Preference / antipreference MHD

Vše co souvisí s provozem tramvají. Chcete se stát řidičem tramvaje? Podívejte se sem. Debata ohledně linkového vedení a výluk.

Moderátor: TRAM-FÓRUM

Odpovědět
von Špilberk
Uživatel
Příspěvky: 4550
Registrován: 23.2.2012 8:27
Bydliště: 15 minut chůze od vozovny Pankrác

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od von Špilberk » 24.1.2014 13:08

Karosák píše:Jinak jedno SSZ přes koleje je potmě, ale nebudu říkat kde, aby to náhodou honem neběžel někdo spravit, ale potěšilo, modří si najdou :wink:
Tak jestli to bylo mezi Vysočanskou a Špitálskou, tak smůla. Sice jsem si užil dva průjezdy, ale při druhém už tam bylo Eltodo. :(

Martin Šubrt píše:Jednak boží mlýny melou tak, že teprve teď k vyřízení na TSK doputoval požadavek na úpravu Želvy, který psal za DPP Grossák loni někdy v dubnu.
A je na tom papíru razítko z Jižního pólu nebo ze Severního :?: #-o [-o<

Martin Šubrt
Uživatel
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.5.2004 10:56
Bydliště: U denních linek č. 4,6,10,11,16,22,23 a C :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Martin Šubrt » 23.1.2014 14:34

Pánové, ještě nejásejte. Jednak boží mlýny melou tak, že teprve teď k vyřízení na TSK doputoval požadavek na úpravu Želvy, který psal za DPP Grossák loni někdy v dubnu. Takže jsem jen využil, že tu o tom píšete, a trošku jsem to postrčil správným směrem při konzultaci u šéfový. Ostatně ona na stejný věci už přišla taky poté, co si prostudovala výpis z řadiče. Teď od nás odejde specifikace požadavku, která bude nějak vypořádána (úprava dopravního řešení) a pak jí teprve musí někdo schválit. A to taky nebude ouplně hned. Takže já jsem prosím jen (p)osel, kterému se to zrovna dostalo do ruky. Takže pochvaly na Grossáka a pak případně na moji šéfovou ;-).

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Bobik » 23.1.2014 8:09

MŠ - páráda, raději pár sec počkám s jistotou že to padne a vydrží.

Jinak podobné chování jako bylo popisováno u SSZ Octárna jsem zaznamenal i na SSZ Špejchar od Hradčanské přímo. Stromejda zhasíná a čočky záleží v jaký fázi křižovatka zrovna je. Pokud to "zrovna padlo", tak čočky vydrží, ovšem pokud "to čeká", je téměř 100% jistota že to uteče před nosem. A byť jsem tam problém s vyklizovacím časem nezaznamenal (Bádenka čekala, než se proplazim 15 skrz křižovatku), hodně záleží, jak moc se k té křižovatce plíží. Pokud cca pod 30, už se nestačí dostat čumákem za stopčáru a legálně to projet, takže to člověka zbytečně zazdí.
Pozoruju to tam cca 14 dní, mám i potvrzeno od jiných.
(píšu až teď, bo jsme v Hl a tudíž se tam každý den jako z domácích Vo nedostanu).

Uživatelský avatar
Karosák
Uživatel
Příspěvky: 3896
Registrován: 07.2.2008 18:49
Bydliště: Wydzielone korytarze
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Karosák » 22.1.2014 21:59

Martine, Tvoje úsilí je na svatozář [-o< Já měl včera 13 a s kličkou jsem šel na Vinohradských hřbitovech, bo mi to sebral protivlak a na Želvě ZC jsem šel 3x. Jednou za 26, podruhé za 5 jež střídala a mistr nepochopil, že se musí navolit, když mu při štelování kabiny uteklo volno, takže jsem šel za ním, navolil ho, odjel, pak jsem si popojel a ještě šel navolit sebe :roll: 5 minut jak fík. Jen jsem už neměl sílu psát. To jen že jsi začal a sedím u plnohodnotné klávesnice, tak to trochu rozvádím. Těm blikačům držím palce i na nohou, protože to by mohl být průlom. Zrovna dneska se mě kamarád (jezdící do práce Ořechovka-Hradčanská a dále =MA=) ptal, co mají znamenat všude ty semafory přes koleje a že mu to kolikrát nadělí i nějakou minutku, díky které třeba nestihne metro... Tak jsem mu řekl, že čekáme na zázrak :devilsmokin
Jinak jedno SSZ přes koleje je potmě, ale nebudu říkat kde, aby to náhodou honem neběžel někdo spravit, ale potěšilo, modří si najdou :wink:
Ještě upřesním tu Bělehradskou-blízký přihlašovák plní momentálně funkci odhlašovací. To je podle mne nejjasnější specifikace závady, z toho pak plynou ostatní problémy.

Martin Šubrt
Uživatel
Příspěvky: 1779
Registrován: 13.5.2004 10:56
Bydliště: U denních linek č. 4,6,10,11,16,22,23 a C :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Martin Šubrt » 22.1.2014 18:10

Pod Želvou posíláme požadavek na úpravu ve stylu, co popsal Grossák. Aby protivolno dc neběželo samotný, vymažeme tuhle fázi v dokumentaci, je to F7. A současně navrhneme zkrácení doby do druhého volna, a to na cca 20-30 sekund s tím, že toto 2. volno maličko prodloužíme z 12s tak na 20s, aby tam byl prostor na delší dorovnávání v řádu 45-50 sekund plus. To je trošku problém. Když prošvihnete volno zc kvůli člověku, chcete ho hned znovu, takže by být mohlo i za 15 sekund. Ale když dorovnáváte, za 15s ještě jet nemusíte a po dalších 12s druhého volna by to bylo na kličku.

Samozřejmě okamžitě, jak na Karláku budou žluté blikače s nápisem POZOR TRAM přes koleje, tak budeme chtít i zde žluté blikače přes koleje. O zastávku dál bych zase rád viděl trvalou zelenou pro tram, protože většinu roku tam fakt nikdo nechodí a je zbytečný tam hlídat fungování detekcí, když nejsou potřeba.

Uživatelský avatar
Fořtík
Uživatel
Příspěvky: 2418
Registrován: 13.11.2003 22:51
Bydliště: Přijde den, kdy to odtajním! ;-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Fořtík » 21.1.2014 15:39

Jó, pánové, to už je tam od předvánoc - hlášeno na dispečink, ale zjevně bez dalšího řešení - zelenou po Bělehradské tam vyvolá protijedoucí tramvaj, auto, chodec... Aparát zřejmě usoudil, že je to OK. 8-)

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Bobik » 21.1.2014 9:56

Potvrzuju, taky jsem si toho všimnul.

Uživatelský avatar
Karosák
Uživatel
Příspěvky: 3896
Registrován: 07.2.2008 18:49
Bydliště: Wydzielone korytarze
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Karosák » 21.1.2014 8:21

Od minuleho tydne, trva-zhasina vyzva od Bruselske na SSZ s Rumunskou, cili podle me neprodluzuje, jelikoz se svevolne odhlasuje a kdyz se clovek rozjizdi do zelene, klidne pada na stuj pred vlak. V Ne hlaseno na PD, zavada trva! Diky a pozor. Upresneni-vzdalenym kontaktem se prihlasi, blizkym, po odjezdu ze zast. vyzva zhasina a je treba bud pridat, nebo, svitila-li uz predtim zelena, naopak radeji rovnou zastavit.

Grossák
Uživatel
Příspěvky: 697
Registrován: 16.11.2003 3:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Grossák » 19.1.2014 15:06

Na Octárně od Petřin je opravdu něco špatně. Výzva často zhasíná pár metrů předtím, než TRAM najede na odhlašovák. A za cca sekundu se znovu na chvíli rozsvítí. Něco uděláme. Bumlík na Francouzské - poděkujte aparátu.

Uživatelský avatar
Bobik
Uživatel
Příspěvky: 4895
Registrován: 23.6.2008 21:02
Bydliště: Letná - tam co je ten největší tunel v republice

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Bobik » 19.1.2014 8:10

Huráááááá, slááááva. \:D/ =D> \:D/
Komu poděkovat?

Uživatelský avatar
Láďa
Uživatel
Příspěvky: 954
Registrován: 24.8.2009 22:07

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Láďa » 19.1.2014 7:45

Na Francouzské před Retrem je bumlík opět v celé délce.

parrot
Uživatel
Příspěvky: 243
Registrován: 25.9.2013 16:26

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od parrot » 16.1.2014 19:00

von Špilberk píše:Já měl včera přes Octárnu 6 průjezdů (3x ZC, 3x DC). Během dne vše OK, nepozoroval jsem problém. Večer těsně před 23. hodinou při poslední jízdě DC mne také semafor vypekl, stejně jako kolegy. Takže jsem také viděl stůj a zhasnout stromeček, ale taky jsem projel. Řekl bych, že problém je, že semafor nepočítá s noční 40.
Možná by se to dalo řešit tím, že by se prodloužila doba mezi přejetím přihlašováku a rozsvícením volna. Během dne se to sice stíhá, ale to volno se rozsvítí zbytečně brzo, když je tramvaj ještě kdesi...
O víkendu to bylo se solo 1, a při tom třetím přiblížení se ke světlům, kdy proti nejel jiný vlak, stromeček v okamžiku překlopení na stůj probliknul ale zůstal svítit. Od Sibeliovy jsem také jel přibližně 40km/h :wink:

von Špilberk
Uživatel
Příspěvky: 4550
Registrován: 23.2.2012 8:27
Bydliště: 15 minut chůze od vozovny Pankrác

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od von Špilberk » 16.1.2014 10:11

Já měl včera přes Octárnu 6 průjezdů (3x ZC, 3x DC). Během dne vše OK, nepozoroval jsem problém. Večer těsně před 23. hodinou při poslední jízdě DC mne také semafor vypekl, stejně jako kolegy. Takže jsem také viděl stůj a zhasnout stromeček, ale taky jsem projel. Řekl bych, že problém je, že semafor nepočítá s noční 40.
Možná by se to dalo řešit tím, že by se prodloužila doba mezi přejetím přihlašováku a rozsvícením volna. Během dne se to sice stíhá, ale to volno se rozsvítí zbytečně brzo, když je tramvaj ještě kdesi...

MM-Mikulovsky
Uživatel
Příspěvky: 8468
Registrován: 24.1.2010 10:44
Bydliště: SčK / Praha 4 -Michle
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od MM-Mikulovsky » 16.1.2014 6:54

SSZ Octárna - cca mezi včerejší 22.hod a dnešní 4. hod:
- při mé první jízdě ZC jsem viditelně "sebral volno" protijedoucí TRAM od zastávky Sibeliova DC
- 1. a 2. jízda DC padlo mi těsně před čumákem "stůj", ale páč jsem byl již ve výhybce = za stop čárou (+ navíc zelená IAD stále svítila), tak jsem dle včerejší Grossákovi rady, tak jsem pokračoval a i přes to jsem viděl, že se (v poslední moment mého výhledu na ono SSZ) opětovně rozsvěcí "stromeček")
- při 3. (poslední) jízdě DC jsem "padnutí stůj" viděl v naprosto poslední moment mého výhledu na ono SSZ

PS: Při mých jízdách DC v okolí křižovatky jiná TRAM nebyla a od zastávky vozovna Střešovice ZC jsem problém nepozoroval (SSZ drží dost dlouhou dobu signál rovně a většinou těsně po přestavení ROV vpravo se do SSZ nejen přihlásí tento směr, ale takřka rovnou je do něj uděleno volno).

Grossák
Uživatel
Příspěvky: 697
Registrován: 16.11.2003 3:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Preference / antipreference MHD

Příspěvek od Grossák » 15.1.2014 18:02

Octárna: Parrote, kontrolní otázka. Když Ti padlo to stůj těsně před čumák, zhasla současně také výzva? Pokud ano, pravdu má asi Bobik. A pak platí ustanovení zákona, že řidič je povinen zastavit na signál stůj nejdále na stopčáře. Pokud ji projede, pokračuje. (I když také jsem jednou byl nucen poučovat technika jízdy z této legislativy.) Jestliže však výzva svítila dál, problém je jinde.

Od Vozovny podle mne vzdálené přihlašování funguje. Jen se nerozsvěcuje VN, protože podle kontaktu řadič nepozná, kam TRAM pojede. (Podobné je to třeba na Staroměstské od fakulty.) Myslím, že v rámci RTT sem přijde vzdálené rádio.

Želva: Toto (opakovaný výběr volna pouze v protisměru) je tam zřejmě od začátku. Jen musíte mít "štěstí", aby se Vám to podařilo tolikrát za sebou. Vtip je v tom, že pokud není volno na spodních světlech, je zablokovaný výběr volna na horních světlech ZC. Což v případě jízdy BUS na spodních světlech z boku, navozuje tyto situace více. Teoreticky je asi možné, že těch jednosměrných výběrů bude i nekonečně mnoho = TRAM tam bude stát nekonečně dlouho. Toto jednosměrné volno je tam zjevně proto, aby se nestálo na spodních světlech. Jenže ne vždy to funguje a já už tam viděl pár stůj přímo před čumák. Myslím, že zrušit jednosměrné volno je asi nejlepší cesta. Sice se asi zvýší pravděpodobnost zastavení dole, ale lze téměř 100% ošetřit, aby to nepadalo vyloženě před čumák na stůj. A celkové zdržení nepochybně klesne.

Jinak volna se vybírají vždy 2. Myslím, že zde nastala drobná úprava. První volno přichází typicky 30 s po přihlášení, druhé typicky 85 s po přihlášení. Je pravda, že určitou dobu se zde vybíralo jen 1 krátké volno, což bylo pravděpodobně způsobeno nefungujícím odhlašovákem. Posledně už fungoval.

VN: Ano, fungují porůznu. Vývoj nezastavíš. :) Poslední verze (cyklicky vybírané směry => výzva svítí při nároku i při stůj, směry na výzvu => výzva svítí jen při nároku) je asi nejlepší. Ale bude trvat 20 let, než se to sjednotí (pokud nepřijde další zlepšovák). Co se blikání před volnem týče, tak bych pochopil, že někde je blikání kratší (pokud by způsobovalo jen zbytečné odložení volna), někde normální a někde delší (ze zastávek). Ale je blbé, když nebliká vůbec!

Odpovědět