Chci se stát řidičem tramvaje...

Vše co souvisí s provozem tramvají. Chcete se stát řidičem tramvaje? Podívejte se sem. Debata ohledně linkového vedení a výluk.

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
dreamerCZ
Uživatel
Příspěvky: 32
Registrován: 17.2.2015 9:05

Re: Chci se stát řidičem tramvaje...

Příspěvek od dreamerCZ » 03.7.2017 16:11

Tak já taky trochu přidám do debaty.
Loni jsem nastoupil k DPP a jelikož se rozjížděla ta veliká náborová mašinérie a brali kde koho i s B nebo C, tak jsem toho využil a rozšířil své C na D a nastoupil k autobusům. Bohužel. Původně mě dost lákala tramvaj, ale pak jsem si řek, že kdyby přecijen nebylo DPP až do důchodu a já musel časem hledat něco jinýho, tak by se to D mohlo docela hodit. Ale musím po třičtvrtě roku říct, že jsem se měl na celý D vysrat a jít na tramvaj. Nechci zase rozdmýchávat nějaký flame a určitě nechci znevažovat práci tramvajáků, zvlášť když bych se docela zařadil mezi ně, ale osobně můžu říct, že autobus je mnohem větší peklo a to, že jsou srovnaný prachy není úplně fér a ten kdo dělal tu studii ji dělal očividně od stolu. O to víc lituju, že za stejný prachy jsem se dal na tuhle otročinu. Jasný vy tramvajáci máte dlouhou brzdnou dráhu, bla bla, a nemáte kam uhnout bla, bla :D . Ale to je opravdu asi tak všechno :wink: .

Za prvé vozy.
Ciťáky jsou něco tak příšernýho, že už jenom za to by měl být příplatek. Nejede to, nebrzdí to, netopí to, sere se to, netlumí to, všechno v tom strašně tříská a skřípe atd. A jelikož my bohužel musíme jezdit po silnicích pro motorová vozidla, a všichni víme v jakým jsou pražský ulice stavu, tak například 12 hodin na 136 a tom šíleným tankodromu je doslova očistec. I ten nejstaší kousek tramvaje pořad jede po kolejích, hladce bez drncání. A zatímco tramvajový park se pomalu, ale jistě modernizuje, tak u nás se na Klíčově do Ciťáků montujou samozhášecí udělátory (kdyby to jako začalo hořet), což je bohužel neklamným důkazem toho, že tyhle mrdky tady budou ještě mraky let :evil:
A to nemluvím o výměnách. Myslím, že vy tak často neměníte dvě tři tramvaje za šichtu, že?

Za další jízdní dráha.
Tramvajáci ji mají jasně danou. Jasně, je dost blbý na křižovatce blbě uhnout :wink: , to autobusák přecijen vyřeší tak nějak líp. A jasně, když někdo blbě zaparkuje, tak ho neobjedeš. Ale jinak? Ta dráha je většinou jenom vaše a to je obrovskej benefit a ulehčení. Když kolikrát poskakuju od Kobylis na Ládví, nebo ze Zahraďáku je jedno na kterou stranu v koloně aut, který se mnou neustále bojujou o každej metr, na poslední chvíli hážou myšky tři metry před semaforem, do toho samozřejmě nabírám spoždění a pak vydím vás jak si to kolem profrčíte, bez ohrožení, bez zastavení, v klídku, říkám si *****, proč jsem nešel k vám :)
A jestli tady někdo zmiňoval, že tramvaják musí myslet dopředu kvůli brzdný dráze atd. Jasně to beru. Ale my? My musíme mít doslova šestej smysl, protože zatímco vy spozorníte když se blíží křižovatka, nebo přechod, tak my jsme bohužel na silnici pořád v kontaktu a víme všichni jakej je tohle agresivní národ hovad, pokud jde o řízení.
A v neposlední řadě tu je i kvalita a komfort jízdní dráhy. Koleje jsou prostě hladký a maximálně to s váma může houpat, ale silnice? To je prostě žumpa a mně je z toho fakt na blití, když vidím v jakým stavu ta Praha je. Viz zrovna třeba Zahradní město, tam k poliklinice, nebo tuhle jsem jezdil přes Satalickou oboru atd. atd. no hnus.

Jízda.
Ano, občas vám někdo stojí blízko kolejí a musíte opatrně, ale máte zrcátka, nebo těch vašich patnáct kamer a monitorů :wink: a sledujete jen to jestli se vejdete, ale tramvaj jede sama po kolejích. Co my musíme nadělat pohybů volantem, abychom ten kloub navedli přesně, to se prostě nedá srovnat. A vemte si, že když se vy dva potkáte třeba u Plynárny Michle, nebo v díře pod Na Padesátem, tak na sebe laškovně bliknete a tradá. Ale my? Ty vole to jsou takový nervy, aby ten druhej nejel moc uprostřed a nesestřelil mi zrcátko, nebo abych já se mu nesnažil uhnout tak vehementně, že vorvu pravej bok. Navíc jsou linky kde se fakt tím volantem opravdu hodně nakroutíš, tak že je to i fyzicky docela záběr, protože nemá každej poslední model SORky s vymazleným posilovačem, že? A i tam je to kus od kusu. Zkrátka protáhnou Prahou kloub, třeba 135, 136 je prostě jiná liga. Ostatně, a to nechci fakt rejpat, ale o náročnosti řízení svědčí i poloha řidiče :wink: . Jak často vidíte autobusáka, že by měl jedno koleno opřený o palubovku a hlavu podepřenou rukou a jen tak si v klídku popojížděl? Na druhou stranu tramvajáky, takhle vidím dost často a to i když se sunou přes Václavák.

Lidi.
Tak tady není o čem. Jste od nich hezky distancovaný. Jen občas plošina, ale to my máme taky. Ale jinak? Vám je celkem jedno, který si vyberou dveře k nástupu. Zatímco mě se otvírá kudla v kapse, když vidím jak se ta stará **** hrne přes celou dýlku autobusu k prvním dveřím, protože tam zahlídla sedadlo, donutí mě je otavřít, čímž si zamáznu výhled do zrcátka a teď se tam pět minut hrabe, protože má berle, nebo vozejk, nebo já nevím co a já celou dobu nevidím dozadu. Nebo když ti nastoupěj tři UK boys a každej! jednotlivě! chce lístek!!! A každej na tebe ve finále vytáhne kilo. A každej si ho samozřejmě musí označit hned v těch prvních dveřích!!! Ještě, že nemám zbrojní průkaz :lol: Vy starost s lístkama nemáte vůbec. Lidi na vás nemůžou a to je taky neskutečnej psychickej benefit.

Preference.
Tak to je úplně bez komentáře. Protože autobusácká preference je prostě jen výsměch a parodie. K tomu není co víc dodat.

Tak že asi tak. Jsem se ale rozkecal, což?

Uživatelský avatar
fricoolinek2
Uživatel
Příspěvky: 2420
Registrován: 23.3.2005 21:38
Bydliště: 4 5 12 20 54 120 130 170 230 558 601 RIP: 6 13 14 126 128 192 246 247 248 501 514
Kontaktovat uživatele:

Re: Chci se stát řidičem tramvaje...

Příspěvek od fricoolinek2 » 06.6.2017 15:32

parrot píše:Myslíš jako že u nás na Žižkově zavolá mistr na Pankrác a řekne mistrovi na Pankráci, potřebuju jedno 15T na devítku pro našeho kolegu, protože 15T tady nemám, a dostaneš za to půlku kafíčka? :lol:
Hm, to asi fakt těžko. Se určo musí zvolit silnější ráže.

Obrázek

Uživatelský avatar
Petrpes
Uživatel
Příspěvky: 2059
Registrován: 28.8.2008 22:03
Bydliště: psí bouda
Kontaktovat uživatele:

Re: Chci se stát řidičem tramvaje...

Příspěvek od Petrpes » 06.6.2017 13:31

Tak on by pan Mistr BRJŠ možná na mou 98 v SO něco vypravil, ale když já ani nevím co bych měl chtít :P
Ovšem cedulová 98 by byla řádně šoto :D

Uživatelský avatar
demon
Uživatel
Příspěvky: 6201
Registrován: 08.4.2006 16:32
Bydliště: Všude dobře, tak co doma...
Kontaktovat uživatele:

Re: Chci se stát řidičem tramvaje...

Příspěvek od demon » 06.6.2017 12:07

Petrpes píše:Ale co si budem povídat, někteří mají ty správné vozy i bez kafíčka :D
To ses měl ale hůř učit a byl jsi mezi nima...

Uživatelský avatar
Petrpes
Uživatel
Příspěvky: 2059
Registrován: 28.8.2008 22:03
Bydliště: psí bouda
Kontaktovat uživatele:

Re: Chci se stát řidičem tramvaje...

Příspěvek od Petrpes » 06.6.2017 10:25

Ale co si budem povídat, někteří mají ty správné vozy i bez kafíčka :D

parrot
Uživatel
Příspěvky: 241
Registrován: 25.9.2013 16:26

Re: Chci se stát řidičem tramvaje...

Příspěvek od parrot » 06.6.2017 10:18

9001 píše:
von Špilberk píše:Jenže služby nevznikají žádnými gentlementskými dohodami mezi řidiči. Služby píše plánovač směn týden dopředu. Takže např. dnes bude tvořit šichty na příští ST a asi i ČT. Jaké bude za týden počasí :?:
Ale tak za kafíčko v depu mu tam tu klimatizovanou hodí ne? :twisted:
Myslíš jako že u nás na Žižkově zavolá mistr na Pankrác a řekne mistrovi na Pankráci, potřebuju jedno 15T na devítku pro našeho kolegu, protože 15T tady nemám, a dostaneš za to půlku kafíčka? :lol:

parrot
Uživatel
Příspěvky: 241
Registrován: 25.9.2013 16:26

Re: Chci se stát řidičem tramvaje...

Příspěvek od parrot » 06.6.2017 10:12

fricoolinek2 píše:Ježiš já nevím... tak nějak bych si dokázal představit, že by v parném letním dni neměl tramvaják radost z toho, že ho čeká vůz bez A/C. A z toho úhlu pohledu bych si dokázal představit třeba nějaké gentlementské dohody (jeden den ty, druhej den já nebo upřednostňování dříve narozených kolegů).

Asi takto, tedy.
Hele to už zavání diskriminací kvůli věku (-X :D
A co třeba takhle: co doplnit klimatizaci řidiče do všech vozů (resp. u RP dvojic alespoň do prvních vozů v soupravě) :?: :D pomohlo by se všem.

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 9811
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Chci se stát řidičem tramvaje...

Příspěvek od 9001 » 06.6.2017 9:22

von Špilberk píše:
fricoolinek2 píše: A z toho úhlu pohledu bych si dokázal představit třeba nějaké gentlementské dohody (jeden den ty, druhej den já nebo upřednostňování dříve narozených kolegů).

Asi takto, tedy.
Jenže služby nevznikají žádnými gentlementskými dohodami mezi řidiči. Služby píše plánovač směn týden dopředu. Takže např. dnes bude tvořit šichty na příští ST a asi i ČT. Jaké bude za týden počasí :?:
Ale tak za kafíčko v depu mu tak tu klimatizovanou hodí ne? :twisted:

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4465
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Chci se stát řidičem tramvaje...

Příspěvek od Bobik » 06.6.2017 6:41

fricoolinek2 píše: že by v parném letním dni neměl tramvaják radost z toho, že ho čeká vůz bez A/C.
Ani ne, když z toho musí furt vylejzat. Jedině tak o víkendu, kdy nejsou přestávky a má jistotu, že z toho nesleze.

von Špilberk
Uživatel
Příspěvky: 3957
Registrován: 23.2.2012 8:27
Bydliště: 15 minut chůze od vozovny Pankrác

Re: Chci se stát řidičem tramvaje...

Příspěvek od von Špilberk » 06.6.2017 6:29

fricoolinek2 píše: A z toho úhlu pohledu bych si dokázal představit třeba nějaké gentlementské dohody (jeden den ty, druhej den já nebo upřednostňování dříve narozených kolegů).

Asi takto, tedy.
Jenže služby nevznikají žádnými gentlementskými dohodami mezi řidiči. Služby píše plánovač směn týden dopředu. Takže např. dnes bude tvořit šichty na příští ST a asi i ČT. Jaké bude za týden počasí :?:

Uživatelský avatar
fricoolinek2
Uživatel
Příspěvky: 2420
Registrován: 23.3.2005 21:38
Bydliště: 4 5 12 20 54 120 130 170 230 558 601 RIP: 6 13 14 126 128 192 246 247 248 501 514
Kontaktovat uživatele:

Re: Chci se stát řidičem tramvaje...

Příspěvek od fricoolinek2 » 06.6.2017 3:15

Ježiš já nevím... tak nějak bych si dokázal představit, že by v parném letním dni neměl tramvaják radost z toho, že ho čeká vůz bez A/C. A z toho úhlu pohledu bych si dokázal představit třeba nějaké gentlementské dohody (jeden den ty, druhej den já nebo upřednostňování dříve narozených kolegů).

Asi takto, tedy.

Uživatelský avatar
Petrpes
Uživatel
Příspěvky: 2059
Registrován: 28.8.2008 22:03
Bydliště: psí bouda
Kontaktovat uživatele:

Re: Chci se stát řidičem tramvaje...

Příspěvek od Petrpes » 05.6.2017 14:42

Tak on Frco už dlouhodobě různými zajímavými dotazy nejen v této diskuzi dokazuje, že se bude jednat o skutečnou mozkovou kapacitu... :D

Uživatelský avatar
Karosák
Uživatel
Příspěvky: 3586
Registrován: 07.2.2008 18:49
Bydliště: Wydzielone korytarze
Kontaktovat uživatele:

Re: Chci se stát řidičem tramvaje...

Příspěvek od Karosák » 05.6.2017 14:23

Mě je nejvíc líto, že si frcoo nemůže pomoci, z toho je mi úplně do pláče :prase

von Špilberk
Uživatel
Příspěvky: 3957
Registrován: 23.2.2012 8:27
Bydliště: 15 minut chůze od vozovny Pankrác

Re: Chci se stát řidičem tramvaje...

Příspěvek od von Špilberk » 05.6.2017 6:59

fricoolinek2 píše:Možná už jsem podobnou otázku někdy pokládal (pardon, nehce se mi šacovat celý T-F, abych si to prověřoval) - řeší se v období vyšších teplot to, kdo bude mít službu v klimatizovaném a kdo v neklimatizovaném voze?
To se opravdu neřeší, krom toho nevím, jak by se to mělo řešit.
fricoolinek2 píše:Nemůžu si pomoci, ale po službě v 15T se asi člověk musí cítit o dost svěžeji než po službě v T3R.P...
Jenže když pak to RP dostane, jak je mu o dost hůř, protože si odvykl. Krom toho z klimy mám téměř permanentní rýmu. Dokud jsem jezdil jen RP, tak jsem neměl ani ve vedru problém, protože jsem byl zvyklý. Nejhorší je, že se to střídá.

Uživatelský avatar
fricoolinek2
Uživatel
Příspěvky: 2420
Registrován: 23.3.2005 21:38
Bydliště: 4 5 12 20 54 120 130 170 230 558 601 RIP: 6 13 14 126 128 192 246 247 248 501 514
Kontaktovat uživatele:

Re: Chci se stát řidičem tramvaje...

Příspěvek od fricoolinek2 » 04.6.2017 19:23

Možná už jsem podobnou otázku někdy pokládal (pardon, nehce se mi šacovat celý T-F, abych si to prověřoval) - řeší se v období vyšších teplot to, kdo bude mít službu v klimatizovaném a kdo v neklimatizovaném voze?

Nemůžu si pomoci, ale po službě v 15T se asi člověk musí cítit o dost svěžeji než po službě v T3R.P...

Odpovědět