Severské státy

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Uživatelský avatar
willyjeff
Uživatel
Příspěvky: 1761
Registrován: 30.11.2004 16:11
Bydliště: Trollhättan (a když se probudim, tak Praha)
Kontaktovat uživatele:

Re: Severské státy

Příspěvek od willyjeff » 15.1.2012 22:22

Tomaseq píše:Jsou ve Stockholmu zbytky tramvajových tratí, které jsou odpojeny od sítě? Mají tam nějaký tramvajový památník (kolej, výhybka, obdoba kolejí na náměstí v Liberci)? Díky za info.
Já tam budu mluvit anglicky. Švédština je na mě moc složitá, navíc není k dostání učebnive Švédštiny pro samouky, ta by měla vyjít letos nebo příští rok. Důležitá je výslovnost, která se dá odposlechnout jedině z nějakého cd.
Já mám teď Švédštinu konverzaci. Můžu ti jí za drobný úplatek předat :) Tu učebnici pro samouky mám taky, je to takový sešit napsaný téměř na stroji, ale dá se z toho dost naučit. A jestli umíš anglicky a trochu německy, tak švédština ti musí přijít až neuvěřitelně jednoduchá. Tedy nemluvím o výslovnosti, to je trochu extröm :D

Tomaseq
Uživatel
Příspěvky: 7
Registrován: 29.3.2010 22:16
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Severské státy

Příspěvek od Tomaseq » 15.1.2012 22:10

Jsou ve Stockholmu zbytky tramvajových tratí, které jsou odpojeny od sítě? Mají tam nějaký tramvajový památník (kolej, výhybka, obdoba kolejí na náměstí v Liberci)? Díky za info.
Já tam budu mluvit anglicky. Švédština je na mě moc složitá, navíc není k dostání učebnive Švédštiny pro samouky, ta by měla vyjít letos nebo příští rok. Důležitá je výslovnost, která se dá odposlechnout jedině z nějakého cd.

jara
Uživatel
Příspěvky: 2303
Registrován: 16.11.2003 17:38
Bydliště: Dejvice jsou pěkné bydlí nás tu víc
Kontaktovat uživatele:

Re: Severské státy

Příspěvek od jara » 11.1.2012 21:39

Problém s focením v metru byl jednou. Ale to hlavně z důvodu, že jsem fotil ze stativu pro horší světlo ve stanicích. A v podstatě technikou povídej si co chceš já ti nerozumím a až začnu rozumět, tak řeknu že jsem kolega z čech a že u nás s tím není problém a ještě se mi nestalo, že bych se nedomluvil. A krásně tam je vidět jak turnikety nezdržují průchod do a ze stanice.

Tomaseq
Uživatel
Příspěvky: 7
Registrován: 29.3.2010 22:16
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Severské státy

Příspěvek od Tomaseq » 11.1.2012 21:15

Děkuji za informace.
Ve Stockholmu se budu věnovat tramvajovým linkám. O metro se moc nezajímám, ale pokud bude čas, mrknu na tu úzkorozchodnou trať. Jak je to s focením v metru (ve stanici) nemají tam nějaký problém?

Norrkoping: zjistil jsem, že 3 půjčené nízkopodlažní tramvaje, které byly půjčeny do Stockholmu by se měli vrátit a v létě bude asi mizivá šance potkat T6 v provozu.

jara
Uživatel
Příspěvky: 2303
Registrován: 16.11.2003 17:38
Bydliště: Dejvice jsou pěkné bydlí nás tu víc
Kontaktovat uživatele:

Re: Severské státy

Příspěvek od jara » 07.1.2012 21:51

Tomaseq píše:V půlce roku se chystám do Stockholmu a Norrkopingu. Ve Stockholmu se chystám na všechny 4 tramvajové linky. Základní informace jsem našel na http://en.wikipedia.org/. Bude v těchto provozech něco zajímavého co by stálo za vyfocení? Ve Stockholmu se pokračuje ve stavbě tramvajové linky čísl 22 Tvärbanan z přestupního uzlu Alvik směrem na sever a v Norrkopingu jezdí tramvaje T6 z Berlína...
Během posledních 2 let jsem navštívil 2xStockholm a z kolejového provozu mám vše projeté. Co se týká tramvají jako tramvají tak nic moc. Jako tramvaj je pouze linka 7 vedoucí T-centralen do odpočinkového parčíku Kungstradgarden. Ale o víkendu tam panuje hustý provoz historických vozidel, kde platí spešl tarif. Pak tam je druhý typ tramvaje ale už je všude uváděno jako lighttrain tedy linka 22 a 12 z toho 22 je provozována ve dvojicích. A třetím druhem "tramvaje" je linka 21 vedoucí od Cargo námořních terminálu k fjordům za město. Mezi velkou zajímavost patří linky L27,L28 a L29. Jedná se o úzkoroschodnou trať a v podstatě se tam jezdí velmi klidně a co je u švédu tradicí je tam levostranný provoz. A už jen zbývá linka 25 a 26 tam snad jen specialita vozidla, jde o přestavbu ze starých vozů z metra vzdáleně podobných našim 81-71 a jen mají dosti viditelně zaslepeny některé dveře. No a z metra samozdřejmně ty krásně malované a architektonicky upravené stanice v centru města.
Co se týká Norrkopingu: Pro jízdu doporučuji aspoň v jedné cestě využít jednotku X2000 a určitě nákup jízdenek dopředu. Jsou mnohonásobně levnější než v den jízdy. A dále upozornuji na celkem problém sehnat lístek. Ale mají na celý den a prodavají rovnou v trafice na nádraží ale chce to trošku se optat. Byl jsem tam 21.10 v den, kdy se otevírala nová trať a sice jsem T6ku na trati viděl ale foto tam nemám. Pouze z vozovny, nebyl problém stačilo říci kouzelné anglické slůvko a už se šlo fotit. Ale šance vyfotit na trati je poměrně nízká neb to opravdu mají jen jako zálohy. A pak snad krom toho, že je na několika místech kolejové rozvětvení od pražskéstrojírny nic zajímavého. Projetí celé kolejové sítě cca den (9-18) i s rozumným focením. A jak řekl kolega je to krásný skanzen na tramvaje. Do půlky roku snad již pošlu panu domácímu fotky co všem slibuji, jinak rád poskytnu informace po SZ.

Tomaseq
Uživatel
Příspěvky: 7
Registrován: 29.3.2010 22:16
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Severské státy

Příspěvek od Tomaseq » 07.1.2012 18:10

V půlce roku se chystám do Stockholmu a Norrkopingu. Ve Stockholmu se chystám na všechny 4 tramvajové linky. Základní informace jsem našel na http://en.wikipedia.org/. Bude v těchto provozech něco zajímavého co by stálo za vyfocení? Ve Stockholmu se pokračuje ve stavbě tramvajové linky čísl 22 Tvärbanan z přestupního uzlu Alvik směrem na sever a v Norrkopingu jezdí tramvaje T6 z Berlína...

Uživatelský avatar
Zdeněk
Uživatel
Příspěvky: 112
Registrován: 19.12.2005 20:45
Bydliště: Kdysi konečná...mj. šestky

Re: Severské státy

Příspěvek od Zdeněk » 27.4.2011 12:44

jannnn píše:Byl jsem na návštěvě Osla a ač nejsem klasický šotouš, mhd jsem samozřejmě nemohl nefotit, zde tedy pro ostatní také pár fotek. Jak tramvaje, tak T-Bane (metro). Tramvaje nejsou bohužel nic extra, t-bane je naopak výborně řešen.

Na otázky rád odpovím, za případné chyby se omlouvám :)

http://picasaweb.google.com/jannnn.2/Os ... rrXrP3S0wE
Smekám...fakt skvělá galerie!! [-o<

jannnn
Uživatel
Příspěvky: 75
Registrován: 01.3.2010 22:33

Re: Severské státy

Příspěvek od jannnn » 27.4.2011 0:37

Byl jsem na návštěvě Osla a ač nejsem klasický šotouš, mhd jsem samozřejmě nemohl nefotit, zde tedy pro ostatní také pár fotek. Jak tramvaje, tak T-Bane (metro). Tramvaje nejsou bohužel nic extra, t-bane je naopak výborně řešen.

Na otázky rád odpovím, za případné chyby se omlouvám :)

http://picasaweb.google.com/jannnn.2/Os ... rrXrP3S0wE

Uživatelský avatar
Isidor
Uživatel
Příspěvky: 291
Registrován: 03.11.2004 20:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Severské státy

Příspěvek od Isidor » 11.6.2010 22:53

krtinek píše:Zajímavá záležitost, zasvěcenější šotouši určitě znají, já osobně jsem byl velmi překvapen:
Metro ve Stockholmu je často nazýváno nejdelší uměleckou galerií světa. Přibližně 90 stanic ze 100 poskytuje návštěvníkům možnost poznat různé umělecké směry. Stát ročně investuje do výzdoby cca 1,5 milionů USD.
http://www.haluze.cz/show/metro-stockholm/3556/
"90 ze 100" je možná trochu přehnané - víc než polovina stanic je nadzemních, a to obvykle v konfiguraci jedno (sice prostorovo velkorysé) ostrovní nástupiště a šmitec :) no ale i tam se najde nějaká ta socha nebo skulptura...
pár fotek nevalné kvality z mé relativně čerstvé návštěvy jsem si dovolil nahrát sem

Akribius
Uživatel
Příspěvky: 196
Registrován: 16.8.2004 15:57
Bydliště: nedaleko stanice linky 5 Veitvet a přímo u stanice busu 60 Veitvetstubben

Re: Severské státy

Příspěvek od Akribius » 26.12.2009 18:11

Zhruba ve večerních hodinách Štědrého dne začalo sněžit.Dnes ráno to skončilo. Silnice se nestíhají čistit,chodníky se nečistí vůbec.Zastavujeme uprostřed silnic.Některé silnice jsou poznat jen podle kůlů mezi kterými cesta vede.Naštěstí máme dobré zimní obutí.Přesto dneska ráno jsme nebyli schopni dostat ven kloubové vozy a nabírali jsme až 10 minutová zpoždění. Ranní metra měla zpoždění až kolem 20 minut.
Fotky jsou z mého balkonu a foceny webkamerou,takže nic moc.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

T3-M4
Uživatel
Příspěvky: 12
Registrován: 07.7.2009 20:49

Re: Severské státy

Příspěvek od T3-M4 » 06.10.2009 22:15

U nás Opencard (naštěstí) zatím neumí jednotlivé jízdenky. Ale stejně je pro turisty papírová (případně s magnetickým proužkem) jízdenka jediná možnost. Přece si nebudu kupovat čipovou kartu, když se tam nejspíš nikdy nevrátím, a přes mobil si taky nic koupit nemůžu, protože nemám žádnýho místního operátora.

Uživatelský avatar
willyjeff
Uživatel
Příspěvky: 1761
Registrován: 30.11.2004 16:11
Bydliště: Trollhättan (a když se probudim, tak Praha)
Kontaktovat uživatele:

Re: Severské státy

Příspěvek od willyjeff » 06.10.2009 20:38

Kamarádka se zmínila v jednom z mailů o změně v Göteborgu. Nápadně mi to připomíná Opencard u nás :)

"...Sprostacky jezdim na cerno, bohuzel az do vyplaty budu jeste muset, ale pak si koupim mesicni - za 1600kc; kolik vubec stoji v praze? asi tak nejak na stejno ne? Sice mam cipovku, ale moc na ni neni, takze si pipnu jen obcas, co se da delat. Tedko tu meni celej system jizdenek, vubec nevim, jak to budou delat turisti, protoze takova super papirova jizdenka na vsecku dopravu, co stala 100 SEK plati uz jen do konce listopadu a pak uz zbyva jen nabijeci karta za 200 SEK, na kterou si muzes nabit kolik chces. Da se vlastne platit sms, takze turisti budou platit 25 SEK za sms, kdezto s kartou je to za 16 SEK..."

Uživatelský avatar
Tonda Ježek
Uživatel
Příspěvky: 1080
Registrován: 30.11.2003 22:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Severské státy

Příspěvek od Tonda Ježek » 12.8.2009 0:28

demon píše:A dokonce i s našim Švédem.... :lol:
Jel jsi s ním, jak se chová v porovnání s klasikou ?
Já ve Švédsku nikdy nebyl, to fotil kamarád :wink:

Uživatelský avatar
demon
Uživatel
Příspěvky: 6705
Registrován: 08.4.2006 16:32
Bydliště: Všude dobře, tak co doma...
Kontaktovat uživatele:

Re: Severské státy

Příspěvek od demon » 11.8.2009 21:24

Tonda Ježek píše:Malá ukázka tramvají ze Švédska:
Göteborg ...
A dokonce i s našim Švédem.... :lol:
Jel jsi s ním, jak se chová v porovnání s klasikou ?

Uživatelský avatar
Tonda Ježek
Uživatel
Příspěvky: 1080
Registrován: 30.11.2003 22:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Severské státy

Příspěvek od Tonda Ježek » 11.8.2009 18:29

Malá ukázka tramvají ze Švédska:
Göteborg - http://mhdcr.biz/tram/goteborg/tram,fotky-goteborg.htm
Stockholm - http://mhdcr.biz/tram/stockholm/tram,fo ... ckholm.htm

Odpovědět