Pantografy

Archiv starých nebo neaktuálních příspěvků. Příspěvky, které přinášejí informace, jejíchž poselství již bylo naplněno v minulosti.

Moderátoři: DavidD, TRAM-FÓRUM

Zamčeno
admirak

Příspěvek od admirak » 03.4.2007 17:03

arny píše:No můžeš se dotknout, klidně i když bude na tom špinavém drátku, :lol: ale jen na koleji ve vozovně s vypnutou a uzemněnou sekcí. :!: @3634
Na druhý PTG T6 bych nešahal. :smt073
To je dobrý, já si šáhnu radši na PTG kterej bude někde hezky ležet na zemi...

Uživatelský avatar
arny
Uživatel
Příspěvky: 370
Registrován: 20.11.2006 18:57
Bydliště: Praha je mi velká

Příspěvek od arny » 03.4.2007 17:01

admirak píše:Ááá když se to nebude dotýkat toho špinavýho drátku co je nataženej nad tou tramvají tak si můšu šáhnout?? Pooosííímm... :D :D :D
No můžeš se dotknout, klidně i když bude na tom špinavém drátku, :lol: ale jen na koleji ve vozovně s vypnutou a uzemněnou sekcí. :!: @3634
Na druhý PTG T6 bych nešahal. :smt073

I.am.good

Příspěvek od I.am.good » 03.4.2007 17:01

Admirak - šahej si na co chceš, je ti přáno, třeba zažiješ nevídané. :D


Oskar - když by na druhém voze T6 byl OTZ v poloze I a pantograf byl dole, tak je to bez napětí a vůz by ani nejel. Pro jízdu v soupravě se staženým sběračem musí být na tom voze poloha O. Plus teda přepnutej PAS, ale to už je detail. :)

admirak

Příspěvek od admirak » 03.4.2007 16:56

Oskar píše:MMCH: Připomněl jsi mi, jak jsem si s jistou nedůvěrou při DOD v depu Hostivař poprvé šáhnul rukou na žehličku 81-71
Já bych si asi nešáhnul... Když mi bylo 4-5 let tak jsme bydleli v bytě kde probíjeli futra, takže jsem již několikrát těch 220V dostal. Tak nevím jak bych důvěřoval té 81-71.

Uživatelský avatar
Oskar
Uživatel
Příspěvky: 1212
Registrován: 10.6.2006 11:17
Bydliště: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Oskar » 03.4.2007 16:51

admirak píše:Ááá když se to nebude dotýkat toho špinavýho drátku co je nataženej nad tou tramvají tak si můšu šáhnout?? Pooosííímm... :D :D :D
No třeba v případě druhého vozu T6tky bych to taky nezkoušel... Může tam být odpojovač v poloze I.

MMCH: Připomněl jsi mi, jak jsem si s jistou nedůvěrou při DOD v depu Hostivař poprvé šáhnul rukou na žehličku 81-71

admirak

Příspěvek od admirak » 03.4.2007 16:48

I.am.good píše:Přesně tak, klouby jsou namazané vazelínou a ta elektrický proud moc nevede. Z toho důvodu jsou tam měděné dracouny na přemostění těchto spojů. Pantograf je samozřejmě kompletně celý pod proudem, nedoporučuji se dotýkat :) Jinak takovéto dracouny jsou i na spodku vozu mezi skříní vozu a podvozky, akorát jsou o dost větší.
Ááá když se to nebude dotýkat toho špinavýho drátku co je nataženej nad tou tramvají tak si můšu šáhnout?? Pooosííímm... :D :D :D

Uživatelský avatar
Oskar
Uživatel
Příspěvky: 1212
Registrován: 10.6.2006 11:17
Bydliště: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Oskar » 03.4.2007 16:48

Sheep píše:verim ze keby elektricky jazdili na striedavy velmi by ste taketo srandicky nerobili :D :lol:
Proč ne? Střídavý proud je přece bezpečnější
@3632 nerozkládá elektrolýzou krvinky
@3632 oblouky samy zhasínají při průchodu proudu nulou

I.am.good

Příspěvek od I.am.good » 03.4.2007 16:37

Přesně tak, klouby jsou namazané vazelínou a ta elektrický proud moc nevede. Z toho důvodu jsou tam měděné dracouny na přemostění těchto spojů. Pantograf je samozřejmě kompletně celý pod proudem, nedoporučuji se dotýkat :) Jinak takovéto dracouny jsou i na spodku vozu mezi skříní vozu a podvozky, akorát jsou o dost větší.

Uživatelský avatar
7080
Uživatel
Příspěvky: 1084
Registrován: 02.12.2005 13:40
Bydliště: V kopci mezi M 135 a M 22

Příspěvek od 7080 » 03.4.2007 16:03

Sheep píše:no a jaky maju vyznam ked nevedu prud?sak keby celym zberacom isiel prud tak by zhorel uz pri vyssej zatazi, kedze je zelezny :wink:
Význam mají takový, že jsou vodivější než ten kloub přes který vedou. Je to kvůli kvalitnějšímu odběru, odstranění jiskření a tím následnému opalování v kloubu.

Uživatelský avatar
Pavel PS
Uživatel
Příspěvky: 91
Registrován: 31.1.2007 21:29
Bydliště: tak už nejbližší vozovnou nejsou Střašidelnice, ani Pankrác, ale Kobylisy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pavel PS » 03.4.2007 15:41

Též si myslím, že celý ptg je pod proudem, ty dvě listy nevypadají, že jsou odizolované od zbytku a celý ptg je posazen na izolátorech. A taky se tu u Porchetry řešilo, proč má zběrač žlutý - protože je to živá část a ta podle normy musí být výrazně označena.
foto ptg http://plaminek1.ic.cz/typy/pantograf.jpg

Uživatelský avatar
Sheep
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: 06.1.2006 23:37
Bydliště: Slovensko, Kosice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sheep » 03.4.2007 15:38

Pepa píše:to jsou měděné dracouny a ne žádné kabely...
no a jaky maju vyznam ked nevedu prud?sak keby celym zberacom isiel prud tak by zhorel uz pri vyssej zatazi, kedze je zelezny :wink:

Uživatelský avatar
Pepa
Uživatel
Příspěvky: 2152
Registrován: 30.11.2003 9:45
Bydliště: 6004

Příspěvek od Pepa » 03.4.2007 15:35

Sheep píše:pochybujem ze to su nejake kable pre srandu :wink:
to jsou měděné dracouny a ne žádné kabely...

Uživatelský avatar
Sheep
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: 06.1.2006 23:37
Bydliště: Slovensko, Kosice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sheep » 03.4.2007 15:31

Jabberwocky píše:Pokud mně je známo, vede celé tělo ptg, žádné kabely.
pochybujem ze to su nejake kable pre srandu :wink:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Jabberwocky
ďábelský pedagog
Příspěvky: 1849
Registrován: 27.5.2005 10:53
Bydliště: Pleased to meet you ... hope you guess my name ;-)

Příspěvek od Jabberwocky » 03.4.2007 12:02

Sheep píše:navyse nie cely zberac je pod napatim, pripojene su len dve listy a z nich vedu kable do elektricky
Pokud mně je známo, vede celé tělo ptg, žádné kabely.

Uživatelský avatar
Sheep
Uživatel
Příspěvky: 325
Registrován: 06.1.2006 23:37
Bydliště: Slovensko, Kosice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sheep » 03.4.2007 9:57

Pavel PS píše:Proud si naštěstí hledá cestu nejmenšího odporu a pantograf, i když bez přímého kontaktu s trolejí, bude pořád lepší vodič než moje ruka. Ono tou ventilačkou moc vidět neni, na PTG jsem vlastně neviděl, prostě jsem držel foťák nahoře a doufal, že zaberu, co chci :-)
no pokial uzavries obvod tak prud aj cez teba prejde, navyse nie cely zberac je pod napatim, pripojene su len dve listy a z nich vedu kable do elektricky, ale aj tak sa neodporuca sa ho chytat a vyskakovat prilis blizko ku vedeniu, aj ked je to jednosmerny prud moze na velmi tesnu dialku skocit iskra

verim ze keby elektricky jazdili na striedavy velmi by ste taketo srandicky nerobili :D :lol:

Zamčeno