Preference / antipreference MHD

Vše co souvisí s provozem tramvají. Chcete se stát řidičem tramvaje? Podívejte se sem. Debata ohledně linkového vedení a výluk.

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
Martin Šubrt
Uživatel
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.5.2004 10:56
Bydliště: U denních linek č. 4,6,10,11,16,22,23 a C :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Martin Šubrt » 31.10.2012 21:12

Kontroluju obě křižovatky 2x denně na cestě do práce a z práce. Kontroluju to dnes přesně 14 dní. Od předminulého čtvrtka do neděle ráno to šlo naprosto v pohodě. Začalo to opět blbnout po změně času v noci na něděli. Zda to funguje, k tomu mi stačí tam být jeden cyklus. V ostatních obdobích spoléhám na hlášení od řidičů. Dodavatel má nějaký postup, jak to nahodit do správného stavu, ale i když tam je stav špatný, tak se nedaří zjistit, co ho způsobuje. Po průjezdu hasičů se to vrací tam, kde to bylo, Tj. buď do správné polohy, nebo, když to už blbne, do té, kde to před výjezdem bylo. Tj. příčina hasiči nejsou, ani se to po nich nesrovná. Teď se to řeší opravdu už v technické rovině, kde už mohu jen těžko přispět. Vodou by to být nemělo, při začátku problémů vždy nepršelo. Na křižovatce normálně 10 dní fungovaly všechny signální plány, denní 100 sekundový cyklus, noční a víkendová šedesátka. Včetně jejich změn ráno a večer, takže ani v tom to asi není.

gabuliatko
Uživatel
Příspěvky: 2861
Registrován: 10.10.2007 13:22

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od gabuliatko » 31.10.2012 20:22

Martin Šubrt píše:Pořád se ale neví, jak se to dostane do toho problematického stavu.
Začal bych tím, jak problematický stav zjistit. Pak se dá hledat proč.
Není možné že se to srovná vždy po průjezdu hasičů a blbne to jen když hasiči dlouho nejedou, nebo máš změřeno, že to je teď na vteřinu přesně? Nemá ta křižovatka víc režimů a neblbne jenom jeden z nich?
Neblbne to třeba po dešti, nebo tak, mnoho SSZ je náchylných na vodu ...

vím, vařím z vody, tak mne nebijte

Grossák
Uživatel
Příspěvky: 682
Registrován: 16.11.2003 3:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Grossák » 31.10.2012 19:49

Martine, jsem rád, že ses toho ujal.

P_V
Uživatel
Příspěvky: 4085
Registrován: 23.11.2003 18:49

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od P_V » 30.10.2012 22:17

Ale tak snad od toho je tam zavedena nějaká koordinace, která by měla cyklusy srovnat. A ta nekoordinuje.

Uživatelský avatar
Karotka
Uživatel
Příspěvky: 1180
Registrován: 09.2.2005 20:59
Bydliště: Příští zastávka je na zmámení.

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Karotka » 30.10.2012 21:46

MPL píše:To nevypadá jako špatný nápad. Posun o 1/2s za 60s cyklus je rozdíl 2Hz ve frekvenci napíjení (pokud je to od něj odvozeno, ale nevidím důvod, proč by to mělo být jinak). Kde by se tam ten rozdíl vzal a proč by tam chvíli byla a chvíli nebyl, nemám tušení.
Možná to není rozdíl, ale jen občasné zakolísání (arytmie :) ). Kvůli masovému používání spínaných zdrojů a podobných ku..ítek už v síti dávno není čistá sinusoida. Hi-fi-pýři nebo posluchači středních vln by mohli vyprávět :roll:

Uživatelský avatar
willyjeff
Uživatel
Příspěvky: 1761
Registrován: 30.11.2004 16:11
Bydliště: Trollhättan (a když se probudim, tak Praha)
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od willyjeff » 29.10.2012 21:34

Láďa píše:Koordinace Bertramka - Anděl opět nefunguje. Jak ráno, tak i teď zastavuje SSZ Plzeňská x Tomáškova.
Tam jsem stál už tak před 14 dny. Takže jsem to považoval za běžný stav a nerozpakoval se nad tím.

von Špilberk
Uživatel
Příspěvky: 4465
Registrován: 23.2.2012 8:27
Bydliště: 15 minut chůze od vozovny Pankrác

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od von Špilberk » 29.10.2012 17:29

Láďa píše:Koordinace Bertramka - Anděl opět nefunguje.
To vydrželo dlouho. :roll: Já to viděl už minulý týden. Ale jel jsem tam jen jednou, tak jsem doufal...
No, doufal jsem marně.

MPL
Uživatel
Příspěvky: 228
Registrován: 06.1.2010 8:29

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od MPL » 29.10.2012 17:18

piskvorrr píše:A ještě: odkud jsou řadiče napájené - sdílejí síť, nebo je každý úplně odjinud? (Už jsem viděl divné bugy s časováním vzniklé různou kvalitou napájení na jednom a druhém zařízení, byť nešlo o řadiče SSZ)
To nevypadá jako špatný nápad. Posun o 1/2s za 60s cyklus je rozdíl 2Hz ve frekvenci napíjení (pokud je to od něj odvozeno, ale nevidím důvod, proč by to mělo být jinak). Kde by se tam ten rozdíl vzal a proč by tam chvíli byla a chvíli nebyl, nemám tušení.

Uživatelský avatar
Láďa
Uživatel
Příspěvky: 954
Registrován: 24.8.2009 22:07

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Láďa » 29.10.2012 13:58

Koordinace Bertramka - Anděl opět nefunguje. Jak ráno, tak i teď zastavuje SSZ Plzeňská x Tomáškova.

Martin Šubrt
Uživatel
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.5.2004 10:56
Bydliště: U denních linek č. 4,6,10,11,16,22,23 a C :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Martin Šubrt » 29.10.2012 13:44

gabuliatko: Střevům řadiče opravdu moc nerozumím. 60s se bere z dopravního řešení, řadič by měl mít své hodiny (buď časované z ústředny, z GPS, či koo kabelem z vedlejší křižovatky - ale na to jsou jiní odborníci a ti by popsali i synchrozizaci času).

Napájení už netuším vůbec. Ale řekl bych standardně z rozvodné sítě nějakým přípojným bodem s vlastním elektroměrem....

trainzjohny: Ráno bylo nějak opraveno. Asi restartem či něčím podobným. Pořád se ale neví, jak se to dostane do toho problematického stavu.

Uživatelský avatar
piskvorrr
Uživatel
Příspěvky: 392
Registrován: 09.6.2010 12:48

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od piskvorrr » 29.10.2012 12:37

gabuliatko píše:Odkud se bere těch 60s? Každý řadič má svoje hodiny? Dochází k nějaké synchronizaci času?
A ještě: odkud jsou řadiče napájené - sdílejí síť, nebo je každý úplně odjinud? (Už jsem viděl divné bugy s časováním vzniklé různou kvalitou napájení na jednom a druhém zařízení, byť nešlo o řadiče SSZ)

Uživatelský avatar
trainzjohny
Moderátor
Příspěvky: 3141
Registrován: 10.9.2006 15:06
Bydliště: Konečná 9,10,16,58,59
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od trainzjohny » 29.10.2012 12:28

Dneska IP před sedmou i po jedenácté naprosto v pořádku, směrem dolů jsem v obou časech viděl průjezd dvou vlaků za sebou a naprosto OK. A ráno moje nízkoplechová 16 dala dokonce úsek Štěpánská - IP bez přibrzdění a to se nestává často (je to o náhodě).

Uživatelský avatar
Marek B.
Uživatel
Příspěvky: 455
Registrován: 17.6.2004 14:40
Bydliště: Praga Caput Regni Bohemiae

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Marek B. » 29.10.2012 12:25

Nebude na vině nějaký kvantový posun či něco podobného? :shock: :)

gabuliatko
Uživatel
Příspěvky: 2861
Registrován: 10.10.2007 13:22

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od gabuliatko » 29.10.2012 10:40

Odkud se bere těch 60s? Každý řadič má svoje hodiny? Dochází k nějaké synchronizaci času?

Martin Šubrt
Uživatel
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.5.2004 10:56
Bydliště: U denních linek č. 4,6,10,11,16,22,23 a C :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Martin Šubrt » 29.10.2012 10:10

Petr: Tentokrát se velmi snaží i dodavatel. Ovšem základní problém je v tom, že se nedaří zjistit, co je za problém. Což je tak trochu vina TSK i DP, že jsme dosud nebyli schopni popsat charakteristiky toho špatného chování SSZ. Až včera se mi podařilo změřit hodnotu toho posunu za cyklus. Díky tobě ;-). Posun byl do včerejška jen dohad, kterému nikdo nevěřil, že je vůbec možný. I já jsem včera udělal velkou chybu, že jsem si nezměřil ještě cykly každé křižovatky zvlášť. Spěchal jsem kvůli smlouvám na informování na Malostranskou, tak jsem tam mohl měřit jen hodinku a pak jsem ještě přes dispečink řešil tu generální volbu. Kdybych si změřil obě křižovatky zvlášť, měli bychom další indicii, která křižovatka je ta s anomálií, a nemuseli bychom chodit k otci Furatovi ;-) a skákat do moře pro klíč. Jenže já byl tak šokovanej ze změření toho posunu, že mě logická další věc k měření nenapadla. Jsem v-ů-l.

Takže je tu opravdu extrémní záhada. Kdyby byla chyba jen v hodinách, není možné, aby se křižovatky šoupaly o stejnou hodnotu každý cyklus, nebo naopak zastavily ve špatné poloze... kdyby byla v dopravním řešení, není možné, aby křižovatka 10 dní běžela bez problémů. Pozváni byli detektivové Columbo, Matlock i Murdoch a jelikož jde o zvláště nevysvětlitelné zdravotní potíže těch SSZ, tak na cestě je i dr. House ;-). Nejde to léčit, když se neví, co to je za nemoc ;-). Ale fakt se na tom intenzívně pracuje.

Odpovědět