Pražské metro

Vše co souvisí s provozem tramvají. Chcete se stát řidičem tramvaje? Podívejte se sem. Debata ohledně linkového vedení a výluk.

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
MF
Uživatel
Příspěvky: 4274
Registrován: 04.3.2007 19:28

Re: BnL-StB

Příspěvek od MF » 02.6.2007 13:56

itelv píše:Možná zbytečně hořekujete nad názvy s "Brandýs nad Labem - Stará Boleslav". Skutečnost se má totiž tak, že se jedná o souměstí - podobně jako Frýdek - Místek. Tam by taky nikoho dnes asi nenapadlo značit zastávku jen půlkou názvu obce.
Ještě, že Praha nepoužívá ve svém názvu včechny připojené obce... To by se ani na ten transparent nevešlo.

Hl. m. Praha, Hradčany, Malá Strana, Staré Město, Dejvice, Kobylisy, Hloubětín.......................................................................................

MF
Uživatel
Příspěvky: 4274
Registrován: 04.3.2007 19:28

Příspěvek od MF » 02.6.2007 13:53

Jabberwocky píše:Bydlel jsem kdysi u křížku
Však hořklo mi tam pivo
Jen jeden mrtvý nablízku
Pak beznadějně živo

U šibenice bylo líp
Tam viselci se mění
Pak zakázali popravy
A mně zbylo jen snění

A tak teď žiju u trafa
V Černošicích-Vráži
Do něhož kdejaký mrťafa
Železné tyče vráží

P. S. Omluvte prosím sníženou kvalitu verše - znáte to, po pivu se spí, po kořalce se blbne a po vínu se ... zpívá (nebo apoň veršuje) ;-)
Dost dobrý :!:

Uživatelský avatar
itelv
Uživatel
Příspěvky: 88
Registrován: 05.1.2006 11:25
Bydliště: Praha 7

BnL-StB

Příspěvek od itelv » 02.6.2007 10:20

Možná zbytečně hořekujete nad názvy s "Brandýs nad Labem - Stará Boleslav". Skutečnost se má totiž tak, že se jedná o souměstí - podobně jako Frýdek - Místek. Tam by taky nikoho dnes asi nenapadlo značit zastávku jen půlkou názvu obce.

Uživatelský avatar
Jabberwocky
ďábelský pedagog
Příspěvky: 1849
Registrován: 27.5.2005 10:53
Bydliště: Pleased to meet you ... hope you guess my name ;-)

Příspěvek od Jabberwocky » 02.6.2007 0:23

A tak to jo. Nojo, ono se na trafo ani Vráž moc dobře neveršuje. Pointa je, abych tak řekl, závislá na metru (čímž se vracím k tématu threadu :-)

Tak ještě jeden pokus:
A tak teď žiju u trafa
V Černošicích-Vráži
Na panství hraběte Harracha
Umrlé poddané svážím

P_V
Uživatel
Příspěvky: 4076
Registrován: 23.11.2003 18:49

Příspěvek od P_V » 01.6.2007 23:39

Jabberwocky píše:Tak to tedy zase ne! Mrťafa je normální slovo, které používá třeba moje maminka. No a není tomu zas až tak moc let zpátky, co nějaký takový mrťafa shořel na popel, kdyžtě hodil do trafa tyč a chtěl tam krást měď.
Mrťafu mám ve slovní zásobě, ale měl jsem na mysli, že ty poslední verše tak nějak rozbijí předchozí poetiku...

Uživatelský avatar
Jabberwocky
ďábelský pedagog
Příspěvky: 1849
Registrován: 27.5.2005 10:53
Bydliště: Pleased to meet you ... hope you guess my name ;-)

Příspěvek od Jabberwocky » 01.6.2007 21:47

P_V píše:jen ty poslední dva verše jsou trochu mimo :D
Tak to tedy zase ne! Mrťafa je normální slovo, které používá třeba moje maminka. No a není tomu zas až tak moc let zpátky, co nějaký takový mrťafa shořel na popel, kdyžtě hodil do trafa tyč a chtěl tam krást měď.

P_V
Uživatel
Příspěvky: 4076
Registrován: 23.11.2003 18:49

Příspěvek od P_V » 01.6.2007 21:36

Jabberwocky píše:Bydlel jsem kdysi u křížku...
P. S. Omluvte prosím sníženou kvalitu verše - znáte to, po pivu se spí, po kořalce se blbne a po vínu se ... zpívá (nebo apoň veršuje) ;-)
Náhodou skvělé =D> =D> =D> , jen ty poslední dva verše jsou trochu mimo :D

Uživatelský avatar
Jabberwocky
ďábelský pedagog
Příspěvky: 1849
Registrován: 27.5.2005 10:53
Bydliště: Pleased to meet you ... hope you guess my name ;-)

Příspěvek od Jabberwocky » 01.6.2007 21:11

Bydlel jsem kdysi u křížku
Však hořklo mi tam pivo
Jen jeden mrtvý nablízku
Pak beznadějně živo

U šibenice bylo líp
Tam viselci se mění
Pak zakázali popravy
A mně zbylo jen snění

A tak teď žiju u trafa
V Černošicích-Vráži
Do něhož kdejaký mrťafa
Železné tyče vráží

P. S. Omluvte prosím sníženou kvalitu verše - znáte to, po pivu se spí, po kořalce se blbne a po vínu se ... zpívá (nebo apoň veršuje) ;-)

Uživatelský avatar
Neral
Uživatel
Příspěvky: 312
Registrován: 19.11.2003 22:46
Bydliště: Praha 6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neral » 01.6.2007 21:05

XSC píše:Na tom je nejzajímavější, že až do otevření metra se to Nádraží Smíchov jmenovalo. Ale nehledal bych za tím žádné ruské vzory, asi to někdo vzal po vzoru Hlavní nádraží, takže to v rámci metra sjednotil. Holešovice se tehdy jmenovaly Fučíkova.
V roce 1990 se přejmenovávaly jen politické názvy, jiné se neřešily.
Tak to zní docela logicky...
(což ale samozřejmě neznamená, že to s těmi názvy je správně tak, jak to je)

Quetzalcoatl
Uživatel
Příspěvky: 407
Registrován: 23.6.2006 15:23
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Bydliště elektrikářů

Příspěvek od Quetzalcoatl » 01.6.2007 20:39

Jabberwocky píše:No, to si Mníšecko, pane, pomohlo - bydlet u křížku je o hodně lepší než u šibenice ;-)
A co takhle Černošice, Vráž U transformátoru? Tam to musí pěkně bzučet. :) Název samotný je velmi poetický.
Nejsme lehce odchýlení od tématu?

XSC
Uživatel
Příspěvky: 1567
Registrován: 19.11.2004 21:38
Bydliště: 8,24,B

Příspěvek od XSC » 01.6.2007 20:10

Neral píše:Mě přijde logičtější spíš název Nádraží Holešovice apod., ale v zásadě ani proti té druhé variantě nic moc nemám. Co mi vadí, je nesystémovost, kdy tu máme na jedné straně Smíchovské nádraží a na druhé například to Nádraží Holešovice.
Na tom je nejzajímavější, že až do otevření metra se to Nádraží Smíchov jmenovalo. Ale nehledal bych za tím žádné ruské vzory, asi to někdo vzal po vzoru Hlavní nádraží, takže to v rámci metra sjednotil. Holešovice se tehdy jmenovaly Fučíkova.
V roce 1990 se přejmenovávaly jen politické názvy, jiné se neřešily.

Uživatelský avatar
Jabberwocky
ďábelský pedagog
Příspěvky: 1849
Registrován: 27.5.2005 10:53
Bydliště: Pleased to meet you ... hope you guess my name ;-)

Příspěvek od Jabberwocky » 01.6.2007 17:55

No, to si Mníšecko, pane, pomohlo - bydlet u křížku je o hodně lepší než u šibenice ;-)

martyn
Uživatel
Příspěvky: 601
Registrován: 02.12.2006 23:31
Bydliště: Praha 13-Stodůlky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od martyn » 01.6.2007 17:48

Proxy píše:nebo: Mníšek pod Brdy, Stříbrná Lhota, U Šibenice - oblíbeně zkracováno na orientacích na Mn.p.B.,Stř.Lh.,U Šib.
Jako místní patriot se ohrazuji :lol:
Existuje zastávka Mníšek pod Brdy, U Šibence (Šibenec /vrch/, ne žádná šibenice a už vůbec ne ve Stříbrné Lhotě). Mám-li vybrat dlouhý název z Mníšecka, nabízím Mníšek pod Brdy, Stříbrná Lhota, U Křížku.

Uživatelský avatar
Karotka
Uživatel
Příspěvky: 1180
Registrován: 09.2.2005 20:59
Bydliště: Příští zastávka je na zmámení.

Příspěvek od Karotka » 01.6.2007 16:17

Káem píše:Jo, takže takhle: B.n.L-St.B., B.n.L.,sídl.BSS.
Obávám se, že by to úředníci byli schopni takto zplodit :roll:
Myslel jsem samozřejmě "B. n. L., sídl. BSS" = eliminovat St. B., která je za vodou (ejhle dvojsmysl).
(taky nemáme v Praze všechny stanice pojmenované stylem "Hl. m. P., atd.", přestože by to tak bylo "oficiálně" správně)

Uživatelský avatar
pawel
Uživatel
Příspěvky: 2384
Registrován: 15.7.2004 23:10
Bydliště: M22 / U8

Příspěvek od pawel » 01.6.2007 15:37

pár poznámek:

u vltavské a rajské zahrady jsme u duplicitních místních názvů. ulice v holešovicích/bubnech u dnešní stanice "vltavská" se tak totiž dříve doopravdy jmenovala, kdy došlo ke změně názvu, to nevím, ale mám takový pocit, že to bylo (kupodivu) až dlouho po zniku velké prahy (snad těsně post-WWII). rajských zahrad mohlo být víc, ono třeba kotlářky máme taky dvě apod.

jara: "No já nevím ale všude možně ve světe je to takto řešené taky. Prostě se určí jedna věc a je to tak. A Karlovo náměstí je přeci jen (aspon pro mě) důležitější bod než Palackého náměstí. Nikde jsem neviděl ani neslyšel, že by se zastávka metra jmenovala nějak takhle jako Karlovo/Palackého" --> jak už bylo řečeno, "všude ve světě" asi ne, stačí zajet za kopečky do německa. nicméně i tady panují zmatky, zejména díky názvu "Bahnhof", který se často používá jak pro vlaky a S-Bahn, tak i pro metro. výsledkem je např. v mnichově stanice "Trudering" (U2, S4), přičemž v autobuse vám zahlásí "nächste Halt: S- und U-Bahnhof Trudering", a označovač vám pak na lístek vytiskne "Truderinger Bhf."

neral: 100% souhlas se smích.nádr., to je vážně pitomost neuvěřitelná a ještě zralá na změnu. u hradčanské a spol., které jako místní taky osobně těžce nesu :) , už je asi pozdě a shora naordinované nesmysly se už vžily. změna na klárov apod. se měla udělat už v 1990, místo toho tehdy vznikl další patvar - dejvická (aneb ulice, do které doběhnu z vestibulu HR rychleji než z DE).

Odpovědět