Pražské autobusy

Vše co souvisí s provozem tramvají. Chcete se stát řidičem tramvaje? Podívejte se sem. Debata ohledně linkového vedení a výluk.

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
Uživatelský avatar
m@rtin
Uživatel
Příspěvky: 598
Registrován: 02.1.2007 19:29
Bydliště: Praha - Ruzyně

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od m@rtin » 20.10.2009 9:33

Láďa:
K dotazu na koženkové sedačky: Momentálně nebyl schopen výrobce potahů dodat tak velké množství. Koženka by se měla v nových Sorech objevit brzy. Časem dostanou koženku i stávající již vyrobené Sory.

K dotazu díry v točně: Žádná díra tam není, potvrzují to řidiči, kteří se sažili několikrát kloub zlomit. Je to fáma, kterou vyvoval bulvární deník AHA-Arena s šéfredaktorem Ďuranem v čele.

K podlaze: Netuším a v podstatě je to úplně jedno.

Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od Absolut » 20.10.2009 8:51

Fricoolinek: Samozřejmě myslím NB, díky a omlouvám se, opravil jsem to.

Uživatelský avatar
dušan
Uživatel
Příspěvky: 655
Registrován: 03.4.2004 10:02
Bydliště: v roce 2015 u nové tramvajové trati, tedy dá-li Bůh,Bém a DP

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od dušan » 20.10.2009 3:06

Láďa píše: A ještě jestli někdo nevíte, co se bude dělat s dírami v podlaze v NB18 v kloubu při zlomení autobusu v zatáčce? Nemyslím si, že ta díra je bezpečná.
měl jsem v pátek to štěstí, že mi tento bus přijel na lince 136 při mé cestě domů. s kolegou jsme nelenili a do busu nastoupili a hledali zmiňovanou díru. neměl jsem bohužel čas jet až na sídliště spořilov, kde se autobus láme a otáčí až do protisměru (tedy nějakých skoro 180 stupňů), ale i tak nás ta díra vyděsila, mám ji vyfocenou v mobilu, zatím se mi to nepodařilo dát do pc. až pojedu příště, snad bude více času a ten spořilov odzkouším, tam to zlomení je extrémní a tam teprve poznám, jak moc je či není díra nebezpečná.

mirek
Uživatel
Příspěvky: 76
Registrován: 19.8.2009 13:27

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od mirek » 19.10.2009 23:51

9001 píše:lidi si zvykly (...) Myslím že Citybusy novějších řad a Citelisy jsou taky schůdkovaté protože jsou bez schodů u dveří.
Lidi brblají vždycky, to je pravda. Na druhou stranu 14T tu jezdí skoro 4 roky a vnitřní uspořádání mi přijde pořád stejně špatné jako kdysi. Naopak Citybusy mi přišly vždycky docela fajn. Takže stejné to myslím bude i u SORů, prostě je na tom až moc vidět nezkušenost výrobce a celková lacinost, hlavně ve vnitřním provedení (citybusy začaly uvnitř vrzat po pár měsících, sorky vržou už při předání do Hostivaře).

Uživatelský avatar
Láďa
Uživatel
Příspěvky: 954
Registrován: 24.8.2009 22:07

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od Láďa » 19.10.2009 23:50

Mám pár dotazů:
Proč DP mění u autobusů textilní potahy za koženkové, ale přitom si nové autobusy objedná opět s textilem?
Osobně si myslím, že pokud je problém v tom, že výrobce sedadel nemá koženky v nabídce, na sedadla pro 620 autobusů je klidně dá rád na zakázku a né nějak draho (takovej kšeft neni špatnej). A ještě jestli někdo nevíte, co se bude dělat s dírami v podlaze v NB18 v kloubu při zlomení autobusu v zatáčce? Nemyslím si, že ta díra je bezpečná.
A ještě, jel sem s NB18 a všiml jsem si jiné podlahové krytiny se čtvrtměsíčkama, osobně se mi moc nelíbí, toť další dotaz: Proč NB12 a NB18 mají jinou podlahovou krytinu? Není to podstatné, já to vím, ale zajímá mě to.

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10212
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od 9001 » 19.10.2009 23:46

Svým způsobem se opakuje historie. Stačí se podívat na fotky 9111 při dodání a třeba nějaké 916x. Myslím že rozdílů se najde poměrně hodně. Proč tedy hned SORy odsuzovat. Spíš poslat připomínky na odpovědná místa.

krysarr
Uživatel
Příspěvky: 452
Registrován: 18.2.2009 22:45
Bydliště: Praha 3 (1,9,16 uz bohuzel ne), sem tam Praha 11 :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od krysarr » 19.10.2009 23:16

9001 píše:I když třeba beru 14T jako interiérově hodně špatnou tramvaj i tak se na ní dá zvyknout. Sice pár lidi bude nadávat,ale ono až tu budou 2-3 roky tak to taky utichne.

Schůdky v interiéru. Myslím že Citybusy novějších řad a Citelisy jsou taky schůdkovaté protože jsou bez schodů u dveří.
Osobne jsem si na 14T zvyknul jen kdyz na ni koukam zvenku, uz mi proste prijde normalni, i kdyz stale oskliva, ale jako cestujici vyhledavam jakykoliv jiny vuz. Jaka byla moje radost, kdyz 14T prestaly jezdit na mnou nejpouzivanejsi lince 9 :)

Ty schudky v nizkopodlaznich busech beru, musi tam byt, jasna vec, a mlady zmaknou vsechno, ale pro duchodce ten veleschod je asi jako nastupovat do T6 v Lazarsky a na dalsich mistech bez ostruvku :)

...a motor jako je u SORu, inu, co dodat, stejne jako k usporadani u kloubu a kolem nej. Pokud by to tu cetli kompetentni bylo by fajn, aby dalsi dodavane vozy mely aspon to, co se upravit da, upravene... ale to je ponekud scifi :(

Uživatelský avatar
fricoolinek2
Uživatel
Příspěvky: 2601
Registrován: 23.3.2005 21:38
Bydliště: 4 5 12 20 54 120 130 170 230 558 601 RIP: 6 13 14 126 128 192 246 247 248 501 514
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od fricoolinek2 » 19.10.2009 21:26

Absolut píše:Je to o zvyk. Krátký SOR se mi moc líbí. Kloubák mě uspořádáním zadního článku nepřesvědčil, a když to tady čtu, tak nejsem s těmi obavami z místa za kloubem sám. Veškerý benefit dobytčáku s rychlým nástupem a výstupem čtyřmi dveřmi (BN12) je u vozu BN18 pohřben okolím kloubu a zadním článkem, kde se tvoří slepé kouty s delším časem na výstup / nástup, jako v Citybusu mezi 2 a 3 dveřmi. Nevím, jak to udělat líp, bus je hezký, jen ztrácí tu eleganci rychloodtokého hodnědveřového bagru BN12.

Pokud to tady čte někdo ze SORu - ano, nazval jsem Váš vůz dobytčákem. ALE je to myšleno dobře, protože Praha na některé krátkobusové linky typu třeba 124 a 213 opravdu nic jiného nepotřebuje. Věřím, že SOR BN12 by mohl být elegantní třídvéřák, ale pro podmínky Prahy je lepší to čtyřdvéřové provedení.
Všude jsi zaměnil BN s NB nebo někde máš na mysli hrbatý BN12? 8-[

rhomosapienc
Uživatel
Příspěvky: 193
Registrován: 27.4.2006 22:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od rhomosapienc » 19.10.2009 20:35

Jenom ohledně sedaček na plošině ve druhém článku. Nikde jsem četl že to je přání zákazníka čili dopravního podniku myslím že v tom má prsty i Ropid. Prostě chtějí více míst k sezení má se to brát jako větší luxus pro cestující. Takže konkrétně část sedačky v druhém článku v prosoru kde by měla být plošina není duvod řešit za to sor nemuže.

Uživatelský avatar
Absolut
Moderátor
Příspěvky: 5319
Registrován: 21.12.2005 12:28
Bydliště: Tam, kde vedle vytejká poslední flaška...

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od Absolut » 19.10.2009 20:14

Je to o zvyk. Krátký SOR se mi moc líbí. Kloubák mě uspořádáním zadního článku nepřesvědčil, a když to tady čtu, tak nejsem s těmi obavami z místa za kloubem sám. Veškerý benefit dobytčáku s rychlým nástupem a výstupem čtyřmi dveřmi (NB12) je u vozu NB18 pohřben okolím kloubu a zadním článkem, kde se tvoří slepé kouty s delším časem na výstup / nástup, jako v Citybusu mezi 2 a 3 dveřmi. Nevím, jak to udělat líp, bus je hezký, jen ztrácí tu eleganci rychloodtokého hodnědveřového bagru NB12.

Pokud to tady čte někdo ze SORu - ano, nazval jsem Váš vůz dobytčákem. ALE je to myšleno dobře, protože Praha na některé krátkobusové linky typu třeba 124 a 213 opravdu nic jiného nepotřebuje. Věřím, že SOR NB12 by mohl být elegantní třídvéřák, ale pro podmínky Prahy je lepší to čtyřdvéřové provedení.

Markus
Uživatel
Příspěvky: 122
Registrován: 03.7.2007 19:32
Bydliště: Praha 12 Modřany
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od Markus » 19.10.2009 19:53

Sedačku asi níže dát nešlo, protože je pod ní nějaký agregát, kolo nebo já nevím co ... to bych pochopil. Ale umístění sedaček do prostoru, kam si mohlo stoupnout několikanásobně více lidí (typicky za kloub), rozmístit sedačky a tyče tak, že se mají problém vyhnout i jen dva lidé, umístit monitor jen 190cm vysoko, dát do kloubu jen prťavé madlo ... to je na přesdržku. Nikoliv pro výrobce, ale pro objednavatele ... ten by měl lépe znát situaci - narvanost busů a lépe jí řešit.

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 10212
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od 9001 » 19.10.2009 16:24

Tak mi to přijde jako když přicházely první Citybusy. Taky každý nadával jak jsou špatný, jak jsou neprůchozí atd. A ted jezdí tu léta a lidi si zvykly. Ono to bude u SORek stejné. I když třeba beru 14T jako interiérově hodně špatnou tramvaj i tak se na ní dá zvyknout. Sice pár lidi bude nadávat,ale ono až tu budou 2-3 roky tak to taky utichne.

Schůdky v interiéru. Myslím že Citybusy novějších řad a Citelisy jsou taky schůdkovaté protože jsou bez schodů u dveří.

mirek
Uživatel
Příspěvky: 76
Registrován: 19.8.2009 13:27

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od mirek » 19.10.2009 14:34

krysarr píše: "zvenku je to hezky, ale kdo ten kram vymejslel vevnitr? Neda se tam prolezt, kdyz je tam par lidi, duchodci se skrabou na ty schudky, protoze to je cely jak na bidylku, ...".
Přesné! Sice je to nízkopodlažní, ale ty schody, které "chybí" při nástupu, jsou nahrazené schody a stupínky v celém voze. Patery dveře a bidýlka zase snižují kapacitu vozu pro stojící, protože člověk prakticky všude stojí blízko dveří a tudíž překáží nastupujícím/vystupujícím. Další dveře navíc způsobují rychlé vyvětrání vozu, což v chladném počasí není ani trochu příjemné (kladně ale hodnotím samoobslužné otvírání dveří, které to trochu kompenzuje). Kromě toho si člověk rychle odvykne sedět úplně vzadu, umístit poměrně hlučný motor přímo do prostoru pro cestující, to byl teda výmysl. Zlatý Citybusy!

krysarr
Uživatel
Příspěvky: 452
Registrován: 18.2.2009 22:45
Bydliště: Praha 3 (1,9,16 uz bohuzel ne), sem tam Praha 11 :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od krysarr » 19.10.2009 14:23

V sobotu za mnou celou linku 139 projela pritelkyne v NB 18 a dorazila cela rozladena. Rada jezdi vzadu a krome toho, ze je to pekne cisty a novy ji na tom nejak nic jako beznou cestujici nezaujalo, udajne vubec nic, ani vykon a podobne pry nijak extra nepocitila. Pronesla neco ve stylu "zvenku je to hezky, ale kdo ten kram vymejslel vevnitr? Neda se tam prolezt, kdyz je tam par lidi, duchodci se skrabou na ty schudky, protoze to je cely jak na bidylku, ...". Na vytizene linky jako je 139, 177 a podobne to fakt asi nebude zrovna vonco, jak uz tu padlo hodnekrat. Zlaty B9xx, i Citybusy/lisy, sice tam neni misto na kolena, ale... ale lidi si zvyknou na vsechno, kdyz musi.

kasme
Uživatel
Příspěvky: 1183
Registrován: 28.8.2007 9:37
Bydliště: hostivar-hlavni.rajce.net
Kontaktovat uživatele:

Re: Pražské autobusy

Příspěvek od kasme » 19.10.2009 12:16

několik posledních dní ho vídám na 139, dnes jsem ho zatím neviděl :( včera byl určitě

Odpovědět