Provoz fóra

Co se nevešlo. Pokud chcete znát názory jiných i na netramvajová témata, ptejte se zde. Máte něco, o co se chcete podělit s ostatními? Pak pište sem...

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
Polaanek
Uživatel
Příspěvky: 172
Registrován: 26.4.2007 16:16

Re: Provoz fóra

Příspěvek od Polaanek » 14.12.2012 22:43

kruťák píše:Jinak souhlasím s názorem, že se někdo hrabal v záznamech a než tyto změny prolezou do všech DN serverů, tak to chvilku trvá... takže stay tuned 8-)
No, právě už mi to přijde dlouho, již více než 24 hodin, změny by měly být vypropagované do několika hodin, zas tak pomalé to není. Jak jsem psal, v úterý jsem schopen zjistit případně víc.
Ale určitě by stálo za to "proklepnout" poskytovatele hostingu (tvůrce name záznamu) (představa, že jsem na internetu životně závislý, např e-shop...)

Uživatelský avatar
kruťák
Uživatel
Příspěvky: 3166
Registrován: 23.2.2010 0:24
Bydliště: mobilnitabla.cz
Kontaktovat uživatele:

Re: Provoz fóra

Příspěvek od kruťák » 14.12.2012 22:34

Omlouvám se za mystifikaci. V práci přes 02 optiku ani doma přes 02 ADSL nefunguje, poslední přístup přes 02 jsem měl včera kolem 13. hod. tedy "před změnou". Jinak souhlasím s názorem, že se někdo hrabal v záznamech a než tyto změny prolezou do všech DN serverů, tak to chvilku trvá... takže stay tuned 8-)

Polaanek
Uživatel
Příspěvky: 172
Registrován: 26.4.2007 16:16

Re: Provoz fóra

Příspěvek od Polaanek » 14.12.2012 21:39

Absolut píše:Aniž bych cokoliv věděl o tom, jaký máme internet v práci, tak mi tam dnes fórum nejelo.

A psal mi kolega MKzB mejlem, že mu celé pražské tramvaje hlásí error 105 a že neví proč.
Error 105 - chyba překladu DNS, jméno domény nenalezeno... Tedy stejný problém jako u mě (DNS). Co má kolega za poskytovatele?
P.S.: Ať si nastaví DNS Google, tam to jde... IP: 8.8.8.8 a 8.8.4.4

Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Re: Provoz fóra

Příspěvek od Absolut » 14.12.2012 21:34

Aniž bych cokoliv věděl o tom, jaký máme internet v práci, tak mi tam dnes fórum nejelo.

A psal mi kolega MKzB mejlem, že mu celé pražské tramvaje hlásí error 105 a že neví proč.

Polaanek
Uživatel
Příspěvky: 172
Registrován: 26.4.2007 16:16

Re: Provoz fóra

Příspěvek od Polaanek » 14.12.2012 19:55

MOp píše:Cili je to neco, co my ovlivnit nemuzeme a musi se vyresit samo.
Toť otázka, viz níže, jde o to, jestli je prvotní DNS záznam šířen korektně.
Jinak, jak jsem psal, s Telefónicu to budu řešit v úterý, a dám vědět, jak to dopadlo, a včem byl/je problém.

XSC
Uživatel
Příspěvky: 1567
Registrován: 19.11.2004 21:38
Bydliště: 8,24,B

Re: Provoz fóra

Příspěvek od XSC » 14.12.2012 19:55

MOp píše:Cili je to neco, co my ovlivnit nemuzeme a musi se vyresit samo.
Ovlivnit se to trochu dá. Nahlásit problém providerovi, ať to to zkontroluje. Občas pak věci začnou záhadně fungovat :-)

XSC
Uživatel
Příspěvky: 1567
Registrován: 19.11.2004 21:38
Bydliště: 8,24,B

Re: Provoz fóra

Příspěvek od XSC » 14.12.2012 19:54

Také se mohlo stát, že na hostingu dělali nějakou změnu konfigurace a než se tato změna přelije do všech DNS, tak to občas trvá.
Jinak O2 má v DNS bordel asi častěji. Není to tak dávno, co jsem známému musel stahovat drivery doma, protože z O2 se na stránky supportu Epsonu nedalo dostat, ze zbytku sítě vše OK.

Uživatelský avatar
MOp
Administrátor
Příspěvky: 4740
Registrován: 18.1.2007 22:38
Bydliště: Všude dobře v Konstalu105N nejlíp!
Kontaktovat uživatele:

Re: Provoz fóra

Příspěvek od MOp » 14.12.2012 19:53

Cili je to neco, co my ovlivnit nemuzeme a musi se vyresit samo.

Polaanek
Uživatel
Příspěvky: 172
Registrován: 26.4.2007 16:16

Re: Provoz fóra

Příspěvek od Polaanek » 14.12.2012 19:49

Doma přes UPC jede vše ok, ale přes vodafone v mobilu stránky též nejdou... Proto jsem se ptal, zda jde o problém s nímž můžeme něco udělat my....
Ješě mě napadlo, zeptat se registrátora, zda daný DNS záznam je propagován korektně ostatním DNS (bohužel nevím, jak například toto přesně funguje). Například v souvislosti s DNSSEC, který používá váš registrátor. (například, zda je ten "klíč" korektní)

S tím, že to nejde u vodafonu, mě teď napadlo, že by to i mohlo být tím klíčem k DNSSEC. Pokud se nemýlím, tak má li další ISP na svém DNS také DNSSEC, a šířený klíč není v pořádku, pak tento DNS záznam u nich nefunguje (není totiž korektní). ISP, kteří nepoužívají DNSSEC, pak zřejmě fungují.

Toto je pouze má doměnka na základě znalostí které mám a příznakům.
---
DNSSEC je novinka, jedná se o digitální podpis (něco jako třeba elektronický podpis, který může mít každý z nás). Kde tento říká, že tento DNS záznam šíří důvěryhodná (certifikovaná) autorita. (Obrana proti podvodným DNS, záznamům, kdy se dá podstrčením falešných DNS, záznamů přesměrovat uživatel na podvodné stránky, např. pro pfishing)

Uživatelský avatar
Petr
Provozovatel
Příspěvky: 2040
Registrován: 14.11.2003 8:36
Bydliště: ....Brejšín přes noc na flešku hodí novej program křižovatky, já s Démonem zajedem přešroubovat znač
Kontaktovat uživatele:

Re: Provoz fóra

Příspěvek od Petr » 14.12.2012 19:37

Polaanek píše:Nejsem v tom taky "kovaný", dělám jen "síťařinu", ale tyhle vyšší protoky bohužel také moc neznám, vím jen zběžně, jak fungujou. Nicméně to vypadá na problém DNS Telefónicy (při použití DNS googlo je v pořádku), proto jsem chtěl vědět, jestli má taky někdo tento problém. Případně, jestli nemáte info, že váš regoistrátor domény nedělal nějaké zásahy ohledně DNS.

Doufám, že je to takto srozumitelné alespoň trochu. Jinak s Telefónicou se to pokusím vyřešit sám.
Doma přes UPC jede vše ok, ale přes vodafone v mobilu stránky též nejdou... Proto jsem se ptal, zda jde o problém s nímž můžeme něco udělat my....

Polaanek
Uživatel
Příspěvky: 172
Registrován: 26.4.2007 16:16

Re: Provoz fóra

Příspěvek od Polaanek » 14.12.2012 19:35

Petr píše:Zcela na rovinu. Nejsme v tomhle asi tak "kovaní", tak polopaticky. V čem vidíte problém? U registrátora domény jsou nastavena správná dns které patří poskytovateli hostingu....
Zjednoduším. Předpokládám, že jak funguje DNS a k čemu je víte. Překlad jmenné adresy na číslenou (případně i opačně).
např.: http://www.prazsketramvaje.cz = IP 37.9.168.15
Každý poskytovatel (ISP) má (většinou) svoje vlastní DNS, a tudíž každé jednotlivé DNS musí znát ten překlad jméno -> IP.
No, a DNS Telefónicy tento překlad neznají, tedy při zadání http://www.prazsketzramvaje.cz se nepřeloží na IP adresu a tedy se nezobrazí stránka, protože není známa IP adresa.
Viz první příspěvek (14:05)
---
U registrátora se vytvoří DNS záznam, tento vypadá v pořádku. Tento záznam se pak šíří na ostatní DNS servery (na tzv. root - ve světě cca 13 serverů, znají celý internet, a dále pak na DNS jednotlivých ISP.) No, a vypadá to, že DNS ISP Telefónica nemají tento záznam z nějakého důvodu korektní (vrací chybu viz níže). Tento problém je pravděpodobně od 13.12.2012 16:58:45 (viz můj příspevěk v 15:49), kdy došlo asi k nějhaké změně ohledně zánznamu DNS (nasazení/úprava DNSSEC), jak je vidět v odkazech na nic.cz a domaintools.
---
Nejsem v tom taky "kovaný", dělám jen "síťařinu", ale tyhle vyšší protoky bohužel také moc neznám, vím jen zběžně, jak fungujou. Nicméně to vypadá na problém DNS Telefónicy (při použití DNS googlo je v pořádku), proto jsem chtěl vědět, jestli má taky někdo tento problém. Případně, jestli nemáte info, že váš regoistrátor domény nedělal nějaké zásahy ohledně DNS.

Doufám, že je to takto srozumitelné alespoň trochu. Jinak s Telefónicou se to pokusím vyřešit sám.

Uživatelský avatar
Petr
Provozovatel
Příspěvky: 2040
Registrován: 14.11.2003 8:36
Bydliště: ....Brejšín přes noc na flešku hodí novej program křižovatky, já s Démonem zajedem přešroubovat znač
Kontaktovat uživatele:

Re: Provoz fóra

Příspěvek od Petr » 14.12.2012 19:11

Zcela na rovinu. Nejsme v tomhle asi tak "kovaní", tak polopaticky. V čem vidíte problém? U registrátora domény jsou nastavena správná dns které patří poskytovateli hostingu....

Polaanek
Uživatel
Příspěvky: 172
Registrován: 26.4.2007 16:16

Re: Provoz fóra

Příspěvek od Polaanek » 14.12.2012 18:59

kruťák píše:Já sem přistupuju z práce (optika O2, kabel CRa, satelit UPC, T-Mobile VDSL), domova (wi-fi, ADSL od O2) i mobilu (3G T-Mobile) a nepozoruji jediný problém 8-)
na tom ADSL od O2, jaké máš DNS servery? Případně jaké používáš? (Případně i na té druhé přípojce od O2 (co je to přesně za službu - obchodní název víš?) Případně, mohl bys zkusit nslookup jak já?

(pokud se bude zdát, že to zde plevelíme, tak do PM)

Uživatelský avatar
kruťák
Uživatel
Příspěvky: 3166
Registrován: 23.2.2010 0:24
Bydliště: mobilnitabla.cz
Kontaktovat uživatele:

Re: Provoz fóra

Příspěvek od kruťák » 14.12.2012 18:13

Já sem přistupuju z práce (optika O2, kabel CRa, satelit UPC, T-Mobile VDSL), domova (wi-fi, ADSL od O2) i mobilu (3G T-Mobile) a nepozoruji jediný problém 8-)
Pouze se mě dotkl nedávný, již vyřešený problém s tím, že některé IP byly chybně na blacklistu...

Polaanek
Uživatel
Příspěvky: 172
Registrován: 26.4.2007 16:16

Re: Provoz fóra

Příspěvek od Polaanek » 14.12.2012 17:45

gabuliatko píše:Obávám se, že kdyby to opravdu bylo celým O2 tak tu píše víc lidí, zkuste napsat ještě někdo, kdo máte vDSL od O2 zda Vám to normálně jede.
Pokud si budou myslet jako já, že výpadek je na straně těchto stránek... Stačí použít jiné DNS (já mám teď google) a jde to bez rpoblémů...

Odpovědět