čočky

Archiv starých nebo neaktuálních příspěvků. Příspěvky, které přinášejí informace, jejíchž poselství již bylo naplněno v minulosti.

Moderátoři: DavidD, TRAM-FÓRUM

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10207
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: čočky

Příspěvek od 9001 » 11.8.2011 18:58

dave píše:Proč to dělat všechno složitě, mají si vzít příklad ze Švýcarů když tramvajím bliká oranžová barva na semaforu tramvaj může jet, když nebliká nemůže jet, myslím si že, i barvoslepí to dobře rozezná. Ale to by nebyla ČR kde se musí všechno dělat draze a složitě.
Jenže tohle je zase moc jednoduchý. Blikající žlutá se u nás rovná křižovatka mimo provoz platí DZ.

dave
Uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 11.8.2011 17:51

Re: čočky

Příspěvek od dave » 11.8.2011 18:21

Proč to dělat všechno složitě, mají si vzít příklad ze Švýcarů když tramvajím bliká oranžová barva na semaforu tramvaj může jet, když nebliká nemůže jet, myslím si že, i barvoslepí to dobře rozezná. Ale to by nebyla ČR kde se musí všechno dělat draze a složitě.

ElWapp
Uživatel
Příspěvky: 540
Registrován: 14.5.2009 19:29

Re: čočky

Příspěvek od ElWapp » 14.8.2009 13:16

Dnes kolem půl jedné u branických čoček postávala jakási výprava pánů v košilích, na chodníku byl zaparkován bus DP s čelní orientací "Smluvní jízda"...

Uživatelský avatar
mart337
Uživatel
Příspěvky: 1035
Registrován: 21.8.2008 22:26

Re: čočky

Příspěvek od mart337 » 04.8.2009 17:44

Neo_Moucha píše:K celé kauze nové barevné čočky mám jeden postřeh - v tv reportáži říkali, že jeden z hlavních problémů je, že (ne doslova) "...řidič není nijak upozorňován, že se blíží "stůj", a tak pak buď musí hodně brzdit, anebo projet těsně na červenou..."

to se dá ale krásně vyřešit na stávajících čočkách, jak jsem to viděl například ve Švýcarsku - když se blíží změna na stůj, čočky blikají...
(jinak mají ve Švýcarsku myslím jen o tečku navíc, ale tu my nepotřebujeme, protože jsme inteligenti :D )
a nemuselo by se měnit na barevné atd.

co vy na to?

Tak to je kec. Dle směrnice když se blíží na stůj, tak se k bílé šipce do směru má rozsvítit červená čárka - základna.

Uživatelský avatar
willyjeff
Uživatel
Příspěvky: 1761
Registrován: 30.11.2004 16:11
Bydliště: Trollhättan (a když se probudim, tak Praha)
Kontaktovat uživatele:

Re: čočky

Příspěvek od willyjeff » 04.8.2009 14:55

Včera jsem dělal svačiny lince 24 a blíže jsem se tedy seznámil s Třebenickou variantou čoček a musim ji vyčíst to, že při přechodu z volna na stůj diody zhasnou, což je úplně stejný stav, jako když je SSZ vypnuté.

Uživatelský avatar
Fořtík
Uživatel
Příspěvky: 2418
Registrován: 13.11.2003 22:51
Bydliště: Přijde den, kdy to odtajním! ;-)
Kontaktovat uživatele:

Re: čočky

Příspěvek od Fořtík » 04.8.2009 14:52

MF píše:Lampy s bílým křížem nebudou, neb ve zkušebního provozu bylo zjištěno, že je to nad chápání některých jedinců #-o
A já se ani nedivím, mě se to taky nelíbilo. Proč tam prostě nemohl buď svítit jenom symbol, nebo jenom bílý kříž? Blikající bílý kříž na červeném symbolu, to se mi teda opravdu nelíbilo. :?

MF
Uživatel
Příspěvky: 4274
Registrován: 04.3.2007 19:28

Re: čočky

Příspěvek od MF » 04.8.2009 14:21

willyjeff píše:Pokud se tedy vybere nový systém SSZ, doopravdy se někde osadí? Pokud vím, tak "blikající stromeček" i jako upozornění na stůj je jen na pár místech. Začínám pochybovat, že i tyhle novoty budou všude...Ostatně stejně jako nový typ návěstidel pro výhybky (jak mají různé poruchy zobrazovat bílím křížem z diod). I na Kobylisích visí bílý kříž, takže ani nejnověji rekonstruované výhybky se tím návěstidlem neosazují ?
Lampy s bílým křížem nebudou, neb ve zkušebního provozu bylo zjištěno, že je to nad chápání některých jedinců #-o

Uživatelský avatar
willyjeff
Uživatel
Příspěvky: 1761
Registrován: 30.11.2004 16:11
Bydliště: Trollhättan (a když se probudim, tak Praha)
Kontaktovat uživatele:

Re: čočky

Příspěvek od willyjeff » 04.8.2009 13:59

Pokud se tedy vybere nový systém SSZ, doopravdy se někde osadí? Pokud vím, tak "blikající stromeček" i jako upozornění na stůj je jen na pár místech. Začínám pochybovat, že i tyhle novoty budou všude...Ostatně stejně jako nový typ návěstidel pro výhybky (jak mají různé poruchy zobrazovat bílím křížem z diod). I na Kobylisích visí bílý kříž, takže ani nejnověji rekonstruované výhybky se tím návěstidlem neosazují ?

P_V
Uživatel
Příspěvky: 4076
Registrován: 23.11.2003 18:49

Re: čočky

Příspěvek od P_V » 04.8.2009 3:43

Blikání před Stůj už navržené bylo. Ale byl požadavek, že nové čočky musí umět ukazovat i přihlášení a přípravu, což by na stávajících čočkách už nešlo. (že už na toto existuje přídavné návěstidlo s čárkami, se tak nějak přešlo...)

MF
Uživatel
Příspěvky: 4274
Registrován: 04.3.2007 19:28

Re: čočky

Příspěvek od MF » 04.8.2009 0:40

Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě...

Uživatelský avatar
Neo_Moucha
Uživatel
Příspěvky: 71
Registrován: 28.4.2007 13:29

Re: čočky

Příspěvek od Neo_Moucha » 03.8.2009 22:56

K celé kauze nové barevné čočky mám jeden postřeh - v tv reportáži říkali, že jeden z hlavních problémů je, že (ne doslova) "...řidič není nijak upozorňován, že se blíží "stůj", a tak pak buď musí hodně brzdit, anebo projet těsně na červenou..."

to se dá ale krásně vyřešit na stávajících čočkách, jak jsem to viděl například ve Švýcarsku - když se blíží změna na stůj, čočky blikají...
(jinak mají ve Švýcarsku myslím jen o tečku navíc, ale tu my nepotřebujeme, protože jsme inteligenti :D )
a nemuselo by se měnit na barevné atd.

co vy na to?

MF
Uživatel
Příspěvky: 4274
Registrován: 04.3.2007 19:28

Re: čočky

Příspěvek od MF » 25.7.2009 12:03

9001 píše:K těm jiným signalizacím. Asi jednou někoho napadne sjednotit všude. Přece oprávnění k řízení tram je státní pro celou republiku. A vím že jsou různě typy,ale čiště teroticky můžete jezdit všude po zaškolení s typem. A pokud se začně někdo na MD nudit...
Jezdit se dá vskutku všude, protože státní zkouška platí pro celou republiku. Jde jen o to, že za staré doby byly předpisy pro tramvaje prakticky jednotné pro všechna města a byly pouze rozdíly třeba v ovládání výhybek atp. Případně i vozy měly pár odlišností. Dnes si předpisy každý provozovatel dráhy stanovuje své a tak už jsou značné rozdíly i když je to z původního základu a vychází ze Zákona o drahách (rychlosti, značky...). Z toho vyplývá, že to už není tak jednoduché a třeba Praha požaduje po uchazeči na řízení tramvaje z jiného města absolvenci celého kurzu (bez závěrečné zkoušky - už jí má). Naopak třeba Liberec bral šoféry z větších měst bez problému, udělal jim frckurz, či jakési seznámení a s trochou nadsázky mohly jít druhý den jezdit...

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10207
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: čočky

Příspěvek od 9001 » 25.7.2009 11:51

K těm jiným signalizacím. Asi jednou někoho napadne sjednotit všude. Přece oprávnění k řízení tram je státní pro celou republiku. A vím že jsou různě typy,ale čiště teroticky můžete jezdit všude po zaškolení s typem. A pokud se začně někdo na MD nudit...

Uživatelský avatar
dušan
Uživatel
Příspěvky: 655
Registrován: 03.4.2004 10:02
Bydliště: v roce 2015 u nové tramvajové trati, tedy dá-li Bůh,Bém a DP

Re: čočky

Příspěvek od dušan » 25.7.2009 6:59

XSC píše:
dušan píše:dva typy signalizace v naší malé zemičce? ono stačí, že se jeden a ten samý zákon vykládá v každém městě jinak.
Kdyby šlo o semafory pro IAD, tak by mi to vadilo. Ale tramvají z Brna do Prahy stejně nikdo nepřijede :-) Vím, že ve vyhlášce je povinnost řídit se čočkami, pokud jedu v tramvajovém pásu. Ale praxe mi ukázala, že to stejně moc nefunguje, takže jedna signalizace navíc by situaci nezhoršila.
ano, ono řídit se čočkami, co si auto samo nenavolí nejde, proto odmítám taxi na kolejích! ale k brnu - to bychom ale za chvíli mohli mít uředním jazykem v brně ten jejich hantéc, vždyť pražáků tam taky moc nejezdí. nejde aby každé město s tram provozem mělo jinou signalizaci, už třeba jen z toho důvodu, že při nějaké mimořádné situaci se může stát, že tramvaják z Brna bude jezdit v Praze a obráceně (juj zajezdit si s K3N)

XSC
Uživatel
Příspěvky: 1567
Registrován: 19.11.2004 21:38
Bydliště: 8,24,B

Re: čočky

Příspěvek od XSC » 24.7.2009 19:58

dušan píše:dva typy signalizace v naší malé zemičce? ono stačí, že se jeden a ten samý zákon vykládá v každém městě jinak.
Kdyby šlo o semafory pro IAD, tak by mi to vadilo. Ale tramvají z Brna do Prahy stejně nikdo nepřijede :-) Vím, že ve vyhlášce je povinnost řídit se čočkami, pokud jedu v tramvajovém pásu. Ale praxe mi ukázala, že to stejně moc nefunguje, takže jedna signalizace navíc by situaci nezhoršila.

Zamčeno