Výhybky

Archiv starých nebo neaktuálních příspěvků. Příspěvky, které přinášejí informace, jejíchž poselství již bylo naplněno v minulosti.

Moderátoři: DavidD, TRAM-FÓRUM

Zamčeno
Uživatelský avatar
pawel
Uživatel
Příspěvky: 2384
Registrován: 15.7.2004 23:10
Bydliště: M22 / U8

Příspěvek od pawel » 01.7.2006 15:53

včera ráno = horor! nejdřív zaseklá výhybka Myslbekova x Dlabačov, 15/25 odkloněny přes ul. U Brusnice, takže po 10 min čekání na Malovance další fronta na Brusnici. no a aby toho nebylo dost, tak následně další průšvih (jestli bouračka/výhybka, to nevim) na újezdě -> zpoždění přes 15 minut :x a příjezd na zkoušku 5 min po začátku 8-)

Uživatelský avatar
Petr
Provozovatel
Příspěvky: 2040
Registrován: 14.11.2003 8:36
Bydliště: ....Brejšín přes noc na flešku hodí novej program křižovatky, já s Démonem zajedem přešroubovat znač
Kontaktovat uživatele:

Re: Blokování výhybek

Příspěvek od Petr » 11.6.2006 19:15

Oskar píše:Může mi ještě prosím někdo vysvětlit, co to znamená, když je výhybka uzamykatelná nebo neuzamykatelná?
Zjednodušeně jde o to, že uzamykatelná výhybka má jazyky po přestavení do žádaného směru uzamčené kontrolními táhly, které zajišťují jejich nežádoucí přestavení. Neuzamyktelné výhybky tato kontrolní táhla nemají a i po přestavení do žádaného směru proto může dojít k posunutí jazyků, např. při prasknutí táhla.

Uživatelský avatar
Syrda
Uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: 25.6.2005 16:04
Bydliště: Hradec Králové - Praha

divná "krabička"

Příspěvek od Syrda » 11.6.2006 17:45

Při výjezdu ze sm. Smíchov. nádraží směr Barrandov je v půlce oblouku vedle kolejí nějaká krabička. Být před vexslí tak je to rádiové ovl. vexsle, ale toto je za výhybkou (a příští je až moc daleko v Hlubočepích). Mohl by mě někdo říci co to je?

Uživatelský avatar
Oskar
Uživatel
Příspěvky: 1212
Registrován: 10.6.2006 11:17
Bydliště: Ano
Kontaktovat uživatele:

Blokování výhybek

Příspěvek od Oskar » 11.6.2006 10:12

Děkuji všem za odpovědi. Ultrazvukových snímačů jsem si už párkrát všiml a přemýšlel jsem, co to je. Teď se zaměřím na kolejové obvody a ty krabičky mezi kolejnicemi... :)

Může mi ještě prosím někdo vysvětlit, co to znamená, když je výhybka uzamykatelná nebo neuzamykatelná?

K-M

Příspěvek od K-M » 11.6.2006 6:48

adam r: To myslíš vážně?
Radek31: Jeden čas, zřejmě když se testoval jakýsi el.-mag. způsob, přehazovaly výhybky autobusy svými alternátory, tak se od toho upustilo. Nemůže to být něco tak?
Jinak, nebyl jednodušší princip počítání zablokování? Tedy kolikrát se zablokuje, tolikrát se musí odblokovat?

radek31
Moderátor
Příspěvky: 1713
Registrován: 02.7.2004 16:41
Bydliště: Modřany, kousek od smyčky Levského

Re: Blokování výhybek

Příspěvek od radek31 » 11.6.2006 1:21

kolejový obvod to je termín, co se v Praze používá v materiálech o výhybkách (ale je dost možné, že se tím myslí ten indukční snímač - krabičky tam opravdu jsou u každé takové výhybky)
jinak krátké zablokování při průjezdu autobusu apod. je podle mě spíše přítomností ultrazvukového čidla

P_V
Uživatel
Příspěvky: 4076
Registrován: 23.11.2003 18:49

Re: Blokování výhybek

Příspěvek od P_V » 11.6.2006 0:29

adam_r píše: Naprava tramvaje je kovova, a tim padem vodive spojuje pravou a levou kolejnici - a toho se da prave vyuzit k blokovani vyhybek. Vyhybku nelze elektricky prehazovat, pokud je prava a leva cast vyhybky vodive spojena. (Samozrejme, ze pred srdcovkou musi byt jedna kolejnice prerusena.). To umoznuje spolehlive blokovani vyhybky bez ohledu na delku soupravy, pocet pantografu, a jejich umisteni.
Měl jsem za to že se v Praze výhybky po novu blokují indukčními snímači mezi kolejemi, takové ty krabičky se zašroubovaným víkem. Ostatně když po kolejích jede autobus tak se výhybka také na chvíli zablokuje. KO jsou podle mě záležitost vhodná na širou trať a ne na úseky dlouhé několik metrů.

Uživatelský avatar
adam_r
Uživatel
Příspěvky: 451
Registrován: 17.6.2004 10:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Blokování výhybek

Příspěvek od adam_r » 10.6.2006 23:32

radek31 píše:jinde to funguje přes kolejové obvody (občas v kombinaci s ultrazvukovým detektorem - to je takový zvoneček - hledal bych to u výhybek s číslem 500+)
Jen pro predstavu jak to vlastne funguje (nebo muze fungovat). Naprava tramvaje je kovova, a tim padem vodive spojuje pravou a levou kolejnici - a toho se da prave vyuzit k blokovani vyhybek. Vyhybku nelze elektricky prehazovat, pokud je prava a leva cast vyhybky vodive spojena. (Samozrejme, ze pred srdcovkou musi byt jedna kolejnice prerusena.). To umoznuje spolehlive blokovani vyhybky bez ohledu na delku soupravy, pocet pantografu, a jejich umisteni.

radek31
Moderátor
Příspěvky: 1713
Registrován: 02.7.2004 16:41
Bydliště: Modřany, kousek od smyčky Levského

Re: Blokování výhybek

Příspěvek od radek31 » 10.6.2006 17:30

podívej se na světelné návěstidlo a tam najdeš číslo
pokud to bude v rozsahu 1-399 jde o výhybku, kde se používá na blokování trolejový kontakt
http://www.prazsketramvaje.cz/view.php? ... 2006041261

jinde to funguje přes kolejové obvody (občas v kombinaci s ultrazvukovým detektorem - to je takový zvoneček - hledal bych to u výhybek s číslem 500+)

Uživatelský avatar
Oskar
Uživatel
Příspěvky: 1212
Registrován: 10.6.2006 11:17
Bydliště: Ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Blokování výhybek

Příspěvek od Oskar » 10.6.2006 17:22

Petr píše:...mohlo by dojít k tomu, že první pantograf soupravy odblokuje, mezitím jiný vlak vjede na stavěcí, zablokuje si výhybku a předchozí souprava mu druhým pantografem odblokuje jím zablokovanou výhybku.
Aha, už jsem doma. Díky za vysvětlení.

Teď ještě k druhé části původní otázky, a sice, že na spoustě křižovatek tyhle kontakty nejsou a přítomnost tramvaje se detekuje nějak jinak. A řekl bych, že takových křižovatek je většina. Ten klasický systém se třemi kontakty je snad jenom tam, kde je žárovkové návěstidlo (já to pozoroval na křižovatce V. Střešovice - Petřiny - Hládkov a u smyčky Podbaba.) Jinde je v troleji jenom stavěcí kotakt a popřípadě preferenční kontakty, ale žádné blokovací.

Ví někdo, na jakém principu to funguje jinde?

Uživatelský avatar
Petr
Provozovatel
Příspěvky: 2040
Registrován: 14.11.2003 8:36
Bydliště: ....Brejšín přes noc na flešku hodí novej program křižovatky, já s Démonem zajedem přešroubovat znač
Kontaktovat uživatele:

Re: Blokování výhybek

Příspěvek od Petr » 10.6.2006 15:44

radek31 píše:v tom máš pravdu, ale důvod přidržovacího kontaktu je jiný - nesmí dojít k tomu, aby jeden vlak odblokoval 2x (nebo vícekrát)!
(první PTG na soupravě T3 neodblokuje, protože v tu chvíli je druhý PTG na přidržovacím kontaktu - je tak zajištěno, že vždy odblokuje až poslední PTG soupravy a klidně můžeš propojit třeba 6 T3 za sebe :-) )

takhle u soupravy T3 odblokuje vždy až druhý PTG a vše funguje (akorát to zdržuje)
Přesně, to jsem neupřesnil, pokud by tam totiž nebyl přidržovací, mohlo by dojít k tomu, že první pantograf soupravy odblokuje, mezitím jiný vlak vjede na stavěcí, zablokuje si výhybku a předchozí souprava mu druhým pantografem odblokuje jím zablokovanou výhybku. Což by znamenalo, že si jí řidič druhého vlaku může jízdou přes stavěcí kontakt druhým pantografem podhodit.

radek31
Moderátor
Příspěvky: 1713
Registrován: 02.7.2004 16:41
Bydliště: Modřany, kousek od smyčky Levského

Re: Blokování výhybek

Příspěvek od radek31 » 10.6.2006 14:54

odblokovací kontakt tedy zřejmě musí být tak daleko, aby ho i ta nejdelší jednosběračová souprava míjela až po opuštění výhybky.
v tom máš pravdu, ale důvod přidržovacího kontaktu je jiný - nesmí dojít k tomu, aby jeden vlak odblokoval 2x (nebo vícekrát)!
(první PTG na soupravě T3 neodblokuje, protože v tu chvíli je druhý PTG na přidržovacím kontaktu - je tak zajištěno, že vždy odblokuje až poslední PTG soupravy a klidně můžeš propojit třeba 6 T3 za sebe :-) )

takhle u soupravy T3 odblokuje vždy až druhý PTG a vše funguje (akorát to zdržuje)

Uživatelský avatar
Oskar
Uživatel
Příspěvky: 1212
Registrován: 10.6.2006 11:17
Bydliště: Ano
Kontaktovat uživatele:

Re: Blokování výhybek

Příspěvek od Oskar » 10.6.2006 13:56

Petr píše:...následuje přidržovací kontakt, který zajistí, že výhybka ještě neodblokuje a zároveň při průjezdu souprav s dvěma pantografy ve chvílí, kdy je první pantograf na dalším, odblokovacím kontaktu, zajistí její další blokování - a na konci je odblokovací kontakt, který výhybku odblokuje
No a tady vidím právě ten problém. Pro soupravu se dvěma pantografy to takhle přesně může fungovat, ale co když pojede stejně dlouhá souprava s jedním pantografem. Pak se při příjezdu na odblokovací kontakt výhybka hned odblokuje, protože na přidržovacím kontaktu žádný pantograf nebude => k odblokování dojde dřív, než u dvoupantografové soupravy. Právě proto mi smysl přídržného kontaktu uniká, když se v současnosti stejně preferují jednosběračové soupravy a odblokovací kontakt tedy zřejmě musí být tak daleko, aby ho i ta nejdelší jednosběračová souprava míjela až po opuštění výhybky.

Uživatelský avatar
Petr
Provozovatel
Příspěvky: 2040
Registrován: 14.11.2003 8:36
Bydliště: ....Brejšín přes noc na flešku hodí novej program křižovatky, já s Démonem zajedem přešroubovat znač
Kontaktovat uživatele:

Re: Blokování výhybek

Příspěvek od Petr » 10.6.2006 13:11

Oskar píše:Jak vlastně funguje blokování výhybek? Někde jsem kdysi četl o systému s blokovacím, pomocným a odblokovacím kontaktem, ale tyhle kontakty jsem nikde neviděl.
Navíc takový systém by musel mít problém s tramvajemi KT, a s dvojicemi T6A5, kde je vzhůru jen první sběrač a k odblokování by docházelo už po prvním voze (nebo půlce KT). Nesouvisí s tím nějak taková ta plechová deska na střeše nad čelem vozu?
No, pokud máš výhybku, která funguje jen s těmito kontakty - pak máš tzv. stavěcí kontakt, který přestaví výhybku do žádaného směru - následuje blokovací kontakt, který zabezpečí výhybku před přestavením dalším vlakem - následuje přidržovací kontakt, který zajistí, že výhybka ještě neodblokuje a zároveň při průjezdu souprav s dvěma pantografy ve chvílí, kdy je první pantograf na dalším, odblokovacím kontaktu, zajistí její další blokování - a na konci je odblokovací kontakt, který výhybku odblokuje

Uživatelský avatar
DavidD
Uživatel
Příspěvky: 1624
Registrován: 10.5.2006 17:36

Re: Blokování výhybek

Příspěvek od DavidD » 10.6.2006 12:03

Oskar píše:Jak vlastně funguje blokování výhybek? Někde jsem kdysi četl o systému s blokovacím, pomocným a odblokovacím kontaktem, ale tyhle kontakty jsem nikde neviděl.
Navíc takový systém by musel mít problém s tramvajemi KT, a s dvojicemi T6A5, kde je vzhůru jen první sběrač a k odblokování by docházelo už po prvním voze (nebo půlce KT). Nesouvisí s tím nějak taková ta plechová deska na střeše nad čelem vozu?
No ta plechová deska na čele vozu to bude anténa vysílačky, ty kontakty bych hledal v kolejových obvodech ale to bude muset někdo upřesnit. Přesně to taky nevím.A co se týká toho Liberce tak mam pocit že to ovládají radiovými vlnami a klasické kontakty už asi nepoužívají.

Zamčeno