Nová budova Národní knihovny na Letné, aneb medůza & DJ

Archiv starých nebo neaktuálních příspěvků. Příspěvky, které přinášejí informace, jejíchž poselství již bylo naplněno v minulosti.

Moderátoři: DavidD, TRAM-FÓRUM

Zamčeno
Uživatelský avatar
Mapl
Uživatel
Příspěvky: 622
Registrován: 11.5.2005 20:42
Bydliště: Praha 2 - Vinohrady
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mapl » 10.3.2007 17:44

Tradice není, ale myslím, že jsou to velice účelné stavby. :)
A je smutné, že chtějí právě takoví lidé bydlet v panelácích a podobných stavbách! :roll: :evil:

DJ LA DÉFENSE
Uživatel
Příspěvky: 799
Registrován: 23.10.2006 15:00

Příspěvek od DJ LA DÉFENSE » 10.3.2007 17:25

Mapl píše:Já bych klidně mrakodrapy na Pankráci chtěl. Nevidím na nich nic špatného. Dneska jsou ve většině metropolí mrakodrapy a jsou praktické, že pojmou hodně lidí. :D
Avšak příznivcem "chobotnice" nejsem. Prostě se mi moc nelíbí. Věřím, že to bude účelné a moderní, avšak design mi skutečně nic neříká.
A taky jsou dost pro lidi nestravitelný, nevim, jak kdo, ale já bych třeba v 50. patře bydlet nechtěl a už vidim důchodce, jak je tam nalákáš, u nás nemají tradici...

Uživatelský avatar
Mapl
Uživatel
Příspěvky: 622
Registrován: 11.5.2005 20:42
Bydliště: Praha 2 - Vinohrady
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mapl » 10.3.2007 17:08

Já bych klidně mrakodrapy na Pankráci chtěl. Nevidím na nich nic špatného. Dneska jsou ve většině metropolí mrakodrapy a jsou praktické, že pojmou hodně lidí. :D
Avšak příznivcem "chobotnice" nejsem. Prostě se mi moc nelíbí. Věřím, že to bude účelné a moderní, avšak design mi skutečně nic neříká.

DJ LA DÉFENSE
Uživatel
Příspěvky: 799
Registrován: 23.10.2006 15:00

Re: byty

Příspěvek od DJ LA DÉFENSE » 10.3.2007 17:01

Honzík píše: Nevadilo by mi ani 30-50 patrové obytné budovy.
A kdo ti do toho půjde bydlet ty vtipálku? :D

Honzík
problémový jedinec
Příspěvky: 284
Registrován: 07.10.2004 11:11
Bydliště: Praha 4 Lhotka
Kontaktovat uživatele:

byty

Příspěvek od Honzík » 10.3.2007 16:58

Ono mít jen nízké činžáky není ekologické. Čím vyšší tím více místa pro půdu zeleň a vsakování srážek. V Praze je jen málo výškových obytných budov kolem 20 a více podlaží a to je chyba. Mělo by se nasázet několik dalších výškových činžáků, aspoň alá ty tři Háje, co se výšky týče či Kačerov pod Dálnicí, tak jak se postavilo na Slunečném náměstí. Nevadilo by mi ani 30-50 patrové obytné budovy.

Uživatelský avatar
Tom
Uživatel
Příspěvky: 864
Registrován: 15.11.2003 21:58
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tom » 10.3.2007 13:47

XSC píše:To je vyhánění čerta ďáblem, navíc není jisté, zda to, co je zastíní, nebude tvarem zas jen vyšší panelák (i když ne z panelů). Ohledně bourání - pro JM byla navržena varianta ubourání několika pater nejvyšších domů a spojení menších bytů, aby se snížila hustota osídlení a anonymita. On je to docela rozdíl. Já bydlím také v paneláku, ale má jen 4 patra a na každé schodiště 2 byty, takže se lidi navzájem znají.
Tady se vymyslel pravý opak, že většina paneloých domů dostane ještě o patro více :lol: Takovýto pokus o přidání patra se dá vidět například už nyní na sídl. Košík. Jinak já bych sem nasázel pár celoskleněných staveb. Prakticky cokoli jiného bude budit dojem obarveného panelu.

:-$ JM totiž potřebuje mít jako město 100 000obyv. aby získalo daleko větší dotaci :roll:

Uživatelský avatar
Pajda
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 02.9.2004 14:44
Bydliště: Zatím ještě v Praze...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pajda » 10.3.2007 10:23

Knihy, především ty cennější musí být v teplotně a vlhkostně stálém prostředí. Pokud budou pod zemí, budou se tyto podmínky asi lépe udržovat než nad zemí. Tam se musí v zimě topit, v létě chladit a regulovat vlkost vzduchu.
Doufám, že tu stavbu nikdo nezařízne. Jak jsem četl, dokonce hodně konzervativní Klub za starou Prahu s tím nemá problém.

XSC
Uživatel
Příspěvky: 1567
Registrován: 19.11.2004 21:38
Bydliště: 8,24,B

Příspěvek od XSC » 10.3.2007 2:54

Tom píše:To je bohužel fakt, nicméně pokud nechceme mít jako dominanty paneláky musíme postavit cosi ještě vyššího co je zastíní. Druhá možnost ve hře je paneláky zbourat.
To je vyhánění čerta ďáblem, navíc není jisté, zda to, co je zastíní, nebude tvarem zas jen vyšší panelák (i když ne z panelů). Ohledně bourání - pro JM byla navržena varianta ubourání několika pater nejvyšších domů a spojení menších bytů, aby se snížila hustota osídlení a anonymita. On je to docela rozdíl. Já bydlím také v paneláku, ale má jen 4 patra a na každé schodiště 2 byty, takže se lidi navzájem znají.

DJ LA DÉFENSE
Uživatel
Příspěvky: 799
Registrován: 23.10.2006 15:00

Příspěvek od DJ LA DÉFENSE » 10.3.2007 2:35

Mapl píše:Tom: tobě se stavba na Špejcharu skutečně líbí?
A věř, že lidem se to bude líbit... Mě se to také líbí. Přátelé, ať už máme s demonem jakýkoliv vztah, věřte, že i jeho názor je přesně to, co tato stavba potřebuje. A nemyslím to zle, skutečně, jen potvrzujete to, co má budova vyvolávat, to jsou emoce. Němou se nelíbí, a nikomu to neberu, a někomu se líbí, prostě má upoutávat pozornost, zkusme ji přirovant k Eiffelovi věži, přesně toto ta stavba v roce 1887 - 89, kdy se stavěla, vyovolávala emoce, někomu se nelíbila, někomu ano, buďme k této stavbě tolerantní a méně puritánští. I demonuv názor, je názor veřejnosti a to je přesně to, co to chce, mít to nějakou šťávu, kdyby to bylo všem jedno, tak ta stavba je špataná. V podstatě tím upevňujete její charakteristiku.

Uživatelský avatar
Tom
Uživatel
Příspěvky: 864
Registrován: 15.11.2003 21:58
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tom » 10.3.2007 0:56

Karotka píše: [OT]Mít v bytě trochu denního světla je debilismus? :) Ten mrakouš by víc než dvakrát převyšoval okolní zástavbu a v nejbližších budovách by měli tmu.[/OT] Ovšem to na Špejchaře nehrozí.
To je bohužel fakt, nicméně pokud nechceme mít jako dominanty paneláky musíme postavit cosi ještě vyššího co je zastíní. Druhá možnost ve hře je paneláky zbourat. Ale co je největší problém... lid zde úplně přestal vnímat architekturu. Jakákoliv odpadní architektura je zde povolena. Je jen otázkou času, než střední vrstva opustí JM... stačí jen velice málo, aby šla cena trhu s byty dolů. A vzhledem ke vzrůstající nabídce na trhu (velká výstavba nových) může současně klesat poptávka po bytech jelikož se trh dřív nebo později nasytí.

XSC
Uživatel
Příspěvky: 1567
Registrován: 19.11.2004 21:38
Bydliště: 8,24,B

Příspěvek od XSC » 09.3.2007 19:30

Jabberwocky píše:Já bych jen rád upozornil přítomné, že za ohyzdnou a ne-pražskou byla svého času považována secese, pak kubismus a po něm vůbec celá funkcionalistická avantgarda. A dnes jsou to památkově chráněné objekty, které tvoří integrální součást Prahy...
Když jsme u toho, tak už se uvažovalo o památkové ochraně na sídlišti Invalidovna - stavěno jako experimentální panelové sídliště začátkem 60. let. Naštěstí k tomu nedošlo a jako památka byl zapsán pouze hotelový dům. Ten jako jediný zůstal městu a jeho stav je dnes dost mizerný.

P_V
Uživatel
Příspěvky: 4076
Registrován: 23.11.2003 18:49

Příspěvek od P_V » 09.3.2007 18:26

Jabberwocky píše:Já bych jen rád upozornil přítomné, že za ohyzdnou a ne-pražskou byla svého času považována secese, pak kubismus a po něm vůbec celá funkcionalistická avantgarda. A dnes jsou to památkově chráněné objekty, které tvoří integrální součást Prahy. Chcete ještě starší příklad? ...
Bojím se že za 100 a více let budou domy jako tento 1, 2 prohlášeny za chráněnou neobarokní kulturní památku :lol:

Uživatelský avatar
Karotka
Uživatel
Příspěvky: 1180
Registrován: 09.2.2005 20:59
Bydliště: Příští zastávka je na zmámení.

Příspěvek od Karotka » 09.3.2007 18:14

....Kaplický ukryl deset milionů svazků pod zem. Podle komory architektů přitom v podmínkách jasně stálo, že národní konzervační fond knihovny musí být v nadzemních patrech, aby se rizika poškození knih smrskla na minimum.....
Takže sice bude moderní barák, ale knihy v pr*. Anebo se tam bude dělat extra klimatizace či co, takže se to hezky prodraží.
Kdo tady hovořil o tom, že je to neefektivní využití prostoru? :wink:

[OT]
Tom píše:....To je úplně to samé jako když nám tady na Hájích nechtějí postavit 40 patrového mrakouše poutníka. Kolem takovýchto staveb se točí všude úplně stejný debilismus...
Mít v bytě trochu denního světla je debilismus? :) Ten mrakouš by víc než dvakrát převyšoval okolní zástavbu a v nejbližších budovách by měli tmu.[/OT] Ovšem to na Špejchaře nehrozí.

Uživatelský avatar
Pajda
Uživatel
Příspěvky: 341
Registrován: 02.9.2004 14:44
Bydliště: Zatím ještě v Praze...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pajda » 09.3.2007 17:30

Podle toho co jsem zatím viděl se mi studie líbí. I místo je přijatelné. Stavba zajímavá, viditelná a přitom to nenaruší tradiční hradčanské panorama.
Smutné je, pokud jsou problémy u zadávacích podmínek soutěže.

Uživatelský avatar
Tom
Uživatel
Příspěvky: 864
Registrován: 15.11.2003 21:58
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tom » 09.3.2007 17:19

Mapl píše:Tom: tobě se stavba na Špejcharu skutečně líbí?
Jo... jen více takový staveb. Opravdu moderních tu máme velmi málo.

Zamčeno