Roušky v MHD

Vše co souvisí s provozem tramvají. Chcete se stát řidičem tramvaje? Podívejte se sem. Debata ohledně linkového vedení a výluk.

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
Uživatelský avatar
trainzjohny
Moderátor
Příspěvky: 3040
Registrován: 10.9.2006 15:06
Bydliště: Konečná 9,10,16,58,59
Kontaktovat uživatele:

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od trainzjohny » 05.10.2020 16:46

Tady bych si dovolil malou vsuvku.

Demon - pokud něco mám a jsem na základě toho "odstaven" abych to nešířil, tak je to jasná ochrana většina na úkor práv jednotlivce/menšiny. Ale tady funguje "kolektivní vina" tedy mohu to mít a tak už restrikce a zcela plošná, i když reálně to nemá ani 0,5% obyvatel ... to není moc demokratické, když ani není podložené proč a kde se mají nosit, když o tom rozhoduje Hrabiš podle voličů.

von Špilberk - povinné roušky byly od půlky března, takže jestli jsi v zimě, jak sám uvádíš od prosince do března (když mrzlo) neměl zánět dutin, rouška tomu nepomohla, protože nařízená byla až po zimě. Tohle právě vytváří zbytečné plošné odmítání roušek, jejich zastánci i odpůrci totiž hrají na city těch druhý a zkreslují fakta a lidi pak mají tendence se vyhraňovat.

Podle mě je problém v informovanosti (jak se ten vir opravdu šíří, jak tomu bránit, jak roušky používat, kdy je používat) a v chaosu co předvádí jak vláda tak "odborníci" kteří jsou buď pro roušky stále, nebo roušky vůbec. Ona pravda je někde mezi a kdyby se rozumně lidem vysvětlilo proč a kde je nosit na dobrovolné bázi, věřím, že by to možná udělalo větší službu než tohle neustále měněné nařizování. Ona rouška funguje docela dobře jen omezenou dobu, pak se stává skoro by se dalo říci semeništěm virů a její nošení je pro majitele možná i horší než její absence. V březnu bylo vidět, že lidé nepochybují a roušky během necelého dne měl každý, proč asi najednou tolik lidí proti nim protestuje ? Protože vidí, že něco je špatně, že se nic od března nezměnilo a pořád se jen nařizuje, uzavírá, zakazuje a nikam to nevede. Ten vir tady bude už asi navždy tak je třeba se s ním nějak naučit žít a ne jen rozhazovat náhubky a zákazy.

Ale to se tu točíme pořád v kruhu toho že jedni jsou pro ať se děje co se děje a druhý jsou jen proti a domluvit se nedá, protože obě přehánějí a dávají argumenty kterým oni věří, ale nejsou pravda.

von Špilberk
Uživatel
Příspěvky: 4178
Registrován: 23.2.2012 8:27
Bydliště: 15 minut chůze od vozovny Pankrác

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od von Špilberk » 05.10.2020 7:16

Bobík: pořád se dožaduješ argumentů a když je máš, tak je zpochybníš.
Já to mám jednoduché: covid je respirační infekční nemoc, která se šíří kapénkově. Rouška omezuje šíření kapének, které vypouští každý = rouška omezuje šíření covidu. Tečka. Hotovo dvacet. Co je na tom citového :?: Nic.
Naproti tomu tvrzení, že rouška omezuje svobodu a demokracii, je čistě pocit (zcela bez argumentů). A já tento pocit nemám. 8-)
Stejně tak tvrzení, že roušky jsou nejvyšší dobro, že všechno řeší a že jsou 100%, vypouští odpůrci roušek a tvrdí, že mají pocit, že to říkají příznivci roušek, i když ti nic takového netvrdí. :wink:

Jiné účinky roušky: ano, souhlas. Já mám každý rok v zimě (někdy mezi prosincem a březnem) zánět dutin. I když nosím šálu na krku a kulicha na hlavě mám naraženého až do čela, tak vždycky ten zánět dutin dostanu, protože chodit po městě v lyžařské kukle nejde. Ale letos, když byl mrazivý vítr, jsem po x x letech zánět dutin nedostal. Proč :?: No protože to bylo v době, kdy se musely nosit roušky i venku a mně ten ksicht nenastydl. :lol: :lol: :lol:
Takže jo, roušky jsou děsné zlo. :wink:

Uživatelský avatar
demon
Uživatel
Příspěvky: 6423
Registrován: 08.4.2006 16:32
Bydliště: Všude dobře, tak co doma...
Kontaktovat uživatele:

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od demon » 05.10.2020 6:23

Ale to dogma (a pravda mimochodem) je, ne že nás zachrání, to si zase trochu přibarvuješ, ale rozhodně šíření brání a hlavně neškodí (to už je zase taková lidová tvořivost a rebelie).
Co to má sakra společnýho se svobodou ? Když dostaneš dýmějovej mor, tuberu nebo jsi HIV pozitivní, taky se dle svého rozhodnutí můžeš chovat naprosto svobodně ? Je známkou svobody platit daně a nejezdit na červenou ?
Že nemůžeš při chřipkový epidemii za stařečkama do důchoďáku je svobodné, ale když totéž nesmíš při epidemii Covidu, je to hned ztráta svobody a ohrožení demokracie ?

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4653
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od Bobik » 04.10.2020 19:25

No a to je přesně ono. Tady se vyvolalo dogma, že rouška je nejvyšší dobro, která nás všechny zachrání. Jakýsi svatý grál, jež nás spasí. A kdo si dovolí to jakkoli zpochybňovat, jde se proti němu nikoli argumenty, nýbrž přes city. Prostě rouška je věc, která "zachraňuje", nebo alespoň "neškodí" (vážně? co vysušený sliznice, respirační problémy), tak přece vám to "neublíží". Logika jak u aluminiovej čepiček proti Aštaru Šeranovi. Však ty taky neškodí, ne, tak komu ublíží, je nosit?
Hezky se tý svobody dobrovolně vzdáváme, ve jménu jakéhosi "vyššího dobra". Bez přemýšlení. No, až o ní přijdem, dobře nám tak, zasloužili jsme si to.

von Špilberk
Uživatel
Příspěvky: 4178
Registrován: 23.2.2012 8:27
Bydliště: 15 minut chůze od vozovny Pankrác

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od von Špilberk » 04.10.2020 7:54

Bobik píše:
04.10.2020 7:18
9001 píše:
03.10.2020 21:42
Náš systém veřejného zdravotniho pojištění má taky své limity.... Prostě za 13,5% z našich platů má svoje limity a nejde z toho platit všechno a všem...
Já to chápu velmi dobře.
Já si myslím, že to chápu taky. Proto jsem pro roušky, aby se vysoce infekční nemoc nešířila volně a nekontrolovaně, a nezahltila zdravotnictví, které má své limity.
Bobik píše:
04.10.2020 7:18
A právě proto mi silně vadí, pokud někdo vyvolává dojem, že máme zdravotnictví "zadarmo" a navíc, že je potřeba zachránit každýho za každou cenu.
Tenhle dojem nemám. Ani nemám dojem, že někdo tento dojem vyvolává. 8-)
Bobik píše:
04.10.2020 7:18
viz noste roušku, nebo zabijete babičku - je hnus humus. Tu babičku nezabije to, jestli roušku nosím, nebo ne, tu zabije to, že stát "v rámci úspor" rezignuje na svoje základní funkce...
Zajímavé: roušku nosit nechci, chci šířit infekční nemoc, a když někdo onemocní, tak je to selhání státu. Stát není jen vláda, stát jsou lidi. Nenošení roušky nepoškozuje Babiše, nenošení roušky poškozuje a ohrožuje všechny, což asi ještě někdo nepochopil.
Navíc kdo tu pořád šíří, že na covid se neumírá :?: Umírá se přeci s covidem, takže kdo umře, umřel by stejně, protože už měl plno dalších nemocí, a každého zachraňovat za každou cenu nemá smysl, takže žádný problém. Nebo má babička z téhle teorie výjimku :?: :wink:

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4653
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od Bobik » 04.10.2020 7:18

9001 píše:
03.10.2020 21:42
Náš systém veřejného zdravotniho pojištění má taky své limity.... Prostě za 13,5% z našich platů má svoje limity a nejde z toho platit všechno a všem...
Já to chápu velmi dobře. A právě proto mi silně vadí, pokud někdo vyvolává dojem, že máme zdravotnictví "zadarmo" a navíc, že je potřeba zachránit každýho za každou cenu. A kdo že si dovolí mít "tu drzost" tvrdit něco jinýho, tak je asociál a veřejnej nepřítel. Zdravotnictví na to nemá a mít nebude, ani kdybychom odevzdávali 100% platů, "každýho" prostě zachránit nedokážeme. A ten, kdo rozhoduje o tom, koho ještě a koho už ne, jsou právě politici, oni byli zvoleni a tohle je část odpovědnosti, kterou to sebou nese. Však kandidovat nemuseli, jestli se jim to nelíbí, vždyť je nikdo nenutil. Ale na jednu stranu vyvolávat dojem, že zachránit každýho je normální a správné a zároveň svojí odpovědnost házet na ostatní - viz noste roušku, nebo zabijete babičku - je hnus humus. Tu babičku nezabije to, jestli roušku nosím, nebo ne, tu zabije to, že stát "v rámci úspor" rezignuje na svoje základní funkce - viz "nemocní", co vlastně nemocní ani nejsou, jenom zbytečně zabírají místa v nemocnicích, protože jednak je není kam dát a jednak se o ně nemá kdo starat. Což je přesně to selhání státu. Kolik je to let, kdy se zdravotnickej personál začal bouřit, že "takhle to dál nejde" (děkujeme, odcházíme)? A co se od té doby změnilo? Přišla krize, která ukázala, co všechno nefunguje. Poučili jsme se? Co jsme udělali pro to, aby se na podzim neopakovala jarní situace? Ale kdo chce kam...si plně zaslouží, aby tam taky došel. Takže na shledanou v :zadnice :D

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 9967
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od 9001 » 03.10.2020 21:42

von Špilberk, Bobik: Zapomínáte na jednu velmi podstatnou věc... Náš systém veřejného zdravotniho pojištění má taky své limity.... Prostě za 13,5% z našich platů má svoje limity a nejde z toho platit všechno a všem... Je to smutné, ale je to realita... :-(

Vidím to u sebe... Mladší dceři byli doporučené lázně a tak jsme kývli, že prostě je to potřeba... Byl to měsiční pobyt, který nás stál cca 30 000 Kč + úhrada ze zdravotního pojištění, protože jsem musel doplácet i lednici na pokoji....A doktorka, řekla, že by to bylo ideální každý rok + nejspíš operace rukou za pár let, tak se úpřímně děsím, kolik to bude stát....

Když jsem poměrně nedávno měl problémy s očima (stažený zadek z opakování toho co mi bylo cca v 10 letech). Vyšetření ve "státní" za tří týdny, přes kontakt moji oční jsem šel odpoledne na řadu, ale "Dobrý den, 2000 Kč... Nakonec je z toho naštěstí jenom šedý zákal... Standard z pojištění, ovšem kvalitnější čočka startuje na 10 000 Kč za jednu...

Osobně bych asi byl rád, že nejsme v USA, kde si na operaci slepáku musíte vzít úvěr....

Asi bude lepší se smířit s tím, že veřejný systém zdravotního pojištění, nám zajistí základní a akutní péči, ale "něco víc" si budeme platit :-(

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4653
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od Bobik » 03.10.2020 18:37

von Špilberk píše:
03.10.2020 16:21
ale to už se dneska děje...
Jo, děje. Jenže zatím (naštěstí ještě) v malým a médiím to "nepřijde zajímavý".

von Špilberk
Uživatel
Příspěvky: 4178
Registrován: 23.2.2012 8:27
Bydliště: 15 minut chůze od vozovny Pankrác

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od von Špilberk » 03.10.2020 16:21

Bobík: ale to už se dneska děje. Doktoři už dnes říkají, že by se dalo vyléčit víc, ale nejsou na to peníze. Zvlášť u vzácných nemocí - lék je, ale pacient ho nedostane, protože rodina na to nemá a pojišťovna to nehradí. Nebo je nemoc, jsou na ni 2 léky. První pomáhá 20 % pacientů, druhý 80 %, ale pojišťovna hradí ten první, protože je levnější. Takže nic nového.

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 9967
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od 9001 » 03.10.2020 13:31

Bobik: Ono nejde jenom o banky, i když to tak vyznělo. Ty jsou až konci toho řetězce.

Když se propustí lidi, tak nebudou mít peníze, nebudou platit daně, nebudou platit zavázky a kolotoč jede...

A co ještě možná horší, firmy vymyslí digitalizace, že toho člověka po zotavení ani nebude potřebovat...

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4653
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od Bobik » 03.10.2020 6:29

von Špilberk píše:
03.10.2020 5:24
Když někdo kritizuje, že se zachraňují nevyléčitelně nemocní..
Tos mě blbě pochopil, tam je důležité to "za každou cenu". Protože ať to zní jak chce cynicky, tak všecko má svojí cenu. A pokud budeme dnes zachraňovat ty nevyléčitelně nemocný za každou cenu, tak se taky může klidně stát, že zítra už nebudeme zachraňovat ani vyléčitelně nemocný, protože na to zkrátka nebudeme mít. Jak píše 9001, odklady splátek pomalu končí, jenže ani nevidíme světlo na konci tunelu. A byť chápu, že banky mají zájem především o (alespoň nějak) platící klienty, tak je nutné si uvědomit, že to rozhodně nejsou žádný sociální ústavy a pokud se ukáže, že klient nemá a hned tak mít nebude, začnou šahat na jistiny, tedy majetky. A státy žijí z daní, jenže aby měly z čeho žít, musí někdo ty daně z něčeho platit. Nebo jim musí někdo půjčit. Vzhledem k tomu, že to je celosvětový a nejde "jenom" o nějaký Řecko, nebo Španělsko, který nakonec můžou podržet ostatní státy Evropy (čili Němci :D ), aby taky za chvíli měl kdo půjčovat, když nebude mít jistotu, že to dlužník dokáže splácet. Ostatně ani tomu blbýmu "jenom Řecku" nikdo moc půjčovat nechtěl, dokud se za něj nezaručila EU (tedy opět Němci). Kdo se zaručí za celej svět? Marťani? :D

von Špilberk
Uživatel
Příspěvky: 4178
Registrován: 23.2.2012 8:27
Bydliště: 15 minut chůze od vozovny Pankrác

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od von Špilberk » 03.10.2020 5:24

9001 píše:
02.10.2020 23:43
Tak nejsi první kdo tohle řekl...
Jo, ale já to myslel ironicky.
Když někdo kritizuje, že se zachraňují nevyléčitelně nemocní, tak by si měl uvědomit, že právě snaha vyléčit (momentálně) nevyléčitelné posouvá tu medicínu dopředu. Stačí se podívat, co umí medicína vyléčit dnes, a co uměla před 20, 30, 50, 100 lety. Kdyby se medicína rovnou na všechny "nevyléčitelné" vykašlala, tak máme středověk.

Uživatelský avatar
mart337
Uživatel
Příspěvky: 997
Registrován: 21.8.2008 22:26

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od mart337 » 02.10.2020 23:44

Jasně. Jako ve starověké Spartě. Vodvézt na Vyšehrad a hop ze skály do řeky.

Uživatelský avatar
9001
Uživatel
Příspěvky: 9967
Registrován: 15.11.2003 18:49
Bydliště: Blízko konečné linky 24,51.
Kontaktovat uživatele:

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od 9001 » 02.10.2020 23:43

von Špilberk: Tak nejsi první kdo tohle řekl... Četl jsem názor ekonoma, který řekl, že by 20 000 mrtvých na COVID bylo lepších než zavřená ekonomika.

A druhý názor je taky drsný... COVIDem by se odsunulo řešení důchodové reformy...

Upřímně, co ted začínám sledovat, tak "mejdan" začíná a bude to ještě krutý.... Za chvili končí odklady splátek, firmy minimálně začínají omezovat platy, resp bonusovou složku mzdy a v horším případě začínají propouštet... Na COVID jde hodit spousta nepopulárních kroků a redukce zaměstnanců, které by jinak udělat nešly...

Bude to ještě průser a to dost velký....

P_V
Uživatel
Příspěvky: 3846
Registrován: 23.11.2003 18:49

Re: Roušky v MHD

Příspěvek od P_V » 02.10.2020 21:58

Každej jednou umře, a kam pak tedy dát tu mez a jak ji zdůvodnit. Ale ani u toho staříka není vždy zjevné, zda to vydrží ještě 10 let, nebo ho to zejtra klepne.

Odpovědět