Humor

Co se nevešlo. Pokud chcete znát názory jiných i na netramvajová témata, ptejte se zde. Máte něco, o co se chcete podělit s ostatními? Pak pište sem...

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
Uživatelský avatar
Petrpes
Uživatel
Příspěvky: 2235
Registrován: 28.8.2008 22:03
Bydliště: psí bouda
Kontaktovat uživatele:

Re: Humor

Příspěvek od Petrpes » 23.4.2013 13:08

Milane, za dobrotu na žebrotu, příště bych se na ně vykašlal.
Jinak ta dikce Tvého projevu je skutečně srovnatelná s vůdcem, ale to na lidi platí, to už v minulosti úspěšně vyzkoušeli i jiní. Jen to neaplikovali v tramvaji :]

thriller2
Uživatel
Příspěvky: 1074
Registrován: 19.2.2009 19:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Humor

Příspěvek od thriller2 » 23.4.2013 10:20

Milane, nenech se rozházet. Řekls to hezky, udělals dobře, já bych ti byl třeba vděčnej, bejt na zastávce a pořebovat 6 nebo 18.

MM-Mikulovsky
Uživatel
Příspěvky: 8468
Registrován: 24.1.2010 10:44
Bydliště: SčK / Praha 4 -Michle
Kontaktovat uživatele:

Re: Humor

Příspěvek od MM-Mikulovsky » 23.4.2013 8:59

Honza: 1.) "mícháš jabka s hruškama" či "meleš o voze, když já o voze" - slušnost (a spousta dalších věcí) se v psané formě vyjadřují značně odlišně od projevu mluveného.

2.) a) Dobře podání "fakt" - obsahově shodné "čistější - neosobnější oznámění" s mým
"kdo směřuje na Náměstí bratří Synků a dálena linkou 6 a 18, nastoupí a pojede dvě zastávky na Palackého náměstí, přes nějž jsou uvedené linky odkloněny"
by mohlo být jedině:
"směřující na Náměstí bratří Synků a dále linkami 6 a 18 se musí přepravit touto tramvají na druhou zastávku Palackého náměstí, přes níž jsou uvedené linky odkloněny".
Jde totiž o skutečnost, že je nevýhodné (pro omezenou kapacitu "nedotčené" TRAM + časovou délku cesty pomocí odkloněných linek) využít navrhovanou cestu pro cestující, jež mohou vyžít přímou cestu "nedotčenou" linkou 24 či 1 až 2 zastávky dojít pěšky!

3.)
Honza píše:... A právě kvůli tomu, že při krizových situacích člověk mnoho užitečných formulací zapomene, existují na většině pracovišť, kde je nutno hlásit do interkomu (dispečinky nákupních center, pokladny obchodních domů) seznamy hlášení, do kterých se doplňují pouze konkrétní údaje (proměnné).
Na toto jsem už vlastně v předstihu :lol: :lol: :lol: reagoval:
MM-Mikulovsky píše:... honza: ano, vítky směřují správným směrem, ale:
1.) řidiči nejsou školeni v rétorice = mluvíme tedy "jak nám zobák narost" ...
Myšleno je tím i to, že nám nejsou vysvětleny/předloženy možné "vzorové formulace" pro očekávatelné situace v provozu MHD!
+ se na to vztahuje toto:
von Špilberk píše:... Řidiči skutečně nemusí být antičtí rétoři, mohou mít nějakou vadu řeči, občas koktají nebo se přeřeknou, mají výrazné éérrr nebo něco jiného. Zkrátka mají z nějakého důvodu ostych mluvit k lidem, i když je to jenom do mikrofonu. A že jich může být hodně. Ale jsou slušní a chtějí cestujícím tu informaci poskytnout, tak se přemůžou. Když to teď viděli nebo to uslyší někde jinde, začnou třeba přemýšlet, jestli se na to hlášení radši nevykašlat, aby je někdo nenahrál, nedal na net a pak si z nich nedělal :zadnice . ...
+ Řidič dělá co? Řidič řídí = má při jízdě vozidla věnovat maximální (plnou) pozornost dění na komunikaci = nemá "šanci"/čas si něco připravit a je rád, že co nejrychleji při stanicování (aby vzniklo co nejmenší zpoždění) potřebnou informaci řekne tzv. "z patra" a v případě vhodnosti podání informace za jízdy (respektive i "jen" např. ještě při stání, ale čekání před SSZ na signál "volno") naprosto jedině může mluvit z paměti, protože čtení by bylo nebezpečné pro zdraví přepravovaných i okolních účastníků provozu!!!

Uživatelský avatar
Honza
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: 02.10.2010 13:48

Re: Humor

Příspěvek od Honza » 23.4.2013 2:13

MM-Mikulovsky píše: - Řidič není stroj, ale člověk = každý slušně vychovaný člověk, když někam vstoupí či někoho osloví, tak pozdraví :!: :!:
Vážení cestující je naprosto dostačující oslovení, pozdrav se v tomto případě nepoužívá. Nedej bože, abys začal třeba obchodní korespondenci Dobrý den.
MM-Mikulovsky píše:- Podávat fakta verzus "podsouvat scénáře" a ty myslíš, že všichni cestující se vyznají v poloze zastávek, vedení všech TRAM linek a atd.?
Asi si nerozumíme. Jakoukoli informaci jde podat jako holá fakta a jako podsunutý scénář. Vždycky bude o několik úrovní lépe znít přestup na linku XY ve směru YZ a ZY je v zastávce YY v ulici XX, než jestli chcete jet na YZ nebo ZY, jeďte linkou XY, která staví za rohem. Tohle lze říct člověku, který se osobně a výslovně zeptá, ale nikoli do projevu, kterým oslovuješ větší množství lidí.

A právě kvůli tomu, že při krizových situacích člověk mnoho užitečných formulací zapomene, existují na většině pracovišť, kde je nutno hlásit do interkomu (dispečinky nákupních center, pokladny obchodních domů) seznamy hlášení, do kterých se doplňují pouze konkrétní údaje (proměnné).

Uživatelský avatar
kruťák
Uživatel
Příspěvky: 3166
Registrován: 23.2.2010 0:24
Bydliště: mobilnitabla.cz
Kontaktovat uživatele:

Re: Humor

Příspěvek od kruťák » 22.4.2013 21:57

vonŠ: Cílem nebylo si z MM-M dělat srandu na TF, jak jistě vidíš, video je neveřejné, tedy kdo k němu nemá přímý odkaz, nenajde je. Video jsem soukromě poslal jen pár kámošům a nečekal jsem tak obrovský ohlas a vůbec šíření. Mazat už to teď nebudu, když se tu rozběhla taková debata, tak ať už je jasné, o čem je řeč...

Uživatelský avatar
Láďa
Uživatel
Příspěvky: 954
Registrován: 24.8.2009 22:07

Re: Humor

Příspěvek od Láďa » 22.4.2013 20:53

9001 píše:http://www.k-report.net/discus/obrazky/52/72/825272.jpg (c) Thriller

Jaká to je linka? Napovím že se jedná o trasu jedné linky, která opravdu vyjede :lol:
Pomotaná 293. :roll:

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10210
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Humor

Příspěvek od 9001 » 22.4.2013 18:53

http://www.k-report.net/discus/obrazky/52/72/825272.jpg (c) Thriller

Jaká to je linka? Napovím že se jedná o trasu jedné linky, která opravdu vyjede :lol:

Uživatelský avatar
piskvorrr
Uživatel
Příspěvky: 391
Registrován: 09.6.2010 12:48

Re: Humor

Příspěvek od piskvorrr » 22.4.2013 15:23


von Špilberk
Uživatel
Příspěvky: 4464
Registrován: 23.2.2012 8:27
Bydliště: 15 minut chůze od vozovny Pankrác

Re: Humor

Příspěvek od von Špilberk » 22.4.2013 14:43

kruťák píše:Já bych to nedramatizoval, prostě někdo podá info, někdo podá nadstandardní info a někdo nepodá žádné info. Tyto tábory se nikdy neshodnou a nemá cenu někoho kamenovat za to, že patří tam či onam. Kamenovat můžeme jen ty, kteří nepodají žádné info i v případě, kdy jim to je nařízeno.
To je sice moc pěkné, ale právě byl tábor těch, kteří informují, morálně (možná i početně) oslaben a tábor těch, co neinformují, byl morálně (a možná i početně) posílen. Řidiči skutečně nemusí být antičtí rétoři, mohou mít nějakou vadu řeči, občas koktají nebo se přeřeknou, mají výrazné éérrr nebo něco jiného. Zkrátka mají z nějakého důvodu ostych mluvit k lidem, i když je to jenom do mikrofonu. A že jich může být hodně. Ale jsou slušní a chtějí cestujícím tu informaci poskytnout, tak se přemůžou. Když to teď viděli nebo to uslyší někde jinde, začnou třeba přemýšlet, jestli se na to hlášení radši nevykašlat, aby je někdo nenahrál, nedal na net a pak si z nich nedělal :zadnice . Zkrátka aby nedopadli jako kolega.
Naopak kolegové, kteří hlásí jen nezbytně nutné povinné minimum (a i to jen někdy), právě dostali důkaz, že to dělají dobře. Aspoň si je žádný Jouda nenahraje a nebude si z nich dělat srandu. A taky je to dobrá výmluva, kdyby přišla stížnost na neinformování: "Mám strach, že si mě někdo nahraje a bude si ze mě dělat legraci."

Jinak k MÚ: Byla na Národní a týkala se linek 6,9, 18 a 22. Jsem přesvědčen, že slušní řidiči měli zvednout mikrofon na linkách 3, 14 a 24; 10 a 16; 17; a taky 12 a 20.
Honza píše:Jde o stylistickou podobu projevu a melodii hlasu, která připomíná spíše cirkusáka nebo prodejce limonády, než seriozního řidiče tramvaje, který se snaží cestujícím poradit…
Ano, kolega má výrazný a pronikavý hlas. Dost ale pochybuji o tom, že měl možnost si ten hlas vybrat, takže s tím těžko půjde něco udělat. 8-)

MM-Mikulovsky
Uživatel
Příspěvky: 8468
Registrován: 24.1.2010 10:44
Bydliště: SčK / Praha 4 -Michle
Kontaktovat uživatele:

Re: Humor

Příspěvek od MM-Mikulovsky » 22.4.2013 13:02

Honza píše:... Zase: je třeba být zdvořilý, stručný a jasný: "Vážení cestující, upozorňuji vás, že z technických důvodů je uzavřena Národní třída. Přestup na linky X a Y je v této zastávce" jakékoli kudrlinky typu jménem svým i dopravního podniku jsou k ničemu, neboť text zesložiťují a roste možnost neporozumění a nedorozumění. Stejně jako podsouváním scénářů – podáváš fakta, linky jedou tudy a tudy, žádné pokud jedete. Tónem hlasu podtrhuješ důležité informace, nezdůrazňuješ zbytečnosti. ...
- Řidič není stroj, ale člověk = každý slušně vychovaný člověk, když někam vstoupí či někoho osloví, tak pozdraví :!: :!:
- Podávat fakta verzus "podsouvat scénáře" a ty myslíš, že všichni cestující se vyznají v poloze zastávek, vedení všech TRAM linek a atd.? Tak to promiň, že se ti zplna hrdla :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: , protože i lidi pravidelně (nemluvě o těch "náhodně") jezdící z KN zc či Moráně na Botaniku až Fidlovačku vědí většinou maximálně, že se tam dostanou l. 6, 18 a 24, ale o směřování dalších linek nemají potuchy a tedy ani představu jak se dostat k odklonové trase l. 6 a 18 na PN, když některou z nich jezdí na NBS - Spořilov / Voz. PA :!:

Uživatelský avatar
Honza
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: 02.10.2010 13:48

Re: Humor

Příspěvek od Honza » 22.4.2013 4:02

MM-Mikulovsky píše: 1.) řidiči nejsou školeni v rétorice = mluvíme tedy "jak nám zobák narost"
Určitě si prošel školením o radiovém provozu, stačí použít zkušenosti z něj. ;)
MM-Mikulovsky píše: 2.) ono mnohdy už jen ve voze je mnoho zvukových ruchů (hluk od vozu či cestujících), které je pro účelnost hlášení nutné "přeřvat" = je ohromný technický a psychologycký rozdíl mezi podáváním informací blízko se nalézajícímu jednotlivci (který si navíc podání informací vyžádal) a neočekávaným informováním davu.
Zase: je třeba být zdvořilý, stručný a jasný: "Vážení cestující, upozorňuji vás, že z technických důvodů je uzavřena Národní třída. Přestup na linky X a Y je v této zastávce" jakékoli kudrlinky typu jménem svým i dopravního podniku jsou k ničemu, neboť text zesložiťují a roste možnost neporozumění a nedorozumění. Stejně jako podsouváním scénářů – podáváš fakta, linky jedou tudy a tudy, žádné pokud jedete. Tónem hlasu podtrhuješ důležité informace, nezdůrazňuješ zbytečnosti.
MM-Mikulovsky píše: 3.) když navíc mám snahu informovat rozhlasem v salónu cestující nejen v TRAM, ale i na zastávce, tak je třeba "přeřvat" násobně - je tam podstatně větší hluk z okolní dopravy a nesoustředěnost cestujících díky jejich výstupu/nástupu = skutečně by bylo třeba mít možnost využít venkovní reprák na TRAM
Pokud nesplníš výše uvedené, žádný hlášení ven nepomůže. Jenom tenhle paskvil uslyší víc lidí a staneš se hvězdou Youtubu. ;)

A nemyslím to nijak špatně, jen jako dobrou radu – mám s tímhle trochu zkušeností. :)

MM-Mikulovsky
Uživatel
Příspěvky: 8468
Registrován: 24.1.2010 10:44
Bydliště: SčK / Praha 4 -Michle
Kontaktovat uživatele:

Re: Humor

Příspěvek od MM-Mikulovsky » 22.4.2013 0:57

kruťák: to už mi také došlo, že selhala technika - navíc páč o takové možnosti i konkrétně této techniky vím, tak si ji většinou na konečné zkusím (byť jen třeba "haló, haló" či "1, 2, 3").

chemik: dle mne i PDT je nadstandart to co není přikázáno nadřízeným pracovníkem - takže když pro řidiče linky 3 nebylo nic o informování cestujících nařízeno, tak celá moje aktivita v tom směru byla nadstandartní
jinak, je-li mimořádnost způsobena jiným subjektem než DPP, tak se to snažím uvést i v případech přikázaného informování = dělám jej v ten moment zase nadstandartně, ale to (defakto ze zcela sobeckého důvodu), aby nebylo chybně nadáváno DPP a tedy mně - pro cestující nejjednodušeji jako pro ně nejbližšího (oznamujícího) pracovníkovi DPP :!:

honza: ano, vítky směřují správným směrem, ale:
1.) řidiči nejsou školeni v rétorice = mluvíme tedy "jak nám zobák narost"
2.) ono mnohdy už jen ve voze je mnoho zvukových ruchů (hluk od vozu či cestujících), které je pro účelnost hlášení nutné "přeřvat" = je ohromný technický a psychologycký rozdíl mezi podáváním informací blízko se nalézajícímu jednotlivci (který si navíc podání informací vyžádal) a neočekávaným informováním davu.
3.) když navíc mám snahu informovat rozhlasem v salónu cestující nejen v TRAM, ale i na zastávce, tak je třeba "přeřvat" násobně - je tam podstatně větší hluk z okolní dopravy a nesoustředěnost cestujících díky jejich výstupu/nástupu = skutečně by bylo třeba mít možnost využít venkovní reprák na TRAM

Uživatelský avatar
Honza
Uživatel
Příspěvky: 272
Registrován: 02.10.2010 13:48

Re: Humor

Příspěvek od Honza » 21.4.2013 23:24

chemik píše:Milane, informovat cestující standartně je podle mýho to, že jim řeknu:
"Linka je z důvodu MU odkloněna přes do..."
Nadstandart je:
"Linka je z důvodu nálezu podezřelého kufříku odkloněna přes do..."
Ale tady vůbec nejde o tohle; podávané informace jsou relativně v pohodě a díky za ně. Jde o stylistickou podobu projevu a melodii hlasu, která připomíná spíše cirkusáka nebo prodejce limonády, než seriozního řidiče tramvaje, který se snaží cestujícím poradit…

Uživatelský avatar
kruťák
Uživatel
Příspěvky: 3166
Registrován: 23.2.2010 0:24
Bydliště: mobilnitabla.cz
Kontaktovat uživatele:

Re: Humor

Příspěvek od kruťák » 21.4.2013 22:20

MM-Mikulovsky píše:pomocí rozhlasového zařízení do vozu (...) zní v záznamu jako že jsem mikrofon nepoužil
Původně jsem myslel, že to mělo být určeno nějakým venkovním tlampačem pro lidi na zastávce KN (dc), kde jich čekaly desítky na 6 a 18. Ale pak mi došlo že tram žádným venkovním tlampačem nedisponuje. Do vozu nic nešlo, zřejmě selhala technika :wink:
Pro možnost zapnutí hlášení řidiče do repráku pro nevidomé bych byl také.
Chemik: No je pravda, že hned po hlášení "z důvodu policejní uzávěry" se všichni začali všech ptát, co se tam stalo :D kdežto když řidič zahlásí MU, tak to každý nechá být...

Já bych to nedramatizoval, prostě někdo podá info, někdo podá nadstandardní info a někdo nepodá žádné info. Tyto tábory se nikdy neshodnou a nemá cenu někoho kamenovat za to, že patří tam či onam. Kamenovat můžeme jen ty, kteří nepodají žádné info i v případě, kdy jim to je nařízeno.

Uživatelský avatar
chemik
Uživatel
Příspěvky: 1776
Registrován: 29.5.2009 10:02
Bydliště: Tam, kde jezdí třistačtrnda

Re: Humor

Příspěvek od chemik » 21.4.2013 22:05

Milane, informovat cestující standartně je podle mýho to, že jim řeknu:
"Linka je z důvodu MU odkloněna přes do..."
Nadstandart je:
"Linka je z důvodu nálezu podezřelého kufříku odkloněna přes do..."

Odpovědět