem hodlám podrobněji), nicméně mě těší že většina cyklistů má na ty hrůzy co (nejen) po Praze vznikají stejný názor co já - necyklista: Je to drahé, nesmyslné a mnohdy nebezpečné.

Uživatelský avatar
Jabberwocky
ďábelský pedagog
Příspěvky: 1849
Registrován: 27.5.2005 10:53
Bydliště: Pleased to meet you ... hope you guess my name ;-)

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Jabberwocky » 05.5.2011 18:27

K Vyšehradskému tunelu: http://www.nakole.cz/diskuse/12911-mest ... u-2-4.html Technicky vzato v tunelu NENÍ cyklostezka, tudíž cyklista nemá povinnost vedlejší díry využívat a muže jet po silnici.

Uživatelský avatar
petr03
Uživatel
Příspěvky: 415
Registrován: 10.3.2010 11:16
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od petr03 » 05.5.2011 11:03

Absolut píše:Karosák: Já nevím, co máte, pane Karosák :) V půl osmé ráno se od Dvorců do Modřan po cyklostezce jede krásně a plynule, žádné davy, sem tam nějaká fitness prd.elka na bruslích :)
To se to pak jede, když je na co se dívat. Taky využívám cyklotrasy hlavne na Chodově, a pak boční ulice do Kunratic a tak. A nejvíce mě vytáčí, jak na chodově před bus stanicí do centra, vlastně od křižovatky od odstaviště jde ta horda úředníků přes celou šířku chodníku, to se pak člověk může uzvonit. Nevím proč aspoň na dosti širokém chodníku, když už tam jsou vyznačeny cyklopruhy, musí do každého z nich udělat obrázek chodce.

Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od Absolut » 05.5.2011 9:30

Karosák: Já nevím, co máte, pane Karosák :) V půl osmé ráno se od Dvorců do Modřan po cyklostezce jede krásně a plynule, žádné davy, sem tam nějaká fitness prd.elka na bruslích :)

Uživatelský avatar
chemik
Uživatel
Příspěvky: 1776
Registrován: 29.5.2009 10:02
Bydliště: Tam, kde jezdí třistačtrnda

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od chemik » 05.5.2011 1:33

Jo, stran tehoto problému - tuhle jsem vyšehradským tunelem procházel a nějaký cyklista nerespektoval dopravní značení, došlo ke střetu mě a kola. Dovolím si tvrdit, že já jsem narozdíl od cyklisty neutrpěl žádné šrámy. Ještě jsem ho v rámci nasraštvanosti upozornil, že značka "Cyklisto, veď kolo" tam není pro chodce, ani pro srandu králíkům. Omluvil se a odbelhal se pryč...

Uživatelský avatar
willyjeff
Uživatel
Příspěvky: 1761
Registrován: 30.11.2004 16:11
Bydliště: Trollhättan (a když se probudim, tak Praha)
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od willyjeff » 04.5.2011 22:11

taky přispěju s něčím do mlýna :P http://zpravy.idnes.cz/belgicke-mesto-t ... anicni_aha

Uživatelský avatar
JirkaR
Uživatel
Příspěvky: 146
Registrován: 04.9.2010 17:27
Bydliště: Praha

Re: Cyklisté a koleje - patří k sobě?

Příspěvek od JirkaR » 04.5.2011 20:00

Ten tunel pod Vyšehradem je pro cyklistu děs (naštěstí tam jezdím jen výjimečně), pochopitelně o dost líp je na tom ten, kdo se nebojí občas jet taky po silnici s auty (jako třeba já), zrovna tady se ale musí jet kvůli svodidlům opravdu násobně delší úsek. Ale rozčilují mě z principu tyhle "cyklostezky" s nápisem "veď kolo" - prezentuje se to na pohled jako náramné opatření pro cyklisty, ale uvědomil si někdo, že má takové opatření přesně stejný význam jako kulatá značka s červeným okrajem "Zákaz vjezdu cyklistů"?! Protože po silnici dle předpisů jet nesmím, když vede souběžně cyklostezka, a po té cyklostezce jet nesmím taky, když mi to cedulka výslovně zakazuje. Za takovou "podporu" tedy díky... Když kolo vedu, tak jsem chodec a můžu na každý chodník i bez drahých cedulek.

Jinak v provozu jezdím i já čím dál víc, protože na stezkách se bohužel chodci, a ještě víc bruslaři (a ti psi) chovají nepředvídatelně a brání v průjezdu víc než je nutné. Řidiči aut se chovají přece jen mnohem, mnohem předpisověji a předvídatelněji.

Ale napadá mě ještě k tramvajím - jsou místa, kde mezi parkujícími auty a tramvajovou tratí není místo pro automobil, ale je tam bohatě místo pro pomalu jedoucího cyklistu. Namátkou Újezd směrem na Anděl, nebo od světel Na Knížecí většina úseku směrem k pěší zóně Anděl. Když tam na kole jedu, tak vidím že bych se tam vešel pomalu dvakrát, tramvaj náhle nevybočí (leda by náhle vykolejila, že :lol: ) a i přerušovaná čára mi odstup od kolejí znázorňuje - přesto se mi několikrát stalo, že se ta tram táhla pomalu krokem za mnou a nepustila se do předjíždění, i když jsem do profilu ani omylem nemohl zasahovat. Bylo mi trapně, protože zdržovat MHD nemám v úmyslu, a kdybych tohle věděl tak do toho úseku souběžně s tou tram nepojedu ale pustím ji. Jenže ono toho místa bylo opravdu bohatě pro oba.

Uživatelský avatar
Láďa
Uživatel
Příspěvky: 954
Registrován: 24.8.2009 22:07

Re: TT Pankrác - Budějovická - Dvorce - Lihovar (Smíchovské n.)

Příspěvek od Láďa » 04.5.2011 19:29

Já tam jezdím stále. A to z toho důvodu, že to používám jako výpadovku ven z Prahy. :-) To docela i honím čas, takže byť je to frekventované, tak je to stále rychlé.

Uživatelský avatar
Karosák
Uživatel
Příspěvky: 3856
Registrován: 07.2.2008 18:49
Bydliště: Wydzielone korytarze
Kontaktovat uživatele:

Re: TT Pankrác - Budějovická - Dvorce - Lihovar (Smíchovské n.)

Příspěvek od Karosák » 04.5.2011 19:24

Já jsem cyklomagistrálu Výtoň-Modřany opustil asi před 2 lety protože to na odpolední vyjížďku opravdu není :D Tam je to fajne po ránu, nebo v noci. Nevím co bylo myšleno tou "tichou smrtí" jestli bruslaři, nebo kolizisti. Každopádně mě tam v tom hustém provozu asi nejvíc dělali starosti volně pobíhající psi a bruslaři. Chodci a kočárky se chovali ukázněně, ve svém pruhu, volnou chůzí. Ale čokl co vylítne z roští za míčkem je první zrada a bruslař (či dva) co bruslí tak parádně, že je mu stezka úzká a v uších má mp3 je snad záludnější, než ten pes.
Diskusi klíďo přesuňte, je to zajímavé, neb po Praze na šlapohybu také nasazuji vlastní život.

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: TT Pankrác - Budějovická - Dvorce - Lihovar (Smíchovské n.)

Příspěvek od Bobik » 04.5.2011 18:48

Tak a nebylo by lepší tam raději nekreslit nic, než to takhle mít zmršený? Ono celý to nábřeží je na ten provoz moc úzký. To že tam "za levno" na zdánlivě dost široký chodník namalujou cyklostezku + pěšostezku podle mě k těm krizovým situacím akorát nahrává. Chodci se rozčilujou, protože jsou přece "na svým", cyklisti taky, nikdo nemá moc snahu uhýbat, když je to tam pro ně vyhrazený, ale že to tam ten nápor nemá šanci zvládnout se už neřeší. A t jsem zapomněl na bruslaře, takovou třešničku na dortu toho všeho. Osobně bych tam nešel ani jako chodec (protože kdo má furt dávat bacha odkud se přiřítí "tichá smrt") ani jako kolista (protože kdo má furt jezdit krokem když se tam pořád motaj chodci). Buď to udělat pořádně a bezpečně (tzn odděleně a dostatečně široký) nebo raději nic.

Odpovědět