čeština

Co se nevešlo. Pokud chcete znát názory jiných i na netramvajová témata, ptejte se zde. Máte něco, o co se chcete podělit s ostatními? Pak pište sem...

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
I.am.good

Příspěvek od I.am.good » 14.1.2007 21:21

Ono na to má dnes i dost v liv forma komunikace - smsky, ICQ apod., kde je vlastně větná stavba fuk, naopak, je důležité málo slovy vystihnout co nejvíc. Takže se ubírají čárky, tečky, navíc se píše bez hacku a carek, prostě tímto směrem dnes svět spěje a my s tím nic neudelame. Ono stačí, že i my to tu používáme: svyerin napsal OT. Pro mne to znamená opravna tramvají, ovšem nejspíš myslel anglicky off topic, nebo-li mimo diskuzi. Jsme tím prolezlí všichni :D

P.S.: for admin Peter to video crashu manily bych fakt bral, máš ot na VHS bo někde v compu? Fakt bych to chtěl vidět. Tu tramvaj jsem fakt miloval, učil jsem se v Hloubětíně, když jí akorát testovali - dokonce jsem jí jednou neoficiálně řídil - sice jen po dvoře, ale řídil.... Krásná tramvaj to byla.

Uživatelský avatar
demon
Uživatel
Příspěvky: 6705
Registrován: 08.4.2006 16:32
Bydliště: Všude dobře, tak co doma...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od demon » 14.1.2007 21:06

Tom píše:Koukám, že ty papíry na určitá "dys" rozdávají jak na běžícím pásu... samozřejmě, taky ho mám :lol:
Sááákriš, že bych si ho taky pořídil ?
Kdepak, já se klidně přiznam, že čeština neni moje hobby, takže kdybych tady nafrkal hafo pravopisnejch chyb, tak mě klidně setřete...

P.S. to "pravopisnejch" je tam úmyslně ! :wink:

Uživatelský avatar
Tom
Uživatel
Příspěvky: 864
Registrován: 15.11.2003 21:58
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tom » 14.1.2007 20:54

Koukám, že ty papíry na určitá "dys" rozdávají jak na běžícím pásu... samozřejmě, taky ho mám :lol:

Uživatelský avatar
syverin
Uživatel
Příspěvky: 947
Registrován: 29.11.2004 14:00
Bydliště: V noci 512
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od syverin » 14.1.2007 20:37

Když už OT, tak si taky přidám. Předpona dis- značí rozpor, můžeme ji použít ve slově např. disharmonie. Naproti tomu předpona dys- značí nějaké snížení, zmenšení, často se používá v souvislosti s nějakou funkcí či vlastností. Takže ve slově dyslexie se píše první "i" tvrdé.

Jinak máte všichni pravdu, že dnešní čeština upadá. Podle mne to ale není ani tak způsobeno nedostatečnou výukou mluvnice (pokud ji nechápete, tak vám ji do hlavy nenalije ani sebelepší učitel a když ji nepoužíváte, tak ji velice rychle zapomenete), jako spíš tím, že se internet otevřel prakticky všem, tedy i těm, jejichž psaný projev by se k nám dříve býval nebyl dostal. O tom, že i lidé, kteří mají alespoň mluvnické minimum, nejsou pro spěch a (údajný nedostatek času) s to si po sobě nějaký text přečíst a jen tak ho odešlou, vůbec nemluvím.
Naposledy upravil(a) syverin dne 14.1.2007 21:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
PvvS
Uživatel
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.11.2003 20:20
Bydliště: DP Sestroslav & DP Amberovy Lazne
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PvvS » 14.1.2007 20:28

Na to se vymlouvat neda. Staci si to po sobe precist (papir mam taky) a je po problemu.
Hlavni je lenost.

jara
Uživatel
Příspěvky: 2303
Registrován: 16.11.2003 17:38
Bydliště: Dejvice jsou pěkné bydlí nás tu víc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jara » 14.1.2007 20:12

No, já také nejsem čech co do pravopisu. Ale on hlavní problém na internetu je, že si lidé po sobě ty texty nečtou a hned to pošlou. A pak z toho vzniká to co vzniká!! Já jsem teď psal sloh (takovej průměrně dlouhej). A měl jsem v něm pouze 2 pravopisné chyby. A to jedna z toho byla čárka. Takže ono to jde, když se chce. Dalším problémem podle mě je, že každý dostane papír že je dys........ . Dříve se tomuto říkalo, že je člověk prostě blbej. No a ono furt říkat "on má náš chlapeček papír, že je dyslektik a tak ho moc nepřetěžujte" není uplně dobré. A do smrti se na to vymlouvat nedá. Také tento papír mám! Ale v mém věku neumět psát česky je už dost velká ostuda.
Naposledy upravil(a) jara dne 14.1.2007 20:44, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
Fořtík
Uživatel
Příspěvky: 2418
Registrován: 13.11.2003 22:51
Bydliště: Přijde den, kdy to odtajním! ;-)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fořtík » 14.1.2007 20:10

Petr píše:Myslel jsem si, že od pravopisu tu máme zejména rodiče a základní školu, protože plavat v jazyce v 15 letech, to už je docela pozdě (na můj vkus)
Ano, základní škola a rodiče v tomto mohou za hodně. Nicméně všechno co s pravopisem souvisí a čím je žák masírován za dobu jeho účasti na ZŠ je s příchodem na SŠ literaturou násilně potlačeno.

Uživatelský avatar
Tom
Uživatel
Příspěvky: 864
Registrován: 15.11.2003 21:58
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tom » 14.1.2007 19:58

Fořtík píše:Kdepak, ......... Současné osnovy středních škol jsou nastaveny hloupě. Bohužel, s tímto názorem jsem osamocen... :roll:
Nejsi... dokonce sem o tom psal ve slohovce a sklidila úspěch :) nicméně bohužel bylo to k ničemu. Situace se nikam nepohla.

fibou
Uživatel
Příspěvky: 356
Registrován: 12.10.2006 14:55
Bydliště: Praha Hloubětín

Příspěvek od fibou » 14.1.2007 19:55

trainzjohny píše:Nejsi, já mám pocit, že 4 roky literatury na SŠ jsou na nic, když většina studentů neumí pořádně psát.
Mno já chodim do třeťáku na dopravce, učíme se literaturu jak k... což je mi skutečně na h... . A když vidim některé spolužáky, co někdy splodí za pravopisné převratné novinky, začne se mi motat hlava... No někdy vypadám asi tekhle: :shock:

Čili osamocen v tomto názoru nejsi :)

Ale dost k tomuto tématu, přece tu nebudeme řešit školství a pravopis, na to jsou jiná fóra než tramvajová :)

Uživatelský avatar
trainzjohny
Moderátor
Příspěvky: 3140
Registrován: 10.9.2006 15:06
Bydliště: Konečná 9,10,16,58,59
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od trainzjohny » 14.1.2007 19:31

Fořtík píše:Kdepak, dnešní národ by měl lynčovat toho, kdo prosadil, že se na středních školách studenti místo péče o jazyk český věnují tomu, kterej vometák napsal kterou kravinu. Zatímco druhé uvedené je mi v životě k ničemu (nevím, ale ještě jsem v životě k ničemu nepoužil informaci, že Karolína Světlá napsala Kříž u potoka a jiné, podobné), zatímco otázku, jaké i/y kam napsat, kde udělat tečku a kde čárku - to řeším každý den několikrát. Současné osnovy středních škol jsou nastaveny hloupě. Bohužel, s tímto názorem jsem osamocen... :roll:
Nejsi, já mám pocit, že 4 roky literatury na SŠ jsou na nic, když většina studentů neumí pořádně psát.

Uživatelský avatar
Petr
Provozovatel
Příspěvky: 2040
Registrován: 14.11.2003 8:36
Bydliště: ....Brejšín přes noc na flešku hodí novej program křižovatky, já s Démonem zajedem přešroubovat znač
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr » 14.1.2007 19:29

Fořtík píše:Kdepak, dnešní národ by měl lynčovat toho, kdo prosadil, že se na středních školách studenti místo péče o jazyk český věnují tomu, kterej vometák napsal kterou kravinu. Zatímco druhé uvedené je mi v životě k ničemu (nevím, ale ještě jsem v životě k ničemu nepoužil informaci, že Karolína Světlá napsala Kříž u potoka a jiné, podobné), zatímco otázku, jaké i/y kam napsat, kde udělat tečku a kde čárku - to řeším každý den několikrát. Současné osnovy středních škol jsou nastaveny hloupě. Bohužel, s tímto názorem jsem osamocen... :roll:
Myslel jsem si, že od pravopisu tu máme zejména rodiče a základní školu, protože plavat v jazyce v 15 letech, to už je docela pozdě (na můj vkus)

Uživatelský avatar
Fořtík
Uživatel
Příspěvky: 2418
Registrován: 13.11.2003 22:51
Bydliště: Přijde den, kdy to odtajním! ;-)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fořtík » 14.1.2007 19:25

PvvS píše:Koukam , dnesni narod by mel lyncovat toho , kdo vymyslel diaktereniku a prasopis ... ](*,) (-X :smt100
Kdepak, dnešní národ by měl lynčovat toho, kdo prosadil, že se na středních školách studenti místo péče o jazyk český věnují tomu, kterej vometák napsal kterou kravinu. Zatímco druhé uvedené je mi v životě k ničemu (nevím, ale ještě jsem v životě k ničemu nepoužil informaci, že Karolína Světlá napsala Kříž u potoka a jiné, podobné), zatímco otázku, jaké i/y kam napsat, kde udělat tečku a kde čárku - to řeším každý den několikrát. Současné osnovy středních škol jsou nastaveny hloupě. Bohužel, s tímto názorem jsem osamocen... :roll:

Uživatelský avatar
PvvS
Uživatel
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.11.2003 20:20
Bydliště: DP Sestroslav & DP Amberovy Lazne
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PvvS » 14.1.2007 19:13

Valema píše:nevym jakou máš verzy ale dřív se tam na levo otočíš se (pravim tlačítko miši držíš a otáčíš se podle toho jak jedeš miší miši) tam uvidíš takovou páku bejvalá na neutrálu ale teď už to snad nemusíš dát dopředu prostě na ní najedeš miší klikněš a miší jedeš dopředu když se ti páka nehne tak to máš na jízdu dopředu jinak u teto nové verze je už všechno nastaveno takže se nemusíš starat teď už jenom na zemi máš pedáli a jedeš tím že klikneš na pravej pedál miší levym tlačítkem a miší jedeš dopředu stejně to je u bzdy ten pedál uplně na levo je něco ala záchranná brzda a uprostřed je normální brzda jo a všechno ovládáš miší kromně pohledu to ovladáš F1 F2 F3..........
když zastavíš na stanici tak musíš zmačknou abi ti nastoupili lidi to zelené tlačítko na levo nebo červené(červené zmačkne a otevřou se dveře jen kteríma nastoupí lidé) a pak až ti lidé nastoupí tak zmačkneš to zelené tlačítko na pravo je to blíže k tachometru tak hurá do hry a hezkou zábavu jo a L mněníš číslo linky a Z přehazuješ vyhýbky některé doufám že to po mně pochopíš máš tam možnosti třeba i blinkr tj:. na pravo od tachometru takova páčka malá tak ještě hodně štěstí :wink:
Koukam , dnesni narod by mel lyncovat toho , kdo vymyslel diaktereniku a prasopis ... ](*,) (-X :smt100

jara
Uživatel
Příspěvky: 2303
Registrován: 16.11.2003 17:38
Bydliště: Dejvice jsou pěkné bydlí nás tu víc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jara » 14.1.2007 18:25

Zatím jsem neměl problém se s nějakým simulátorem rozjet. Ale s tímhle tedy ano. Naberu lidi, zavřu dveře, odbrzdím (záchranou), odbrzdím normál, zazvoním a sešlápnu jízdu. No a tramvaj se nerozjede.
Směr mám dopředu, pantograf nahoře, dveře zavřené. Tramvaj je nahozená normálně hučí. Co s tím může tedy být?

I.am.good

Příspěvek od I.am.good » 14.1.2007 17:44

Hele, ale tohle je fakt hrozný, jediná čárka nebo tečka, špatný pravopis. Jestli jsi dyslektik (což ostatně není nic neobvyklého, to je spousta lidí), tak si ten příspěvek napiš třeba ve Wordu apod., kde si pak necháš automaticky zkontrolovat veškeré chyby a sem to zkopíruješ ve stavu čitelném. Taky se dost často překlepnu, ale tohle je opravdu nářez :)

Odpovědět