Orientační a informační systémy

Diskuze o všem, co v Praze přepravuje, přepravovalo a přepracovat bude cestující veřejnost...

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10210
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od 9001 » 15.9.2014 12:00

Tak by to chtělo lepší prezentaci...

MF
Uživatel
Příspěvky: 4274
Registrován: 04.3.2007 19:28

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od MF » 15.9.2014 11:50

to je docela slušný! To se mi líbí.

milbi
Uživatel
Příspěvky: 421
Registrován: 16.5.2009 19:26
Bydliště: Milovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od milbi » 15.9.2014 9:05

9001 píše:...by se možná Praha měla inspirovat zahraničím v "Citycard". Za nějaký poplatek podle počtu dní máte lístek na MHD, vstupy do muzea a dalších objektů města...
Třeba toto: http://www.praguecard.com/index.php?lang=cz?

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10210
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od 9001 » 15.9.2014 9:00

Možná než řešit "přitroublé" turisty, kteří se ztratí i doma a potřebují na všechno návod by se možná Praha měla inspirovat zahraničím v "Citycard". Za nějaký poplatek podle počtu dní máte lístek na MHD, vstupy do muzea a dalších objektů města...

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Bobik » 15.9.2014 7:38

Karosák píše:A ještě jedna kulišárna je rozdíl mezi 1-denní jízdenkou a 24-hodinovou jízdenkou.
Která je dražší? Abych věděl, zdali tamní den má více nebo méně než 24 hod. :lol:

milbi
Uživatel
Příspěvky: 421
Registrován: 16.5.2009 19:26
Bydliště: Milovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od milbi » 14.9.2014 19:48

V Německu je většinou platný systém "koupíš a hned platí", takže kupovat si do zásoby nelze (a je za trest spěchat na příměstský vlak, když vám automat plive vaše drobné - naštěstí se dá většinou rychleji zaplatit kartou). To platí jak pro jednotlivé, tak i "časové" jízdenky a vyzkoušeno v Hannoveru, Frankfurtu.
Třeba v takovém Milanu, pokud jsem to správně pochopil, si jízdenku musíte označit v každém prostředku i při přestupu nebo i delší platnosti jízdenky (stejně jako byste se měli z vozu při vystupování "odhlásit"), ale koupit do zásoby se také nedala.
V Madridu a Barceloně je naopak většinou systém alá PID.

Uživatelský avatar
Karosák
Uživatel
Příspěvky: 3856
Registrován: 07.2.2008 18:49
Bydliště: Wydzielone korytarze
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Karosák » 14.9.2014 19:14

Já se taky chytil do pasti-při svých prvních šotocestách jsem dle vzoru automatu v 11 LBC-JBC (což byl tak nějak první provoz, kde jsem si musel v životě kupoval lístek-v Praze jsem měl vždy lítačku a jinde jsem nebyl), který vydává již označené lupeny, jsem si v Brně koupil 24-hodinovou a nějak mi na ní nepřišel patrný proužek pro označení. Zato bylo na lístku napsáno, že byl vydán automatem č.XX v XX:XX hod, X.Y.Z. Vyšel jsem z toho, že je vystaráno, dokonce se mi ruka zastavila při manévru jízdenku označit-všiml jsem si toho údaje z automatu, no a vystaráno bylo nakonec bez debaty 700 CZK na dřevo :zadnice To jsem dodneška nezkousl a ještě teď při vzpomínce zuřím, nenechal si to vysvětlit :evil:
A ještě jedna kulišárna je rozdíl mezi 1-denní jízdenkou a 24-hodinovou jízdenkou. Rozdíl je patrný, ale nemusí na to přijít každý hned na první pokus. Tady však nehrozí nějaký extra přehmat, spíš zbytečný výdaj.

MM-Mikulovsky
Uživatel
Příspěvky: 8468
Registrován: 24.1.2010 10:44
Bydliště: SčK / Praha 4 -Michle
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od MM-Mikulovsky » 14.9.2014 18:20

Jakub píše:
Fořtík píše: A nemusíme daleko od Prahy - Pardubicích ti automat na jízdenky vydá již "označený" lístek. Takže koupit si večer lístek v automatu s tím, že ho ráno budeš potřebovat jaksi nejde.
Tady nemůžu úplně souhlasit. Pokud vím, tak pouze 24 hodinová jízdenka z automatu vypadne už označená, všechny ty jednorázové jízdenky se dají normálně použít i jindy.
už jsem nějaký čas zase nenavštívil Plzeň, ale myslím, že uvedená odlišnost jednorázové a 24hodinové jízdenky z automatu je určitě tam (nevyvracím, že je i v Pardubicích).

Poznamenávám, že v HK automat 24hodinovou jízdenku neprodává - dostupná je u řidiče a to výše uvedeným vytištěním (a snad pak jedině ještě v info centrech DP- jež jsou snad 3).

Uživatelský avatar
Jakub
Uživatel
Příspěvky: 480
Registrován: 22.12.2007 23:43
Bydliště: Jedno z posledních nádraží, kde jsou komplet mechanická návěstidla.

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Jakub » 14.9.2014 12:33

Fořtík píše: A nemusíme daleko od Prahy - Pardubicích ti automat na jízdenky vydá již "označený" lístek. Takže koupit si večer lístek v automatu s tím, že ho ráno budeš potřebovat jaksi nejde.
Tady nemůžu úplně souhlasit. Pokud vím, tak pouze 24 hodinová jízdenka z automatu vypadne už označená, všechny ty jednorázové jízdenky se dají normálně použít i jindy.

Uživatelský avatar
Fořtík
Uživatel
Příspěvky: 2418
Registrován: 13.11.2003 22:51
Bydliště: Přijde den, kdy to odtajním! ;-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Fořtík » 14.9.2014 10:13

9001 píše:
ElWapp píše: Všude je styl stejný... Koupit lístek v automatu a označit...
Všude rozhodně ne. (-X A nemusíme daleko od Prahy - Pardubicích ti automat na jízdenky vydá již "označený" lístek. Takže koupit si večer lístek v automatu s tím, že ho ráno budeš potřebovat jaksi nejde. Na druhou stranu si tam můžeš v každým autobusu (trolejbusu) koupit lístek u řidiče bez přirážky - nevozí s sebou milion lístků v brašně, ale ten, který chceš ti vytiskne. Přirovnal bych to ke kasám v busech PID. :wink:

Ale jinak jsem proti těm plakátům. To není informace, kterou by si cestující nemohl sám zjistit.

gabuliatko
Uživatel
Příspěvky: 2861
Registrován: 10.10.2007 13:22

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od gabuliatko » 14.9.2014 9:55

Včerejší koncert ukázal, že nejlepším informačním systémem je cedulové X a doma na tiskárně vytištěná Hradčanská.

ElWapp
Uživatel
Příspěvky: 542
Registrován: 14.5.2009 19:29

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od ElWapp » 14.9.2014 9:35

Procestoval jsem hodně měst v Evropě a buď bylo na letišti metro s turnikety, což situaci tak nějak řeší, a nebo autobus, do kterého se leze dovnitř přes řidiče a ten vás bez správného lístku nepustí. Nikde tak nehrozí, že si vás po cestě vyhmátnou a platíte pokutu za to, že jste si koupili lístek, ale neštípli ho (kdykoliv se platí u řidiče, tak ten lístek už je označen). To je to, co mi na našem letišti vadí - ne to, že by informace byly nesrozumitelné, nebo že by jich bylo málo, ale to, že když uděláte chybu, tak vás skásnou jako černého pasažéra.

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Bobik » 14.9.2014 7:27

Petrpes - no já nevím, zrovna s těma jízdenkama - máš linky, kde ti řidič vydá jízdenku, která se dále označovat nemusí, avšak v tom samém buse můžeš použít i jinou jízdenku, která se označit musí - a kterou ti mohl prodat řidič na jiné lince. A to vše v jednom systému (PID). A vyznej se v tom.
Ono odsud-podsud, s názorem v zásadě soushlasím, leč nesmí to bejt galymatiáš. Pak po nikom nelze chtít, aby se v tom během pár minut zorientoval. Hele já sám jsem rád, že jezdím ve vnitřním městě a nemusím tohle řešit, bo z těch pásem a kombinací jízdenek, jež se dají použít jsem sám tumpachovej. 8-[

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10210
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od 9001 » 14.9.2014 1:14

Petrpes: Naprostý souhlas. =D> . Opravdu bych si s turistů nesedl na pozadí... Jinde ve světě to mají stejně...

K těm průvodcům. Každá metropole má asi něco. V průvodci o Barceloně klasické info o taxikářích, kapsářích, ale taky ,že pokud přijede s cizí RZ (nešpanělskou) tak máte celkem jistotu, že přijedete o okénko u auta...

Uživatelský avatar
Petrpes
Uživatel
Příspěvky: 2235
Registrován: 28.8.2008 22:03
Bydliště: psí bouda
Kontaktovat uživatele:

Re: Orientační a informační systémy

Příspěvek od Petrpes » 14.9.2014 1:08

A já se pořád divím, proč chodí po světě stále více debi-lů... Ale když ono se dneska musí všem všechno říct, tak myslet už není třeba.
- nepijte vařící kávu
- nesušte kočičku v mikrovlnce
- neoznačená jízdenka je neplatná
Vždyť to je samozřejmost snad po celém světě :)

Odpovědět