Pražské autobusy

Vše co souvisí s provozem tramvají. Chcete se stát řidičem tramvaje? Podívejte se sem. Debata ohledně linkového vedení a výluk.

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10207
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od 9001 » 25.3.2014 13:22

MM: Tady s Tebou naprosto souhlasím... A jak víš, že pokud to bylo dítě, nedostalo za tu zmáčknutí políček?

Chovat se můžeš sebeobezřetněji a stejně se stane...

MM-Mikulovsky
Uživatel
Příspěvky: 8468
Registrován: 24.1.2010 10:44
Bydliště: SčK / Praha 4 -Michle
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od MM-Mikulovsky » 25.3.2014 12:47

9001 píše:.... Tak to bys nesměl vozit děti. :lol:

Nebo ty si snad neomylný?
neomylný nejsem, ale když jedu jako kaštan, tak se rozhodně chovám (snažím se o to) tak, aby jsem ostatní spolucestující nezdržoval - případně svou pomocí (při nástupu/výstupu) s kočárky či lidem o berlích zamezuji vzniku zdržení z důvodu lhostejnosti jiných (kteří většinou mají nejvíce na spěch).

Sice děti nemám, ale naprosto chápu, že dětem je třeba dost promíjet - ovšem jsem názoru, že jejich rodičům za nevěnování se těm dětem (nedávání pozor na ně) se nemá odpouštět naprosto nic - jinak to dopadne např. jako "kauzy eskalátory" = doživotní zranění dětí!
Vzpomínám si na jednu, již několik let starou, situaci v zastávce Výstaviště (Holešovice) DC - přijíždím se soupravou RP a cca 3m před označníkem stojí pár s malým klučinou. Po otevření dveří slyším, že tento naráz "řve jako tur", a protože po ohlédnutí vidím, že stojí u zadního sloupku 1. dveří, tak se táži, jestli se neuhodil o TRAMvaj - odpověď ve smyslu nikoliv, on se snažil vytrhnout a přiblížit nástupní hraně, tak "dostal pro vyučenou".

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10207
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od 9001 » 25.3.2014 12:31

MM-Mikulovsky píše:
Fořtík píše:... Jako já nejsem blbej, já tam samozřejmě zastavim, ale jsou tací, co tam nezastaví. :roll:
no já toto znamení na ČSAD Smíchov ZC také dostal - byť poměrně na poslední chvíli, ale protože jsem stejně brzdil na 15km/h, tak do zastavení to "vyšlo".

Ovšem zrovna minulý týden jsem měl sto chutí někoho vykázat za zdržování přepravy - pro opačný případ = po výjezdu ze zastávky Lihovar DC byly předvoleny dveře = na ČSAD Smíchov DC chce někdo vystupovat, ale on tam nikdo po zastavení + uvolnění (a určitě otevření alespoň jedněch) dveří nevystoupil #-o [-o<
Tak to bys nesměl vozit děti. :lol:

Nebo ty si snad neomylný?

MM-Mikulovsky
Uživatel
Příspěvky: 8468
Registrován: 24.1.2010 10:44
Bydliště: SčK / Praha 4 -Michle
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od MM-Mikulovsky » 25.3.2014 11:58

Fořtík píše:... Jako já nejsem blbej, já tam samozřejmě zastavim, ale jsou tací, co tam nezastaví. :roll:
no já toto znamení na ČSAD Smíchov ZC také dostal - byť poměrně na poslední chvíli, ale protože jsem stejně brzdil na 15km/h, tak do zastavení to "vyšlo".

Ovšem zrovna minulý týden jsem měl sto chutí někoho vykázat za zdržování přepravy - pro opačný případ = po výjezdu ze zastávky Lihovar DC byly předvoleny dveře = na ČSAD Smíchov DC chce někdo vystupovat, ale on tam nikdo po zastavení + uvolnění (a určitě otevření alespoň jedněch) dveří nevystoupil #-o [-o<

Uživatelský avatar
Fořtík
Uživatel
Příspěvky: 2418
Registrován: 13.11.2003 22:51
Bydliště: Přijde den, kdy to odtajním! ;-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od Fořtík » 24.3.2014 23:08

Sice jsme v tématu autobusů, nicméně divočina je to i u tramvají. Aby to nebylo tak jednoduchý, tak smluvní přepravní podmínky a dopravní předpis pro tramvaje jsou v zájemném rozporu a už jsem slyšel historku od řidiče tramvaje, kterak vydrbal s cestujícím, který místo předvolby dveří dával znamení k řidiči. Rozpor zde:
Smluvní přepravní podmínky - bod 4-1-8 píše:Dopravce zajistí zastavení vozidla v zastávce „Na znamení“, nachází-li se viditelně v prostoru zastávky jedna nebo více osob nebo zastavilo-li již v prostoru zastávky jiné vozidlo nebo použije-li cestující ve vozidle vnitřní signalizaci. V zastávce „Na znamení“ musí také zastavit každá tramvaj, která není vybavena tlačítky „Žádost o otevření dveří“.
Toto je základní ustanovení smluvních přepravních podmínek, které upravuje zastavování v zastávkách na znamení. Cestující si zcela správně vykládá, že vnitřní signalizace = znamení k řidiči. Koneckonců - je to zastávka na ZNAMENÍ a u čudlu je napsáno co? ZNAMENÍ.

Oproti tomu
Dopravní a návěstní předpis pro tramvaje D 1/2, §33, odst. 14 píše:K zastávce na znamení musí řidič
vlaku pro pravidelnou přepravu cestujících přijíždět takovou rychlostí, aby mohl zřetelně rozpoznat situaci v zastávce a plynule v prostoru zastávky zastavit v těchto případech:
a) v prostoru zastávky je přítomna osoba (osoby),
b) cestující ve vlaku dal tlačítkem „Žádost o otevření dveří“,
c) nelze-li poskytnout informace pro cestující vnitřním informačním zařízením.
V ostatních případech může vlak zastávku na znamení projet stanovenou rychlostí a se zvýšenou opatrností
Znamení k řidiči = ostatní případ.

Jako já nejsem blbej, já tam samozřejmě zastavim, ale jsou tací, co tam nezastaví. :roll:

ElWapp
Uživatel
Příspěvky: 540
Registrován: 14.5.2009 19:29

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od ElWapp » 24.3.2014 22:23

Bylo to sice myšleno jako taková řečnická otázka, ale samozřejmě správně. A jak je to v sorkách? No přece úplně opačně - červená je stopka a modrá kočárek. Pořádek je pro blbce, inteligent zvládne chaos :devilsmokin

Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od Absolut » 24.3.2014 22:11

Modrá je stopka, černé stopka, červené kočárek.

ElWapp
Uživatel
Příspěvky: 540
Registrován: 14.5.2009 19:29

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od ElWapp » 24.3.2014 19:42

Jo, k tomu tady mám takový hezký ilustrační obrázek. Kdopak uhodne, které tlačítko je k čemu - červené, modré a černé? 8-)
Obrázek

Uživatelský avatar
kruťák
Uživatel
Příspěvky: 3166
Registrován: 23.2.2010 0:24
Bydliště: mobilnitabla.cz
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od kruťák » 24.3.2014 18:35

Naprostý souhlas. A to tam někde neni psáno "Tlačítko nouze", ale "Znamení nouze". Pak člověk vidí to slovo "znamení" a kdo by se zamýšlel, co je znamení nouze nebo znamení k řidiči... Já se jim opravdu nedivim - po běžném cestujícím nemůžeme chtít, aby si pamatoval, kdy má mačkat jaké tlačítko v metru, jak to funguje v tramvaji a jak v jakém autobuse. Jak jsem uvedl v tomto příspěvku výše - když už ani všechny SORky nemůžou mít jednotnou koncepci, co (se) kdy (roz)svítí, tak jak můžem po běžném kaštanstvu chtít, aby si pamatovalo, kde co mačkat a co se tim vyvolá, bez tisíce nápisů? Pak to v celém autobuse vypadá jak v té reklamě na AirBank - samý zákaz, příkaz, nápis. A kolik kaštanů to čte? Jestli 40%, tak to je dobrý číslo.

P_V
Uživatel
Příspěvky: 4076
Registrován: 23.11.2003 18:49

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od P_V » 24.3.2014 17:59

Mixiku ale to je chyba designu, že v místě, kde bývá (např v tramvaji) tlačítko na bzučák, je najednou tlačítko na něco úplně jiného. Že je u toho napsáno "tlačítko nouze" není rozhodující. Obecenstvo si již přivyklo tomu, že obyčejné věci se označují komplikovaným šroubovaným pojmenováním, neboť nějaká čerstvě jmenovaná komise vykladačů vyhlášek dospěla k závěru, že jedině takový popis nezpůsobí zmatení kolemjdoucího autistického právníka. Dtto slovní vycpávky v hlášeních, nepřehledné formulace v jízdních a výlukových řádech a podobně.

Uživatelský avatar
mixik
Uživatel
Příspěvky: 617
Registrován: 07.10.2008 23:04
Bydliště: Přívory - Všetaty
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od mixik » 24.3.2014 17:02

já dnes měl po dlóóóuhý době (v tomto roce poprvé) na 112 sorku a to ještě kvůli tomu že do 3080 mě pršelo tak jsem to vyměnil za 3684, ale ty cestující klienti se vzděláním sš, vš mě furt mačkali nouzi. ten červený čudlík nade dveřmi. asi se jim zdálo víc traktivní než na dveřích. tak jsme se každou chvíli zastavovali, co kdyby to bylo aktuální a potřebovali by rychlou.

tak mě napadá kdy to jsou kaštani, kdy cestující a kdy klienti...

Uživatelský avatar
Jirka
Uživatel
Příspěvky: 107
Registrován: 07.9.2004 17:53
Bydliště: JZM

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od Jirka » 08.3.2014 12:15

trainzjohny píše:... že při stisku svítí červeně mají všechny SORky a metro.
Metro při stisku začne blikat, červená se rozsvítí až když dveřní pohon začne konat.

Uživatelský avatar
kruťák
Uživatel
Příspěvky: 3166
Registrován: 23.2.2010 0:24
Bydliště: mobilnitabla.cz
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od kruťák » 07.3.2014 22:04

Právě, že ne. Zmáčkneš a v podstatě se nic nestane (možná se rozsvítí světlo nad hlavou) :roll:

Uživatelský avatar
trainzjohny
Moderátor
Příspěvky: 3140
Registrován: 10.9.2006 15:06
Bydliště: Konečná 9,10,16,58,59
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od trainzjohny » 07.3.2014 21:17

Aha, já myslel že to pak začne blikat. Jinak že při stisku svítí červeně mají všechny SORky a metro.

Uživatelský avatar
kruťák
Uživatel
Příspěvky: 3166
Registrován: 23.2.2010 0:24
Bydliště: mobilnitabla.cz
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od kruťák » 07.3.2014 21:08

TJ: Jestli to bylo k mým fotkám, tak právě že to není totožné s metrem. Ono se to červeně rozsvítí jen na tu dobu, co to člověk drží, a potom to zase "zhasne" do zeleného stavu. Kdyby to bylo totožné s metrem, tak řeknu ještě budiž, ale na tomhle není vidět, jestli to už někdo zmáčknul ani jestli moje zmáčknutí vubec něco vyvolalo. Na světlo nad dveřmi jsem se nepodíval, takže nemůžu soudit, ale i kdyby, tak kdo proboha chce zvedat hlavu, aby zkontroloval, že se to zmáčklo??? #-o Za tohle jednoznačně @3643 @3643 @3643

Odpovědět