Focení

Archiv starých nebo neaktuálních příspěvků. Příspěvky, které přinášejí informace, jejíchž poselství již bylo naplněno v minulosti.

Moderátoři: DavidD, TRAM-FÓRUM

7036
Uživatel
Příspěvky: 134
Registrován: 21.11.2003 20:10

Re: Focení

Příspěvek od 7036 » 28.10.2010 22:21

Neříkám, původní série úprav se mi vcelku líbila, ale naprosto všechno, co fricoolinek upravil na SJ 39, je dost přesvětlené a příšerně to zvýraznilo šum.

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10207
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení

Příspěvek od 9001 » 28.10.2010 16:04

A co nějaké úpravy vůbec neřešit. Přece to taky patří k době kdy byly pořízené. Má to takový nádech. Nemůžu si pomoct, ale souhlasím s MOpem. Originál je nej.

Upřímně na fotkách je spíš na slintání to co je tam zachyceno. Třeba Karlák bez té skleněné budovy, tyristorky na 12 s již neex reklamou, takhle by se dalo pokračovat přes starý Anděl, atd. Prostě u těhle fotek se na kvalitu ani tak nehraje. Taková byla doba. Až si spolu za 20 let sedneme nad současnými fotkami, tak taky budeme nadávat jak jsou špatné...

P_V
Uživatel
Příspěvky: 4076
Registrován: 23.11.2003 18:49

Re: Focení

Příspěvek od P_V » 28.10.2010 13:58

Zrovna v tomto případě byl originál barevně velmi slušný, bez toho růžového nádechu, na ten bych snad ani nesahal...
Doostření se mi moc nelíbí, jelikož jen zvýrazní zrno a taky šumy z jpegu.

MM-Mikulovsky
Uživatel
Příspěvky: 8468
Registrován: 24.1.2010 10:44
Bydliště: SčK / Praha 4 -Michle
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení

Příspěvek od MM-Mikulovsky » 28.10.2010 12:00

Opět se ukazuje pravdivost, mnou oblíbeného, rčení: "Vždy je možné něco zlepšit - nikdy nic nebude dokonalé." Na Mopově úpravě se mi, z tohoto pohledu, nejvíce zamlouvá, že si pohrál s odstraněním rušivého elementu jímž je roztátá vločka na objektivu ve středu dolní části fota.
Stále však trvám, na svém vyjádřeném názoru, že mi je přednější celkový dojem - atmosféra než snaha o technickou (přitom, jak jsem právě sdělil, nedosažitelnou) dokonalost, a zrovna ta vločka tu zimní atmosféru podtrhovala! Předešlý příspěvek měl být důvodem k zamyšlení autora původních úprav, s nimiž má dle mne přestat.

Uživatelský avatar
MOp
Administrátor
Příspěvky: 4737
Registrován: 18.1.2007 22:38
Bydliště: Všude dobře v Konstalu105N nejlíp!
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení

Příspěvek od MOp » 28.10.2010 11:37

Nechtel jsem delat flame, ale kdyz se snazi jini, snazil jsem se i 5 minut ja. Presto si myslim, ze original je jen jeden a ten by se mel ctit..
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

MM-Mikulovsky
Uživatel
Příspěvky: 8468
Registrován: 24.1.2010 10:44
Bydliště: SčK / Praha 4 -Michle
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení

Příspěvek od MM-Mikulovsky » 28.10.2010 11:22

MOp píše:Ne, pak vyjde jeste treti, kdy nekdo opravi frikulinkovi barvicky, aby to nebyly jen presvetlene fotky z pomoci gamma korekce.. Kdepak, nejlepsi je original.
Pomalu bych měl 1000 chutí to udělat, ale protože jsem velmi vděčen a vážím si skutečnosti, že někdo (v tomto případě zejména Absolut, ale i další) bez jakéhokoliv nároku na odměnu věnuje svůj čas a energii pro potěšení (případně poučení) ostatních, tak to neudělám.
Na důkaz, že bych to jistě dokázal - i když častěji spíš z originálu než těch hnusných přepalů přikládám 3 foto TRAM 8023 s CVR "CORIS", jenž teda zrovna byla v originále trochu rozostřená, až mě z toho při delším pozorování (zejména nápisů na čele) bolí oči!
Jinak mě se ty originály celkově taky líbí 1000x víc, protože mi připadají až romantické (minimálně více nostalgické) než ty fricoolinkovy úpravy s velkými přepaly! Nemluvě o tom, že na přepaly jsem (od jisté doby před cca 2,5 lety) přímo alergický.
PS: Např. toto foto http://blueflash.rajce.idnes.cz/Scanjou ... 980209.jpg žádnou sebemenší úpravu nepotřebovalo - natož tuto od fricoolinka http://blueflash.rajce.idnes.cz/Scanjou ... 80209b.jpg. Jinak matení nepřítele různým pořadím mezi originálem a úpravou včetně jejich prohazovaného odlišení v názvu jistě svědčí o nejistotě autora úprav!
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
MOp
Administrátor
Příspěvky: 4737
Registrován: 18.1.2007 22:38
Bydliště: Všude dobře v Konstalu105N nejlíp!
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení

Příspěvek od MOp » 28.10.2010 9:51

Ne, pak vyjde jeste treti, kdy nekdo opravi frikulinkovi barvicky, aby to nebyly jen presvetlene fotky z pomoci gamma korekce.. Kdepak, nejlepsi je original.

Uživatelský avatar
Petr
Provozovatel
Příspěvky: 2040
Registrován: 14.11.2003 8:36
Bydliště: ....Brejšín přes noc na flešku hodí novej program křižovatky, já s Démonem zajedem přešroubovat znač
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení

Příspěvek od Petr » 28.10.2010 9:43

Takže mám to chápat správně tak, že teď budou vycházet souběžně vždy dva Scanjournaly? Ten první v podobě dodané Absolutem, jehož tvorba pak zabere i nějakou hodinku, aby vyšel a ten druhý, který nám má ukázat, jak vlastně všechny skeny jsou špatně? :roll:

Uživatelský avatar
fricoolinek2
Uživatel
Příspěvky: 2599
Registrován: 23.3.2005 21:38
Bydliště: 4 5 12 20 54 120 130 170 230 558 601 RIP: 6 13 14 126 128 192 246 247 248 501 514
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení

Příspěvek od fricoolinek2 » 28.10.2010 2:53


Uživatelský avatar
matti
ovocnář
Příspěvky: 187
Registrován: 07.9.2009 18:55
Bydliště: 140

Re: Focení

Příspěvek od matti » 25.10.2010 10:34

ale jo, kdyby to byla linka 27, všichni by měli klid, takhle v tom maji cestující zmatky, neboť reagují jen na číslo linky, ne na to, kam až to jede. viz. příklad, přijede dolu na Palmovku 24 a paní se ptá řidiče "jedete na Kobylisy?" :D

Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Re: Focení

Příspěvek od Absolut » 25.10.2010 8:05

Ad Jara: První krok k tomu, aby krátké 17 byly linka č. 27 :)

Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Re: Focení

Příspěvek od Absolut » 25.10.2010 8:02

Ad Fricoolinek a úprava fotek ze SJ:

Já k tomu musím upřímně říct, že pokud přiskenování nebyla fotka na první pohled barevně úplně mimo (úlety do modrofialova apod), tak jsem to vždycky prostě nechal být. To samé u fotek, které pro mě skenoval Dan Amcha, požadavek byl prostě naskenovat a s barvama se zas tak moc nezaobírat. Je mi jasné, že výsledky mohou být lepší, jak koneckonců naznačuje i ukázka od Fricoolinka. Rozhodně mi takové pokusy s mýma fotkama nevadí. Třeba u té ostravské T2 vypadá barva mnohem realističtěji, než na původním skenu. Nevím, jak se k tomu postavit, nemám čas ani "dobré oko" na to, abych barevně korigoval fotky, které vypouštím ven. Však to pan MOp zná i z dnešních digitálních dní, kdy fotím futrálem na šampón a nastavuju si jenom ISO, vyvážení bílé, přidávám si clonu když se mi nelíbí automat a někdy si nastavím čas, když se mi nelíbí automat. Žádný umění a hlavně pak už žádný úpravy fotky v PC a žádný výřezy.... Mimochodem není pravda, že bych neupravoval fotky vůbec, snímky v SJ jsou často výřezy, protože je to všechno focené širokoúhlým automatem a navíc snímky na filmu nemají poměr stran 4:3... Ale to je v podstatě jediná úprava, kterou jsem kdy s fotkama dělal... Ohledně úprav barev - někdy by asi byly potřeba a jsou i snímky, které jsem nepublikoval, protože jsou barevně moc ošklivé, ale na jejich opravu já prostě nemám... A asi se mi nechce někomu dávat disk s hromadou fotek k barevné úpravě, sice by asi výsledek byl fajn, ale kde sehnat tak důvěryhodného člověka, který by je upravil s citem a přitom ctil autorská práva k poskytnuté hromadě materiálu... No a taky by asi byl trošku problém s odměnou, pár tisíc bych za to třeba dal, ale určitě žádnou závratnou částku...

jara
Uživatel
Příspěvky: 2303
Registrován: 16.11.2003 17:38
Bydliště: Dejvice jsou pěkné bydlí nás tu víc
Kontaktovat uživatele:

Re: Focení

Příspěvek od jara » 24.10.2010 21:01

Pro šotofoto obyvatelstvo se připravuje krásná výluka, kdy bude k vidění linka 27. 1.11-14.11 se připravuje výluka mezi stanicema Nábř.k.Jaroše-Čechův most a v úseku Modřany-objezd Staroměstská-Pravnická fakulta-Staroměstská-Modřany by měla být zavedena linka 27, která bude půlit int. linky 17, která bude vedena přes malostranskou-letnou-štros a dále po své trase.

P_V
Uživatel
Příspěvky: 4076
Registrován: 23.11.2003 18:49

Re: Focení

Příspěvek od P_V » 24.10.2010 16:18

Požadavek na pouze lineární korekci je zbytečně přísný, jednak ten fotomateriál na okrajích charakteristiky také moc lineární není, a také se do toho plete gamma skeneru. Samozřejmě s citem, a dobře seřízeným monitorem...
Staré fotky byly nahnědlé záměrně, už z výroby. Bylo to v módě, žádat foto v hnědém tónu. Tam bych zachování odstínu připustil, neb to byl umělecký záměr.

XSC
Uživatel
Příspěvky: 1567
Registrován: 19.11.2004 21:38
Bydliště: 8,24,B

Re: foceni

Příspěvek od XSC » 24.10.2010 12:28

U dokumentačních fotek také nejsem proti tomu, aby někdo dodatečně vyvážil bílou a nastavil kontrast. Ale jen lineární korekce - zisk a úroveň černé, čímž se z fotky nic neztratí. Jen je občas problém to nastavit, pokud v záběru není nic bílého - pak už je to o oku a zkušenosti. Ovšem jakmile si někdo začne hrát s histogramem, gamou a křivkami kanálů, tak to občas pomůže, ale většinou z toho vyleze něco mimo realitu.
Ale to kouzlo se tím opravdu trochu ztratí. U starých čb fotek taky nikdo neupravuje zabarvení, i když jsou třeba nahnědlé, byť by to bylo v jakémkoliv grafickém programu to nejjednodušší.

Zamčeno